Wrocław – gdzie z dzieckiem? Poznaj najlepsze atrakcje dla dzieci

Jedno z największych polskich miast i Europejska Stolica Kultury w 2016 roku to prawdziwa skarbnica atrakcji dla dzieci. We Wrocławiu można rodzinnie spędzać czas na wiele sposobów.

Idealny pomysł na Wrocław z dziećmi: Wrocław z dzieckiem przewodnik 515

Miasto odwiedzane rocznie przez kilka milionów turystów, posiada wspaniałą starówkę i wiele wyjątkowo cennych zabytków. Malownicze położenie nad Odrą i jej dopływami, liczne wyspy w centrum i sieć kanałów, a także często organizowane imprezy kulturalne przyciągają tu także wielu obcokrajowców, którzy doceniają walory Wrocławia i w wielu rankingach określają go mianem najpiękniejszego polskiego miasta. Ale Wrocław to także doskonałe miejsce dla rodzin, a maluchy znajdą tu dla siebie oryginalne rozrywki. Dowiedzcie się, które miejsca warto odwiedzić z dzieckiem we Wrocławiu.

Wrocław - najlepsze atrakcje dla dzieci

Wypada zacząć od największego turystycznego hitu ostatnich lat we Wrocławiu – Afrykarium mieszczącego się na terenie równie popularnego wrocławskiego zoo, najstarszego ogrodu zoologicznego w Polsce. Ogromny kompleks Afrykarium to pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące afrykańską florą i faunę. Od otwarcia w 2014 roku przyjęło już sporo ponad milion osób. Goście udają się w podróż po Czarnym Lądzie, obejrzą zwierzęta z ponad 200 gatunków, poznają hipopotamy, kotiki, pingwiny czy manaty, a także zobaczą z bliska rekiny i płaszczki, przechodząc przez 20-metrowy tunel przebiegający przez jedno z akwariów.

rodzinne atrakcje Wrocław

Inną nowoczesną atrakcją Wrocławia jest Hydropolis – otwarta niedawno multimedialna wystawa poświęcona w całości wodzie, jej wyjątkowym właściwościom i doniosłej roli, jaką pełni w życiu człowieka i całej planety. Wystawa mieści się w XIX-wiecznym zbiorniku, jednak jej wyposażenie jest rodem z XXI wieku. Dzięki multimediom możemy tu odbyć podróż do oceanicznych głębi, zobaczyć olbrzymie zwierzęta wodne, obejrzeć niezwykłe urządzenia hydrotechniczne, a także poznać historię wodociągów.

atrakcje dla dzieci Wrocław

Pozostając jeszcze przez chwilę w kręgu zagadnień związanych z wodą, warto wspomnieć o największej fontannie w Polsce, a zarazem jednej z największych w Europie – znajdującej się tuż przy Hali Stulecia Fontannie Multimedialnej we Wrocławiu. Ma powierzchnię 1 ha i posiada około 300 dysz wodnych. Od kwietnia do października można tu podziwiać wspaniałe pokazy z użyciem światła i dźwięku, a nawet ognia. Szczególnie spektakularnie wygląda wieczorne show.

atrakcje dla dzieci Wrocław

Hala Stulecia jest atrakcją samą w sobie – niezwykła konstrukcja z charakterystyczną gigantyczną kopułą to największe dzieło modernizmu we Wrocławiu, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybudowany ponad 100 lat temu obiekt wciąż służy podczas imprez sportowych czy koncertów. Podczas zwiedzania można zobaczyć nie tylko halę, ale też multimedialne Centrum Poznawcze urządzone w pomieszczeniach okalających główną część. To wystawa prezentująca dzieje hali i Wrocławia.

atrakcje dla dzieci Wrocław

W tym samym czasie co Hala Stulecia, tuż obok, na terenie Parku Szczytnickiego, powstał też Ogród Japoński. Dzięki renowacjom istnieje do dziś i pozwala odnaleźć skrawek Japonii w samym sercu Dolnego Śląska. Zobaczyć tu można wszystko, co charakterystyczne dla japońskiej sztuki ogrodowej – od roślin, poprzez małą architekturę (mostki, bramy czy pawilony), aż do wodospadów i elementów kamiennych. To także doskonałe miejsce do relaksu i wyciszenia.

rodzinne atrakcje Wrocław

We Wrocławiu, mimo jego wielkomiejskiego charakteru, da się uciec przed zgiełkiem i znaleźć oazy zieleni. Takim miejscem w samym centrum Wrocławia jest pieczołowicie odrestaurowany Ogród Staromiejski wzorowany na kopenhaskich XIX-wiecznych Ogrodach Tivoli. Znajduje się tu Teatr Lalek, nowoczesny plac zabaw oraz uwielbiana przez dzieci karuzela w stylu francuskim. Są na niej drewniane konie i gondole, a także ręcznie malowane wizerunki wrocławskich zabytków.

Ogród Staromiejski karuzela wenecka rodzinne atrakcje Wrocław

Kolejną zieloną enklawą we Wrocławia jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, drugi najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Leży na terenie historycznej części miasta, na Ostrowie Tumskim, niedaleko rynku. Wizyta w Ogrodzie Botanicznym to nie tylko wypoczynek, ale także ciekawe wycieczka edukacyjna. Rośnie tu ponad 11500 gatunków roślin, które można poznawać, poruszając się po oznakowanych trasach i oglądając wystawę edukacyjną Panorama Natury.

atrakcje dla dzieci Wrocław

Równie rozwijające zajęcia czekają na dzieciaki w Ogrodach Doświadczeń Humanitarium – parku naukowo-edukacyjnym o powierzchni 1000 m2. Nazwa parku uzmysławia, że tutaj w centrum zainteresowania jest człowiek i wszystko, co z nim związane. Maluchy mogą tutaj przeprowadzać doświadczenia przy interaktywnych stanowiskach, zobaczyć niewiarygodne złudzenia optyczne, grać w różne gry logiczne i edukacyjne. Organizowane są tu też warsztaty tematyczne prowadzone w nowoczesnych laboratoriach.

rodzinne atrakcje Wrocław

Pora na nowy symbol miasta – wrocławskie krasnale. Pojawiły się w mieście w 2005 roku, lub też, jak twierdzą niektórzy, dopiero wtedy się ujawniły, bo obecne były od zawsze. Dało się je zauważyć już w latach 80-tych XX wieku, kiedy to pojawiały się w postaci malowideł na ścianach wrocławskich budynków (wówczas był to rodzaj protestu przeciw cenzurze w PRL-u). W każdym razie dziś jest ich już około 300 w różnych częściach miasta i stale ich przybywa. Dzięki specjalnej mapie można ich poszukać, a po odnalezieniu zrobić sobie z nimi zdjęcie, co będzie fajną zabawą dla dzieci (świetny sposób na zwiedzanie miasta). A każdy krasnal jest inny…

rodzinne atrakcje Wrocław

Potwierdzeniem faktu, że baśniowe postaci czują się we Wrocławiu doskonale, jest też działalność Wrocławskiego Teatru Lalek. Regularnie pojawiają się w nim Czerwony Kapturek, Calineczka i wielu innych uwielbianych przez maluchy bohaterów. W repertuarze teatru znajdują się przedstawienia dla dzieci w wieku nawet kilku miesięcy, operujące łagodnymi dźwiękami, kolorami i kształtami, ale także klasyki literatury dziecięcej i spektakle dla młodzieży oraz dorosłych. Budynku teatru znajduje się obok Ogrodu Staromiejskiego, w którym w sezonie działa scena letnia.

atrakcje dla dzieci Wrocław

Kiedy maluchy mają potrzebę się wyszaleć, najlepiej zabrać je do największego rodzinnego centrum rozrywki we Wrocławiu – sali zabaw Loopy’s World. Na przestrzeni ponad 4000 m2 mogą tu bawić się w małpim gaju, tunelach, na zjeżdżalniach czy trampolinach, a także korzystać z wielopoziomowej konstrukcji zabawowej. Jest tu też strefa malucha dla dzieci w wieku 1-3 oraz strefa relaksu dla rodziców. Działa tu nawet tor saneczkowy i samochodowy, a także gokarty.

sala zabaw Loopy's World Wrocław opinie atrakcje

Dzieciaki mogą spożytkować swoją energię we właściwy sposób także na Arenie Gigantów mieszczącej się na wrocławskim stadionie. To przede wszystkim park olbrzymich dmuchańców w różnych formach – zjeżdżalnie, place zabaw, zamki, tory przeszkód czy baseny z piłeczkami. Łącznie blisko 90 różnych atrakcji. Co ciekawe, wystrój tego miejsca ciągle się zmienia.

Arena Gigantów opinie atrakcje Wrocław

Warto też wspomnieć o Bobolandii – ogromnej sali zabaw o powierzchni 3000 m2. Dzieci znajdą tu wszystko, co potrzebne do wspaniałej zabawy – trampoliny, tory przeszkód, zjeżdżalnie, małpi gaj, klocki, automaty do gier i o wiele, wiele więcej. Można też brać udział w zajęciach edukacyjnych i warsztatach. Rodzice mają do wyboru wspólną zabawę razem ze swoimi pociechami lub odpoczynek w specjalnie przygotowanym dla nich kąciku.

rodzinne atrakcje Wrocław

Kolejną salą zabaw w naszym zestawieniu jest Kinderplaneta – jedna z sal znanej sieci mieszcząca się w Centrum Handlowym Arkady Wrocławskie. Jest tu m.in. małpi gaj, ścianka wspinaczkowa, gry interaktywne, baseny z piłeczkami, trampoliny i specjalna strefa baby space dla najmłodszych. Poza tym można korzystać z Kinder Baru, odbywają się tu też urodziny i animacje.

Kinderplaneta Wrocław opinie atrakcje

Jeśli nadal będziecie mieć nadmiar energii, możecie rodzinnie wyskakać się w ogromnym Parku Trampolin JumpWorld. Wykwalifikowana kadra zapewni Wam nie tylko świetną zabawę, ale też możliwość poprawy kondycji.

Jump World Wrocław rodzinne atrakcje

Świetna zabawa czeka na dzieciaki także w Wiosce Indiańskiej Tipi Town. Przez chwilę mogą tu stać się nieustraszonymi Indianami, z pomalowanymi twarzami i oryginalnymi strojami. Nauczą się różnych indiańskich sprawności, poznają legendy i zwyczaje i znajdą się bliżej natury, doglądając zwierzyńca, sadu i warzywniaka. Poza tym mogą się bawić na placu zabaw i w labiryncie w polu kukurydzy.

atrakcje dla dzieci Wrocław

Następną propozycją dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu, jest Wyspa Przygody Opatowicka – park linowy położony na malowniczej wyspie na Odrze na obrzeżach Wrocławia. Na powierzchni 3 ha działa 7 tras o łącznej długości ponad 1000 m. Jest tu aż 100 przeszkód do pokonania, a najprostsze są odpowiednie już dla dzieci od 3. roku życia.

Wyspa Przygody Wrocław opinie atrakcje park linowy

Dla wszystkich tych, którzy są ciekawi Dolnego Śląska, a także czują w sobie kolejową smykałkę, idealną atrakcją będzie Kolejkowo – jedna z największych w Polsce makiet kolejowych o łącznej powierzchni 260 m2. miniaturowy świat Kolejkowa dokładnie odwzorowuje najciekawsze miejsca w regionie, np. kamienice wrocławskiego rynku czy obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Po makiecie bezustannie porusza się też 15 pociągów po torach o długości 430 m. Kolejkowo nieprzypadkowo można oglądać w budynku Dworca Świebodzkiego.

rodzinne atrakcje Wrocław

Wrocław to jedno z niewielu miast, w którym częścią transportu zbiorowego jest kolejka linowa. Popularna Polinka to kolej gondolowa, która kursuje nad rzeką Odrą. Utworzona została, aby połączyć dwie części kampusu Politechniki Wrocławskiej, stąd też jej nazwa. Podróżować mogą nią jednak wszyscy, wagoniki mieszczą po 15 osób, a przejazd 7 m nad ziemią trwa około 2,5 minuty.

rodzinne atrakcje Wrocław

Jeszcze wyżej możemy wspiąć się, wjeżdżając windą na taras widokowy w SkyTower – najwyższym budynku w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu. Z 49. piętra, na wysokości około 200 metrów, można zobaczyć naprawdę niesamowite widoki i podziwiać Wrocław z zupełnie innej perspektywy.

