Wrocław – gdzie z dzieckiem? Poznaj najlepsze atrakcje dla dzieci

Jedno z największych polskich miast i Europejska Stolica Kultury w 2016 roku to prawdziwa skarbnica atrakcji dla dzieci. We Wrocławiu można rodzinnie spędzać czas na wiele sposobów.

Wrocław gdzie z dzieckiem - najlepsze atrakcje opinie 20

Miasto odwiedzane rocznie przez kilka milionów turystów, posiada wspaniałą starówkę i wiele wyjątkowo cennych zabytków. Malownicze położenie nad Odrą i jej dopływami, liczne wyspy w centrum i sieć kanałów, a także często organizowane imprezy kulturalne przyciągają tu także wielu obcokrajowców, którzy doceniają walory Wrocławia i w wielu rankingach określają go mianem najpiękniejszego polskiego miasta. Ale Wrocław to także doskonałe miejsce dla rodzin, a maluchy znajdą tu dla siebie oryginalne rozrywki. Dowiedzcie się, które miejsca warto odwiedzić z dzieckiem we Wrocławiu.

rynek Wrocław atrakcje dla dzieci

Wrocław - najlepsze atrakcje dla dzieci

Wypada zacząć od największego turystycznego hitu ostatnich lat we Wrocławiu – Afrykarium mieszczącego się na terenie równie popularnego wrocławskiego zoo, najstarszego ogrodu zoologicznego w Polsce. Ogromny kompleks Afrykarium to pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące afrykańską florą i faunę. Od otwarcia w 2014 roku przyjęło już sporo ponad milion osób. Goście udają się w podróż po Czarnym Lądzie, obejrzą zwierzęta z ponad 200 gatunków, poznają hipopotamy, kotiki, pingwiny czy manaty, a także zobaczą z bliska rekiny i płaszczki, przechodząc przez 20-metrowy tunel przebiegający przez jedno z akwariów.

ROBO EXPO - Wystawa Robotów

Od 12 października do 28 stycznia we Wrocławiu na 700 m2 powierzchni można zobaczyć 50 najnowocześniejszych robotów z całego świata, które do tej pory można było podziwiać tylko na YouTube.  Wśród nich znajdą się roboty, takie jak Elvis Presley czy Aibo najnowszej generacji, zachowujący się jak prawdziwe psy. Unitree A1, gwiazda internetowych filmów, zademonstruje swoje umiejętności na żywo, a Pepper, zaawansowany robot z Japonii, zaskoczy płynnością ruchów. Dla fanów wirtualnej rzeczywistości przygotowano pięć stref, w tym rozszerzoną rzeczywistość z okularami HoloLens.  Nie zabraknie też selfie lustra, hologramów 3D i robota AxiDraw, który rysuje obrazy!  "Roboexpo" to prawdziwe robozoo, strefy wirtualnej rzeczywistości, symulator jazdy, mówiące roboty, warsztaty plastyczne i wiele innych atrakcji.

Dowiedzcie się więcej o tej fascynującej wystawie >>tutaj<<

Wrocław wystawa robotów roboexpo atrakcje dla dzieci opinie

rodzinne atrakcje Wrocław najlepsze dla dzieci

Inną nowoczesną atrakcją Wrocławia jest Hydropolis –  multimedialna wystawa poświęcona w całości wodzie, jej wyjątkowym właściwościom i doniosłej roli, jaką pełni w życiu człowieka i całej planety. Wystawa mieści się w XIX-wiecznym zbiorniku, jednak jej wyposażenie jest rodem z XXI wieku. Dzięki multimediom możemy tu odbyć podróż do oceanicznych głębi, zobaczyć olbrzymie zwierzęta wodne, obejrzeć niezwykłe urządzenia hydrotechniczne, a także poznać historię wodociągów.

najlepsze atrakcje we Wrocławiu - gdzie z dzieckiem opinie 2020

wrocław z dzieckiem atrakcje co zobaczyć opinie 2atrakcje dla dzieci Wrocław

Pozostając jeszcze przez chwilę w kręgu zagadnień związanych z wodą, warto wspomnieć o największej fontannie w Polsce, a zarazem jednej z największych w Europie – znajdującej się tuż przy Hali Stulecia Fontannie Multimedialnej we Wrocławiu. Ma powierzchnię 1 ha i posiada około 300 dysz wodnych. Od kwietnia do października można tu podziwiać wspaniałe pokazy z użyciem światła i dźwięku, a nawet ognia. Szczególnie spektakularnie wygląda wieczorne show.

