10 spokojnych miejscowości nad Bałtykiem

spokojne miejscowości nad Bałtykiem morzem opinie

Chociaż polskie wybrzeże jest oblegane przez turystów, to w niektórych miejscowościach nadal możliwe jest wypoczywanie bez gwaru i tłumów.

Kiedy tylko pojawiają się pierwsze promyki słońca, nadmorskie plaże zapełniają się ludźmi. Im bliżej szczytu sezonu letniego, tym pojawia się ich więcej. Otwierane są pobliskie restauracje i bary, przybywają obwoźni handlarze sprzedający balony, maskotki, pamiątki, akcesoria plażowe, a czasem także zupełnie bezużyteczne przedmioty. Powstaje tłok i hałas, a w najpopularniejszych kurortach czasem trudno znaleźć choćby kawałek miejsca na plaży. Dla niektórych turystów, a zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, nie są to odpowiednie warunki. Dlatego podpowiadamy, jak znaleźć lokalizację idealną na spokojne rodzinne wczasy nad Bałtykiem.

Nie tylko małe miejscowości...

Okazuje się, że spokój i ciszę znajdziecie nie tylko w małych miejscowościach, w których z kolei infrastruktura turystyczna jest nieco gorsza od tych w popularnych miejscowościach. Nawet w popularnych miejscach takich jak Władysławowo, Ustka czy Kołobrzeg znajdziecie miejsca oddalone od centrum, w których możecie liczyć na spokojny wypoczynek, a jeśli skorzystacie z innych plaż niż te, do których prowadzą deptaki i główne wejścia, możecie liczyć na bardzo kameralne warunki.

Sprawdź również: Noclegi nad morzem przyjazne dzieciom

10 małych i spokojnych miejsc nad Bałtykiem

Piaski (Nowa Karczma)

Miejscowość położona na Mierzei Wiślanej, stanowi najbardziej wysuniętą na wschód część Krynicy Morskiej. Oficjalna nazwa to Nowa Karczma, natomiast zwyczajowa nazwa „Piaski” wzięła się od istniejących niegdyś w tym rejonie wydm. Plażą można dojść aż do granicy z Rosją (Obwodem Kaliningradzkim), a więc na sam koniec Polski. To gwarantuje sporo wolnego miejsca i wspaniałą przyrodę.

spokojne miejscowości nad morzem

Pustkowo

Niewielki kurort położony pomiędzy Pobierowem i Trzęsaczem, jednak znacznie mniej popularny wśród turystów. Potwierdza to nawet nazwa miejscowości. Jest tu szeroka i czysta plaża, która regularnie odznaczana jest Błękitną Flagą, a do tego piękny klif i wydmy. Pustkowo wyróżnia też replika 20-metrowego krzyża z Giewontu. Poza tym można tu znaleźć kameralne obiekty noclegowe i bary.

spokojne plaże nad Bałtykiem opinie

Karwieńskie Błoto Drugie

Razem z Karwieńskim Błotem Pierwszym wieś została założona już w XVI wieku przez mennonitów, którzy tworzyli w tym rejonie liczne kanały i zajmowali się osuszaniem bagien. Charakterystyczna zabudowa wsi typu holenderskiego została wpisana na listę zabytków. W Karwieńskim Błocie Pierwszym znajdziemy szeroką plażę o długości 6 km. To dobra alternatywa dla bardziej gwarnej pobliskiej Karwi.

Poddąbie

Wieś licząca zaledwie kilkudziesięciu stałych mieszkańców, położona między 2 znanymi kurortami – Ustką i Rowami, ale znacznie mniej od nich popularna. Aby dojść do wspaniałej plaży trzeba pokonać odcinek bukowo-sosnowego lasu oraz zejść schodami z malowniczego klifu. Ciekawostkę stanowią położone niedaleko miejscowości pozostałości kamiennych kręgów stworzonych prawdopodobnie przez przybyszów ze Skandynawii.

spokojne miejsca nad morzem Bałtykiem z dzieckiem

Kadyny

Niezbyt często odwiedzana przez turystów miejscowość, która leży nad Zalewem Wiślanym, akwenem połączonym z Morzem Bałtyckim poprzez kanał. Ten rejon nie jest tak popularny jak np. Zatoka Gdańska, ale można tu znaleźć przyjemną plażę i świetne warunki do rodzinnego wypoczynku. W Kadynach znajduje się także przystań morska i zabytkowy pałac cesarza Niemiec Wilhelma II. W najbliższej okolicy są też rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe.

Kopalino

Mała kaszubska wieś w powiecie wejherowskim, blisko popularnej Białogóry i latarni morskiej Stilo. Do plaży trzeba dojść około 2 km przez malowniczy las, co gwarantuje nam sporo wolnego miejsca do plażowania. W pobliżu Kopalina leży też Jezioro Kopalińskie. W niedalekiej Szklanej Hucie działała kiedyś odlewnia szkła, a obok znajdują się też kurhany pochodzące z okresu około 650-125 l. p.n.e.

małe miejscowości nad morzem Bałtykiem ciche

Sarbinowo

Zaledwie 7 km od znanego wakacyjnego kurortu Mielno leży znacznie mniej oblegana przez turystów miejscowość – Sarbinowo. Niegdyś znajdowało się aż 1,5 km od linii brzegowej, ale morskie fale pochłonęły część lądu. Dlatego dzisiaj przed falami brzeg chroni specjalnie zbudowany mur oporowy. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada. Latarnia morska w Gąskach oddalona jest od Sarbinowa o około 5 km.

Smołdziński Las

Kameralna wieś położona w przepięknym miejscu, pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Ze Smołdzińskiego Lasu na plażę są jeszcze 3 km, ale taki spacer pośród wspaniałej przyrody i z dala od tłumów to sama przyjemność. Zwłaszcza że po drodze znajduje się latarnia morska Czołpino, a niedaleko Wydma Czołpińska.

małe ciche miejscowości nad morzem Bałtykiem spokojne

Rogowo

Kolejna malowniczo położona miejscowość, na mierzei między Morzem Bałtyckim a jeziorem Resko Przymorskie. To obszar chroniony Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego. Można tu korzystać z obu akwenów – nad morzem jest piękna plaża, a jezioro daje okazję do uprawiania sportów wodnych i wędkowania. Na terenie Rogowa znajdują się też pozostałości po niemieckiej bazie hydroplanów z II wojny światowej.

Mechelinki

Mechelinki to niewielka wieś nad Zatoką Pucką. Jest tu zdecydowanie mniej tłoczno niż w pobliskim Trójmieście. Za to można kupić świeżą rybę prosto z kutra w tutejszej nowoczesnej hali rybnej i zwiedzić rezerwat Mechelińskie Łąki. Bardzo blisko stąd do nieco mniej kameralnej Rewy, gdzie można pospacerować po słynnym Cyplu Rewskim.

Mechelinki rodzinne plaże opinie

Sprawdź również: 20 fajnych miejsc dla rodzin z dziećmi w Polsce

1 comment

Leave Comment
  1. Magda

    Byłam w tym roku w Karwi i przy okazji w Karwieńskich Błotach. Polecam! Jest tam wiele ścieżek rowerowych i piękne piaszczyste plaże.

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *