Kopalnia Soli w Kłodawie

Kopalnia Soli Kłodawa wielkopolska atrakcje dla rodzin z dziećmi 4

Niezbędna w rolnictwie, branży kulinarnej, medynie, chemii i nie tylko… Mowa oczywiście o soli, która odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę, a jej brak znacząco odbiłby się na jego wielu kwestiach. Dziś opowiemy wam o miejscu, w którym wydobywane jest „białe złoto”, jak czasami bywa nazywana sól. Zapraszamy do Kłodawy i lektury naszego artykułu!

Kopalnia Soli „Kłodawa” to największa i zarazem najgłębsza kopalnia soli w Polsce, położona w Kłodawie w województwie wielkopolskim, około 150 kilometrów od Poznania. To właśnie w tym miejscu wydobywa się najczystszą sól kamienną o barwie białej i różowej na świecie. Warte wspomnienia jest to, że jest to jedyne złoże różowej soli w całej Europie! Obecne tu pokłady soli powstały aż 250 milionów lat temu, a wydobycie nadal prowadzi się tradycyjną metodą górniczą, która pozwala na zachowanie naturalne walorów soli z Kłodawy. Tak, dobrze przeczytaliście – ta kopalnia jest ciągle czynna!

Kopalnia Soli Kłodawa wielkopolska atrakcje dla rodzin z dziećmi 3

Ponad 2,5 godzinny program zwiedzania obejmuje przeróżne atrakcje. Na sam początek zjedziecie na dół windą (jej prędkość to aż 6 m/s), która wysadzi was w miejscu, gdzie wydobywana jest sól. Weźmiecie udział w prelekcji dotyczącej historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych potrafi naprawdę zrobić wrażenie, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę jej wielkość.

Kopalnia Soli Kłodawa wielkopolska atrakcje dla rodzin z dziećmi 2

Sporą gratką może też się okazać zobaczenie maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym. Nie ominie was też przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi. Co najważniejsze: wszyscy przewodnicy oprowadzający nas po podziemiach kopalni to jej byli pracownicy! Dzięki temu otrzymujecie gwarancję sporej dawki rzetelnej wiedzy na temat tego miejsca, a zarazem szansę na załapanie się na sporo ciekawostek!

Kopalnia Soli Kłodawa wielkopolska atrakcje dla rodzin z dziećmi

Na miejscu znajdziecie też sklepik, w którym można kupić wiele wyrobów  – w tym także wspominaną wcześniej różową sól kłodawską. Być może zechcecie pokusić się o taką pamiątkę z tego miejsca? 

Godziny otwarcia Kopalnia Soli Kłodawa

Jeśli chcielibyście odwiedzić tą atrakcję, dokonajcie rezerwacji telefonicznie – i to z kilkudniowym wyprzedzeniem. Musicie pamiętać, że jest to nadal funkcjonująca kopalnia, stąd też Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna dostępna jest wyłącznie w dni robocze. Godziny zjazdów są następujące:

  • Codziennie: 9:15,  10:00 i 14:30.

W soboty, niedziele, święta oraz przedłużone weekendy Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna jest nieczynna.

Czas zwiedzania to około 2,5 godziny.

Ceny biletów Kopalnia Soli Kłodawa

Trasa turystyczna nie jest dostępna dla dzieci poniżej 7 roku życia. Ceny  biletów i aktualne godziny otwarcia dostępne na oficjalnej stronie Kopalni.

Lokalizacja Kopalnia Soli Kłodawa

Kopalnia Soli „Kłodawa” położona przy trasie międzynarodowej A2, w połowie drogi pomiędzy Poznaniem i Warszawą. Poniżej znajdziecie dokładną mapkę z lokalizacją tej atrakcji. Dla tych was podróżujących samochodem, udostępniono bezpłatny parking.

Sprawdź też:

Wielkopolska – atrakcje dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *