Bielsko-Biała – miasto przyjazne dzieciom!

Bielsko-Biała atrakcje dla dzieci

Bielsko-Biała słynie z wielu atrakcji turystycznych – z pięknych secesyjnych kamienic, urokliwych uliczek, klimatycznych zaułków, wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych. Miasto malowniczo położone jest u stóp Beskidów Śląskiego i Małego, dzięki czemu przyciąga nie tylko osoby zainteresowane turystyką miejską, ale również miłośników przyrody i wędrówek po górach.

⬇⬇ Sprawdź koniecznie ⬇⬇ atrakcje dla dzieci Śląsk - dzieckowpodrozy 2024 wakacje

Wśród tych wszystkich atrakcji nie mogło oczywiście zabraknąć ciekawych zajęć dla najmłodszych, to dla nich miasto buduje nowe place zabaw, organizuje warsztaty i lekcje, stawia fontanny i rzeźby.

Połączenie historii i kultury, nowoczesności i zabawy zaciekawi każdego malucha. Nie wierzysz? Pozwól zatem zabrać się na małą wycieczkę po Bielsku-Białej.

Bielsko-Biała atrakcje dla dzieci

Zacznijmy najpierw od legendy, która opowiada o powstaniu naszego miasta. Niegdyś na jednym z okolicznych wzgórz wznosiło się „starożytne zamczysko”, w którym kryjówkę mieli groźni zbójcy, siejący przez wiele lat postrach w okolicy. Za swoje przewinienia zostali osądzeni, a ich zamek spalono.

Wiele lat po tym wydarzeniu, polujący w pobliskich lasach opolski książę Kazimierz I, odkrył pozostałości po zamczysku. Miejsce tak mu się spodobało, że postanowił zbudować tam swoją letnią rezydencję, na której miejscu stoi dziś zamek książąt Sułkowskich.

Nie wiemy, jak wiele jest prawdy w tej legendzie, ale pewne jest to, że dzisiejszy zamek jest wizytówką miasta i pełen jest wspomnień z minionych czasów Średniowiecza. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Historyczne, które warto odwiedzić. Zbiory są naprawdę imponujące!

Regularnie odbywają się tutaj również warsztaty oraz lekcje dla najmłodszych – dzięki którym dzieci w  formie  zabawy,  np.  poprzez  wykonanie  herbu  miasta,  mogą  zapoznać  się z historią Bielska-Białej.

Bielsko-Biała miasto przyjazne dzieciom

Ślady minionych wieków odnajdziemy również na Starym Rynku, który w czasach średniowiecza pełnił rolę placu targowego. W przeszłość przeniosą nas wyeksponowane fundamenty wagi miejskiej oraz studnia z kamienną cembrowiną, której powstanie datowane jest na XVII wiek.

Dziś jest to miejsce spotkań, pełne kawiarnianych ogródków. Tutaj obywają się liczne koncerty i festiwale, podczas których pamięta się również o najmłodszych, organizując animacje i warsztaty.

Wielką frajdą dla dzieci jest z pewnością fontanna, w której mogą brodzić i pluskać się w gorące dni. Pośrodku fontanny stoi rzeźba Neptuna, natomiast na jej końcu umieszczono minimakietę rynku.

atrakcje dla dzieci Bielsko Biała

Popularnym miejscem spotkań jest również Plac Chrobrego, przez bielszczan zwany Placem Pigal. Jest to szczególnie atrakcyjne miejsce w lecie, kiedy młodzież uwielbia przesiadywać na ławkach, schodach i w pobliżu fontanny. Miejsca strzeże diabełek ukryty w murach zamku książąt Sułkowiskich.

Kolejne atrakcje również przenoszą w przeszłość, ale już nie tak odległą – zaledwie 70 lat wstecz, kiedy to powstały dwie perły Bielska-Białej: Teatr Lalek Banialuka oraz Studio Filmów Rysunkowych.

Teatr Banialuka to jeden z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce. Powstał w 1947 roku, a jego założycielami byli dwaj artyści plastycy – Jerzy Zitzman i Zenobiusz Wolski. W Banialuce obejrzeć można duże przedstawienia, w wieloosobowej obsadzie aktorskiej, które niezmiennie zaskakują inscenizacyjnym rozmachem i piękną formą plastyczną. Przedstawienia budzą zachwyt nie tylko wśród dzieci, ale również nie mniej atrakcyjne są dla młodzieży, a nawet dorosłych. Spektakle cenią również krytycy teatralni, często obdarowując Banialukę prestiżowymi nagrodami.