atrakcje dla dzieci Wrocław

Niezwykłe wrażenia wizualne zapewnia też Panorama Racławicka. Wybitne dzieło Jana Styki, Wojciecha Kossaka i wielu innych malarzy oglądać można w specjalnie zbudowanym dla niego budynku-rotundzie. Panoramiczny obraz przedstawiający zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Racławicami ma powierzchnię około 1800 m2 i jest niezwykle realistyczny. Do tego stopnia, że dzieci mogą mieć problem z odróżnieniem tego, co jeszcze jest obrazem, a co już poza nim.

rodzinne atrakcje Wrocław

Sporo zabawy i relaksu (jak kto woli) czeka na rodziców i dzieci w Aquaparku Wrocław. Jest tu wszystko, co powinien mieć rodzinny park wodny – zjeżdżalnie (m.in. pontonowa i multimedialna), basen pływacki, leniwa rzeka, basen z falami, jacuzzi, brodzik dla maluchów i specjalnie wyznaczona strefa dla rodziców z dziećmi – Dziecięca Zatoka. Poza tym odpocząć można w saunarium, a zadbać o kondycję w centrum fitness.

rodzinne atrakcje Wrocław

Warto wykorzystać piękne położenie Wrocławia i wybrać się w rejs po Odrze którymś z licznych statków. Do wyboru mamy mniejsze i większe statki pasażerskie, katamarany, gondole, a w sezonie letnim także tramwaj wodny. Większość z nich odchodzi z Zatoki Gondoli. Rejsy różnią się długością, liczbą przystanków i porą dnia (możliwe są także nocne rejsy), także każdy znajdzie coś dla siebie.

atrakcje dla dzieci Wrocław

Innym sposobem na zwiedzanie Wrocławia jest przejażdżka tramwajem. Ale nie jednym z tych, jakich dziesiątki jeżdżą codziennie po mieście. W sezonie letnim w weekendy między Halą Stulecia a Starym Miastem kursuje zabytkowy czerwony tramwaj-kawiarenka LH Standard Linke-Hoffmann-Werke z 1925 roku. Nazywany jest „Babą Jagą”. Dla grup istnieje też możliwość wynajęcia innych zabytkowych tramwajów i autobusu, nie tylko w sezonie.

atrakcje dla dzieci Wrocław

Na koniec coś dla małych i dużych łasuchów – manufaktura cukierków i lizaków Słodkie Czary Mary. Nazwa dobrze oddaje to, co dzieje się w tym miejscu, bowiem wyrób słodyczy zyskuje tutaj magiczny wymiar. W lokalu przy wrocławskim rynku można nie tylko kupić ręcznie produkowane słodycze o najbardziej fantazyjnych kształtach i smakach, ale też samemu nauczyć się, jak je robić, a potem zabrać i zjeść swoje dzieło. Wszystko jest tutaj wykonywane z najwyższej jakości składników i z użyciem jedynie naturalnych barwników.

atrakcje dla dzieci Wrocław

3 comments

Leave Comment
 1. Kasia

  A słyszeliście o polkowickim Aquaparku?? Polecam odwiedzić to miejsce z dzieciakami. Jest naprawdę świetnie. Zjeżdżalnie, rwąca rzeka, płytki basen dla najmłodszych, basen sportowy, a to nie wszystko. Jest bardzo czysto, obsługa miła. Z tego co wiem to na wakacje mają przygotowane jakieś specjalne wejściówki czy coś takiego.

 2. Martyna

  Zapraszamy na bezpłatne warsztaty plastyczne dla dzieci – organizowane w siedzibie Galerii Miejskiej we Wrocławiu 19 listopada 2018r.

  Poniżej informacje:

  Warsztaty plastyczne dla dzieci

  Galeria Miejska we Wrocławiu

  19 listopada 2018, godz. 15:00

  wstęp bezpłatny

  Serdecznie zapraszamy na warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 9-12 lat w Galerii Miejskiej. Uczestnicy będą mieli okazję do rozwijania swoich twórczych aktywności artystycznych oraz zdolności plastycznych. Tematyka zajęć związana jest ze sztuką recyklingu. Angażując przedmioty codziennego użytku dzieci mają możliwość stworzenia własnych prac plastycznych związanych z tematyką wody np. podwodny świat.

  Warsztaty odbędą się 19 listopada o godzinie 15:00. Zajęcia są bezpłatne. Zapisy prosimy wysyłać mailowo na adres agata.izykowska@mnwr.pl do 16 listopada. Ilość miejsc ograniczona.

  Serdecznie dziękuję!

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *