Kopalnia Węgla Guido Zabrze

rodzinne atrakcje Zabrze

Zwiedzanie podziemnych korytarzy samo w sobie jest bardzo ekscytujące. Ale Kopalnia Guido w Zabrzu, pełniąca obecnie funkcje centrum rozrywki i edukacji, oferuje nam znacznie więcej.

Powstała w 1855 roku Kopalnia Guido swoją nazwę wzięła od założyciela – hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka. Wydobycie węgla wstrzymano tu w 1928 roku, w latach 80-tych działał tu skansen górniczy, od 2007 roku Kopalnia Guido została udostępniona do zwiedzania, a w 2013 roku wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Szeroka oferta rozrywkowa i kulturalna kopalni (na głębokości 320 m znajduje się tu najniżej położony w Europie Teatr na Poziomie oraz Pub 320), a także możliwość zwiedzania kopalni na kilka sposobów, przyciąga rzesze turystów.

Poziom 320 Kopalnia Zabrze atrakcje

​Zwiedzanie Kopalnia Węgla Guido Zabrze

Zanim zjedziemy na dół oryginalnym szybem kolejowym z 1931 roku (z prędkością 4 m/s), na powierzchni możemy obejrzeć pociąg górniczy, wóz z ciekłym azotem czy wielkie kompresory. Potem zostaje nam już tylko założenie kasków i zjazd w poszukiwaniu przygody.

Poziom 170 – XIX-wiecznymi chodnikami dojdziemy od szybu do wielkich komór. Zobaczymy ponad 100-letnią stajnię końską, narzędzia i sprzęt górniczy oraz wystawę geologiczną, która ukazuje niezwykłą budowę kopalnianych skał. Warto tez zwrócić uwagę na ekspozycję Pamięci Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, którzy zostali zmuszeni do bardzo ciężkiej pracy w kopalni. Zginęło ponad 1000 z nich. Czas zwiedzania tego poziomu to około 1 godziny. Trasa przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.

Poziom 320 – łączna długość tutejszego systemu korytarzy to około 2,5 km. Działa tu jedyna w Europie podwieszana kolejka górnicza. Wizyta na Poziomie 320 to fascynująca podróż do świata górniczej techniki. Można zobaczyć tu wprawione w ruch przenośniki taśmowe, kombajn chodnikowy Alpina czy kombajn węglowo-bębnowy KWB. Po zejściu w głąb wyrobiska pod kątem 18º oczom ukazuje się drewniany kołowrót pochylniany z II połowy XIX wieku – najprostsze urządzenie transportowe działające na zasadzie pochylni. Zwiedzanie trwa 2 godziny. Wymagany wiek do zwiedzania tego poziomu to 6 lat, kobiety w ciąży powinny skonsultować się wcześniej z lekarzem.

Na obu poziomach panuje temperatura około 16 ºC. Ze względu na konieczność przejścia sporego odcinka pieszo zalecane są tez odpowiednie buty.

W kopalni prowadzone są programy edukacyjne dla różnych grup wiekowych (już od 4 lat), podczas których dzieciom zapewnia się atrakcje, jak np. Kopalnia Guido z Węgielkiem Muzykantem.

Muzeum Górnictwa Zabrze

Ceny biletów Kopalnia Guido Zabrze

wtorek-piątek
                                     normalny             ulgowy               szkolny (z ofertą edukacyjną)
Poziom 170                      21 zł                   18 zł                                    20 zł
Poziom 320                      26 zł                   21 zł                                    23 zł
Poziom 170+320              36 zł                   31 zł                                    29 zł

sobota-niedziela
                                     normalny             ulgowy               szkolny (z ofertą edukacyjną)
Poziom 170                      25 zł                   22 zł                                    24 zł
Poziom 320                      29 zł                   25 zł                                    27 zł
Poziom 170+320              39 zł                   35 zł                                    33 zł

Bilet rodzinny (tylko w czwartki, min. 4 osoby)

                                       opiekun             podopieczny
Poziom 170                      18 zł                      10 zł
Poziom 320                      21 zł                      10 zł
Poziom 170+320              31 zł                      10 zł