Góry na niepogodę – co robić z dzieckiem, gdy pada? TOP 70

gory na niepogodę tatry beskidy karkonosze deszcz co robic gdy pada atrakcje dla dzieci Sudecka Zagroda Edukacyjna Dobkowo

Co robić w górach, gdy pada deszcz? Jakie atrakcje dla dzieci czekają na nas w Tatrach, Beskidach lub Karkonoszach, jeśli za oknem leje lub chmury skutecznie odstraszają nas przed wyjściem na szlak? Uspokajamy – naprawdę jest gdzie pójść.

Zobacz koniecznie:

Tatry i Zakopane na niepogodę

Kąpiel z widokiem na góry

W Zakopanem znajdziemy kilka naprawdę ciekawych atrakcji, które pozwolą nam się schronić przed chmurami lub deszczem. Po pierwsze, tu i w okolicach mieszczą się rewelacyjne kompleksy basenowe wykorzystujące bogactwo wód termalnych. Tuż obok Zakopanego widokiem na Tatry i gorącą wodą kuszą dwa wielkie obiekty Termy Bukovina i Termy Chochołowskie. Baseny zewnętrzne i wewnętrzne, “dzikie rzeki”, wodne place zabaw, a dla dorosłych jacuzzi, sauny i spa – słowem wchodzisz i pogoda przestaje mieć znaczenie. W równie popularnej co Zakopane Białce Tatrzańskiej mamy z kolei Termę Bania, a kilkanaście minut dalej, w Szaflarach – Termy Gorący Potok i Termy Szaflary. Jest tu jeszcze oczywiście Aquapark Zakopane czy położone na zboczu Gubałówki Kąpielisko Szymoszkowa na Polanie Szymoszkowej.

Zwierzęta z bliska

Ciekawe atrakcje dla dzieci w Zakopanem na niepogodę? Pamiętajmy, by nie ograniczać się do słynnych Krupówek i ich zatłoczonych w czasie deszczu knajpek. To też miejsca, które przybliżą nas do świata zwierząt. W Myszogrodzie zaobserwujemy ok. 1000 myszy z całego świata na tle artystycznych, stworzonych dla nich stref tematycznych. Nieco więcej egzotyki doświadczymy w Papugarni Egzotyczne Zakopane (największej w woj.małopolskim), Reptarium Zakopane, w którym można podejrzeć życie kameleonów, pytonów, jaszczurek czy żółwi, czy Motylarni Zakopane.

gory na niepogodę tatry beskidy karkonosze deszcz co robic gdy pada atrakcje dla dzieci myszogrod zakopane

Tatrzańskie jaskinie

Ciekawym pomysłem na rodzinny czas, który nie straci wiele, jeśli na niebie królować będą chmury lub deszcz, jest odwiedzenie jaskiń. Dojście do nich zazwyczaj nie trwa długo, a na miejscu – powiedzmy sobie szczerze – panuje spora wilgotność, więc właściwie nie odczujemy różnicy. Na spacer z dziećmi polecamy Dolinę Kościeliską. Warto wybrać się tu do Jaskini Mroźnej, Smoczej Jamy, Jaskini Obłazkowej, Jaskini Raptawickiej i Jaskini Mylnej. Do niektórych z nich wejście prowadzi po stromej ścianie, więc dopasujmy wyzwanie do wieku naszych podopiecznych. Po słowackiej stronie jest jeszcze Jaskinia Bielska (tuż obok parking) uznawana za najpiękniejszą z tatrzańskich jaskiń.

gory na niepogodę tatry beskidy karkonosze deszcz co robic gdy pada atrakcje dla dzieci jaskinia bielska

Kultura, nauka i rozrywka dla dzieci

Trochę edukacji w biały dzień? Tak mimochodem, bo dzieci i tak przede wszystkim będą się dobrze bawić. Warto przyjść do Centrum Edukacji Przyrodniczej – najnowocześniejszego tego typu obecnie obiektu w regionie, w dodatku z darmowym wstępem. Jest tu chociażby największa w Polsce makieta Tatr, trójwymiarowe dioramy, fragment jaskini, kino 4D czy sala odkryć, w której nauczymy się np. orientacji w terenie, rozpoznawania odgłosów zwierząt.

gory na niepogodę tatry beskidy karkonosze deszcz co robic gdy pada atrakcje dla dzieci centrum edukacji przyrodniczej zakopane

Ciekawym pomysłem jest też udział w kulturalnych wydarzeniach regionu, np. corocznych Spotkaniach z Filmem Górskim (spotkania z wybitnymi himalaistami, ratownikami TOPR, wspinaczami itd.), Wielkiej Majówce Tatrzańskiej (występy artystów regionalnych, degustacje lokalnych przysmaków, prezentacja miejscowego rzemiosła). Jeśli jesteśmy tu jesienią, nie omińmy Redyka (przepędzania owiec z hal i przeprowadzenia ich do gospodarstw). A jeśli mówimy o kulturze dla starszych dzieci, Teatr Witkacego Zakopane to kolejna dobra propozycja na niepogodę. Niebanalny, odważny, z ciekawymi sztukami. Rozrywka w najprostszej postaci dla maluchów? Dobrym wyborem będzie sala zabaw Park Janosika.

Sprawdź również:
Noclegi dla rodzin z dziećmi w górach 

Jednak w góry, bo deszcz nas nie powstrzyma

Może być też tak, że tak bardzo nastawimy się na spacery, że chmury nie powstrzymają nas przed wyjściem na zewnątrz. W łagodniejszym scenariuszu polecamy odkrywanie Szlaku Architektury Drewnianej. W nieco bardziej odważnym – po prostu wyjście w góry, ale na proste i dostępne szlaki. Tatrzańskie doliny Chochołowska i Kościeliska są naprawdę przepiękne, również w deszczu, a dają możliwość odpoczęcia z dziećmi w schroniskach górskich z prawdziwego zdarzenia. Można iść też drogą do Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki – to ta sama, która wiedzie na Morskie Oko, tyle że kończy się wcześniej. Ciekawą opcją jest też wycieczka do Słowackiego Raju – tam wśród wąwozów, drabinek i wodospadów i tak się nieco zmoczymy, nawet jeśli na niebie będzie świecić piękne słońce.

Zobacz też:

>> Najlepsze atrakcje dla dzieci w Zakopanem <<

tatry na niepogode deszcz co robic z dzieckiem w gorach atrakcje dolina koscieliska opinie

Beskidy na niepogodę

Szybki wjazd na górę

Nawet jeśli podczas niepogody chcemy pooddychać górskim powietrzem, w Beskidach wygodne kolejki dowiozą nas na szczyty. Możemy wjechać na te niższe (Żar z Międzybrodzia Żywieckiego, Góra Parkowa z Krynicy-Zdroju) lub wyższe (Szyndzielnia z Bielska-Białej, Skrzyczne ze Szczyrku, Czantoria z Ustronia, Jaworzyna Krynicka z Krynicy-Zdroju), a w razie załamania pogody szybko wrócić na niziny. Jeśli zdecydujemy się na wyjście mimo niepogody, warto pamiętać też o dwóch całkiem niebanalnych atrakcjach Beskidów. Po drodze do Krynicy-Zdroju mieści się Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – leśna ścieżka prowadząca wśród ogromnych skał o fantazyjnych kształtach. Z kolei w samej Krynicy warto przejść się 1030-metrową ścieżką prowadzącą na szczyt drewnianej wieży widokowej na szczycie stacji Słotwiny Arena. Instalacje edukacyjne umilą dzieciom tę podróż, chociaż widoki i tak zrobią swoje.

