Gdzie w góry z dzieckiem na wakacje?

Górskie wycieczki przy ładnej pogodzie mogą być dla naszych pociech nie lada gratką. Trzeba tylko pamiętać o wybraniu szlaku dostosowanego do ich możliwości. Sprawdzamy, które góry w Polsce warto wybrać na wypoczynek z dzieckiem i na jakie atrakcje możecie liczyć w ich okolicach.

Niesamowite widoki, cuda przyrody, wspaniała szata roślinna i radość ze zdobycia szczytu – to wszystko czeka na nas na górskich szlakach. Jeśli jednak zamierzamy wybrać się na nie z dzieckiem, musimy sznaleźć odpowiednie miejsce i dostosować trasę do możliwości naszego malucha. Nie chcemy przecież, by się męczył i przez całą wycieczkę narzekał. Warto też zadbać o dodatkowe atrakcje podczas wycieczki, bo nie wszystkie dzieci doceniają magiczny czar gór sam w sobie.

Gdzie z dzieckiem na wakacje w góry w Polsce?

Góry Świętokrzyskie

Niezbyt wymagające, jedne z najniższych gór w Polsce, są jednocześnie jednymi z najstarszych. Dlatego właśnie tutaj odnaleziono najstarsze ślady dinozaurów. Najbardziej znanym pasmem są tu Łysogóry z najwyższym szczytem Łysicą (612 m n.p.m.) oraz Łysą Górą zwaną też Świętym Krzyżem (594 m n.p.m.), gdzie znajduje się sanktuarium przechowujące relikwie pochodzące podobno z krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Szlaki przechodzące przez obie góry nie są zbyt trudne i nie spotyka się na nich dużej różnicy wysokości. Przez oba szczyty przechodzi Główny Szlak Świętokrzyski, ale odległość między nimi to około 15 km, lepiej więc wycieczkę z dzieckiem podzielić na dwa etapy lub zacząć podejście z innych punktów. Poza tym warto odwiedzić w okolicy Bałtowski Kompleks Turystyczny z parkiem dinozaurów, stworzony na miejscu autentycznych znalezisk tropów prehistorycznych gadów. Natomiast na zachód od Kielc, w Chęcinach można zwiedzać jedną z najpiękniejszych polskich jaskiń – Jaskinię Raj, przyległe do niej Centrum Neandertalczyka, Zamek Królewski oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

gdzie w góry latem z dzieckiem opinie

Góry Stołowe

Położone w województwie dolnośląskim, niedaleko Kłodzka, Góry Stołowe stanowią idealne miejsce na rodzinne wycieczki. Nie są wysokie, ale dzięki licznym fantazyjnym formom skalnym dostarczają dzieciom wiele radości. Piaskowiec w skutek wietrzenia i spękania na Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach utworzył skalne miasta układające się w labirynty, pomiędzy którymi biegnie ścieżka. Kiedy odwiedza się te miejsca z dziećmi, naprawdę warto wynająć przewodnika, który wskaże nam w skałach niezwykłe kształty przypominające ludzi zwierzęta czy przedmioty. Dobry gawędziarz potrafi zaciekawić maluchy, wskazując im słonia, żółwia, wielbłąda, maczugi, grzyby czy ludzkie twarze. Błędne Skały od Szczelińca dzieli około 7 km, więc możliwe jest pokonanie tej trasy z dzieckiem w ciągu jednego dnia (w zależności od wieku i sprawności naszego malucha). W pobliżu znajduje się też kilka ciekawych atrakcji dla dzieci, np. Muzeum Papiernictwa w zabytkowym młynie w Dusznikach-Zdroju, wieś Wambierzyce z jedyną w swoim rodzaju bazyliką i ruchomą szopką, a nieco dalej na wschód Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

w góry z dzieckiem latem - wakacje gdzie opinie

Beskid Śląski

Szlaki turystyczne w Beskidzie Śląskim nie należą do najtrudniejszych, ale zapewniają piękne widoki i ciekawe atrakcje. W dodatku duże możliwości dają liczne kolejki linowe. Jedną z najnowocześniejszych jest kolejka gondolowa z Bielska-Białej na Szyndzielnię (1028 m n.p.m.). W Bielsku-Białej warto zobaczyć pomniki Bolka i Lolka oraz Reksia – kultowych postaci z bajek animowanych stworzonych przez bielskie Studio Filmów Rysunkowych. Na Szyndzielni natomiast znajduje się schronisko turystyczne, alpinarium i wieża widokowa. Można stąd dojść łagodnym szlakiem w 45 minut na szczyt Klimczok. Bardziej wymagające są wycieczki na najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego – Skrzyczne (1257 m n.p.m.) oraz Baranią Górę (1220 m n.p.m.). Na szczęście na Skrzyczne można wjechać wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku. Na górze działa basen, strzelnica oraz ścianka wspinaczkowa. Jeżeli mamy ochotę pójść stąd na Baranią Górę, musimy przygotować się na 3-godzinny marsz. Warto tam dojść ze względu na wieżę widokową oraz pobliski obszar źródliskowy największej polskiej rzeki – Wisły.

