Najlepsze kopalnie do zwiedzania w Polsce

Szukasz ciekawych pomysłów na wycieczki z dzieckiem? Kiedy kino, cyrk i ZOO są już passé, czas na coś naprawdę oryginalnego! Co powiesz na zwiedzanie kopalni? Jeśli myślisz, że spacery ciemnymi korytarzami to nic ciekawego, zwłaszcza dla dzieci -  nie możesz się bardziej mylić!

Na mapie Polski jest mnóstwo wspaniałych i ciągle nieodkrytych podziemnych muzeów, które zupełnie zaskoczą Cię swoją historią i okazałością. Co więcej, wiele z tych miejsc oferuje specjalne atrakcje dla dzieci dostosowane do szczególnych oczekiwań najmłodszych. Nie ma mowy o nudzie! Na Twoją pociechę czekają przejażdżki podziemnymi kolejkami, spacerowanie tajemniczymi korytarzami, zabawy w małego odkrywcę oraz spotkania z bajkowymi postaciami. Zwiedzanie kopalni z dzieckiem to wspaniała i edukująca przygoda, która stanie się wyjątkowym doświadczeniem. Odwiedź jedną z polskich kopalń i zapewnij całej swojej rodzinie niezapomniane przeżycia!

Najlepsze podziemne trasy turystyczne w Polsce

Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka to wyjątkowe miejsce na mapie naszego kraju. To jeden z najcenniejszych zabytków polskiej kultury, zarówno materialnej, jak i duchowej, uhonorowany wpisem na listę UNESCO. Zabawa w takim miejscu będzie dla twoich pociech nie tylko przyjemna, ale przede wszystkich edukująca i niezwykle ubogacająca. To właśnie Kopalnia Soli Wieliczka oferuje najciekawsze atrakcje dla dzieci – ich programy dla najmłodszych to coś naprawdę wyjątkowego!

Wędrówka przygotowaną specjalnie dla młodych odkrywców Trasą turystyczną to niezwykła okazja do poznania zakamarków najsłynniejszej polskiej kopalni. Ten wyjątkowy podziemny szlak jest pełen intrygujących postaci i zagadek do rozwiązania – twoje pociechy zostaną wprowadzone w magiczny świat przez przyjaznego Soliludka oraz Skarbnika, dobrego ducha kopalni. Kreatywność, z jaką przygotowano tę niezwykłą trasę oraz jej bogactwo zachwycą nie tylko dzieci, ale również ich rodziców.

Pamiętaj tylko o tym, aby na zwiedzanie kopalni z dzieckiem ciepło się ubrać – temperatura w podziemiach wynosi około 14-16°C, niezależnie od pogody na zewnątrz. Przydadzą się również wygodne buty, ponieważ na trasie jest do pokonania kilkaset schodków. Na małych odkrywców czekają jednak nie tylko wspaniałe wspomnienia, ale także nagrody za uczestnictwo i wysiłek – specjalne dyplomy znawców solnej krainy.

To jeszcze nie koniec! Kopalnia Soli Wieliczka to jedno z niewielu tego rodzaju miejsc, które oferuje… podziemny nocleg. 125 metrów pod ziemią znajduje się specjalnie przygotowana strefa noclegowa z zapleczem sanitarnym i częścią rekreacyjną. Pobyt w tym miejscu to doskonała okazja do tego, aby w końcu się wyciszyć, spędzić spokojny czas z rodziną i skorzystać z wyjątkowego, wolnego od zanieczyszczeń i alergenów powietrza. Jest to więc idealna propozycja, która łączy zwiedzanie i rekreację z pobytem zdrowotnym, a także pozwala prawdziwie się zrelaksować w towarzystwie najbliższych. Życzymy udanej wycieczki!

Kraków rodzinne atrakcje rodzinne atrakcje Małopolska Wieliczka

Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia Soli Bochnia należy do najstarszych i najciekawszych polskich kopalni i także znalazła się na słynnej liście UNESCO - to wspaniały kierunek na rodzinne wycieczki! Dla najmłodszych, oprócz ekscytującej wędrówki podziemnymi korytarzami, szczególnie interesująca może okazać się podziemna przeprawa łodzią, z której można podziwiać piękno zakamarków kopalni niedostępnych podczas standardowego zwiedzania. Ponadto przewodnik tej niezwykłej wyprawy umila wycieczkę barwnymi opowieściami, dzięki czemu można dowiedzieć się o tym miejscu jeszcze więcej.

