Najlepsze rodzinne parki rozrywki w Polsce

Dzieci potrzebują zabawy jak powietrza. Nie tylko przynosi im ona mnóstwo radości, ale jednocześnie pomaga kształtować wyobraźnię. Dostarczając im odpowiedniej ilości pozytywnych bodźców, dbamy o ich prawidłowy rozwój. Ale w takich miejscach jak parki rozrywki może okazać się, że sami przypomnimy sobie dzieciństwo.
 

Zaawansowane technologie, olbrzymie maszyny, oryginalne pomysły, a także atrakcje nawiązujące do popularnych wśród maluchów bajek i filmów – to wszystko czeka dziś na odwiedzających największe centra rozrywki na świecie. Dzięki wielkim inwestycjom w ciągu paru ostatnich lat polskie parki zaczęły powoli dościgać pod tym względem Europę i na wspaniałe, rodzinne emocje możemy liczyć już także i u nas. Zazwyczaj potrzeba całego dnia, żeby skorzystać z większości atrakcji, a czasem trzeba zarezerwować sobie na to jeszcze więcej czasu. Poznajcie 10 naszym zdaniem najlepszych parków rozrywki w Polsce i sami oceńcie ich ofertę (kolejność prezentacji przypadkowa).

  


1. Energylandia Zator

Oddana do użytku bardzo niedawno, bo zaledwie w lipcu 2014 roku, Energylandia jest największym tego typu obiektem w Polsce. Położona jest na terenie niewielkiego miasteczka Zator, między Krakowem i Katowicami. Zajmuje obszar ponad 40 ha i podzielona jest na 3 strefy tematyczne: dziecięcą, familijną i ekstremalną. Ich nazwy dokładnie obrazują to, co można w nich znaleźć. Pierwsza z nich to raj dla maluchów, urządzona w bajkowy sposób kraina, w której można spotkać m.in. krasnale oraz całą masę przyjaznych zwierzątek. Znajdziemy tam przede wszystkim karuzele, huśtawki, zjeżdżalnie, a także kolejki, samochodziki oraz tor wodny z łódkami. Strefa familijna została pomyślana w taki sposób, aby we wszystkich atrakcjach uczestniczyć mogła cała rodzina wspólnie. Możemy więc wybrać się na spływ kilkuosobowymi łódkami (jest nawet opcja korzystania z armatek wodnych), odeprzeć atak potworów podróżując po labiryncie Monster Attack albo przejechać się łagodną kolejką górską czy kolejką widokową, podziwiając panoramę parku. Natomiast strefa ekstremalna to coś dla miłośników adrenaliny. Wystrojem nawiązuje do kultury starożytnych Azteków i Majów, dlatego też działają tu takie urządzenia jak olbrzymie wahadło Aztec Swing. Są tu też bardzo szybkie roller coastery, obrotowa ława i ramię, a wszystko przyprawia o szybsze bicie serca. Oprócz tego Energylandia może pochwalić się okazałym zapleczem gastronomicznym oraz kilkoma salami widowiskowymi, w których organizuje się koncerty i pokazy.

Energylandia-rodzinny-park-rozrywki-


2. Dream Park Ochaby

Tuż przy granicy z Czechami ulokowano sporych rozmiarów kompleks, na terenie którego znajduje się kilka mniejszych parków. Duży nacisk kładzie się tutaj na edukację, która odbywa się w miły i atrakcyjny dla maluchów sposób. Świetnym przykładem jest park dinozaurów z modelami pradawnych gadów, dzięki któremu można dowiedzieć się, jak wyglądało życie na ziemi kilkadziesiąt milionów lat temu. Jest tu też park miniatur z wiernie odwzorowanymi egipskimi piramidami, krzywą wieżą w Pizie, słynnym Big Benem i wieloma innymi budowlami stanowiącymi kulturalne dziedzictwo. W ten sposób można poznać je wszystkie, choć w mikroskali, za jednym razem. Do innych atrakcji należą: unikalne Oceanarium Prehistoryczne 3D, Oceanarium Ryb Tropikalnych, Kino 6d, park linowy (zarówno w wersji dla młodszych, jak i starszych), labirynt w kukurydzy, kule wodne – zorbing, Namiot Małego Odkrywcy, gdzie dzieci mogą poznać warsztat paleontologa, a także Dom do góry nogami. Jeszcze więcej ruchu dla maluchów zapewniają dmuchane trampoliny, eurobungee, rozbudowany plac zabaw i strzelnica sportowa. Dream Park swoim gościom oferuje również amfiteatr, w którym prezentowane są różne widowiska, grilla, restaurację, kawiarnię i sklepy.

