Kopalnia Soli Bochnia

trasa turystyczna Bochnia

Kilkusetletnia tradycja Kopalni Soli w Bochni nie przeszkadza jej być nowoczesną atrakcją turystyczną dla całej rodziny.

Historia kopalni w Bochni zaczyna się w roku 1248, kiedy odkryto tu złoża soli kamiennej. Szacuje się jednak, że sól z odparowywanej solanki wydobywano tu już znacznie wcześniej, nawet 3500 lat p.n.e. Od początku istnienia kopalnia przynosiła duże dochody, później stopniowo zmniejszano wydobycie ze względu na jego coraz niższą opłacalność. W 1981 roku kopalnia została wpisana do rejestru zabytków, a od lat 90-tych rozpoczęła działalność turystyczną. Co roku odwiedza ją około 150 000 turystów. W 2013 roku umieszczono ją na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

atrakcje dla dzieci Bochnia

​Zwiedzanie Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnie można zwiedzać na kilka sposobów. Dla rodzin z dziećmi najlepsza będzie podstawowa trasa turystyczna prowadząca przez korytarze i komory o unikalnej budowie geologicznej. Część trasy można pokonać kolejką, a nawet drewnianymi łodziami pływającymi po komorze zalanej solanką. To jedyna taka atrakcja w Polsce. Maluchom na pewno spodoba się też 140-metrowa zjeżdżalnia, która łączy 2 poziomy kopalni. Podczas zwiedzania można zobaczyć m.in. zabytkową Kaplicę św. Kingi. Dużą atrakcją jest też Ekspozycja Multimedialna przedstawiająca historię wydobycia soli i specyfikę górniczej pracy. W największej komorze Ważyn, w której kończy się zwiedzanie, znajduje się restauracja, sklepik z pamiątkami i plac zabaw dla dzieci. Są tu też boiska sportowe. Możliwy jest zjazd tylko do komory Ważyn i aktywna zabawa przez 3 godziny albo nocny pobyt z dyskoteką. Dla grup szkolnych przygotowano programy edukacyjne, podczas których spotkać można tajemniczych bohaterów bocheńskich legend. Jest też bardziej wymagająca trasa historyczna prowadząca przez niedostępne wyrobiska. Zjeżdżając do kopalni trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu i ubraniu, trzeba bowiem pokonać około 700 schodków, a temperatura przez cały rok wynosi około 14-16 ºC.

kopalnia Bochnia rodzinne atrakcje

Ceny biletów Kopalnia Soli Bochnia

                   Poza sezonem (listopad-marzec)        Sezon (kwiecień-październik)

normalny                 32 zł                                                  42 zł
ulgowy                     25 zł                                                  30 zł
                                                        Bilet rodzinny
2+1                            77 zł                                                  100 zł
2+2                            92 zł                                                  115 zł
2+3                           107 zł                                                 130 zł
1+3                            87 zł                                                  112 zł

Dojazd