Teatr Banialuka od 1966 roku jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, jednego z największych przeglądów lalkarskich na świecie. Dotychczas wystąpiło w nim ponad 300 teatrów z blisko 50 krajów. Artyści prezentują tradycyjne techniki teatralne oraz nowe trendy w sztuce lalkarskiej. Bogaty program Festiwalu tworzą przedstawienia dla dzieci i dorosłych, wystawy, seminaria i warsztaty. Prezentacje uliczne i pełne ekspresji kolorowe widowiska plenerowe poruszają wyobraźnię widzów, intrygują i ożywiają malowniczą przestrzeń miasta.

Bielsko-Biała rodzinne atrakcje

Studio Filmów Rysunkowych jest rówieśnikiem Banialuki. Od tego czasu powstało w nim ponad 1000 filmów dla dzieci i dorosłych. Tutaj narodziły się takie gwiazdy, jak Bolek i Lolek, Reksio, kangurek Hip-Hop, kucharz Bartolini, Smok Wawelski oraz wielu innych...

Studio Filmów Rysunkowych oferuje wiele atrakcji – podczas zwiedzania dzieci poznają proces tworzenia filmów, odkryją tajniki filmowania, tworzenia scenariuszy, a na sam koniec zasiądą w kinowym fotelu, by móc zobaczyć bielskie animowane produkcje. W czasie seansu rodzice będą mogli powrócić do lat dziecięcych, kiedy to każdy śledził przygody Bolka i Lolka, a ich pociechy będą miały możliwość spotkania idoli znanych z ekranu telewizora.

Bielsko-Biała atrakcje dla dzieci

W mieście tych znamienitych postaci polskiej animacji, nie mogło zabraknąć ich rzeźb. Reksio pilnuje bielskiej fontanny obok mostu nad rzeką Białą. Tego przyjaznego psiaka można, a nawet trzeba pogłaskać, gdyż ponoć przynosi szczęście! Z kolei Bolkowi i Lolkowi najmłodsi mogą podać rękę i przybić piątkę. Bolek wskaże również dzieciom, gdzie na globusie znajduje się Bielsko-Biała. Fotografia z bielskimi bohaterami jest punktem obowiązkowym każdej wycieczki!

Bielsko-Biała atrakcje dla dzieci

Bielsko-Biała atrakcje dla dzieci

Spacer po mieście, choć niezwykle ciekawy, może być męczący, dlatego dobrze czasami jest usiąść w zacisznej alejce i odpocząć w cieniu drzew. Jeśli jednak wasze dzieci wciąż są pełne energii, znajdziemy w Bielsku-Białej miejsca, którą pozwolą odetchnąć dorosłym, a dla najmłodszych wciąż będą pełne atrakcji.

Jednym z takich miejsc jest Park im. Juliusza Słowackiego. Został on odnowiony kilka lat temu i jest obecnie najatrakcyjniejszym parkiem miejskim w Bielsku-Białej. Obok starych dębów, stanowiących pomniki przyrody, znajdziemy nowoczesne fontanny, które sprawią dzieciom ogromną frajdę szczególnie w upalne dni.

W parku znajduje się całkiem duży plac zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami i piaskownicami, a także kompleks boisk z bieżnią lekkoatletyczną. W zimie atrakcją jest tutaj lodowisko, największe w centrum Bielska-Białej.

Fontanna - gdzie z dzieckiem na weekend Bielsko-Biała

Odpocząć można również w Cygańskim Lesie, gdzie znajduje się wiele ścieżek z ławkami i stolikami idealnymi na piknik. Liczne kawiarnie, restauracje i kioski sprzyjają rodzinnym spacerom i wycieczkom. Stąd mamy blisko do kolejnych atrakcji, jakimi są bielskie Błonia, Kozia Góra, czy kąpielisko „Start”.

Bielskie Błonia znajdują się w południowej części miasta, w dzielnicy Mikuszowice Śląskie, dokąd łatwo dojechać z centrum komunikacją miejską, samochodem, jak również rowerem dzięki bezpiecznym ścieżkom rowerowym.

