Kompleks Włodarz – Góry Sowie

kompleks włodarz góry sowie atrakcje dla dzieci dolnośląskie 3

Budowany przez nazistowskie Niemcy kompleks „Riese” był niezwykle rozległy — do dzisiaj zostało zadbane siedem miejsc, otwartych dla turystów. Być może największy rozmach da się zauważyć przy odwiedzeniu konstrukcji umieszczonej pod zboczami góry Włodarz. Wizyta tutaj jest niezapomnianym przeżyciem, pozwalającym na dostrzeżenie prawdziwego gigantyzmu tego kompleksu! Zapraszamy do wizyty i lektury naszego artykułu!

Cały kompleks omawianych dziś tuneli znajduje się wewnątrz góry Włodarz (stąd też otrzymał on swoją nazwę). Co ciekawe, w języku niemieckim góra ta funkcjonuje pod nazwą Wolfsberg (Wilcza Góra), dzięki swojemu skalistemu szczytowi — stąd wyprawa na niego może też stanowić świetne uzupełnienie wycieczki!

Pomimo imponujących rozmiarów całego kompleksu do jego wnętrza prowadzą wyłącznie dwa wejścia – numer 3 oraz numer 4. Całą wyprawę w podziemnej części kompleksu rozpoczniemy zaraz przy kasie biletowej. Pierwsze co poczujemy po wejściu, wgłąb góry to znaczące obniżenie temperatury (utrzymuje się ona w okolicach około 8 stopni), stąd też dobrym pomysłem będzie zabranie cieplejszej odzieży. We znaki może dać się też duża wilgotność oraz kałuże — co jest jednak normalne, gdyż będziemy w końcu wewnątrz góry!

kompleks włodarz góry sowie atrakcje dla dzieci dolnośląskie 4

Po krótkiej opowieści przewodnika o całym projekcie kompleksu „Riese” oraz Włodarzu przejdziemy do specjalnie przygotowanego podziemnego kina. Obejrzymy tam kilkunastominutowy film o historii tego miejsca, który odpowie na najczęściej zadawane pytania, takie jak kto brał udział w postaniu całego kompleksu, jaki był jego cel oraz po co drążono tu aż tak długie tunele!

kompleks włodarz góry sowie atrakcje dla dzieci dolnośląskie

Kolejną atrakcją całej wyprawy będzie wodna przeprawa, w głąb góry Włodarz. Za czasów II wojny światowej pracowały tu pompy odwadniające tunele, jednak wraz z wycofaniem wojsk nazistowskich i przejęciu terenu przez czerwonoarmistów, sprzęt ten został stąd wywieziony. Doszło do tego, że obecnie niektóre tunele są całkowicie zalane, natomiast część nadaje się do przeprawy łódką.

kompleks włodarz góry sowie atrakcje dla dzieci dolnośląskie 5

Ostatnim punktem podziemnego spaceru jest wartownia. Możemy tam obejrzeć pozostałości sprzętu używanego przy pracach oraz uzbrojenia. Na suficie obetonowanej hali dostrzec można tajemnicze symbole, które odkryto podczas zdejmowania przegniłego szalunku.

kompleks włodarz góry sowie atrakcje dla dzieci dolnośląskie 2

Po wyjściu z podziemi możliwe jest też zobaczenie jeszcze trasy naziemnej, w skład których wchodzą m.in.pozostałości rampy przeładunkowej i urządzeń wodnych. Cały kompleks owiany jest niemałą tajemniczą, gdyż do tej pory nie znamy powodu budowy całego kompleksu Riese — część opinii mówi o budowie kwatery głównej kwatery Adolfa Hitlera, inne o tym, że miała tu powstać fabryka broni nuklearnej. Co ciekawe, do tej pory nie znamy dokładnej liczby wydrążonych korytarzy i sztolni! Właśnie dlatego warto zaplanować swoją wycieczkę do Włodarza już dziś!

Godziny otwarcia Włodarz Góry Sowie

Godziny zwiedzania obiektu Włodarz obowiązujące od dnia 01.11.2021r:

  • od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 16.00 (ostatnie o godz. 16.00)
  • weekendy: od godz. 9.00 do 16:00 (ostatnie o godz. 16:00)

Wejścia obywają się co 1h 10min w następujących godzinach: 

  • 9:00, 10:10, 11:20, 12:30, 13:40, 14:50 i 16:00

Ceny biletów Włodarz Góry Sowie

  • Bilet normalny29,99 zł – obejmuje zwiedzanie (bez kolejki podziemnej) części naziemnych przed wejściami do sztolni, zwiedzanie dolnego poziomu obiektu, udostępnionej części górnego poziomu, zwiedzanie łodziami zalanych części obiektu oraz kino z projekcją filmu „Włodarz”.
  • Bilet ulgowy24,99 zł
  • Bilet pakietowy – 39,99 zł – obejmuje zwiedzanie Kompleksu Włodarz oraz Muzeum Techniki Militarnej Molke S III w Ludwikowicach Kłodzkich oraz Kopalni Wacław.

Lokalizacja Włodarz Góry Sowie

Poniżej znajdziecie dokładną lokalizację obiektu Włodarz w Górach Sowich. Na terenie obiektu znajduje się płatny parking, który można opłacić w kasie biletowej.

Sprawdźcie też przygotowany przez nas artykuł:

Pomysł na weekend z dzieckiem – Dolnośląskie

 

1 comment

Leave Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *