Kopalnia Złota – Złoty Stok

rodzinne atrakcje dolnośląskie

Wbrew pozorom, nie tylko na Dzikim Zachodzie panowała kiedyś „gorączka złota”. Także w Polsce, w Złotym Stoku już w średniowieczu pozyskiwało się ten cenny kruszec. Podczas wizyty w gronie rodzinnym w tutejszej kopalni możemy poczuć się jak poszukiwacze z dawnych lat!

Miejscowość Złoty Stok położona jest w województwie dolnośląskim, na terenie Gór Złotych. Już same nazwy geograficzne sugerują, że wydobycie złota stanowiło tu kiedyś ważną, ile nie kluczową gałąź przemysłu. Te czasy już minęły, ale spacerując po tunelach Kopalni Złota dowiemy się, jak wyglądała praca górników, poznamy miejscowe legendy i zobaczymy niezwykłe zjawiska przyrodnicze.

atrakcje dla dzieci Złoty Stok

Zwiedzanie z dzieckiem - Kopalnia Złota Złoty Stok

Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej zaczyna się od Sztolni Gertrudy. Nazwa wzięła się od imienia żony jednego z górników, która wyruszyła chodnikami kopalni na poszukiwanie zaginionego męża i już nigdy stamtąd nie powróciła. Podobno do dzisiaj słychać tu odgłosy jej kroków. W tej części znajduje się ekspozycja narzędzi górniczych, minerałów, piece oraz osiemnastowieczny wózek. Można tu także zobaczyć, jak powstawał arszenik (z wydobywanej tu rudy arsenu), którym wedle krążących opowieści podtruwany był Napoleon, oraz wejść do Skarbca, gdzie zgromadzono sztabki mające symbolizować wydobyte tu przez 1000 lat działalności 16 ton złota. Następnym elementem wycieczki jest Chodnik Śmierci, w którym wedle legendy byli przytwierdzani do skały górnicy skazani za kradzież złota. Można tu spotkać kopalnianego gnoma Szarego, a na koniec zjechać na 8-metrowej zjeżdżalni do Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli z różnymi śmiesznymi tabliczkami zakazów i nakazów.

plukanie zlota kopalnia zloty stok opinie

Potem można przejść do Sztolni Czarnej położonej w Złotym Jarze. Jest tu między innymi tunel, który wychodzi już po czeskiej stronie granicy, ale największe wrażenie na turystach robi jedyny w Polsce, wspaniały podziemny wodospad o wysokości 8 m. Pod nim znajdują się tajemnicze chodniki, w których podobno Niemcy w trakcie drugiej wojny światowej ukryli różne skarby. Zwiedzanie kończy przejazd Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem na trasie 300 m.

kopalnia zloty stok cennik opinie

Dodatkowe atrakcje Kopalnia Złota Złoty Stok

Część Sztolni Gertruda (około 500 m) można pokonać za dodatkową opłatą łodzią po zalanej części. Oprócz standardowych tras zwiedzania można też eksplorować inne sztolnie, np. Sztolnię Książęcą. Poza tym organizuje się tu wycieczki szkolne, imprezy integracyjne czy gry fabularne. Przy Kopalni Złota działa hotel, pensjonat, restauracja i bar. Z myślą o dzieciach przygotowano też liczne atrakcje dodatkowe, jak płukanie złota lub wybijanie pamiątkowej złotej monety. W 2015 roku Kopalnia Złota otrzymała certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego.

rodzinne atrakcje Dolny Śląsk

Godziny otwarcia Kopalnia Złota Złoty Stok

  • Sezon letni (1.04-31.10) 9:00-18:00

Ostatnie wejście o godzinie 17:30

  • Sezon zimowy (1.11-31.03) – 9:00-17:00

Ostatnie wejście o godzinie 16:00

Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny. Wejścia co 45 minut.

Ceny biletów Kopalnia Złota Złoty Stok

  • normalny – 30 zł
  • ulgowy – 24 zł

Cena obejmuje usługę przewodnika, zwiedzanie Muzeum Minerałów i przejazd podziemną kolejką.

Podziemny spływ łodzią

  • normalny – 15 zł
  • grupowy – 12 zł

Lokalizacja Kopalnia Złota Złoty Stok

Sprawdź również nasz artykuł 

Wrocław – gdzie z dzieckiem? Poznaj najlepsze atrakcje dla dzieci