Bielsko-Biała atrakcje dla dzieci

Błonia oferują szeroki zakres rozrywek dla dzieci – od ogromnego palcu zabaw z wieloma huśtawkami, zjeżdżalniami, piaskownicami, przez skatepark, kilka boisk, mini golf, park linowy, aż do miasteczka ruchu drogowego.

Dorośli również nie będą się nudzić, działają tu kioski gastronomiczne, restauracja i kawiarenki. Organizowane są imprezy plenerowe, festyny i koncerty. Dla miłośników rowerów przygotowany został pumptruck, a na sąsiadującej z Błoniami Koziej Górze, można spróbować swych sił na ścieżkach Enduro Trails.

Kozia Góra to nie tylko górskie ścieżki zjazdowe, ale również schronisko „Stefanka”, znajdujące się na 683 m n.p.m., co czyni je łatwo dostępnym zarówno latem, jak i zimą. Można tutaj zjeść przepyszne gorące posiłki. Dla najmłodszych powstał plac zabaw, którego głównym elementem jest drewniana warownia.

Jeśli zakochacie się w górskich krajobrazach, a z pewnością tak się stanie, to mamy jeszcze kilka propozycji wycieczek.

Pierwszą z nich będzie Dębowiec, niewielki szczyt o wysokości 686 m n.p.m., jest on łatwo dostępny, dlatego też stał się popularnym miejscem rodzinnych wycieczek. Oprócz fantastycznych widoków na Bielsko-Białą i otaczające je góry, oferuje również atrakcje dla dzieci: całoroczny tor saneczkowy, ogrodzony plac zabaw oraz park linowy!

Najmłodszych z pewnością zainteresuje również kolejka linowa, którą mogą dojechać do niewielkiego, bardzo starego schroniska, aktualnie działającego jako punkt gastronomiczny.

W zimie Dębowiec zmienia się w raj dla narciarzy – mamy wspomnianą już kolejkę kanapową, wyciąg dla dzieci i trasę do nauki jazdy na nartach. Stok jest sztucznie naśnieżany oraz oświetlony.

Bielsko-Biała atrakcje dla dzieci

Z Dębowca łatwo dostaniemy się na kolejny szczyt, jakim jest Szyndzielnia (1028 m n.p.m.), na którą prowadzi kilka szlaków górskich, jak również nowoczesna kolejka gondolowa!

Na górze obowiązkowym przystankiem jest schronisko turystyczne, wybudowane w 1897 roku, które było pierwszym takim obiektem w Beskidzie Śląskim. Tuż obok schroniska mieści się alpinarium – ogród, w którym można podziwiać rośliny zarówno z Beskidów, jak i z rejonu Alp Wschodnich.

Jedną z atrakcji Szyndzielni jest również wieża widokowa, mająca 18 metrów wysokości. Warto się na nią wybrać, ponieważ widoki, jakie się z niej rozciągają, są przepiękne. W pogodny dzień możesz z Bielska-Białej spojrzeć na Tatry!

Bielsko-Biała miasto przyjazne dzieciom

Z Szydzielni możemy iść dalej, na przykład na Klimczok, szczyt o wysokości 1117 m n.p.m. Nazwa góry nawiązuje do legendy o zbójniku Mateuszu Klimczoku. Miał on swoją kryjówkę w jednej z kilku niewielkich jaskiń, mieszczących się na zboczu tej góry, i ponoć skrywał tam zrabowane kosztowności.

Góra słynie z wygodnego schroniska, które jako jedno z nielicznych w tych okolicach oferuje swoim gościom prawdziwy basen! Oczywiście jest on dostępny tylko latem. Z Klimczoka można pójść dalej, m.in. w kierunku góry Błatniej, a stamtąd do uzdrowiskowej miejscowości Jaworze.

Miasto Przyjazne Dzieciom

Jak widać, atrakcji w Bielsku-Białej jest mnóstwo! Kilka z nich opisaliśmy, resztę możesz odkryć samodzielnie, wędrując po mieście wraz z rodziną. Za ilość atrakcji na każdym kroku i wyjątkowe podejście do rodzin z dziećmi z przyjemnością rekomendujemy Wam wizytę w Bielsku-Białej, tym samym przyznając Certyfikat "Miasto Przyjazne Dzieciom"

atrakcje dla dzieci

1 comment

Leave Comment