Zobacz też:

>> Tylicz i Krynica-Zdrój – najciekawsze atrakcje dla dzieci <<

gory na niepogodę tatry beskidy karkonosze deszcz co robic gdy pada atrakcje dla dzieci jaworzyna krynicka kolej gondolowa

Miejskie atrakcje dla dzieci na niepogodę

Poza tym w Beskidach nie brakuje też miejskich (i wiejskich) atrakcji dla dzieci. W Bielsku-Białej warto odwiedzić z dziećmi Studio Filmów Rysunkowych, w którym narodzili się na ekranie m.in. Reksio oraz Bolek i Lolek, i Teatr Lalek Banialuka, który od 1966 r. organizuje jeden z największych przeglądów lalkarskich na świecie – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. W Wiśle ciekawą atrakcją dla dzieci będzie zobaczenie Enklawy Budownictwa Drewnianego (część Muzeum Beskidzkiego) z działającą kuźnią czy pasieką pszczelarską, ale też Muzeum Spadochroniarstwa ze zbiorami gromadzonymi od 1978 r. Dla fanów skoków narciarskich – zwiedzanie skoczni narciarskiej im. Adama Małysza lub wizyta w Galerii Sportowe Trofea Adama Małysza m.in. z medalami z Igrzysk Olimpijskich czy Kryształowymi Kulami. Jeśli będziemy w Żywcu, może uda na się namówić dzieci na wizytę w Muzeum Browaru – to bardziej atrakcja dla rodziców, ale i maluchom można ciekawie o nim opowiedzieć. Ustroń też ma swoją perełkę – kolekcję zabytkowych motocykli “Rdzawe Diamenty”.

gory na niepogodę tatry beskidy karkonosze beskid slaski deszcz co robic gdy pada atrakcje dla dzieci studio filmow rysunkowych bielsko biala

Szukacie też tych mniej popularnych, ukrytych na uboczu? W Koniakowie znajduje się Centrum Pasterskie, w którym dzieci nie tylko spotkają się z owcami lub kozami, ale też poznają tajemnice wyrobu serów (będzie degustacja!) czy obróbki wełny. W Istebnej, na Szlaku Architektury Drewnianej, znajdziemy też skansen Chata Kawoluka. Tu, w tradycyjnej chacie z 1863 r., pośród oryginalnych sprzętów i mebli z dawnej epoki możemy z kolei nauczyć się tradycyjnej metody ubijania masła, wyplatania słomianych ozdób czy tworzenia koronkowych cudów.

gory na niepogodę tatry beskidy karkonosze deszcz co robic gdy pada atrakcje dla dzieci koniakow centrum pasterskie

Oko w oko ze zwierzętami

Beskidy to też okazja do niebanalnego spotkania ze zwierzętami, a do tego nie potrzeba pogody jak na plażę. Tu prym wiedzie Ustroń ze swoim Leśnym Parkiem Niespodzianek – przestrzenią, w której sarny czy lamy przechadzają się po zboczach, między odwiedzającymi. Równie bliski kontakt ze zwierzętami zapewni nam Farma Lama w Tyliczu, jest tu zarówno stadnina koni wraz ze szkółką, gdzie podpatrzymy, jak można opiekować się tymi zwierzętami, i minizoo z kozami, owcami, świniami i innymi uroczymi zwierzakami. Minizoo znajdziemy też w Żywcu w Parku Żywieckim. Jeśli chcielibyśmy zobaczyć słynne konie huculskie, wybierzmy się np. do Końskiej Doliny w Izbach.

Adrenalina czy relaks?

Jeśli będziemy chcieli poszukać wrażeń, wybierzmy się na okołogodzinną przejażdżkę do jednego z dwóch parków rozrywki – Legendii w Chorzowie lub Energylandii w Zatorze. Jeśli bardziej kusi nas relaks i odpoczynek, Aquapark Leśna z widokiem na góry w Żywcu, Wisła z Parkiem Wodnym Tropikana czy Park Wodny Olza w Istebnej czekają.

⬇⬇Sprawdź promocję⬇⬇
śląskie - atrakcje dla dzieci - gdzie z dzieckiem na weekend 2022 a

Karkonosze na niepogodę

Karkonosze i deszcz to duet, który wcale nie musi zwiastować nudy na naszym wyjeździe. Zdziwić się można, jak wiele atrakcji dla dzieci znajduje się na niewielkim obszarze Karpacza, Szklarskiej Poręby czy Jeleniej Góry i w bliskich okolicach.