Sprawdź koniecznie: Noclegi w górach dla rodzin z dziećmi

Bieszczady - gdzie z dziećmi?

Góry zdecydowanie dla miłośników natury, nieco mniej uczęszczane przez turystów niż inne, choć i to się powoli zmienia. Tu jednak nie możemy raczej liczyć na koleje linowe dowożące pod sam szczyt. Wędrówki po Bieszczadach zresztą nie polegają tylko na zdobywaniu szczytów, ale na rozkoszowaniu się samą wędrówką i przyrodą. Wycieczka na najwyższą w tym rejonie Tarnicę (1346 m n.p.m.) z Ustrzyk Górnych jest jednak bardzo miłym doświadczeniem. W ostateczności można podjechać do Wołosatego, stamtąd droga jest już znacznie krótsza, choć też dość stroma. Ale można też wybrać się na lżejszą wycieczkę, na Przełęcz Wyżną czy na Połoninę Wetlińską ze znanym schroniskiem „Chatka Puchatka”. W Bieszczadach mamy okazję odwiedzić którąś z licznych drewnianych cerkwii o niezwykłym uroku, np. w miejscowości Szczawne. Jest tu też najdłuższa w Polsce trasa drezyn rowerowych rozpoczynająca się w Uhercach Mineralnych i wąskotorowa Bieszczadzka Kolejka Leśna z bazą w Majdanie.

bieszczady z dzieckiem gdzie na lato opinie wakacje

Karkonosze

Choć Karkonosze należą do najwyższych gór w Polsce, można tu znaleźć piękne malownicze szlaki odpowiednie także dla dzieci. Co ważne, w tym rejonie sporo jest też atrakcji turystycznych, które przypadną do gustu maluchom. Warto pokazać im dwa niezwykle piękne wodospady – Szklarki i Kamieńczyka. Do obu można dojść niezbyt męczącym spacerem ze Szklarskiej Poręby, po drodze przechodząc przez zielone tereny Karkonoskiego Parku Narodowego. Bliżej Jeleniej Góry znajduje się Zamek Chojnik z XIV wieku, z dość stromym, ale raczej krótkim podejściem. Na poważniejsze wyprawy najlepiej udać się z Karpacza. Prowadzi stąd szlak m.in. na Śnieżkę (1603 m n.p.m.), najwyższy szczyt Karkonoszy. Najłatwiej jest dostać się tam, wjeżdżając z Karpacza Górnego na Kopę wyciągiem krzesełkowym. Wtedy na szczyt zostaje już niecała godzina i taką trasę większość dzieci powinno pokonać bez problemu. W samym Karpaczu warto odwiedzić Świątynię Wang przeniesioną z Norwegii, Muzeum Zabawek oraz Zaporę na Łomnicy.

Tatry z dzieckiem?

Pisząc o górskich szlakach trudno byłoby pominąć najwyższe góry w Polsce i jedną z wakacyjnych stolic Polski – Zakopane. Mamy tu rewelacyjną infrastrukturę turystyczną, ale niestety sprawia to, że jest tu też bardzo tłoczno. Wiadomo że dzieci lubią typowo „krupkówkowe” atrakcje jak zdjęcie z misiem, przejazdy bryczkami, popularne gry i automaty czy kramy z różnymi, nie zawsze góralskimi, pamiątkami. Ale tego typu rozrywki niespecjalnie sprzyjają rozwojowi dziecka, dlatego najlepiej dla maluchów będzie wykorzystać tutejsze szlaki, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie wejść na najwyższe góry. Popularna Gubałówka, na którą wjeżdża chyba najbardziej znana kolej linowo-terenowa w Polsce, będzie dobrym początkiem. Stamtąd możemy wyruszyć na spacer na pobliski Butorowy Wierch. Jest tu też rynna grawitacyjna, która na pewno spodoba się maluchom. Na rodzinne wycieczki nadaje się też Dolina Kościeliska. Z dzielnicy Kuźnice możemy wyruszyć na Nosala albo do schroniska „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (to już nieco dłuższa wycieczka). Można też wjechać kolejką krzesełkową na skocznię Wielką Krokiew lub koleją linową na Kasprowy Wierch. W Zakopanem działa aquapark, można też zastanowić się nad basenami termalnymi w Białce Tatrzańskiej.

Giewont, Rysy i Czerwone Wichru z dziećmi - przeczytaj relację!

tatry z dziećmi gdzie opinie wakacje