Góra Żar

rodzinne atrakcje Beskid Mały

Idealne miejsce na rodzinną wycieczkę. Na szczycie Góry Żar zobaczycie wspaniałe widoki i będziecie mogli skorzystać z atrakcji uwielbianych przez dzieci.

Góry wcale nie muszą być wysokie, aby zapewniać dużo frajdy. Doskonałym dowodem na to jest Góra Żar (761 m n.p.m.) położona w Beskidzie Andrychowskim, pomiędzy Żywcem a Bielsko-Białą. U jej podnóża leży Jezioro Międzybrodzkie, które jest dolnym zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Górny zbiornik znajduje się na szczycie. Został ukończony w 1979 roku, w najgłębszym miejscu ma 28 m głębokości, może pomieścić 2310000 m3 wody i w tej scenerii prezentuje się niesamowicie. Dzięki swoim niezwykłym walorom krajobrazowym góra stała się prawdziwym centrum rekreacyjnym okolicy.

atrakcje dla dzieci Żywiec

Atrakcje Góra Żar

Na górę można wjechać kolejką linowo-terenową z Międzybrodzia Żywieckiego. Ciekawostką jest, że przy jej budowie wykorzystano elementy dawnej kolejki jeżdżącej na Gubałówkę. Gdy już wjedziemy na szczyt, naszym oczom ze wszystkich stron ukaże się baśniowy widok. Doskonale widać stąd Jezioro Międzybrodzkie, Jezioro Żywieckie, a także dwie inne góry Beskidu Małego – Magurkę Wilkowicką i Chroboczą Łąkę. Sam zbiornik elektrowni również prezentuje się imponująco. Na szczycie Góry Żar znajduje się też stacja meteorologiczna i restauracja. Jednak nie tylko sam widok stanowi tutaj atrakcję. U podnóża góry już od 1935 roku działa lotnisko szybowcowe ze szkołą. Startują stąd też paralotnie, które pięknie wyglądają z góry. Niedaleko działa park linowy i różne punkty gastronomiczne. Dzięki kolejce i wyciągowi orczykowemu góra stanowi też centrum sportów zimowych, z wypożyczalnią sprzętu narciarskiego, szkółką narciarską i wyciągiem taśmowym dla najmłodszych przy dolnej stacji. W sezonie letnim czynna jest też zjeżdżalnia pontonowa. Przez szczyt przechodzą popularne szlaki turystyczne.

Góra Żar opinie rodzinne atrakcje śląskie

Kolej Linowa Góra Żar
ul. Górska 21
34-312 Międzybrodzie Żywieckie

Więcej szczegółów tutaj