Poznajemy góry – nowoczesne wystawy

Chcemy, żeby dziecko poznało ciekawą historię regionu i Karkonoszy? Zapiszmy trzy adresy. W Multimedialnym Muzeum Karkonoszy w Karpaczu zobaczymy m.in. na własne oczy, jak przez miliony lat wypiętrzały się te góry i jaki wpływ miała na nie epoka lodowcowa. Z kolei w Muzeum Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu poznamy tę bardziej mistyczną stronę gór – legendy i tajemnicze opowiadania z karkonoskiej ziemi m.in. o Duchu Gór, karkonoskich zielarzach czy poszukiwaczach minerałów. One też przyciągną dzieci nowoczesną oprawą, która zapewniła tej atrakcji zwycięstwo w konkursie “7 Nowych Cudów Polski” organizowanym przez “National Geographic”. Z kolei w Jeleniej Górze podróż w przeszłość i przyszłość Dolnego Śląska i Karkonoszy zapewnią nam Podziemia Time Gates – miejsce, w którym zobaczymy np. największą w Polsce cewkę Tesli. Ciekawym miejscem jest też Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie – tutaj poprzez zabawę dzieci dowiedzą się wiele na temat historii geologicznej Ziemi.

gory na niepogodę tatry beskidy karkonosze deszcz co robic gdy pada atrakcje dla dzieci podziemia time gates jelenia góra

Deszcz i Karkonosze – dobra zabawa pod dachem

Kolejne atrakcje dla dzieci na niepogodę w Karpaczu to te bezpośrednio związane z zabawą. Pewnikami w tej kategorii są Świat Kolejek Karpacz (miniaturowe makiety kolejowe z postaciami z bajek i możliwość sterowania pociągami czy dźwigami to już gwarancja dobrej zabawy), Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO Karpacz z interaktywną wystawą z klockami, w tym 6-metrową makietą regionu oraz Miejskie Muzeum Zabawek z zabawkami z całego świata gromadzonymi przez Henryka Tomaszewskiego, założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Jeśli ktoś woli odrobinę sztuki, niech w Jeleniej Górze zajrzy do Teatru im. Cypriana Kamila Norwida z repertuarem dla dzieci. Na liście ciekawych miejsc na niepogodę dla dzieci w okolicach Karpacza, Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby nie może też zabraknąć Osady Poszukiwaczy Skarbów “Żelazny Tygiel Waloński”. To jedyny skansen w Karkonoszach, w którym zobaczymy, jak wyglądały średniowieczne urządzenia górnicze i hutnicze, przyjrzymy się pracy garncarza, kowala czy hutnika, ale też sami wybijemy własną monetę.

gory na niepogodę tatry beskidy karkonosze deszcz co robic gdy pada atrakcje dla dzieci swiat kolejek karpacz cennik bilety opinie

Spacer lub wycieczka na niepogodę

A jeśli już postanowimy wyjść na spacer, zwiedzanie lub małą wycieczkę? Ok. 11 km od Karpacza, w Kowarach, mieszczą się dwie ciekawe atrakcje. Pierwszą są sztolnie w Kowarach, czyli trasa turystyczna pod ziemią w nieczynnej kopalni rudy uranu w Kowarach, drugą – Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska (m.in. z makietą Karkonoszy ze Śnieżką, zamkiem Czocha i innymi). W Piechowicach jest kolejna bardzo ciekawa atrakcja dla dzieci wprost idealna na niepogodę w górach – Huta Szkła Kryształowego Julia. Poznamy tu tajniki wytwarzania kryształu w pracującej hucie, a dzieci będą mogły też nauczyć się grawerowania czy malowania na szkle. O ile nie będzie bardzo padać, warto też iść w Karpaczu do Parku Bajek – otwartej przestrzeni, gdzie wśród leśnych ścieżek i placów zabaw czekają na dzieci ulubione postaci z bajek, jak np. Śpiąca Królewna, Kopciuszek czy Jaś i Małgosia.

gory na niepogodę tatry beskidy karkonosze deszcz co robic gdy pada atrakcje dla dzieci huta szkla krysztalowego

Jeśli zapragniemy popluskać się w wodzie, pojedźmy do Term Cieplickich w Jeleniej Górze lub Parku Wodnego Tropikana w Hotelu Gołębiewski czy Aquaparku Sandra w Karpaczu. Trochę zdrowego ruchu złapiemy też w jeleniogórskiej hali wspinaczkowej „Pochylnia”, całorocznym lodowisku w Karpaczu, a w teorii – Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Deszcz – Tatry, Beskidy, Karkonosze – co robić?

Góry na niepogodę. Przegląd atrakcji:

 1. Termy Bukovina, Bukowina Tatrzańska
 2. Termy Chochołowskie, Chochołów
 3. Terma Bania, Białka Tatrzańska
 4. Termy Gorący Potok, Szaflary
 5. Termy Szaflary, Szaflary
 6. Aquapark, Zakopane
 7. Kąpielisko Szymoszkowa, Zakopane
 8. Myszogród, Zakopane
 9. Papugarnia Egzotyczne Zakopane, Zakopane
 10. Reptarium, Zakopane
 11. Motylarnia, Zakopane
 12. Jaskinie, Dolina Kościeliska
 13. Jaskinia Bielska, Słowacja
 14. Centrum Edukacji Przyrodniczej, Zakopane
 15. Spotkania z Filmem Górskim, Zakopane
 16. Wielka Majówka Tatrzańskiej, Zakopane
 17. Redyk
 18. Teatr Witkacego, Zakopane
 19. Sala zabaw Park Janosika, Zakopane
 20. Energylandia, Zator
 21. Szlak Architektury Drewnianej
 22. Spacer Doliną Chochołowską
 23. Spacer Doliną Kościeliską
 24. Spacer Doliną Roztoki
 25. Słowacki Raj, Słowacja
 26. Góra Żar, Żywiec
 27. Góra Parkowa, Krynica-Zdrój
 28. Szyndzielnia, Bielsko-Biała
 29. Skrzyczne, Szczyrk
 30. Czantoria, Ustroń
 31. Jaworzyna Krynicka, Krynica-Zdrój
 32. Skamieniałe Miasto, Ciężkowice
 33. Słotwiny Arena, wieża widokowa, Krynica-Zdrój
 34. Studio Filmów Rysunkowych, Bielsko-Biała
 35. Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała
 36. Enklawa Budownictwa Drewnianego, Wisła
 37. Muzeum Spadochroniarstwa, Wisła
 38. Skocznia narciarska im. Adama Małysza, Wisła
 39. Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza, Wisła
 40. Muzeum Browaru, Żywiec
 41. Kolekcja zabytkowych motocykli “Rdzawe Diamenty”, Ustroń
 42. Centrum Pasterskie, Istebna
 43. Skansen Chata Kawoluka, Istebna
 44. Leśny Park Niespodzianek, Ustroń
 45. Farma Lama, Tylicz
 46. Minizoo, Żywiec
 47. Końska Dolina, Izby
 48. Legendia, Chorzów
 49. Aquapark Leśna, Żywiec
 50. Park Wodny Tropikana, Wisła
 51. Park Wodny Olza, Istebna
 52. Multimedialne Muzeum Karkonoszy, Karpacz
 53. Muzeum Karkonoskie Tajemnice, Karpacz
 54. Podziemia Time Gates, Jelenia Góra
 55. Sudecka Zagroda Edukacyjna, Dobkowo
 56. Świat Kolejek, Karpacz
 57. Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO, Karpacz
 58. Miejskie Muzeum Zabawek, Karpacz
 59. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra
 60. Osada Poszukiwaczy Skarbów “Żelazny Tygiel Waloński”, Szklarska Poręba
 61. Sztolnie, Kowary
 62. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Kowary
 63. Huta Szkła Kryształowego Julia, Piechowice
 64. Park Bajek, Karpacz
 65. Termy Cieplickie, Jelenia Góra
 66. Park Wodny Tropikana, Karpacz
 67. Aquapark Sandra, Karpacz
 68. Hala wspinaczkowa „Pochylnia”, Jelenia Góra
 69. Zadaszone lodowisko, Karpacz
 70. Muzeum Sportu i Turystyki, Karpacz