Skamieniałe Miasto Ciężkowice

Rezerwat Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto to miejsce pełne magii - właśnie dlatego warto je odwiedzić w rodzinnym gronie, niezależnie od wieku i liczby uczestników wyprawy. Tutaj ożywają dawne legendy i pojawiają się zapomniane postaci. Czy jesteście gotowi odkryć tajemnicę? Zapraszamy was do Rezerwatu Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach!

Zobacz koniecznie:

Położony niedaleko Ciężkowic w Małopolsce, Rezerwat Skamieniałe Miasto jest częścią Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Już w 1931 roku rezerwat ten uznany został za zabytek przyrody. Rozciąga się pomiędzy doliną rzeki Białej a szczytem wzgórza Skała (367 m n.p.m.). Podczas spaceru można zobaczyć tu rozmaite formy skalne piaskowca, nieraz bardzo niezwykłe. Choć wiele z nich zostało już rozszyfrowanych, to czasem tylko od nas zależy, co w nich dostrzeżemy.

Rodzinne atrakcje Ciężkowice

​Atrakcje Skamieniałe Miasto Ciężkowice

Rezerwat Skamieniałe Miasto Ciężkowice jest przykładem tzw. skalnego miasta – zespołu skał zgrupowanych na niewielkiej powierzchni i tworzących przeróżne kształty. Tutaj każda forma ma swoją unikalną nazwę, a bardzo często też wiąże się z nią jakaś  ciekawa legenda, mająca tłumaczyć sposób ich powstania i taki właśnie wygląd. Są tu więc skały podobne do ludzi i zwierząt, przedmiotów czy miejsc. Wejście do rezerwatu znajduje się przy parkingu, potem poruszamy się cały czas niebieskim szlakiem turystycznym, nie zbaczając nigdzie po drodze (trzeba uważać, bo maluchy mają zadziwiającą zdolność do nagłego znikania w szczelinach i błyskawicznego wdrapywania się na skałki).

Wycieczka trwa około godziny w jedną stronę, powrót mniej więcej pół godziny. Najlepiej jednak wynająć przewodnika, który opowie nam niesamowite historie i legendy związane ze Skamieniałym Miastem. Najbardziej znana dotyczy powstania całego kompleksu – w tym miejscu miało kiedyś istnieć prawdziwe miasto, jednak jego rajcy cały czas spędzali na zabawie i pijaństwie, za co spotkała ich kara. Siedziba urzędników razem z nimi zamieniła się w kamień i tak powstała skała „Ratusz”. Oprócz tego można zobaczyć jeszcze m.in. „Czarownicę”, „Żółwia”, „Orła” czy „Pianino”. Największą skałą w rezerwacie jest „Grunwald”, nazwana tak w 1910 roku, w 500-lecie Bitwy pod Grunwaldem. Tablicę pamiątkową ufundował wówczas sam Ignacy Jan Paderewski.

rodzinne atrakcje Małopolska

Ceny biletów Skamieniałe Miasto Ciężkowice

  • Dzieci i młodzież szkolna - 2 zł
  • Dorośli - 3 zł

Warto jednak wynająć przewodnika po wcześniejszym umówieniu, który pozwoli wam poznać wszystkie sekrety tego miejsca.

Godziny otwarcia Skamieniałe Miasto Ciężkowice

  • Poniedziałek-piątek: 10:00-18:00
  • Sobota-niedziela: 10:00-19:00
Jeżeli kasa jest nieczynna można zwiedzać rezerwat, a opłatę można uiścić przy wyjściu z niego.

Lokaliacja Skamieniałe Miasto Ciężkowice

Dokładną lokalizację tego niezwykłego rezerwatu znajdziecie poniżej.

Sprawdź także nasz artykuł:

Żywiec i okolice – 10 najlepszych atrakcji dla dzieci