Smar, benzyna i kanapki: „Anatomia Malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL”

wystawa maluchów modele fiat 126 p atrakcje (1)

Czy kiedykolwiek marzyliście o podróży w czasie? Już wkrótce będzie to możliwe! Od 1 czerwca Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza na wystawę „Anatomia Malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL”, która pozwoli zanurzyć się w dzieje polskiej motoryzacji – w wersji bliskiej sercu każdego Polaka! „Anatomia Malucha” to nie tylko przekrój fascynującej historii produkcji samochodów osobowych w Polsce, ale także opowieść o wielkim marzeniu, jakim było posiadanie własnych czterech kółek.

Nie zabraknie unikalnych eksponatów, które rozgrzeją serca miłośników motoryzacji. Czeka na Was ponad 850 miniatur samochodów z epoki, unikatowe pamiątki z zakładów w Bielsku-Białej, Tychach i Sosnowcu oraz prawdziwe skarby wypożyczone przez zapalonych kolekcjonerów. A to nie wszystko!

Przygotowaliśmy także sekcję, w której będzie można „zajrzeć” do wnętrza Malucha – przekroje silnika i skrzyni biegów pozwolą Wam zrozumieć, jak to cudo techniki działało. Na wystawie będzie można zrobić sobie zdjęcie w niepowtarzalnym buggy, stworzonym przez uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego w Sosnowcu.

wystawa maluchów modele fiat 126 p atrakcje (5)

Historię motoryzacji w okresie PRL zilustrują wyjątkowe zdjęcia i plakaty wypożyczone m.in. z Biblioteki Śląskiej, Muzeum Śląskiego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Miejskiego w Tychach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Muzeum Historii Katowic. Na wystawie pojawią się też filmy udostępnione przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Telewizję Polską oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Wystawa przeniesie Was w czasy, gdy Maluchy rządziły polskimi drogami, a wyprawa na wycieczkę była niczym film przygodowy: pełna zwrotów akcji i nieprzewidzianych przystanków. Kto wie, może nawet poczujecie zapach musztardy z kanapek, które mama pakowała na drogę? Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2024 r.

wystawa maluchów modele fiat 126 p atrakcje (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *