Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka Bielsko-Biała

atrakcje dla dzieci na niepogodę śląskie

Bielsko-Biała to miasto czynnie uczestniczące w tworzeniu oferty kulturalnej dla dzieci. Działające tu Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów i przynoszą im dużo radości.

UWAGA:  atrakcja nieczynna do odwołania

⬇⬇ Sprawdź koniecznie ⬇⬇ śląskie z dzieckiem atrakcje weekend wiosna

Ten, kto myśli, że sztuka tworzona dla dzieci nie musi spełniać wysokich wymagań, jest w wielkim błędzie. Wręcz przeciwnie – maluchy są często najsurowszymi krytykami i nie da się ich oszukać. Zasługują na wysoką jakość i są w stanie szybko ją zweryfikować. Tym większy szacunek należy się twórcom instytucji kulturalnych, których musieli poświęcili wiele czasu i energii, aby zyskać przychylność najmłodszych odbiorców sztuki. W Bielsku-Białej klimat widocznie sprzyja tworzeniu ciekawych propozycji dla dzieci, bo zarówno Studio Filmów Rysunkowych, jak i Teatr Lalek Banialuka od dekad cieszą się uznaniem dziecięcej widowni. Warto odwiedzić te dwa miejsca, tak ważne dla tysięcy, jeśli nie milionów, młodszych i nieco starszych Polaków.

rodzinne atrakcje Bielsko-Biała

Atrakcje i zwiedzanie Studio Filmów Rysunkowych

Studio Filmów Rysunkowych to miejsce, w którym niejednemu dorosłemu może zakręcić się łza w oku. Założone zostało już w 1947 roku, jeszcze w Katowicach, m.in. przez Władysława Nehrebeckiego oraz Zdzisława i Michała Lachurów, jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych. Co ciekawe, z początku wytwórnia zajmowała się filmami dla dorosłych. Dopiero w 1963 roku, po ukazaniu się pierwszego filmu z Bolkiem i Lolkiem, zaczęła odnosić sukcesy z produkcjami dla dzieci. Przez dziesięciolecia SFR wyprodukowało łącznie ponad 1000 filmów, w tym najważniejsze polskie filmy animowane. Trzeba wymienić tutaj kultową serię z Reksiem, Porwanie Baltazara Gąbki czy Podróże kapitana Klipera. Niemal wszystkie filmy wykonano niezwykle trudną techniką animacji poklatkowej.

bolek lolek Studio Filmów Rysunkowych rodzinne atrakcje Bielsko-Biała

Dla przykładu – aby stworzyć pełnometrażową Wielką podróż Bolka i Lolka, potrzebnych było aż 60 tysięcy rysunków. Wartość filmów potwierdzają pomniki Bolka i Lolka oraz Reksia, które stoją w Bielsku-Białej. Studio działa do dziś, wciąż na wysokim poziomie, czego dowodem jest choćby wielokrotnie nagradzana Gwiazda Kopernika.

Sprawdźcie także nasz artykuł:

Legendia Chorzów-Śląskie Wesołe Miasteczko

Obecnie możliwe jest zwiedzanie siedziby studia po wcześniejszym zarezerwowaniu. Dla grup szkolnych i przedszkolnych przygotowano program edukacyjny, ukazujący techniki animacji, powstawanie efektów specjalnych oraz dekoracji. W planie jest także pokaz animacji w sali kinowej.

Bielsko-Biała atrakcje dla dzieci

Studio Filmów Rysunkowych - godziny otwarcia

NIECZYNNE DO ODWOŁANIA

Atrakcje i Repertuar Teatr Lalek Banialuka

Jeden z najstarszych polskich teatrów lalek również powstał w 1947 roku, założony przez Jerzego Zitzmana i Zenobiusza Zwolskiego. Jego siedzibą jest wzniesiony w 1935 roku dawny budynek żydowskiego domu kultury im. Chaima Nachmanna Bialika. Za swoją działalność Banialuka otrzymała wiele prestiżowych nagród i pokazywała swoje spektakle w wielu krajach na całym świecie. Jej przedstawienia często cechuje rozmach, bogata scenografia i wieloosobowa obsada aktorska.

teatr lalek Bielsko-Biała rodzinne atrakcje

Od 1966 roku teatr organizuje niezwykle ważny na światowej arenie lalkarskiej Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. Artyści Banialuki prowadzą skierowane do dzieci i młodzieży warsztaty animacji, warsztaty teatralne i muzyczne, a także półkolonie w ramach projektu „Lato w teatrze”. Można też zwiedzać teatr od kulis, odkrywając jego magiczne miejsca. Aktorzy oprowadzają najmłodszych, pokazują im teatralne zaplecze, pracownie plastyczne, krawieckie i stolarskie i opowiadają, jak powstają sztuki.

rodzinne atrakcje śląskie

Repertuar Teatru Banialuka jest dość zróżnicowana. Grane są w nim przedstawienia zarówno dla małych dzieci (już od 3 lat), jak i dla młodzieży i dorosłych. Można zobaczyć m.in. adaptację sztuki Oscara Wilde’a Chłopiec z gwiazd – opowieść o przemijającej sławie, rodzinny spektakl Smok Bonawentura o poszukiwaniu własnej tożsamości, a także przedstawienia oparte na klasycznych tekstach literackich – Księgę dżungli oraz Tristana i Izoldę.

atrakcje dla dzieci Bielsko-Biała

Teatr Banialuka im. Jerzego Zitzmana ul. Mickiewicza 20 43-300 Bielsko-Biala

Więcej informacji tutaj