Bałtowski Kompleks Turystyczny

park dinozaurów Bałtów

Park dinozaurów w Bałtowie to tylko jedna z licznych atrakcji na terenie tutejszego kompleksu rozrywkowego. Sprawdź jakie jeszcze atrakcje powinny Cię tu przyciągnąć!

JuraPark Bałtów był pierwszym parkiem w Polsce związanym z tematyką dinozaurów. Powstał w 2004 roku, w miejscu, w którym odnaleziono autentyczne tropy prehistorycznych gadów, między innymi allozaura czy stegozaura. Wykorzystując sukces JuraParku stworzono tu ogromny kompleks turystyczny (ponad 60 ha powierzchni) z bogatą ofertą edukacyjną i rozrywkową.

Bałtowski Kompleks Turystyczny

Atrakcje JuraPark Bałtów

Trasa zwiedzania parku prowadzi przez ścieżkę dydaktyczną, podzieloną na okresy geologiczne. Przy niej ustawione są robiące największe wrażenie na maluchach naturalnej wielkości modele ponad 100 dinozaurów. Zostały wykonane we współpracy z naukowcami i artystami, z dbałością o najmniejsze szczegóły. Obok ścieżki znajdują się też liczne tablice informacyjne. Dzięki temu można zaobserwować ewolucję życia na Ziemi przez miliony lat.

Na końcu ścieżki dydaktycznej znajduje się Muzeum Jurajskie, w którym prezentowane są skamieniałe szczątki organizmów z morza mezozoicznego, zęby, kręgi i tropy dinozaurów oraz minerały. Eksponaty pochodzą z różnych części świata. 

Warto też odwiedzić Prehistoryczne Oceanarium, gdzie dzięki trójwymiarowymi przekazowi zobaczymy życie podwodne sprzed setek tysięcy lat. Ogromne ichtiozaury, ryby pancerne, Megalodony – przodkowie rekinów czy rybopodobne jaszczury mozazaury. Niektóre z nich osiągały długość blisko 20 m, a tutaj można pojawiają się przed nami jak żywe.

atrakcje dla dzieci park dinozaurów

Spacer po Żydowskim Jarze to nie tylko możliwość bliskiego obcowania z przyrodą i oglądania malowniczych widoków z punktów widokowych. To także podróż do zaginionego świata dinozaurów, miejsca, w którym znajdują się faktyczne ślady prehistorycznych gadów. Trop pozostawiony przez wielkiego drapieżnego allozaura był w legendach ludowych nazywany Czarcią Stopką i miał być śladem samego diabła.

Przy JuraParku działa też plac zabaw z wieloma uwielbianymi przez dzieciaki urządzeniami. Dodatkowo są tu też jaskinie i makiety dinozaurów służące do zabawy.

Bałtowski Kompleks Turystyczny atrakcje dla dzieci

Inne atrakcje w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym

Zwierzyniec Bałtowski – spotkanie z sympatycznymi zwierzątkami z Polski i całego świata. Po Zwierzyńcu Górnym, tzw. „Safari” poruszamy się autobusem, oglądając między innymi żubry, wielbłądy, lamy, zebu, antylopy, lamy czy strusie i słuchając opowieści przewodnika na ich temat. Po Zwierzyńcu Dolnym spacerujemy pośród owieczek, kózek, osiołków i zabawnych małpek – makaków. Są tu też wielobarwne ptaki – ibisy, papugi, pawie i wiele innych. Obok działa też szkółka jazdy – Kraina Koni.

Park Rozrywki – zabawa w czystej postaci. Karuzele, kolejki szynowe, roller coaster, eurobungy, zabawki dmuchane, basen z kulkami, gokarty, łódki – to tylko niektóre ze znajdujących się tutaj atrakcji. Obok działa też Kino Emocji Cinema 5D, w którym wyświetlane są efektowne filmy prezentujące powstanie wszechświata i czasy dinozaurów.

W Bałtowie nie zapomina się także o polskiej tradycji. W Galerii Stary Młyn podziwiać można wyroby sztuki ludowej – garnki, zabawki, rzeźby, obrazy czy kosze. Tutaj także wciąż w tradycyjny sposób przerabia się mąkę na ziarno. Natomiast w Skansenie Pszczelarskim poznajemy różne rodzaje uli i dowiadujemy się, czemu pszczoły są dla nas takie ważne.

park rozrywki Bałtów rodzinne atrakcje

Latem można korzystać z naturalnego zbiornika Kamienne Oko, przy którym usypano plażę. Jest tu też brodzik dla dzieci, zjeżdżalnie i fontanny. Bezpieczeństwa strzeże ratownik. Na przepływającej przez park rzece Kamiennej organizowane są spływy tratwami i kajakami.

W październiku na terenie kompleksu działa też Wioska Czarownic Sabathówka, organizująca halloweenowe zabawy dla dzieci i ich rodziców.

Nie brakuje tu także punktów gastronomicznych, miejsc noclegowych i sklepików z pamiątkami. Zimą natomiast uruchamiany jest stok narciarski i Wioska św. Mikołaja.

Godziny otwarcia Bałtowski Kompleks Turystyczny

listopad, styczeń, luty

poniedziałek-piątek – 9.00-16.00
sobota, niedziela – 10.00-16.00

marzec, grudzień

codziennie – 10.00-16.00

kwiecień, wrzesień, październik

poniedziałek-piątek – 9.00-17.00
sobota, niedziela – 10.00-18.00

maj, czerwiec

poniedziałek-piątek – 9.00-18.00
sobota, niedziela – 10.00-19.00

lipiec, sierpień

poniedziałek-piątek – 10.00-19.00
sobota, niedziela – 9.00-20.00

Ceny biletów Bałtowski Kompleks Turystyczny

JuraPark

normalny – 30 zł
ulgowy – 24 zł
dzieci do lat 4 – bezpłatnie

Pakiet Rozrywka (Park Rozrywki, Roller Coaster, Kino Emocji Cinema 5D)

normalny – 35 zł
ulgowy – 28 zł
ulgowy-mini (dla dzieci do lat 4) – 18 zł

Osoby, które nie korzystają z urządzeń Parku Rozrywki mogą wejść na jego teren bezpłatnie

Pakiet Zwierzyniec (Zwierzyniec Górny i Dolny, Sabathówka)

normalny – 22 zł
ulgowy – 19 zł
dzieci do lat 4 – bezpłatnie

Bilet Kompleksowy (wszystkie atrakcje, nie dotyczy jazdy konnej i spływów)

normalny – 77 zł
ulgowy – 62 zł
rodzinny (2+1) – 192 zł
rodzinny (2+2) – 232
każde kolejne dziecko do lat 16 – 42 zł