dream-park-ochaby-park-rozrywki-dla-dzieci


3. Śląskie Wesołe Miasteczko Chorzów

Powstałe w 1959 roku Śląskie Wesołe Miasteczko jest najstarszym, a jednocześnie największym tego typu obiektem w naszym kraju. Zapewne niejeden dorosły Polak wspomina dziś z rozrzewnieniem spędzone tam chwile. Przez cały czas istnienia lunaparku jego atrakcje się zmieniały, dostosowując się do nowoczesnej techniki i potrzeb gości. Ale cały czas zachowuje się tu ciągłość tradycji, a legendarna już karuzela „Samoloty Duże”, działająca od samego początku, nadal należy do najchętniej odwiedzanych w parku. Wśród licznych rozrywek znajdziemy tu dziś zarówno coś dla maluchów, dla całej rodziny, jak i dla miłośników adrenaliny. Można więc wsiąść na jedną z karuzeli, do wyboru wiedeńska, ze słonikami czy biedronkami, przejechać się kolorowymi gondolami w kształcie baloników czy łabędzi albo bezpiecznymi samochodzikami. Cała rodzina na pewno chętnie wybierze się na Gwiazdę Dużą, czyli diabelski młyn wysokości 40 m, z którego świetnie widać panoramę Śląska, lub spłynie łodzią z wieży do basenu. Dla fanów ekstremalnych doznań polecany jest jedyny w Polsce roller coaster z podwójną pętlą, którego prędkość przekracza 60 km/h, karuzela Flic Flac, obracający się do góry nogami Skyflyer. Jest też klasyczna sala strachu i krzywe lustra. Maskotkami wesołego miasteczka są niedźwiedź Bartek i dziewczynka Lizzy.

slaskie-wesole-miasteczko-chorzow-park-rozrywki


4. Mega Park Grudziądz

Nazwa tego parku zapewne wzięła się z tego, że różnorodnych atrakcji jest tu naprawdę sporo. Zaczęło się od Miasteczka Westernowego, ale szybko poszerzono ofertę i w tej chwili możemy właściwie odwiedzać kilka parków o różnej tematyce w jednym miejscu. Kowboje i Indianie organizują bardzo ciekawe pokazy, mogą nauczyć nas strzelać na strzelnicy, ujeżdżać mechanicznego byka, pokazać nam kopalnię złota czy przewieźć nas kolejką Kansas City Express. Spotkamy tu też świetnie znanych dzieciakom braci Dalton i Lucky Luke’a. Ale to nie wszystko, w kolejnej strefie tematycznej zobaczymy gigantyczne owady i ruchome dinozaury, Krainę Stworzeń Morskich, przeżyjemy przygodę na safari i zwiedzimy Krainę Bajek, Baśni i Legend, gdzie spotkamy ulubione przez dzieci postaci. Oprócz tego czeka na nas Magiczna Kraina Asterixa i Obelixa, a także sympatyczni Flintstonowie. Działa tu również mini zoo, można wybrać się na przejażdżkę bryczką lub na koniu. Nie zabraknie tu również atrakcji typowego lunaparku. Jest tu autodrom, eurobungee, karuzele dla maluchów, trampoliny, tor do jeżdżenia quadami i jeepami. Obiekt dysponuje też miejscami noclegowymi.

mega-park-rozrywki-dla-dzieci-grudziadz


5. Łeba Park

Park dinozaurów wzbogacony o wiele dodatkowych atrakcji. Urządzony z dużym rozmachem, położony w niezwykłym miejscu – bardzo blisko morza, w popularnym kurorcie Łebie, na obszarze aż 20 ha. Wszystkie modele dinozaurów są tutaj wykonane w skali 1:1, poznajemy je spacerując malowniczą ścieżka edukacyjną z kładkami i mostami, wśród stawów i wysokich trzcin. Niezwykłe wrażenie robi m.in. mierzący aż 13 m wysokości jedyny w Polsce Brachiosaurus. Przygotowano tu również inne niespodzianki. Możemy odwiedzić Zamek Strachu, Wioskę Indiańską, dawną kuźnię i Małpi Gaj, a także przejechać się pojazdami Flintstonów czy Kolejką Czerwonego Kapturka. Na najmłodszych czeka Bajlandia, w której mogą obejrzeć swoje ulubione kreskówki, plac zabaw oraz mini zoo, gdzie zobaczyć można np. kangura, antylopy, muflony, ale również swojskie owieczki czy króliki. Z innych atrakcji warto wymienić jeszcze kino 7D, kule sferyczne, w których można chodzić po wodzie, galerię skamielin i minerałów, piracki chrzest, a także zabawę w amatorski połów ryb. W Łeba Parku znajduje się też sklep z pamiątkami i kilka barów w różnym stylu.

Łeba Park Rozrywki atrakcje dla dzieci


6. Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia Elbląg

Park Nowa Holandia swoją nazwą nawiązuje do sieci sztucznych kanałów, wokół których powstał. Zapewnia mu to wspaniałe walory widokowe i przyrodnicze. Dlatego też zaprojektowano tu ścieżkę edukacyjną, na której podczas spaceru dowiedzieć się można wielu istotnych rzeczy na temat ekologii. Dzięki kanałom możliwe było także stworzenie kilku wysp, na których porozmieszczane są poszczególne atrakcje. Mamy tu więc Wyspę Potworów, na której mieszka m.in. Yeti, Wyspę MOAI z replikami posągów z Wyspy Wielkanocnej czy Wyspę Stonehenge z repliką słynnego kamiennego kręgu z Anglii. Jest też Wyspa Iluzji, Wyspa Zakochanych oraz Wyspa Nielotów z egzotycznym ptactwem. Niezwykłych zwierząt jest tu zresztą znacznie więcej – działa mini zoo, gdzie spotkamy chociażby kangury i lamy, a także Ptaszarnia z pawiami i bażantami. Organizowane są też przejażdżki kucykami. Największą atrakcją i symbolem Nowej Holandii jest jednak ogromna, mierząca 28 m, zjeżdżalnia Lew Gigant. Z jej szczytu roztacza się piękny widok na okolicę. Zjazdy są bezpieczne nawet dla małych dzieci, a na dole czeka dmuchana poduszka. Warto także odwiedzić Camelot – Dwór Króla Artura, Osadę Wikingów i plac zabaw. Można też wybrać się w rejs po kanałach tramwajem wodnym, albo samemu wypożyczyć łódkę. Na terenie kompleksu działa też gastronomia.

rodzinny-park-rozrywki-nowa-holandia-elblag


7. Park Ogrodzieniec Podzamcze

Tuż u podnóża ruin zamku Ogrodzieniec, w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, powstał kompleks parków tematycznych zapewniających zabawę i edukację. Obiekt jest ściśle powiązany z zamkiem i poprzez swoje atrakcje nawiązuje do czasów średniowiecznych rycerzy. Najlepszym dowodem na to jest Park Miniatur, w którym znajdują się makiety wszystkich zamków leżących na Szlaku Orlich Gniazd pomiędzy Krakowem a Częstochową w skali 1:25. Razem z nimi odtworzone zostało wyjątkowe ukształtowanie terenu. Oprócz tego zobaczyć można tu repliki średniowiecznych machin oblężniczych. Funkcje edukacyjne spełnia również Park Doświadczeń Fizycznych. Na jego terenie ustawionych jest aż 35 urządzeń w ciekawy sposób prezentujących prawa fizyki, od fletni pana, poprzez peryskop, aż do symulatora lotów. Kolejnym parkiem wchodzącym w skład kompleksu jest Park Rozrywki, w którym dzieci mogą bawić się do woli na huśtawkach i karuzelach. Jest tu też dmuchany zamek i duży zamek rycerski ze zjeżdżalniami. Ofertę uzupełnia szybki, ale bezpieczny tor saneczkowy River Splash oraz Dom Legend i Strachów, gdzie w magiczny sposób prezentowane są baśnie i przerażające opowieści.

park-rozrywki-dla-dzieci-ogrodzieniec


8. Bałtowski Kompleks Turystyczny

W 2004 roku w Bałtowie w województwie świętokrzyskim otwarto pierwszy w Polsce park dinozaurów – JuraPark. Od samego początku posiadał wiele walorów edukacyjnych, zwłaszcza że stworzony został w miejscu, w którym faktycznie odnaleziono ślady tych prastarych gadów. Ale od tego czasu oferta znacznie się poszerzyła i dziś goście mają do dyspozycji całą masę różnorodnych atrakcji. Oprócz ścieżki dydaktycznej JuraParku, przy której znajduje się ponad 100 modeli dinozaurów, odtworzonych we współpracy z paleontologami, jest tu także Muzeum Jurajskie i Prehistoryczne Oceanarium. Z kolei w Żydowskim Jarze podziwiać można oryginalne ślady pozostawione w tym miejscu przez dinozaury. Następną atrakcją jest Zwierzyniec. Po jego górnej części odbywa się wycieczka autobusowa jak na safari. Można w ten sposób podziwiać egzotyczne zwierzęta (m.in. lamy, strusie, zebu, jaki) w warunkach zbliżonych do naturalnego środowiska. W Zwierzyńcu dolnym, podczas spaceru zobaczymy kolorowe ptaki, małpki, osiołki czy szopy. Przygotowano również rodzinny park rozrywki z karuzelami, kolejkami, łódkami i eurobungee. Jest też duży roller coaster, plac zabaw, kino 5D, galeria, skansen pszczelarski, Wioska Czarownic Sabbathówka, kąpielisko Kamienne Oko w naturalnym zbiorniku z krystalicznie czystą wodą oraz pole kempingowe. Park organizuje też spływy tratwą i kajakami i prowadzi stadninę koni.

jura-park-rozrywki-dla-dzieci-baltow


9. Ocean Park Władysławowo

Kolejny park tematyczny, również prezentujący życie zwierząt, ale tym razem tych żyjących w wodzie. Główną atrakcją jest tu „spacer po dnie oceanu”, podczas którego poznajemy mieszkańców mórz i oceanów, nawet z najbardziej odległych zakątków świata. Szczególne wrażenie robi model płetwala błękitnego, największego ssaka na świecie, odwzorowany w skali 1:1. Jego długość wynosi 34 m! Poza tym można tu także zobaczyć foki, delfiny, orkę, różne wieloryby, słonia i leoparda morskiego, rekiny, żółwie, kałamarnicę, ośmiornicę, płaszczki, pingwiny czy rybę piłę. Jest tu również replika rafy koralowej. Wszystkie modele oglądać można z przewodnikiem, który opowiada o życiu każdego ze zwierząt, dodając interesujące ciekawostki. Nowością jest interaktywne show „Błękitek przyjaciel dzieci”, podczas którego dzieci mogą zadawać pytania zabawnemu animowanemu wielorybowi na wielkim ekranie. Poza tym na terenie obiektu znajduje się duży plac zabaw, ścianki wspinaczkowe, kącik gier, bar i sklepy z pamiątkami.

Władysławowo-Ocean-Park-dla-dzieci


10. Zatorland Zator

Kompleks składający się aż z 5 parków tematycznych oraz wesołego miasteczka. Pierwszym z nich jest Dinozatorland ze ścieżką edukacyjną eksponującą ruchome modele dinozaurów. Warto odwiedzić też Park Mitologii z ustawionymi na wodzie figurami antycznych bogów i herosów, odwzorowaniem świątyni z Delf, labiryntem Minotaura i koniem trojańskim. Kolejnymi parkiem są Park Owadów z eksponatami ludzkiej wielkości, oraz Park Bajek i Stworzeń Morskich z makietami zwierząt żyjących w morzach i oceanach i figurami uwielbianych przez dzieciaki postaci z bajek. Natomiast od listopada działa Park św. Mikołaja, w którym znajduje się m.in. lodowisko i kino 4D, a Elfy organizują warsztaty wykonywania ozdób świątecznych. W lunaparku mamy do wyboru różnego rodzaju karuzele, kolejki, zjeżdżalnie, trampoliny, strzelnicę, salon gier, kino 5D Extreme i wiele innych. Do tego wszystkiego należy doliczyć jeszcze sporo innych atrakcji, jak gokarty, basen z łódkami, place zabaw czy dom do góry nogami.

zatorland-rodzinny-park-rozrywki