Kopalnia Soli Bochnia

kopalnia Bochnia atrakcje dla dzieci opinie multimedialna trasa 1

Kopalnia Soli Bochnia od lat znajduje się na mapach atrakcji turystycznych, które warto wziąć pod uwagę planując rodzinną wycieczkę w Małopolsce. Na co możecie liczyć odwiedzając to niezwykle ciekawe miejsce?

Zobacz koniecznie:

Położona zaledwie 40 km od Krakowa Bochnia połączona jest z nim komfortowymi trasami A4 i E40. Dla niezmotoryzowanych z dworca Kraków Główny kursuje do Bochni szybki pociąg oraz minibusy. Kopalnia Soli Bochnia choć zdecydowanie mniej znana od swojej "wielickiej siostry", z pewnością warta jest odwiedzenia. Turyści mają tutaj do wyboru kilka tras zwiedzania o zróżnicowanym stopniu trudności, jednak na rodzinną wycieczkę z dziećmi zdecydowanie najlepszą opcją jest trasa turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną. Zwiedzanie kopalni w ramach tej trasy to niezwykła podróż w czasie.

Kopalniana winda, która zwozi turystów ponad 200 metrów pod ziemię jest pierwszym etapem tej podróży, drugim zaś to przejście przez niezwykły wehikuł czasu, który przenosi zwiedzających do czasów Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Taka forma zwiedzania spodoba się przede wszystkim najmłodszym podróżnikom.

kopalnia soli w Bochni opinie atrakcje z dzieckiem zwiedzanie 1

Część trasy można pokonać podziemną kolejką, a właściwie koleją, bo w bocheńskiej kopalni funkcjonuje ich cała sieć. Składa się ona z dróg przewozowych podzielonych na szlaki. W podziemiach kopalni znajdują się aż trzy stacje osobowe a maksymalna prędkość, z jaką porusza się podziemny pociąg osobowy to 2,5 m/s.

kolejka podziemna kopalnia Bochnia opinie

140-metrowa zjeżdżalnia, która łączy 2 poziomy kopalni spodoba się na pewno nie tylko dzieciom. Ta podziemna atrakcja zamontowana jest wzdłuż pochylni prowadzącej do Komory Ważyn, pozwala ona w szybki i przyjemny sposób pokonać różnicę poziomów wynoszącą 33 m.

Sprawdźcie także pobliską atrakcję:

>> Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry<< 

W ramach trasy turystycznej z Podziemną Ekspozycją Multimedialną zaplanowano również około półgodzinny w największej spośród kopalnianych komór Komorze Ważyn. Ogromną solną przestrzeń podzielono tutaj na kilka segmentów, tak aby zaproponować różne możliwości wykorzystania czasu wolnego. Znajdują się tam podziemne boisko sportowe o powierzchni niemal 300 m2 oraz mini plac zabaw.

kopalnia soli bochnia opinie atrakcje boisko pod ziemią

W komorze Ważyn najprawdopodobniej najgłębiej na świecie można zjeść pyszny obiad.

248 metrów pod ziemią funkcjonuje kuchnia „Ważynek”. W formie gorącego bufetu dostępne są różnorodne dania, mięsa sałatki i makarony. To tutaj znajdziecie pyszną włoską kawę i orzeźwiające napoje dla dzieci.

Bochnia restauracja pod ziemią Kopalnia opinie

Dla miłośników pamiątek uruchomiony został sklepik z souvenirami i kosmetykami na bazie bocheńskiej solanki.

Dla tych, którzy chcieliby skorzystać wyłącznie z pobytu w rekreacyjnej Komorze Ważyn organizowany jest specjalna tura zjazdu do kopalni. Odbywa się ona codziennie o godz. 15:00, a w okresie wakacji również o godz. 9:00.

Wizytę w kopalni Soli Bochnia warto nieco przedłużyć uzupełniając ją o Podziemną Przeprawę Łodziami. Ta jedna z największych atrakcji bocheńskiej kopalni. Jedyna na skalę światową przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę. W towarzystwie dwóch flisaków, barwnie opowiadających o tajemniczych zakamarkach bocheńskiej kopalni, turyści pokonują odległość ok 120 m. Przeprawa odbywa się 12 osobowymi łodziami. Podczas rejsu turyści podziwiają piękno i surowość solnej komory.

bochnia przeprawa łodziami podziemią

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • Zjeżdżając do kopalni trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu i ubraniu.
  • Na trasie do pokonania są schody dlatego najlepiej sprawdzi się obuwie sportowe. Do zjazdu podziemną zjeżdżalnią konieczne jest obuwie pełnie (sandałki i klapki odpadają)
  • Temperatura wewnątrz przez cały rok wynosi około 14-16 ºC, dlatego warto zabrać bluzę lub polar a dodatkowo aby zjechać zjeżdżalnia trzeba mieć długie spodnie.
  • Dla podróżujących z wózkami zaplanowano specjalna turę zwiedzania o godz. 13:00.

Godziny otwarcia

  • poniedziałek - piątek: 8:00 - 18:00
  • weekendy: 10:15 - 16:15

Ceny biletów

I, II, III, XI, XII IV, V, VI, VII, VIII, IX, X 
bilet normalny 44 zł 51 zł
bilet ulgowy 34 zł 37 zł
Bilety rodzinne
I, II, III, XI ,XII IV, V, VI, VII, VIII, IX, X 
bilet rodzinny 2+1 98 zł 109 zł
bilet rodzinny 2+2 122 zł 140 zł
bilet rodzinny 2+3 142 zł 165 zł
bilet rodzinny 1+2 89 zł 104 zł
bilet rodzinny 1+2 114 zł 131 zł
  Ceny biletów na inne trasy lub pobyty nocne dostępne są na stronie kopalni. kopalnia soli bochnia zwiedzanie z dzieckiem atrakcje kolejka podziemne łódki

1 comment

Leave Comment