Bochnia ma w swojej bogatej ofercie nie tylko zwiedzanie kopalni z dzieckiem, ale także wycieczki szkolne. Może warto zastanowić się nad wyprawą do Bochni z całą klasą? Tu nie będzie żadnego nudnego zwiedzania muzeów – wycieczka do kopalni to doskonały pomysł na edukującą podróż, która pozwoli w ciekawy sposób uzupełnić wiedzę przekazywaną w szkole i pozostanie w pamięci uczniów na długo.

To jeszcze nie koniec! Warto wspomnieć też o tym, że Kopalnia Soli Bochnia oferuje coś szczególnego dla wszystkich małych alergików. Specjalnie przygotowana sala z boiskiem i placem zabaw ze zjeżdżalnią tworzy wyjątkową przestrzeń o specjalnym mikroklimacie, który doskonale wpływa na pracę dróg oddechowych. Wycieczka do kopalni soli jest więc okazją nie tylko do nauki i zabawy, ale również do zadbania o zdrowie twoich pociech.

kopalnia Bochnia atrakcje dla dzieci opinie multimedialna trasa 1 kolejka podziemna kopalnia Bochnia opinie

Kopalnia Guido

Położona na Śląsku Kopalnia Guido to najgłębsza udostępniona dla ruchu turystycznego kopalnia węgla kamiennego na świecie. Co więcej, jest też kolejnym miejscem na podziemnej mapie Polski, które oferuje specjalne atrakcje dla dzieci. Jedna z jej części, Sztolnia Królowa Luiza, została specjalnie zmodernizowana i dostosowana do potrzeb przedszkolaków oraz uczniów. Znajdująca się tam ekspozycja jest o tyle ciekawa, że została wzbogacona elementami multimedialnymi, które z pewnością przykują uwagę nawet najbardziej rozbrykanych gości. Aby wizyta w kopalni była jeszcze bardziej wartościowa i niezapomniana, dla najmłodszych odwiedzających przygotowano specjalne programy edukacyjne dla dzieci z dodatkowymi atrakcjami, które urozmaicają pobyt i pozwalają zachować i maksymalnie wykorzystać koncentrację małych gości.

Szczególnie ciekawą propozycją Kopalni Guido jest oferta kierowana do uczniów przedszkoli oraz wycieczki szkolne. Malce będą mogli przejść specjalną trasą oraz wziąć udział w warsztatach o interesujących nazwach, takich jak Od Pyrlika do Karlika, Historia Sztolnią Płynąca czy Tropiciele Węgla. Na starszych odwiedzających czekają natomiast zajęcia w czterech przygotowanych sferach edukacyjnych: Kultury, Techniki, Działań i Geostrefy, w których zgłębiane są tajemnice historii górnictwa, geografii, geologii, fizyki czy chemii. To zdecydowanie jeden z ciekawszych sposobów, aby poznać historię Śląska!

Kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza są częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, który jest obecnie najważniejszą i największą instytucją turystyczno-kulturalną w mieście, a także jedną z największych w regionie. Jego niezwykle bogata oferta pozwala nie tylko na odkrywanie historii śląskiego górnictwa węglowego, ale także na udział w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, przedstawieniach teatralnych, imprezach plenerowych i koncertach. Jest to więc miejsce wprost idealne dla wszystkich młodych – także duchem!

rodzinne atrakcje Zabrze Poziom 320 Kopalnia Zabrze atrakcje

Chełmskie Podziemia Kredowe

Trudno o bardziej odpowiednie miejsce na wycieczki z dziećmi – Chełmskie Podziemia Kredowe to jedyna w Europie kopalnia kredy piszącej, która od lat jest chętnie odwiedzana przez uczniów i przedszkolaków. Podziemia Ducha Bielucha - znajdujące się w uroczej miejscowości Chełm na Lubelszczyźnie - są znane w całej Europie i co dzień zaglądają do nich mali goście z różnych zakątków Polski. Co ciekawe, kopalnia ta nigdy nie była formalnie kopalnią – kredę z chełmskich podziemi wydobywali po prostu jego mieszkańcy, którzy następnie zajmowali się sprzedażą tego cennego kruszcu.

Chełm to doskonałe miejsce na wyjazd z dziećmi! Te urokliwe miasteczko i znajdująca się w nim kopalnia bez wątpienia zachwyci swoimi atrakcjami wszystkich najmłodszych. Wędrówki białymi korytarzami, wsłuchiwanie się w opowiadane po drodze bajkowe opowieści i legendy, a na koniec spotkanie z legendarnym Duchem Bieluchem sprawią, że twój malec zapamięta tę wycieczkę na długo.

Trasa ma około 2 km długości, a w podziemiach panuje temperatura wynosząca około 9°C, niezależnie od pogody. Na zwiedzanie z dzieckiem warto więc ciepło się ubrać, zwłaszcza latem, gdy na zewnątrz panują upały, oraz nie zapomnieć o wzięciu ze sobą wygodnych butów, które ułatwią wędrówkę korytarzami.

rodzinne atrakcje dla dzieci Chełmskie Podziemia Kredowe opinie

Kopalnia Złota

Kopalnia Złota w Kotlinie Kłodzkiej to coś naprawdę specjalnego – to niezwykłe miejsce zostało wręcz stworzone z myślą o dzieciach! Bogactwo jej oferty jest naprawdę zaskakująca i każdy bez trudu znajdzie w niej coś dla siebie, niezależnie od zainteresowań.

Zwiedzanie z fabułą, jedna z najciekawszych atrakcji dla dzieci w Kopalni Złota, to coś dla prawdziwych poszukiwaczy skarbów. Co ciekawe – w zabawie mogą brać udział nie tylko najmłodsi, ale również ich opiekunowie i rodzice. Rodzaj trasy oraz zadań jest dostosowany do wieku danej grupy uczestników, dzięki czemu wycieczka jest przystępna i interesująca dla każdego. Prawdziwe szukanie skarbu z mapą, drużyną i sakwą na skarby z pewnością zachwyci każdego młodego (również duchem) uczestnika.

Bardzo ciekawą atrakcją, przeznaczoną co prawda jedynie dla dzieci powyżej 8 roku życia, jest także podziemny spływ łodzią. Jeśli chciałbyś zobaczyć ze swoją pociechą najciekawsze zakamarki kopalni, taka wyprawa to doskonały pomysł!

Ponadto Kopalnia Złota oferuje dla najmłodszych wycieczki szkolne, obozy, warsztaty i kolonie dla dzieci. Połączenie zwiedzania podziemnych korytarzy z grą w paintball czy piłkę nożną – to dopiero przygoda! Jeśli chcesz, aby twoje dziecko spędziło czas kreatywnie i aktywnie, koniecznie musisz zapoznać się z propozycjami Kopalni Złota.

rodzinne atrakcje dolnośląskie rodzinne atrakcje Dolny Śląsk

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

To wyjątkowe miejsce również znalazło swoje miejsce na słynnej liście UNESCO – zostało na nią wpisane całkiem niedawno, bo w 2017 roku. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach doskonale nadaje się na wycieczki z dziećmi - to świetna propozycja przede wszystkim dla małych fanów rozmaitych maszyn i urządzeń. Wizyta w Skansenie Maszyn Parowych działającym na terenie kopalni to doskonała okazja do podziwiania kolekcji prawdziwych, zabytkowych maszyn górniczych i parowozów. Jeśli twoje dziecko interesuje się pojazdami czy majsterkowaniem, z pewnością będzie zachwycone! To dla niego szansa na poznanie nowych, nieznanych dotąd maszyn i urządzeń, od których trudno mu będzie oderwać wzrok.

To jeszcze nie koniec wyjątkowych atrakcji dla dzieci! Twoja pociecha będzie też miała niepowtarzalną okazję do tego, aby przejechać się po terenie skansenu prawdziwą kolejką wąskotorową. To gwarancja dobrej zabawy nie tylko dla najmłodszych, ale także dla rodziców, którzy będą mogli przypomnieć sobie w ten sposób czasy własnego dzieciństwa. Podziwianie tych wszystkich wspaniałych pojazdów z wagonu kolejki – to dopiero przygoda!

kopalnia tarnowskie góry zwiedzanie muzeum Tarnowskie Góry kopalnia atrakcje dla dzieci

Kopalnia Soli Kłodawa

Trasa turystyczna Kopalni Soli Kłodawa jest bardzo ciekawa, lecz dostępna jedynie dla dzieci powyżej 7 roku życia. Na wycieczkę z dziećmi młodszymi polecamy więc wybrać się w inne miejsce, za to z pociechami w wieku szkolnym – jak najbardziej warto zajrzeć do Kłodawy! Jedną z tamtejszych atrakcji, która może szczególnie spodobać się najmłodszym, jest zjazd windą poruszającą się z prędkością 6 m/s. Wrażenia z tak szybciej jazdy będą niezapomniane!

Co więcej, na terenie kopalni można także zakupić różne rodzaje soli (między innymi spożywczą, przemysłową czy kąpielową o leczniczych właściwościach), solne dekoracje, na przykład lampiony i świeczniki, a także lizawki oraz specjalną sól do uzdatniania wody. Zwłaszcza przepiękne lampy solne zbudowane z mieniących się, barwnych kryształów będą wspaniałą pamiątką ze zwiedzania kopalni z dziećmi.

Kopalnia Ćwiczebna

Kolejna kopalnia znajduje się na terenie Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Muzeum jest poświęcone przede wszystkim historii miasta i regionu i również stworzyło specjalny program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Można wybrać się tam na specjalne lekcje muzealne wzbogacone multimedialnymi pokazami, a także wziąć udział w szczególnie atrakcyjnych lekcjach terenowych. Najciekawszym punktem dla najmłodszych jest możliwość zobaczenia prawdziwych kości mamuta – ogromnego ssaka żyjącego na Ziemi dwa miliony lat temu! To wyjątkowa lekcja historii i geologii, która z pewnością nie zostanie zapomniana.

Kopalnia Uranu w Kletnie

Specjalną pozycją w ofercie Kopalni Uranu w Kletnie jest program Mały Odkrywca – atrakcja dla dzieci w wieku 8-13 lat. Obejmuje on nie tylko zwiedzanie kopalni, ale także kurs rozpoznawania minerałów, możliwość oglądania eksponatów pod mikroskopem oraz lekcję o skamielinach i prehistorycznych istotach. Dla młodych odkrywców to wspaniała i ciekawie przedstawiona dawka wiedzy o geologii, której nie otrzymają w szkole. Co więcej, na uczestników programu czekają także intrygujące gry, łamigłówki oraz liczne pomoce dydaktyczne, które pozwolą im jeszcze lepiej poznać tajemniczy podziemny świat.

Krzemionki Opatowskie

Krzemionki Opatowskie to kolejna ciekawa kopalnia na mapie Polski – tym razem krzemienia. W jej ofercie nie ma co prawda specjalnych atrakcji dla dzieci, ale nic straconego - nadal warto się tam wybrać na rodzinną wycieczkę! Tamtejsza trasa turystyczna ma aż 1,5 km długości i pozwala na oglądanie oryginalnych wyrobisk neolitycznych kopalń, hałd górniczych oraz zagłębi poszybowych. Przed obiektem znajduje się punkt z pamiątkami – prawdziwy krzemień przywieziony prosto z kopalni będzie dla najmłodszych niczym prawdziwe trofeum.

Ponadto w województwie świętokrzyskim, gdzie znajdują się Krzemionki Opatowskie, znajduje się wiele innych atrakcji dla dzieci, między innymi JuraPark w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, w którym można spędzić dzień na zabawie w świecie dinozaurów. Wycieczka do kopalni oraz zwiedzenie jej okolic to doskonały pomysł na jednodniowy lub weekendowy wyjazd z rodziną.

krzemionki opatowskie rodzinne atrakcje dla dzieci opinie

Sprawdź również:

Najładniejsze Zamki w Polsce [na weekend z dzieckiem]