Jarmark Dominikański Gdańsk 2024

Jarmark św. Dominika Gdańsk opinie atrakcje

Od ponad 750 lat Jarmark św. Dominika w Gdańsku jest jedną z najważniejszych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i Europie. W 2024 roku odbędzie się w dniach 27 lipca - 18 sierpnia.

Najlepsze miejsce na zakupy w Gdańsku

Gdańsk atrakcje dla dzieci rodzinne 2023

Najaktualniejsze informacje o jarmarku na jarmarkswdominika.pl

Historia jarmarku sięga aż 1260 roku, kiedy to papież Aleksander IV pozwolił gdańskim dominikanom udzielać 100-dniowych odpustów z okazji dnia ich założyciela. Jarmark był powiązany z mszą odpustową i miał stanowić zachętę dla wiernych. Z czasem przeistoczył się w bardzo ważne święto, na które przybywali kupcy z całej Europy, a także szlachta i sam król. Handlowano tu niemal wszystkim, a targom towarzyszyły występy artystów i rozmaite pokazy.

Jarmark Dominikański atrakcje dla dzieciFot. Lukasz Glowala źródło: Jarmarkdominika . pl

Nawiązując do tej pięknej tradycji, dzisiejszy Jarmark Dominikański stał się imprezą o zasięgu międzynarodowym. Rozpoczyna się zawsze w ostatnią sobotę lipca i trwa 3 tygodnie. W tym czasie swoje stoiska otwiera około 1000 kupców, rzemieślników, kolekcjonerów, artystów. Można tu kupić rzeczy, których nie znajdzie się nigdzie indziej, oryginalną biżuterię, ceramikę, rękodzieło, ubrania, antyki oraz wiele więcej. Do tego masa stoisk gastronomicznych z regionalnymi produktami, także z zagranicy. Gęsto ustawione stragany na Głównym Mieście każdego roku odwiedza kilka milionów ludzi.

Jarmark św. Dominika Gdańsk opinie

Jarmark Dominikański to także bogaty program artystyczny. Odbywają się koncerty muzyki rockowej i kameralnej, parady uliczne (także z udziałem kogutów, które stały się symbolem jarmarku) czy pokazy sztucznych ogni. Tradycją stał się już Bieg św. Dominika. Można tu spotkać ulicznych artystów, grajków czy mimów. Organizowane są też warsztaty, animacje i spektakle dla dzieci. Największym zainteresowaniem najmłodszych cieszą się bajkowiska.

JArmark Dominikański Gdańsk opinie atrakcje

Czytaj koniecznie: Gdańsk z dzieckiem - najlepsze atrakcje

Podczas Jarmarku Dominikańskiego nie brakuje również niespodzianek dla rodzin z dziećmi. Poza pokazami sztucznych ogni i paradami, w trakcie trwania tego wydarzenia możemy zobaczyć również inne, ciekawe atrakcje. Przebywając w Gdańsku warto przykładowo zobaczyć koło widokowe AmberSky, gdzie z wysokości 50 metrów rozciąga się przepiękny widok na całą panoramę Gdańska! Ciekawą atrakcją jest również wenecka karuzela, na której jednocześnie kręcić może się aż 78 osób i która posiada aż dwa poziomy. Warto dodać, że została ona zaprojektowana specjalnie dla miasta Gdańsk i zdobią ją ręcznie malowane rzeźby!

Gdańsk rodzinne atrakcje dla dzieci jarmark dominikański 2019 opinie

Mapa- Jarmark Dominikański 2023 Gdańsk

Poniżej prezentujemy oficjalny program wydarzeń Jarmarku, a także mnóstwo praktycznych porad i materiałów takich jak mapy parkingów, prezentacja stref Jarmarku itp.  Na samym końcu zapraszamy do obejrzenia filmu z ceremoni zamknięcia ubiegłorocznego Jarmarku.   Zobacz plan Jarmarku: mapa-plan Jarmark Dominikański Gdańsk 2023

Program 2023:

Aktualny program jarmarku >>tutaj<<