Najpiękniejsze zamki w Polsce

najpiekniejsze zamki w polsce do zwiedzania opinie z dzieckiem

W Polsce jest tak wiele wyjątkowych zamków, że aż trudno wybrać najładniejsze z nich. Postanowiliśmy jednak spróbować!

 

Nasz kraj słynie z wspaniałej monumentalnej architektury, której ważny element stanowią potężne zamki. Często położone są w niezwykle malowniczych miejscach, zachwycają swoim rozmachem i oryginalnymi bryłami. W Polsce praktycznie w każdym regionie można znaleźć warownie z różnych okresów – średniowieczne, renesansowe czy nowsze. Jest ich w sumie kilkaset. Są zamki położone w górach, krzyżackie warownie na północy kraju, orle gniazda na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i wiele innych pięknych obiektów.

Które zwiedzić? 22 najładniejsze zamki w Polsce!

Zamek w Malborku

Chyba najbardziej znany zamek w Polsce, wyróżniany w wielu prestiżowych konkursach i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Jego historia sięga XIII wieku. Przez wiele lat był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i stanowił niezdobytą twierdzę. Po drugiej wojnie światowej pieczołowicie odbudowany, uznawany jest za jedną z najciekawszych atrakcji Polski. Zwiedzanie całego zamku trwa obecnie 3-4 godziny, co tylko potwierdza jego ogrom. Działa tu także muzeum zamkowe. Czytaj więcej o atrakcjach Zamku w Malborku.

największe zamki w Polsce zwiedzanie opinie Malbork

Zamek Czocha

Niezwykłej urody zamek znajdujący się w miejscowości Sucha w Górach Izerskich, nad zalewem Leśniańskim na rzece Kwisie. Został zbudowany na skałach gnejsowych w XIII wieku na rozkaz czeskiego króla Wacława I, później wielokrotnie zmieniał właścicieli. Zamek Czocha znany jest z licznych sekretnych przejść i legend. Zagrał w wielu filmach i serialach, m.in. w Tajemnicy twierdzy szyfrów. Obecnie mieści się tu hotel. Czochę wyróżnił magazyn National Geographic Traveler, uznając go za jeden z „7 nowych cudów Polski”.

najpiękniejsze zamki w Polsce opinie Zamek Czocha

Pałac Moszna (często przedstawiany jako Zamek)

Położony niedaleko Opola pałac będący przez wiele lat siedzibą śląskiego rodu Tiele-Wincklerów. Budowę barokowego pałacu zaczęto w tym miejscu w połowie XVIII wieku, ale pierwotny obiekt spłonął. Swój oryginalny kształt Moszna zawdzięcza dziś wielokrotnym przebudowom i rozbudowom, między innymi w stylu neogotyckim i neorenesansowym. Znakiem rozpoznawczym jest 365 pomieszczeń i aż 99 wież! Do pałacowego kompleksu należy też oranżeria i dwustuhektarowy park. Działa tu hotel, restauracja i galeria, w czerwcu odbywa się "Święto kwitnącej azalii". Organizowane są też kolonie „Szkoła Czarodziejów” nawiązujące do nieco podobnego architektonicznie słynnego Hogwartu. Czytaj więcej o zwiedzaniu i atrakcjach Zamku Moszna.

bajkowe zamki w Polsce -Moszna zwiedzanie z dzieckiem

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek, bez którego nie może obejść się żadne zestawienie. Jeden z najważniejszych obiektów w historii Polski, siedziba króla i symbol władzy w dawnej stolicy, razem z kompleksem Starego Miasta w Krakowie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wielkością ustępuje tylko zamkowi w Malborku. Niemal każdy władca Polski odcisnął tutaj swoje piętno, przebudowując go i wzbogacając o nowe elementy. Dziś na Wawelu widać przede wszystkim styl barokowy, renesansowy i klasycystyczny. Poza wspaniale zdobionymi komnatami i salami można tu też zwiedzić skarbiec i zbrojownię. Obok znajduje się bazylika archikatedralna, będąca miejscem koronacji i pochówku wielu królów Polski.

Wawel Kraków zwiedzanie opinie

Zamek Książ

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce, położony w dzielnicy Wałbrzycha, w Książańskim Parku Krajobrazowym, na Szlaku Zamków Piastowskich. Zbudował go w XIII wieku Bolko I Surowy ze śląskiej linii Piastów. Potem zamek trafiał m.in. w ręce Czechów i Węgrów, aż w końcu przypadł rodzinie Hochbergów, którzy zlecili przebudowę w stylu barokowym i urządzenie ogrodów tarasowych w stylu francuskim. W czasie drugiej wojny światowej mieściła się tu jedna z kwater Adolfa Hitlera, powstały także podziemne tunele, które do dzisiaj kryją wiele tajemnic. Obecnie można zwiedzać część z nich. Na terenie kompleksu działa też hotel, restauracja i stajnia.

najciekawsze zamki w Polsce zwiedzanie opinie Zamek Książ

Zamek Ogrodzieniec

Częściowo zrujnowany, ale nadal porażający swoim ogromem zamek – największy i najbardziej popularny spośród wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd znajdującym się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Podobnie jak i inne zamki zbudowane na szlaku, była to twierdza mająca chronić Królestwo Polskie przed najazdami Czechów. Zamek Ogrodzieniec powstał w Podzamczu na przełomie XIV i XV wieku jako siedziba rodu Włodków Sulimczyków. Ucierpiał poważnie podczas najazdu szwedzkiego. Dziś na zamku odbywają się rekonstrukcje bitew historycznych, obok działa też park rozrywki. Sprawdź Podzamcze Ogrodzieniec - atrakcje dla dzieci.

atrakcje dla dzieci Ogrodzieniec Podzamcze najciekawsze zamki w Polsce do zwiedzania

Zamek w Niedzicy

Dla wielu najbardziej malowniczo położony zamek w Polsce, gdyż stoi nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego, będącego zbiornikiem zaporowym na Dunajcu. Zresztą sama zapora w Niedzicy również może być nie lada atrakcją. Niedzica znajduje się na terenie Polskiego Spisza, u stóp Pienin. Zamek powstał tu już w XIV wieku. Należał do rodu Berzeviczych i był węgierską twierdzą strzegącą granicy z Polską. Później wiele razy zmieniał właścicieli, a to, co można obserwować dzisiaj, w większości stanowi jego renesansowe oblicze. Z zamkiem wiąże się też legenda mówiąca, że w XVIII wieku przebywała tu inkaska arystokracja, która w pobliżu ukryła wielki skarb. Potwierdzać ma to znalezione tu po wojnie kipu. Obecnie zamek pełni funkcje muzealno-hotelowe.

zamek w niedzicy opinie atrakcje

Krzyżtopór

Niedaleko Kielc, w miejscowości Ujazd, można zobaczyć monumentalne ruiny niegdyś jednego z najpiękniejszych i najbogatszych zamków w Polsce. Jeden z najpotężniejszych polskich magnatów XVII wieku – Kazimierz Ossoliński nie żałował pieniędzy, aby stworzyć wyjątkową rezydencję, którą wzorował na włoskim zamku Caprarola. Ufortyfikowany pałac wraz z ogrodami wzniesiony został na planie pięcioboku z narożnymi bastionami. Obiekt ma powierzchnię około 70000 m3, w sali jadalnej znajdował się niegdyś szklany strop, nad którym umieszczone było akwarium z egzotycznymi rybami.

najładniejsze zamki w Polsce opinie Bajkowe Zamki

Zamek Pieskowa Skała

Powstały w pierwszej połowie XIV wieku z rozkazu Kazimierza Wielkiego zamek był elementem łańcucha warowni Orlich Gniazd. Posadowiony został na wysokiej skale. Leży we wsi Sułoszowa na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Tuż obok znajduje się słynna Maczuga Herkulesa. Obecnie pieczołowicie odrestaurowany zamek stanowi perłę polskiego renesansu i mieści Oddział Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Jego wizerunek wykorzystano m.in. w serialach Janosik i Stawka większa niż życie.

najpiękniejsze zamki w Polsce opinie Jura Krakowsko Częstochowska

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Pierwsza kamienna wieża na miejscu szczecińskiego zamku stanęła już w XIV wieku. Ród Gryfitów w późniejszych latach sukcesywnie rozbudowywał zamek, dodając kolejne skrzydła, a dziś możemy podziwiać jego odrestaurowane renesansowe oblicze. Odkryto tu także kryptę z sarkofagami książąt pomorskich. Na zamku można obejrzeć dziś 5 wystaw stałych, działa tu centrum kultury, dwie restauracje, teatr, kino i opera. Także na dziedzińcu organizowane są liczne koncerty i imprezy kulturalne.