atrakcje dla dzieci Wrocław

Największy Park Trampolin w Polsce i Powietrzne Miasto - czyli GOjump i GOair. Te dwa parki położone zaledwie 250 metrów obok siebie, zapewnią Wam aktywność i rozrywkę na najwyższym poziomie.  Ponad 5000 m2 atrakcji dostępnych niezależnie od pogody. Znajdziecie tu oczywiście niewyobrażalną ilość trampolin, tory przeszkód, ścianki do wspinaczki czy basen z gąbkami. Tuż obok Powietrzne Miasto czyli GOjump - pierwszy na Dolnym Śląsku park z uwielbianymi przez dzieci dmuchanymi atrakcjami. Zjeżdżalnie, tunele, tory przeszkód, wyrzutnie - to atrakcja doskonałą dla całej rodziny.

dmuchańce wrocław park goair opinie (1) park trampolin wrocław opinie gojump 1 (2)

Hala Stulecia jest atrakcją samą w sobie – niezwykła konstrukcja z charakterystyczną gigantyczną kopułą to największe dzieło modernizmu we Wrocławiu, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybudowany ponad 100 lat temu obiekt wciąż służy podczas imprez sportowych czy koncertów. Podczas zwiedzania można zobaczyć nie tylko halę, ale też multimedialne Centrum Poznawcze urządzone w pomieszczeniach okalających główną część. To wystawa prezentująca dzieje hali i Wrocławia.

atrakcje dla dzieci Wrocław

W tym samym czasie co Hala Stulecia, tuż obok, na terenie Parku Szczytnickiego, powstał też Ogród Japoński. Dzięki renowacjom istnieje do dziś i pozwala odnaleźć skrawek Japonii w samym sercu Dolnego Śląska. Zobaczyć tu można wszystko, co charakterystyczne dla japońskiej sztuki ogrodowej – od roślin, poprzez małą architekturę (mostki, bramy czy pawilony), aż do wodospadów i elementów kamiennych. To także doskonałe miejsce do relaksu i wyciszenia.

rodzinne atrakcje Wrocław

We Wrocławiu, mimo jego wielkomiejskiego charakteru, da się uciec przed zgiełkiem i znaleźć oazy zieleni. Takim miejscem w samym centrum Wrocławia jest pieczołowicie odrestaurowany Ogród Staromiejski wzorowany na kopenhaskich XIX-wiecznych Ogrodach Tivoli. Znajduje się tu Teatr Lalek, nowoczesny plac zabaw oraz uwielbiana przez dzieci karuzela w stylu francuskim. Są na niej drewniane konie i gondole, a także ręcznie malowane wizerunki wrocławskich zabytków.

Ogród Staromiejski karuzela wenecka rodzinne atrakcje Wrocław

Kolejną zieloną enklawą we Wrocławia jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, drugi najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Leży na terenie historycznej części miasta, na Ostrowie Tumskim, niedaleko rynku.

atrakcje dla dzieci Ostrów Tumski Wrocław

Wizyta w Ogrodzie Botanicznym to nie tylko wypoczynek, ale także ciekawe wycieczka edukacyjna. Rośnie tu ponad 11500 gatunków roślin, które można poznawać, poruszając się po oznakowanych trasach i oglądając wystawę edukacyjną Panorama Natury.

Ogród botaniczny Wrocław opinie atrakcje gdzie z dzieckiem na spacer atrakcje dla dzieci Wrocław ogród botaniczny opinie 1

Pora na nowy symbol miasta – wrocławskie krasnale. Pojawiły się w mieście w 2005 roku, lub też, jak twierdzą niektórzy, dopiero wtedy się ujawniły, bo obecne były od zawsze. Dało się je zauważyć już w latach 80-tych XX wieku, kiedy to pojawiały się w postaci malowideł na ścianach wrocławskich budynków (wówczas był to rodzaj protestu przeciw cenzurze w PRL-u). W każdym razie dziś jest ich już około 300 w różnych częściach miasta i stale ich przybywa. Dzięki specjalnej mapie można ich poszukać, a po odnalezieniu zrobić sobie z nimi zdjęcie, co będzie fajną zabawą dla dzieci (świetny sposób na zwiedzanie miasta). A każdy krasnal jest inny…

rodzinne atrakcje Wrocław

Potwierdzeniem faktu, że baśniowe postaci czują się we Wrocławiu doskonale, jest też działalność Wrocławskiego Teatru Lalek. Regularnie pojawiają się w nim Czerwony Kapturek, Calineczka i wielu innych uwielbianych przez maluchy bohaterów. W repertuarze teatru znajdują się przedstawienia dla dzieci w wieku nawet kilku miesięcy, operujące łagodnymi dźwiękami, kolorami i kształtami, ale także klasyki literatury dziecięcej i spektakle dla młodzieży oraz dorosłych. Budynku teatru znajduje się obok Ogrodu Staromiejskiego, w którym w sezonie działa scena letnia.

atrakcje dla dzieci Wrocław

Kolejnym wyjątkowym miejscem na mapie Wrocławia jest Movie Gate.  To jedyne w tej części Europy Galeria Sztuki Filmowej. To tu na własne oczy zobaczycie kostiumy z najbardziej znanych filmów na świecie, przeniesiecie się do świata filmów, historii i nauki. Całość podzielona na 3 części: część filmowa, laboratorium iluzji i pokazy Pomocników Szalonego Mikołaja - każdy znajdzie tu coś dla siebie.  

Kiedy maluchy mają potrzebę się wyszaleć, najlepiej zabrać je do największego rodzinnego centrum rozrywki we Wrocławiu – sali zabaw Loopy’s World. Na przestrzeni ponad 4000 m2 mogą tu bawić się w małpim gaju, tunelach, na zjeżdżalniach czy trampolinach, a także korzystać z wielopoziomowej konstrukcji zabawowej. Jest tu też strefa malucha dla dzieci w wieku 1-3 oraz strefa relaksu dla rodziców. Działa tu nawet tor saneczkowy i samochodowy, a także gokarty.

sala zabaw Loopy's World Wrocław opinie atrakcje

Dzieciaki mogą spożytkować swoją energię we właściwy sposób także na Arenie Gigantów mieszczącej się na wrocławskim stadionie. To przede wszystkim park olbrzymich dmuchańców w różnych formach – zjeżdżalnie, place zabaw, zamki, tory przeszkód czy baseny z piłeczkami. Łącznie blisko 90 różnych atrakcji. Co ciekawe, wystrój tego miejsca ciągle się zmienia.

Arena Gigantów opinie atrakcje Wrocław

Warto też wspomnieć o Bobolandii – ogromnej sali zabaw o powierzchni 3000 m2. Dzieci znajdą tu wszystko, co potrzebne do wspaniałej zabawy – trampoliny, tory przeszkód, zjeżdżalnie, małpi gaj, klocki, automaty do gier i o wiele, wiele więcej. Można też brać udział w zajęciach edukacyjnych i warsztatach. Rodzice mają do wyboru wspólną zabawę razem ze swoimi pociechami lub odpoczynek w specjalnie przygotowanym dla nich kąciku.

rodzinne atrakcje Wrocław

Kolejną salą zabaw w naszym zestawieniu jest Kinderplaneta – jedna z sal znanej sieci mieszcząca się w Centrum Handlowym Arkady Wrocławskie. Jest tu m.in. małpi gaj, ścianka wspinaczkowa, gry interaktywne, baseny z piłeczkami, trampoliny i specjalna strefa baby space dla najmłodszych. Poza tym można korzystać z Kinder Baru, odbywają się tu też urodziny i animacje.

Kinderplaneta Wrocław opinie atrakcje

Jeśli nadal będziecie mieć nadmiar energii, możecie rodzinnie wyskakać się w ogromnym Parku Trampolin JumpWorld. Wykwalifikowana kadra zapewni Wam nie tylko świetną zabawę, ale też możliwość poprawy kondycji.

Jump World Wrocław rodzinne atrakcje

Świetna zabawa czeka na dzieciaki także w Wiosce Indiańskiej Tipi Town. Przez chwilę mogą tu stać się nieustraszonymi Indianami, z pomalowanymi twarzami i oryginalnymi strojami. Nauczą się różnych indiańskich sprawności, poznają legendy i zwyczaje i znajdą się bliżej natury, doglądając zwierzyńca, sadu i warzywniaka. Poza tym mogą się bawić na placu zabaw i w labiryncie w polu kukurydzy.

atrakcje dla dzieci Wrocław

Następną propozycją dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu, jest Wyspa Przygody Opatowicka – park linowy położony na malowniczej wyspie na Odrze na obrzeżach Wrocławia. Na powierzchni 3 ha działa 7 tras o łącznej długości ponad 1000 m. Jest tu aż 100 przeszkód do pokonania, a najprostsze są odpowiednie już dla dzieci od 3. roku życia.

Wyspa Przygody Wrocław opinie atrakcje park linowy

Dla wszystkich tych, którzy są ciekawi Dolnego Śląska, a także czują w sobie kolejową smykałkę, idealną atrakcją będzie Kolejkowo – jedna z największych w Polsce makiet kolejowych o łącznej powierzchni 260 m2. miniaturowy świat Kolejkowa dokładnie odwzorowuje najciekawsze miejsca w regionie, np. kamienice wrocławskiego rynku czy obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Po makiecie bezustannie porusza się też 15 pociągów po torach o długości 430 m. Kolejkowo znajdziecie w Galerii Sky Tower I piętro - ul. Powstańców Śląskich 95.

rodzinne atrakcje Wrocław

kolejkowo Wrocław atrakcje dla dzieci makieta

Wrocław to jedno z niewielu miast, w którym częścią transportu zbiorowego jest kolejka linowa. Popularna Polinka to kolej gondolowa, która kursuje nad rzeką Odrą. Utworzona została, aby połączyć dwie części kampusu Politechniki Wrocławskiej, stąd też jej nazwa. Podróżować mogą nią jednak wszyscy, wagoniki mieszczą po 15 osób, a przejazd 7 m nad ziemią trwa około 2,5 minuty.

rodzinne atrakcje Wrocław

Jeszcze wyżej możemy wspiąć się, wjeżdżając windą na taras widokowy w SkyTower – najwyższym budynku w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu. Z 49. piętra, na wysokości około 200 metrów, można zobaczyć naprawdę niesamowite widoki i podziwiać Wrocław z zupełnie innej perspektywy.

Sky Tower Wrocław atrakcje taras widokowy dla dzieci

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu taras widokowyatrakcje dla dzieci Wrocław

Niezwykłe wrażenia wizualne zapewnia też Panorama Racławicka. Wybitne dzieło Jana Styki, Wojciecha Kossaka i wielu innych malarzy oglądać można w specjalnie zbudowanym dla niego budynku-rotundzie. Panoramiczny obraz przedstawiający zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Racławicami ma powierzchnię około 1800 m2 i jest niezwykle realistyczny. Do tego stopnia, że dzieci mogą mieć problem z odróżnieniem tego, co jeszcze jest obrazem, a co już poza nim.

rodzinne atrakcje Wrocław

Panorama Racławicka Wrocław opinie czy warto z dzieckiem

Sporo zabawy i relaksu (jak kto woli) czeka na rodziców i dzieci w Aquaparku Wrocław. Jest tu wszystko, co powinien mieć rodzinny park wodny – zjeżdżalnie (m.in. pontonowa i multimedialna), basen pływacki, leniwa rzeka, basen z falami, jacuzzi, brodzik dla maluchów i specjalnie wyznaczona strefa dla rodziców z dziećmi – Dziecięca Zatoka. Poza tym odpocząć można w saunarium, a zadbać o kondycję w centrum fitness.

rodzinne atrakcje Wrocław

Zupełnie inną, nietypową atrakcją, której najładniejsze oblicze ujrzycie po zmierzchu jest Galeria Neonów. Ponad 30 neonów z dawnych hoteli, dworca, zoo, kina  czy sklepów rozświetla podwórko  przy ul. Ruskiej 46. To miejsce na tyle unikalne, że zrobi wrażenie zarówno na dzieciach jak i rodzicach.

ciekawe miejsca we Wrocławiu do zobaczenia z dzieckiem

Warto wykorzystać piękne położenie Wrocławia i wybrać się w rejs po Odrze którymś z licznych statków. Do wyboru mamy mniejsze i większe statki pasażerskie, katamarany, gondole, a w sezonie letnim także tramwaj wodny. Większość z nich odchodzi z Zatoki Gondoli. Rejsy różnią się długością, liczbą przystanków i porą dnia (możliwe są także nocne rejsy), także każdy znajdzie coś dla siebie.

atrakcje dla dzieci Wrocław

Innym sposobem na zwiedzanie Wrocławia jest przejażdżka tramwajem. Ale nie jednym z tych, jakich dziesiątki jeżdżą codziennie po mieście. W sezonie letnim w weekendy między Halą Stulecia a Starym Miastem kursuje zabytkowy czerwony tramwaj-kawiarenka LH Standard Linke-Hoffmann-Werke z 1925 roku. Nazywany jest „Babą Jagą”. Dla grup istnieje też możliwość wynajęcia innych zabytkowych tramwajów i autobusu, nie tylko w sezonie.

atrakcje dla dzieci Wrocław

Na koniec coś dla małych i dużych łasuchów – manufaktura cukierków i lizaków Słodkie Czary Mary. Nazwa dobrze oddaje to, co dzieje się w tym miejscu, bowiem wyrób słodyczy zyskuje tutaj magiczny wymiar. W lokalu przy wrocławskim rynku można nie tylko kupić ręcznie produkowane słodycze o najbardziej fantazyjnych kształtach i smakach, ale też samemu nauczyć się, jak je robić, a potem zabrać i zjeść swoje dzieło. Wszystko jest tutaj wykonywane z najwyższej jakości składników i z użyciem jedynie naturalnych barwników.

atrakcje dla dzieci Wrocław

7 comments

Leave Comment