Kopalnia Uranu – Kletno

Kopalnia Uranu - Kletno atrakcje dla dzieci dolnoslaskie 3
Zwiedzanie kopalni uranu to nie lada gratka, szczególnie… że nie trudno znaleźć drugą taką atrakcję! Dziś jednak pokażemy wam miejsce, które koniecznie warto obejrzeć na własne oczy. Pozwólcie, że przedstawimy wam dawną kopalnię uranu położoną w Kletnie! Zapraszamy do lektury!

Omawiana dziś kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Jej działanie przypada na lata 1948-1953, a do pracy używano tu m.in. kilka średniowiecznych sztolni, z których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Cała kopalnia obejmowała swoim zasięgiem aż 20 sztolni, 3 szyby, natomiast sumaryczna długość wszystkich wyrobisk wynosiła ponad 37 km. Mimo tak krótkiego czasu działania, w te kilka lat wydobyto tu łącznie 20 ton uranu.

Kopalnia Uranu - Kletno atrakcje dla dzieci dolnoslaskie 5

Oczywiście będąc na miejscu, nie otrzymamy możliwości zwiedzania całej kopalni, a udamy się specjalnie udostępnioną trasą turystyczną, prowadzącą przez sztolnię nr 18. To całkowicie wyodrębniony system wyrobisk położony w najwyższej części kopalni. Podczas zwiedzania możemy zobaczyć wiele atrakcyjnie oświetlonych miejscowych minerałów (chociażby fluoryt, ametyst, kwarc i innych). Długość udostępnionych dla zwiedzających wyrobisk to około 400 m chodników o szerokości wahającej 1,5-2 m, wysokości 1,7 do ponad 2 m. Zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem. Co jednak najważniejsze — sztolnia ta jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego, więc nie macie się czego obawiać, będąc na miejscu!

Kopalnia Uranu - Kletno atrakcje dla dzieci dolnoslaskie

Na miejscu organizowane są też inne atrakcje, przeznaczone dla najmłodszych i nie tylko. Warsztaty geologiczne, nocne przygody, quest terenowy czy nawet fabularyzowana, integracyjna gra terenowa skierowana do grup dorosłych — nazwana Misja U-238. Podczas jej trwania uzyskamy rolę naukowców poszukujących rud uranu w Polsce… a cała ta misja będzie ściśle tajna! Dobra zabawa gwarantowana. To oczywiście nie wszystko, a wystarczy sprawdzić stronę tej atrakcji, aby dowiedzieć się nieco więcej o alternatywnych sposobach spędzania czasu w Kopalni Uranu w Kletnie!

Kopalnia-Uranu-Kletno-atrakcje-dla-dzieci-dolnoslaskie-4

Godziny otwarcia Kopalnia Uranu w Kletnie

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w nastepujących godzinach:

  • Poniedziałek: nieczynne
  • Wtorekpiątek: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 15:30, 16:30
  • Weekendy: 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:30, 15:00, 15:30, 16:30

Czas zwiedzania z przewodnikiem to około 45 minut.

Ceny biletów Kopalnia Uranu w Kletnie

  • Bilet normalny – 35 zł
  • Bilet ulgowy – 25 zł

Ze względu na duże zainteresowanie zalecany jest zakup biletów online. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję wejścia na trasę turystyczną w wybranym dniu. Na miejscu honorowany jest Bon Turystyczny. 

Lokalizacja Kopalnia Uranu w Kletnie

Poniżej znajdziecie dokładną lokalizację Kopalni Uranu w Kletnie. Na miejscu zapewniony jest bezpłatny parking dla samochodów osobowych.

Sprawdźcie także nasz artykuł:

Pomysł na weekend z dzieckiem – Dolnośląskie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *