Najlepsze kopalnie do zwiedzania w Polsce

Szukasz ciekawych pomysłów na wycieczki z dzieckiem? Kiedy kino, cyrk i ZOO są już passé, czas na coś naprawdę oryginalnego! Co powiesz na zwiedzanie kopalni? Jeśli myślisz, że spacery ciemnymi korytarzami to nic ciekawego, zwłaszcza dla dzieci -  nie możesz się bardziej mylić!

Na mapie Polski jest mnóstwo wspaniałych i ciągle nieodkrytych podziemnych muzeów, które zupełnie zaskoczą Cię swoją historią i okazałością. Co więcej, wiele z tych miejsc oferuje specjalne atrakcje dla dzieci dostosowane do szczególnych oczekiwań najmłodszych. Nie ma mowy o nudzie! Na Twoją pociechę czekają przejażdżki podziemnymi kolejkami, spacerowanie tajemniczymi korytarzami, zabawy w małego odkrywcę oraz spotkania z bajkowymi postaciami. Zwiedzanie kopalni z dzieckiem to wspaniała i edukująca przygoda, która stanie się wyjątkowym doświadczeniem. Odwiedź jedną z polskich kopalń i zapewnij całej swojej rodzinie niezapomniane przeżycia!

Zobacz koniecznie:

Najlepsze podziemne trasy turystyczne w Polsce

Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka to wyjątkowe miejsce na mapie naszego kraju. To jeden z najcenniejszych zabytków polskiej kultury, zarówno materialnej, jak i duchowej, uhonorowany wpisem na listę UNESCO. Zabawa w takim miejscu będzie dla twoich pociech nie tylko przyjemna, ale przede wszystkich edukująca i niezwykle ubogacająca. To właśnie Kopalnia Soli Wieliczka oferuje najciekawsze atrakcje dla dzieci – ich programy dla najmłodszych to coś naprawdę wyjątkowego!

Wędrówka przygotowaną specjalnie dla młodych odkrywców Trasą turystyczną to niezwykła okazja do poznania zakamarków najsłynniejszej polskiej kopalni. Ten wyjątkowy podziemny szlak jest pełen intrygujących postaci i zagadek do rozwiązania – twoje pociechy zostaną wprowadzone w magiczny świat przez przyjaznego Soliludka oraz Skarbnika, dobrego ducha kopalni. Kreatywność, z jaką przygotowano tę niezwykłą trasę oraz jej bogactwo zachwycą nie tylko dzieci, ale również ich rodziców.

Pamiętaj tylko o tym, aby na zwiedzanie kopalni z dzieckiem ciepło się ubrać – temperatura w podziemiach wynosi około 14-16°C, niezależnie od pogody na zewnątrz. Przydadzą się również wygodne buty, ponieważ na trasie jest do pokonania kilkaset schodków. Na małych odkrywców czekają jednak nie tylko wspaniałe wspomnienia, ale także nagrody za uczestnictwo i wysiłek – specjalne dyplomy znawców solnej krainy.

To jeszcze nie koniec! Kopalnia Soli Wieliczka to jedno z niewielu tego rodzaju miejsc, które oferuje… podziemny nocleg. 125 metrów pod ziemią znajduje się specjalnie przygotowana strefa noclegowa z zapleczem sanitarnym i częścią rekreacyjną. Pobyt w tym miejscu to doskonała okazja do tego, aby w końcu się wyciszyć, spędzić spokojny czas z rodziną i skorzystać z wyjątkowego, wolnego od zanieczyszczeń i alergenów powietrza. Jest to więc idealna propozycja, która łączy zwiedzanie i rekreację z pobytem zdrowotnym, a także pozwala prawdziwie się zrelaksować w towarzystwie najbliższych. Życzymy udanej wycieczki!

Najlepsze atrakcje pod ziemią rodzinne atrakcje kopalnia wieliczka

>>Dowiedz się więcej o Kopalnia Soli - Wieliczka<<

Kopalnia Złota - Złoty Stok Być może was to zdziwi, lecz dobrze znana „gorączka złota”  dotarła także do naszego kraju… i to znacznie wcześniej! Już w średniowieczu, w miejscu takim jak Złoty Stok, wydobywano ten drogocenny kruszec, a dziś możemy je odwiedzić i dowiedzieć się nieco więcej o jego historii. Położony na terenie Gór Złotych w województwie dolnośląskim kompleks sprawi, że poczujecie się jak prawdziwi górnicy, lecz to nie koniec atrakcji! Odwiedzanie tej kopalni złota, podzielone jest na kilka etapów. Pierwszy z nich przeprowadzi nas przez Sztolnię Gertrudy, gdzie nie tylko poznamy ciekawą historię nazwy tego miejsca, lecz zobaczymy też ekspozycję narzędzi górniczych. Następnie, na Chodniku Śmierci dowiemy się, jak byli traktowani złodzieje złota, po czym zjedziemy na 8-metrowej zjeżdżalni do Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Lądując na miejscu, możemy przejść do Sztolni Czarnej, położonej w Złotym Jarze. Na szczególną uwagę zasługuje to tutaj tunel, który wychodzi już po czeskiej stronie granicy oraz jedyny w Polsce, podziemny wodospad o wysokości 8 m. Całą przygodę zakończy przejazd Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem na trasie 300 metrów. Na miejscu nie brakuje też innych, ciekawych atrakcji, podczas gdy na spragnionych gości czeka restauracja czy bar, w których posilicie się po dniu pełnym wrażeń. Polecamy to miejsce każdej rodzinie z dziećmi! kopalnia zloty stok Najlepsze atrakcje pod ziemią rodzinne atrakcje_

>>Dowiedz się więcej o Kopalnia Złota - Złoty Stok<<

Podziemne Miasto - Osówka Nie jest tajemnicą fakt, mówiący o tym, że historię najlepiej poznaje się widząc ją na własne oczy — nie inaczej jest w przypadku kompleksu Podziemne Miasto w Osówce. To właśnie tutaj, w latach 1943-1945 powstał rozległy system betonowych korytarzy, umocnień i hal zbudowany przez robotników oraz więźniów z obozu Gross-Rosen. Dziś miejsce to stanowi nie tylko największy tego typu kompleks udostępniony w całych Górach Sowich, ale i doskonałą atrakcję dla młodych miłośników historii. Do zwiedzania udostępniono ok. 1,7 km podziemnych korytarzy i hal, a całość podzielono na dwie części — naziemną i podziemną. W obiekcie obecnie funkcjonują aż cztery trasy. Pierwsza z nich to trasa historyczna stanowiąca główną trasę całego kompleksu. Ma ona ok. 1200 metrów długości i prowadzi ona po najciekawszych korytarzach, wśród betonowych wartowni, hali z szalunkami i nie tylko. Druga trasa to trasa ekstremalna — będąca niejako uzupełnieniem pierwszej z nich i ma długość ok. 1,5 kilometra. To jednak opcja dla tych z was, którzy nie boją się zimna, wilgoci i przechodzenia w wodzie! Trzecia propozycja — Ekspedycja RIESE to trasa naziemna po kompleksie Osówka. To świetna okazja na najbardziej rozbudowanej naziemnej części wśród kompleksów w Górach Sowich. Zobaczymy tu między innymi pozostałości po obozie pracy, fundamenty elektrowni, rampę kolejową i nie tylko. Jeżeli chodzi o trasę edukacyjną — to niestety jest ona niedostępna do odwołania! podziemne miasto osówka Najlepsze atrakcje pod ziemią rodzinne atrakcje_

>>Dowiedz się więcej o Podziemne Miasto Osówka<<

Kompleks Włodarz - Góry Sowie II wojna światowa oraz ówczesna obecność nazistowskich Niemiec na ziemiach należących obecnie do Polski pozostawiły po sobie wiele śladów historii. Bez wątpienia jednym z najciekawszych tego typu obiektów jest położony w Górach Sowich kompleks Włodarz. To sieć tuneli znajdujących się wewnątrz góry o tej samej nazwie, imponująca swoją masywnością. Całe to miejsce owiane wielką tajemnicą… gdyż nie do tej pory nie jesteśmy pewni, do czego miało służyć jego powstanie. Mimo tego, że obecnie otwarte są tylko wejścia numer 3 i 4, to nadal jest to niezwykle ciekawa wyprawa. Na miejscu dowiemy się znacznie więcej o samym kompleksie Riese oraz Włodarzu poprzez opowieści doświadczonych przewodników, oraz krótki, kilkunastominutowy film o całym tym przedsięwzięciu. Następnie, udamy się na wodną przeprawę wgłąb góry Włodarz, gdzie zobaczymy część (sporo z nich jest całkowicie zalanych) tuneli z pokładu łódki. Ostatnim punktem wyprawy będzie wartownia, gdzie obejrzymy pozostałości sprzętu używanego przy pracach oraz uzbrojenia. Trasa podziemna to nie wszystko, gdyż na osobną uwagę zasługuje tu też trasa naziemna, prowadząca nas między innymi przez pozostałości rampy przeładunkowej i urządzeń wodnych. W ramach praktycznych rad dobrym pomysłem będzie zabranie cieplejszej odzieży, gdyż temperatura w tunelach zwykle waha się w granicach 8 stopni. Weźcie też pod uwagę panującą tu dużą wilgotność oraz wszechobecne kałuże! kompleks wlodarz góry sowie Najlepsze atrakcje pod ziemią rodzinne atrakcje_

>>Dowiedz się więcej o Kompleks Włodarz – Góry Sowie<<

Chełmskie Podziemia Kredowe - Chełm

Trudno o bardziej odpowiednie miejsce na wycieczki z dziećmi – Chełmskie Podziemia Kredowe to jedyna w Europie kopalnia kredy piszącej, która od lat jest chętnie odwiedzana przez uczniów i przedszkolaków. Podziemia Ducha Bielucha - znajdujące się w uroczej miejscowości Chełm na Lubelszczyźnie - są znane w całej Europie i co dzień zaglądają do nich mali goście z różnych zakątków Polski. Co ciekawe, kopalnia ta nigdy nie była formalnie kopalnią – kredę z chełmskich podziemi wydobywali po prostu jego mieszkańcy, którzy następnie zajmowali się sprzedażą tego cennego kruszcu.

Chełm to doskonałe miejsce na wyjazd z dziećmi! Te urokliwe miasteczko i znajdująca się w nim kopalnia bez wątpienia zachwyci swoimi atrakcjami wszystkich najmłodszych. Wędrówki białymi korytarzami, wsłuchiwanie się w opowiadane po drodze bajkowe opowieści i legendy, a na koniec spotkanie z legendarnym Duchem Bieluchem sprawią, że twój malec zapamięta tę wycieczkę na długo.

Trasa ma około 2 km długości, a w podziemiach panuje temperatura wynosząca około 9°C, niezależnie od pogody. Na zwiedzanie z dzieckiem warto więc ciepło się ubrać, zwłaszcza latem, gdy na zewnątrz panują upały, oraz nie zapomnieć o wzięciu ze sobą wygodnych butów, które ułatwią wędrówkę korytarzami.

rodzinne atrakcje dla dzieci Chełmskie Podziemia Kredowe opinie

>>Dowiedz się więcej o Chełmskie Podziemia Kredowe - Chełm<<

Kopalnia Uranu w Kletnie

Specjalną pozycją w ofercie Kopalni Uranu w Kletnie jest program Mały Odkrywca – atrakcja dla dzieci w wieku 8-13 lat. Obejmuje on nie tylko zwiedzanie kopalni, ale także kurs rozpoznawania minerałów, możliwość oglądania eksponatów pod mikroskopem oraz lekcję o skamielinach i prehistorycznych istotach. Dla młodych odkrywców to wspaniała i ciekawie przedstawiona dawka wiedzy o geologii, której nie otrzymają w szkole. Co więcej, na uczestników programu czekają także intrygujące gry, łamigłówki oraz liczne pomoce dydaktyczne, które pozwolą im jeszcze lepiej poznać tajemniczy podziemny świat.

>>Dowiedz się więcej o Kopalnia Uranu - Kletno<<

Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia Soli Bochnia należy do najstarszych i najciekawszych polskich kopalni i także znalazła się na słynnej liście UNESCO - to wspaniały kierunek na rodzinne wycieczki! Dla najmłodszych, oprócz ekscytującej wędrówki podziemnymi korytarzami, szczególnie interesująca może okazać się podziemna przeprawa łodzią, z której można podziwiać piękno zakamarków kopalni niedostępnych podczas standardowego zwiedzania. Ponadto przewodnik tej niezwykłej wyprawy umila wycieczkę barwnymi opowieściami, dzięki czemu można dowiedzieć się o tym miejscu jeszcze więcej.

Bochnia ma w swojej bogatej ofercie nie tylko zwiedzanie kopalni z dzieckiem, ale także wycieczki szkolne. Może warto zastanowić się nad wyprawą do Bochni z całą klasą? Tu nie będzie żadnego nudnego zwiedzania muzeów – wycieczka do kopalni to doskonały pomysł na edukującą podróż, która pozwoli w ciekawy sposób uzupełnić wiedzę przekazywaną w szkole i pozostanie w pamięci uczniów na długo.

To jeszcze nie koniec! Warto wspomnieć też o tym, że Kopalnia Soli Bochnia oferuje coś szczególnego dla wszystkich małych alergików. Specjalnie przygotowana sala z boiskiem i placem zabaw ze zjeżdżalnią tworzy wyjątkową przestrzeń o specjalnym mikroklimacie, który doskonale wpływa na pracę dróg oddechowych. Wycieczka do kopalni soli jest więc okazją nie tylko do nauki i zabawy, ale również do zadbania o zdrowie twoich pociech.

kolejka podziemna kopalnia Bochnia opinie

>>Dowiedz się więcej o Kopalnia Soli - Bochniaa<<

Kopalnia Guido - Zabrze

Położona na Śląsku Kopalnia Guido to najgłębsza udostępniona dla ruchu turystycznego kopalnia węgla kamiennego na świecie. Co więcej, jest też kolejnym miejscem na podziemnej mapie Polski, które oferuje specjalne atrakcje dla dzieci. Jedna z jej części, Sztolnia Królowa Luiza, została specjalnie zmodernizowana i dostosowana do potrzeb przedszkolaków oraz uczniów. Znajdująca się tam ekspozycja jest o tyle ciekawa, że została wzbogacona elementami multimedialnymi, które z pewnością przykują uwagę nawet najbardziej rozbrykanych gości. Aby wizyta w kopalni była jeszcze bardziej wartościowa i niezapomniana, dla najmłodszych odwiedzających przygotowano specjalne programy edukacyjne dla dzieci z dodatkowymi atrakcjami, które urozmaicają pobyt i pozwalają zachować i maksymalnie wykorzystać koncentrację małych gości.

Szczególnie ciekawą propozycją Kopalni Guido jest oferta kierowana do uczniów przedszkoli oraz wycieczki szkolne. Malce będą mogli przejść specjalną trasą oraz wziąć udział w warsztatach o interesujących nazwach, takich jak Od Pyrlika do Karlika, Historia Sztolnią Płynąca czy Tropiciele Węgla. Na starszych odwiedzających czekają natomiast zajęcia w czterech przygotowanych sferach edukacyjnych: Kultury, Techniki, Działań i Geostrefy, w których zgłębiane są tajemnice historii górnictwa, geografii, geologii, fizyki czy chemii. To zdecydowanie jeden z ciekawszych sposobów, aby poznać historię Śląska!

Kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza są częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, który jest obecnie najważniejszą i największą instytucją turystyczno-kulturalną w mieście, a także jedną z największych w regionie. Jego niezwykle bogata oferta pozwala nie tylko na odkrywanie historii śląskiego górnictwa węglowego, ale także na udział w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, przedstawieniach teatralnych, imprezach plenerowych i koncertach. Jest to więc miejsce wprost idealne dla wszystkich młodych – także duchem!

Poziom 320 Kopalnia Zabrze atrakcje

>>Dowiedz się więcej o  Kopalnia Guido - Zabrze<<

Kopalnia Krzemienia - Krzemionki Krzemionki Opatowskie to kolejna ciekawa kopalnia na mapie Polski – tym razem krzemienia. W jej ofercie nie ma co prawda specjalnych atrakcji dla dzieci, ale nic straconego - nadal warto się tam wybrać na rodzinną wycieczkę! Tamtejsza trasa turystyczna ma aż 1,5 km długości i pozwala na oglądanie oryginalnych wyrobisk neolitycznych kopalń, hałd górniczych oraz zagłębi poszybowych. Przed obiektem znajduje się punkt z pamiątkami – prawdziwy krzemień przywieziony prosto z kopalni będzie dla najmłodszych niczym prawdziwe trofeum. Ponadto w województwie świętokrzyskim, gdzie znajdują się Krzemionki Opatowskie, znajduje się wiele innych atrakcji dla dzieci, między innymi JuraPark w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, w którym można spędzić dzień na zabawie w świecie dinozaurów. Wycieczka do kopalni oraz zwiedzenie jej okolic to doskonały pomysł na jednodniowy lub weekendowy wyjazd z rodziną. krzemionki opatowskie rodzinne atrakcje dla dzieci opinie

>>Dowiedz się więcej o Kopalnia Krzemienia – Krzemionki<<

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

To wyjątkowe miejsce również znalazło swoje miejsce na słynnej liście UNESCO – zostało na nią wpisane całkiem niedawno, bo w 2017 roku. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach doskonale nadaje się na wycieczki z dziećmi - to świetna propozycja przede wszystkim dla małych fanów rozmaitych maszyn i urządzeń. Wizyta w Skansenie Maszyn Parowych działającym na terenie kopalni to doskonała okazja do podziwiania kolekcji prawdziwych, zabytkowych maszyn górniczych i parowozów. Jeśli twoje dziecko interesuje się pojazdami czy majsterkowaniem, z pewnością będzie zachwycone! To dla niego szansa na poznanie nowych, nieznanych dotąd maszyn i urządzeń, od których trudno mu będzie oderwać wzrok.

To jeszcze nie koniec wyjątkowych atrakcji dla dzieci! Twoja pociecha będzie też miała niepowtarzalną okazję do tego, aby przejechać się po terenie skansenu prawdziwą kolejką wąskotorową. To gwarancja dobrej zabawy nie tylko dla najmłodszych, ale także dla rodziców, którzy będą mogli przypomnieć sobie w ten sposób czasy własnego dzieciństwa. Podziwianie tych wszystkich wspaniałych pojazdów z wagonu kolejki – to dopiero przygoda!

kopalnia tarnowskie góry zwiedzanie muzeum Tarnowskie Góry kopalnia atrakcje dla dzieci

>>Dowiedz się więcej o Kopalnia Srebra - Tarnowskie Góry<<

Kopalnia Soli Kłodawa

Trasa turystyczna Kopalni Soli Kłodawa jest bardzo ciekawa, lecz dostępna jedynie dla dzieci powyżej 7 roku życia. Na wycieczkę z dziećmi młodszymi polecamy więc wybrać się w inne miejsce, za to z pociechami w wieku szkolnym – jak najbardziej warto zajrzeć do Kłodawy! Jedną z tamtejszych atrakcji, która może szczególnie spodobać się najmłodszym, jest zjazd windą poruszającą się z prędkością 6 m/s. Wrażenia z tak szybciej jazdy będą niezapomniane!

Co więcej, na terenie kopalni można także zakupić różne rodzaje soli (między innymi spożywczą, przemysłową czy kąpielową o leczniczych właściwościach), solne dekoracje, na przykład lampiony i świeczniki, a także lizawki oraz specjalną sól do uzdatniania wody. Zwłaszcza przepiękne lampy solne zbudowane z mieniących się, barwnych kryształów będą wspaniałą pamiątką ze zwiedzania kopalni z dziećmi.

>>Dowiedz się więcej o Kopalnia Soli - Kłodawa<<

 

Sprawdź również:

Najładniejsze Zamki w Polsce [na weekend z dzieckiem]