Sinice 2019 Bałtyk MAPA

Bałtyk czy są sinice 2019 mapa kąpieliska

Wybieracie się na wakacje nad Bałtyk i obawiacie się zakwitnięcia sinic? Poniżej prezentujemy Wam aktualną mapę czystości kąpielisk nad Bałtykiem oraz najważniejsze informacje o sinicach, o których w różnych mediach pojawia się sporo nieprawdziwych informacji. 

Sinice 2019 Mapa Bałtyk czy są zamknięte plaże

Ostatnie lata należą do wyjątkowo gorących. Upały i bezwietrzna aura sprzyjają rozwojowi sinic. Jednak nie wszyscy wiedzą czym one właściwie są. Okazuje się, że to pionierskie organizmy, które potrafią przetrwać w każdym środowisku na Ziemi. Sinice to bakterie, organizmy samożywne, dawniej uważane za rośliny (zapewne dlatego niekiedy mylone są z glonami).  Część sinic potrafi produkować toksyny, szczególnie intensywnie podczas ich zakwitu. Wówczas na wodzie może pojawić się coś w rodzaju "kożucha". To moment, w którym zdecydowanie nie powinno wchodzić się do wody - może wówczas dojść do podrażnienia skóry, a także do objawów zatrucia pokarmowego (gdybyśmy np. przez przypadek połknęli wodę). Na szczęście objawy ustępują szybko.

Nie ma potrzeby panikować!

Okazuje się bowiem, że tak jak szybko pojawiają się sinice, tak szybko potrafią zniknąć. Wystarczy zmiana kierunku wiatru (o którą nad morzem nie jest ciężko), czy też inne prądy morskie i woda ponownie zdatna jest do kąpieli. Sytuacja niekiedy zmienia się w ciągu kilku godzin. Czasami też, wystarczy zmienić na jeden dwa dni kąpielisko, udać się kilka kilometrów dalej, gdzie sytuacja może być już w 100 % bezpieczna. Media bardzo często nagłaśniają "Sinice w Bałtyku", a należy zaznaczyć, że poza 2018 r. występowały głównie na plażach Zatoki Gdańskiej, podczas gdy większość plaż Bałtyku była czysta i wolna od sinic. Najbezpieczniej zasięgać informacji u ratowników oraz na Mapie Kąpielisk udostępnianej przez Główny Inspektorat Sanitarny - mapę tą znajdziecie na końcu artykułu.

  • Stan na 21.07.2019 r. - zamknięto 1 kąpielisko w  Gdyni (Redłowo), wszystkie kąpieliska w Sopocie, Hel "Mała Plaża" od strony Zatoki Gdańskiej; jedno kąpielisko w Mikoszewie oraz  Darłówko Zachodnie kąpielisko nr 6 ; pozostałe plaże są wolne od sinic (mapa Sanapid-u online poniżej)! 

Warto też dodać, że całkiem sporo plaż nad Bałtykiem zostało wyróżnionych Błękitną Flagą - to wyróżnienie przyznawane przez  przez Fundację Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) z siedzibą w Kopenhadze.  Zarządcy kąpielisk muszą spełnić rygorystyczne wymogi,  aby móc korzystać z wyróżnienia Błękitnej Flagi. Brane pod uwagę są przede wszystkim: jakość wody, działania edukacji ekologicznej czy bezpieczeństwa oraz jakości usług.  W sezonie 2019 wyróżnienie otrzymało 7 nadmorskich kąpielisk  z Województwa Pomorskiego min.  Władysławowo, Ustka, Jastrzębia Góra, Gdynia czy Gdańsk oraz 11 kąpielisk Województwa Zachodniopomorskie m.in. Świnoujście, Dąbki, Kołobrzeg, Dźwirzyno czy Pobierowo.

Bałtyk 2019 MAPA Gdzie są sinice?

sinice 2019 bałtyk mapa

Nie wszystkie kąpieliska są jeszcze oficjalnie otwarte, stąd ich szary kolor, jednak jak łatwo zauważyć, aktualnie wszystkie kąpieliska nad Bałtykiem są wolne od sinic

  Poniżej mapa online  i aktualne dane!

Sprawdź również: Noclegi dla rodzin z dziećmi nad morzemplaże Bałtyk 2019 sinice kąpieliska mapa opinie

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *