Jarmark Dominikański Gdańsk

Jarmark św. Dominika Gdańsk opinie atrakcje

Od ponad 750 lat Jarmark św. Dominika w Gdańsku jest jedną z najważniejszych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i Europie. W 2018 r. odbędzie się w dniach 28 lipca - 19 sierpnia.

Przyjemnego zwiedzania życzy

Historia jarmarku sięga aż 1260 roku, kiedy to papież Aleksander IV pozwolił gdańskim dominikanom udzielać 100-dniowych odpustów z okazji dnia ich założyciela. Jarmark był powiązany z mszą odpustową i miał stanowić zachętę dla wiernych. Z czasem przeistoczył się w bardzo ważne święto, na które przybywali kupcy z całej Europy, a także szlachta i sam król. Handlowano tu niemal wszystkim, a targom towarzyszyły występy artystów i rozmaite pokazy.

Jarmark Dominikański atrakcje dla dzieciFot. Lukasz Glowala źródło: Jarmarkdominika . pl

Nawiązując do tej pięknej tradycji, dzisiejszy Jarmark Dominikański stał się imprezą o zasięgu międzynarodowym. Rozpoczyna się zawsze w ostatnią sobotę lipca i trwa 3 tygodnie. W tym czasie swoje stoiska otwiera około 1000 kupców, rzemieślników, kolekcjonerów, artystów. Można tu kupić rzeczy, których nie znajdzie się nigdzie indziej, oryginalną biżuterię, ceramikę, rękodzieło, ubrania, antyki oraz wiele więcej. Do tego masa stoisk gastronomicznych z regionalnymi produktami, także z zagranicy. Gęsto ustawione stragany na Głównym Mieście każdego roku odwiedza kilka milionów ludzi.

Jarmark św. Dominika Gdańsk opinie

Jarmark Dominikański to także bogaty program artystyczny. Odbywają się koncerty muzyki rockowej i kameralnej, parady uliczne (także z udziałem kogutów, które stały się symbolem jarmarku) czy pokazy sztucznych ogni. Tradycją stał się już Bieg św. Dominika. Można tu spotkać ulicznych artystów, grajków czy mimów. Organizowane są też warsztaty, animacje i spektakle dla dzieci. Największym zainteresowaniem najmłodszych cieszą się bajkowiska.

JArmark Dominikański Gdańsk opinie atrakcje

Czytaj koniecznie: Gdańsk z dzieckiem - najlepsze atrakcje

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *