Skamieniałe Miasto Ciężkowice

Rezerwat Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto to miejsce pełne magii. Tutaj ożywają dawne legendy i pojawiają się zapomniane postaci. Czy jesteście gotowi odkryć tajemnicę?

Położony niedaleko Ciężkowic w Małopolsce, Rezerwat Skamieniałe Miasto jest częścią Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Już w 1931 roku rezerwat ten uznany został za zabytek przyrody. Rozciąga się pomiędzy doliną rzeki Białej a szczytem wzgórza Skała (367 m n.p.m.). Podczas spaceru można zobaczyć tu rozmaite formy skalne piaskowca, nieraz bardzo niezwykłe. Choć wiele z nich zostało już rozszyfrowanych, to czasem tylko od nas zależy, co w nich dostrzeżemy.

Rodzinne atrakcje Ciężkowice

​Atrakcje Skamieniałe Miasto Ciężkowice

Rezerwat jest przykładem tzw. skalnego miasta – zespołu skał zgrupowanych na niewielkiej powierzchni i tworzących przeróżne kształty. Tutaj każda forma ma swoją nazwę, a bardzo często też wiąże się z nią jakaś legenda, mająca tłumaczyć sposób ich powstania i taki właśnie wygląd. Są tu więc skały podobne do ludzi i zwierząt, przedmiotów czy miejsc. Wejście do rezerwatu znajduje się przy parkingu, potem poruszamy się cały czas niebieskim szlakiem turystycznym, nie zbaczając nigdzie po drodze (trzeba uważać, bo maluchy mają zadziwiającą zdolność do nagłego znikania w szczelinach i błyskawicznego wdrapywania się na skałki). Wycieczka trwa około godziny w jedną stronę, powrót mniej więcej pół godziny. Najlepiej jednak wynająć przewodnika, który opowie nam niesamowite historie i legendy związane ze Skamieniałym Miastem. Najbardziej znana dotyczy powstania całego kompleksu – w tym miejscu miało kiedyś istnieć prawdziwe miasto, jednak jego rajcy cały czas spędzali na zabawie i pijaństwie, za co spotkała ich kara. Siedziba urzędników razem z nimi zamieniła się w kamień i tak powstała skała „Ratusz”. Oprócz tego można zobaczyć jeszcze m.in. „Czarownicę”, „Żółwia”, „Orła” czy „Pianino”. Największą skałą w rezerwacie jest „Grunwald”, nazwana tak w 1910 roku, w 500-lecie Bitwy pod Grunwaldem. Tablicę pamiątkową ufundował wówczas sam Ignacy Jan Paderewski.

rodzinne atrakcje Małopolska

Ceny biletów Skamieniałe Miasto Ciężkowice

Zwiedzanie Skamieniałego Miasta jest bezpłatne. Warto jednak wynająć przewodnika po wcześniejszym umówieniu.

Dojazd