Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry

kopalnia tarnowskie góry zwiedzanie

Odwiedzając Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach macie szansę poczuć się jak dawni górnicy. Może i Was ogarnie gorączka srebra? 

⬇⬇ Sprawdź NOWOŚĆ - podziemna trasa wodna ⬇⬇ sztolnia królowa luiza śląsk z dzieckiem atrakcje

Historia Tarnowskich Gór, tak jak historia całego Górnego Śląska, nierozłącznie związana jest z górnictwem. Nazwa miasta wzięła się od słowa „gory” po staropolsku oznaczającego kopalnie. Legenda głosi, że pierwszą bryłę srebra na swoim polu wykopał chłop Rybka w roku 1490. Od tamtego czasu zaczęło rozwijać się tu górnictwo, a w 1526 roku Tarnowskie Góry otrzymały prawa miejskie oraz przywilej górniczy. Po wielu wiekach eksploatacji, kopalnie zamknięto w 1912 roku. Niedługo później podjęto starania o udostępnienie jej do zwiedzania, ale wymagało to wiele pracy i sukcesem zakończyło się dopiero w 1976 roku. Odtąd każdy może samemu odkrywać tajemnice podziemnych korytarzy.

Skansen kopalnia Tarnowskie Góry atrakcje

​Zwiedzanie Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry

Tarnogórskie górnictwo przez stulecia działalności pozostawiło po sobie prawdziwy podziemny labirynt o łącznej długości około 150 km. Udostępniona do zwiedzania to wyrobiska z XVII i XIX wieku, trasa liczy obecnie 1,7 km, pokonuje się ją z przewodnikiem w czasie 90 minut. Na głębokość 40 m turystów zwozi klatka szybowa w szybie „Anioł”. Przechodząc korytarzami dochodzi się do kolejnych komór, w których umieszczone są różne ekspozycje, jak odtworzone stanowisko pracy gwarków (dawnych górników), drewniane wózki z XVIII wieku czy dawne narzędzia. Można przy tym poznać metody pracy górników i sposoby na zabezpieczenie chodników. Warto też zwrócić uwagę na niezwykłe zjawiska geologiczne, jak lej krasowy w kształcie dzwonu. Ogromną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci jest trasa wodna długości 270 m, którą pokonuje się łodziami. W kopalni można zorganizować dodatkowo pokaz pracy gwarków oraz spotkanie ze Skarbnikiem – legendarnym duchem. Na powierzchni natomiast znajduje się multimedialne Muzeum Górnictwa oraz Skansen Maszyn Parowych używanych niegdyś w kopalni. 

W kopalni panuje stała temperatura 10 ºC. Zalecana ciepła odzież i wygodne buty. Trasa przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.

muzeum Tarnowskie Góry kopalnia atrakcje dla dzieci

Ceny biletów Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry

Ceny biletów zależne są od wielkości grupy. Turyści indywidualni mogą łączyć się w grupy na miejscu.

                                                normalny                     ulgowy
powyżej 19 osób                     27 zł/os.                      21 zł/os.
13-18 osób                               29 zł/os.                     23,5 zł/os.
7-12 osób                                 31 zł/os.                     25,5 zł.os.
4-6 osób                                   35 zł/os.                      30 zł./os.

Skarbnik – 25 zł/grupa (do 25 os.)