Atrakcje dla dzieci Szczecin najpiękniejsze zamki

Zamek Gniew

Jedna z najważniejszych twierdz krzyżackich na Pomorzu, siedziba komtura zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku. Zamek był wielokrotnie oblegany przez wojska polskie i odbijany przez Krzyżaków. Ostatecznie pod koniec wojny trzynastoletniej na stałe przeszedł w ręce Polaków i stał się siedzibą starostów. Przebywał tu Zygmunt III Waza, jednym ze starostów był Jan Sobieski. Potem zamek służył za spichlerz czy więzienie. Teraz w części zamku urządzono hotel, odbywają się tu turnieje rycerskie, festyny i pokazy. Sprawdź - Pomorskie-co zwiedzić z dzieckiem?

atrakcje dla dzieci Zamek w Gniewie

Zamek w Krasiczynie

Wyjątkowy na tle polskiej architektury zamek w Krasiczynie powstał w stylu renesansowo-manierystycznym, zbudowany przez wojewodę przemyskiego Stanisława Krasickiego na przełomie XVI i XVII wieku. Charakterystyczne dla zamku są cztery różne baszty w narożnikach murów obronnych – Papieska (z attyką w kształcie korony papieża Klemensa VIII, gościli w niej ważni dostojnicy kościelni), Boska (z kaplicą, zwieńczona kopułą), Królewska (mieściły się tu apartamenty królewskie) i Szlachecka, na szczycie której posadowiono koronę w kształcie korony Zygmunta III Wazy.

najlepsze zamki w Polsce opinie Zamek Krasiczyn opinie

Zamek w Będzinie

Kolejna w naszym zestawieniu warownia zbudowana w systemie Orlich Gniazd przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Jednak na wzgórzu nad Czarną Przemszą już w IX wieku istniały fortyfikacje. W 1588 roku w zamku odbywały się pertraktacje w sprawie uwolnienia Maksymiliana Habsburga, w których wzięło udział wielu możnych z Polski i Europy. Potem przebywał tu Jan III Sobieski, także August II Mocny czy Stanisław August Poniatowski. Współcześnie działa tu Muzeum Zagłębia, z wieży można podziwiać piękną panoramę Będzina, a do zwiedzania udostępnione są także podziemia zamku.

Zamek w Będzinie opinie rodzinne atrakcje

Zamek w Gołuchowie

Renesansowa rezydencja rodu Leszczyńskich powstała w połowie XVI wieku jako rezydencja magnacka o charakterze obronnym z charakterystycznymi basztami w narożnikach. Przechodziła następnie w ręce kilku rodzin szlacheckich, aż stała się własnością słynnej Izabeli Czartoryskiej, wielkiej miłośniczki sztuki. Zleciła ona montaż wielu ozdób, odsłonięcie arkadowego dziedzińca czy rozbudowę parku w stylu angielskim (162 ha), w którym do dziś znajduje się kaplica z jej szczątkami. Już za swego życia Izabela przekształciła zamek w muzeum, w którym umieściła swoją kolekcję dzieł sztuki. Obecnie działa tu oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

zwiedzanie zamek Gołuchów opinie

Zamek w Bolkowie

Założony przez księcia legnickiego Bolesława II Rogatkę zamek w Bolkowie istniał na pewno już w XIII wieku i stanowił jedną z warowni chroniących przejścia przez Sudety. Bolko II Świdnicki, władca najdłużej działającego niezależnego śląskiego księstwa, przez wiele lat utrzymywał tutaj swój skarbiec. W późniejszych latach zamek był własnością królów czeskich, biskupa wrocławskiego i cystersów. Stacjonowali tu także żołnierze rosyjscy. Istnieją przypuszczenia, że potem istniał tu hitlerowski ośrodek badawczy, a nawet, że została tu ukryta słynna Bursztynowa Komnata. W tej chwili można zwiedzać tu Muzeum Regionalne. Nad zamkiem góruje wieża z attyką o wysokości 25 m.

atrakcje dla dzieci Zamek w Bolkowie zwiedzanie zamki w Polsce najlepsze

Zamek w Kwidzynie

W Kwidzynie można zwiedzać zamek o niezwykle charakterystycznej i rozpoznawalnej architekturze. To dzięki Gdanisku – wysuniętej poza mury obronne wieży połączonej z zamkiem krytym gankiem. Ten w Kwidzynie to najdłuższy tego typu ganek na świecie (55 m długości na wysokości kilkunastu metrów). A sama wieża, oprócz funkcji obronnych, pełniła także rolę… toalety. To konstrukcja charakterystyczna dla twierdz krzyżackich, ale w Kwidzynie swoją siedzibę miała kapituła pomezańska, a nie zakon. Krzyżacy, którzy przez pewien czas władali Kwidzynem, próbowali jednak przejąć biskupstwo, co prowadziło do konfliktów z Polską. Na zamku udostępnione jest do zwiedzania regionalne muzeum.

najpiękniejsze zamki w Polsce Kwidzyn zwiedzanie

Zamek Chojnik

Na granicy Karkonoskiego Parku Krajobrazowego, nieopodal Jeleniej Góry można podziwiać zamek jedyny w swoim rodzaju. Wznosi się na górze o wysokości 627 m n.p.m., nad urwiskiem zwanym Piekielną Doliną. Dzięki temu roztacza się stąd piękny widok. Nazwa zamku wzięła się od wzgórz porośniętych drzewami iglastymi. Chojnik powstał w połowie XIV wieku, a najsłynniejszymi właścicielami byli członkowie rodziny Schaffgotschów. Na zamku zobaczymy pręgierz oraz cylindryczną wieżę. Odbywają się tu turnieje kusznicze.

Zamki dolnośląskie zwiedzanie-jakie zamki najładniejsze w Polsce

Zamek w Kórniku

Choć zamek w Kórniku powstał w okresie średniowiecza, dziś możemy podziwiać jego neogotyckie oblicze nadane mu w XIX wieku. Był siedzibą rodu Górków oraz Działyńskich. Największy rozkwit zawdzięcza Teofilii Działyńskiej, która urządziła ogrody, zwierzyniec i szkółki drzew. Do dzisiaj w zamku zachował się jej portret namalowany przez A. Pesne, który stał się podstawą legendy o Białej Damie – jednej z najpopularniejszych legend dotyczących polskich zamków. W Kórniku zobaczyć można wiele ciekawych elementów architektonicznych – kontrastową neogotycką wieżę, taras z widokiem na Jezioro Kórnickie, łuk Tudora czy łuk indyjski wzorowany m.in. na Tadź Mahal. Działa tu muzeum oraz jedna z największych bibliotek w Polsce – Biblioteka Kórnicka PAN.

gdzie najpiękniejsze zamki w Polsce Kórnik

Zamek w Bobolicach

Jeszcze jeden z zamków na Szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wybudowany w XIV wieku, jeszcze do niedawna był mocno zniszczony poprzez lata najazdów i późniejszych zaniedbań. Dziś jednak, dzięki staraniom rodziny Laseckich, można podziwiać go w kształcie zbliżonym do tego z XVI wieku. Zamek ma cylindryczną basztę, most zwodzony i jest pokryty czarną dachówką. Znajduje się tu hotel i restauracja. Do ruin pobliskiego zamku w Mirowie prowadzi malowniczy szlak zwany Grzędą Mirowską. W serialu Korona królów Bobolice odgrywają rolę Wawelu. Czytaj również Mirów i Bobolice z dzieckiem.

rodzinne atrakcje Bobolice śląskie Zamki do zwiedzania z dzieckiem

Zamek w Oporowie

Gotycki zamek-muzeum z XV wieku wzniesiony przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego ze słynnego rodu Oporowskich. Mieści się niedaleko Kutna, na sztucznej wyspie na rzece Sułdwi. Obiekt jest stosunkowo niewielki (25x30 m), co tylko dodaje mu uroku. Na zamek składa się kwadratowa wieża, baszta z kaplicą, budynek bramny, dziedziniec i fosa. Kompleks otacza XIX-wieczny park o powierzchni 10 ha z budynkami gospodarczymi, rzeźbami i elementami małej architektury. Na zamku działa też muzeum.

atrakcje dla dzieci zamek w Oporowie Zamek Królewski w Chęcinach

Położony na wzgórzu nieopodal Kielc w województwie Świętokrzyskim - Zamek Królewski w Chęcinach powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Choć nie ma dokładnych źródeł opisujących datę rozpoczęcia budowy zamku wiadomo, że władzę nad nim sprawował Władysław Łokietek, a później Kazimierz Wielki, który jeszcze bardziej rozbudował zamek zamieniając go w prawdziwą twierdzę. Zamek przez długi czas pełnił funkcję więzienia, zaś w 1607 roku podczas Rokoszu Zebrzydowskiego zabudowania zostały spalone, a fortyfikacje zamku zniszczone. W 2015 roku zakończono rewitalizację tego obiektu. Obecnie Zamek Królewski w Chęcinach udostępniony jest turystom do zwiedzania.

Zamek Królewski w Chęcinach atrakcje Zamek Chęciny zwiedzanie opinie Zamek w Janowcu

Renesansowy zamek, którego budowę rozpoczął Mikołaj Firlej w 1526 roku mieści się w Janowcu, w województwie Lubelskim. Spalony w 1656 roku obiekt jest obecnie częścią Muzeum Nadwiślańskiego. W tym właśnie miejscu odbyło się pojednanie króla Zygmunta III Wazy z marszałkiem wielkim koronnym Mikołajem Zebrzydowskim. Obecnie zamek można zwiedzać, a jedną z atrakcji turystycznych są przepiękne widoki na dziedziniec i dolinę Wisły, rozciągające się z  wielopoziomowych krużganek.

najlepsze zamki w polsce rodzinne atrakcje zamek w janowcu zwiedzanie opinie

Sprawdź koniecznie: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce

4 comments

Leave Comment