Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry

kopalnia tarnowskie góry zwiedzanie

Odwiedzając Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach macie szansę poczuć się jak dawni górnicy. Założymy się, że spora część dzieci nawet nie wie jak wydobywa się tak drogocenne kruszce... a kto wie, może i Was ogarnie niepohamowana gorączka srebra? Co czeka na was po odwiedzeniu tej śląskiej atrakcji? Sprawdźmy to!

Historia Tarnowskich Gór, tak jak historia całego Górnego Śląska, nierozłącznie związana jest z górnictwem. Nazwa miasta wzięła się od słowa „gory” po staropolsku oznaczającego... właśnie kopalnie. Krążącą w okolicach legenda głosi, że pierwszą bryłę srebra na swoim polu wykopał chłop Rybka w roku 1490. Od tamtego czasu zaczęło rozwijać się tu górnictwo, a już w 1526 roku Tarnowskie Góry otrzymały prawa miejskie oraz przywilej górniczy. Po wielu wiekach eksploatacji, kopalnie zamknięto w 1912 roku. Niedługo później podjęto starania o udostępnienie jej do zwiedzania, ale wymagało to wiele pracy i sukcesem zakończyło się dopiero w 1976 roku. Odtąd każdy może samemu odkrywać tajemnice podziemnych korytarzy.

Skansen kopalnia Tarnowskie Góry atrakcje

​Zwiedzanie Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry

Tarnogórskie górnictwo przez stulecia działalności pozostawiło po sobie prawdziwy podziemny labirynt o łącznej długości około 150 km. Udostępniona do zwiedzania to wyrobiska z XVII i XIX wieku, trasa liczy obecnie 1,7 km, pokonuje się ją z przewodnikiem w czasie 90 minut. Na głębokość 40 m turystów zwozi klatka szybowa w szybie „Anioł”. Przechodząc korytarzami dochodzi się do kolejnych komór, w których umieszczone są różne ekspozycje, jak odtworzone stanowisko pracy gwarków (dawnych górników), drewniane wózki z XVIII wieku czy dawne narzędzia. Będziemy mogli poczuć się, jakbyśmy naprawdę zaczynali zmianę w kopalni!

Można przy tym poznać metody pracy górników i sposoby na zabezpieczenie chodników. Warto też zwrócić uwagę na niezwykłe zjawiska geologiczne, jak lej krasowy w kształcie dzwonu. Ogromną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci jest trasa wodna długości 270 m, którą pokonuje się łodziami. W kopalni można zorganizować dodatkowo pokaz pracy gwarków oraz spotkanie ze Skarbnikiem – legendarnym duchem. Na powierzchni natomiast znajduje się multimedialne Muzeum Górnictwa oraz Skansen Maszyn Parowych używanych niegdyś w kopalni.

W kopalni panuje stała temperatura 10 ºC. Stąd też zalecamy wybranie ciepłej odzieży i wygodnych butów. Trasa przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.

kolejka tarnowskie gory kopalnia atrakcje opinie

Ceny biletów Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry

Ceny biletów zależne są od wielkości grupy. Turyści indywidualni mogą łączyć się w grupy na miejscu. W przypadku trasy z łodziami, bilety pozwalające na odwiedzenie Kopalni Srebra prezentują się następująco:

Grupa Bilet normalny Bilet ulgowy
Minimum 15 osób (Wysoki sezon) 39 zł 34 zł
Minimum 15 osób (Poza wysokim sezonem) 37 zł 32 zł
od 6 do 14 osób (Wysoki sezon VII-VIII, 1-3 V) 42  zł 34 zł
od 6 do 14 osób (Poza wysokim sezonem) 40 zł 32 zł

szola-tarnowskie-gory-kopalnia-atrakcje-opinie-cennik

Godziny otwarcia

styczeń - marzec

  • poniedziałek - nieczynne
  • wtorek - niedziela : 9:00 - 15:00

kwiecień – maj, wrzesień – grudzień

  • codziennie: 9:00 - 15:00

czerwiec:

  • poniedziałek - piątek: 9:00 - 15:00
  • weekendy: 9:00 - 17:00

lipiec – sierpień

  • poniedziałek - piątek: 10:00 - 16:00
  • weekendy: 9:00 - 17:00

Dojazd do Kopalni Srebra Tarnowskie Góry