Przebudzenie wiosny w Pomorskim

Wiosna nad morzem bon turystyczny 2022 oferty promocje Pomorskie

Słowiński Park Narodowy, Bory Tucholskie i wiele innych… Choć największym skarbem województwa pomorskiego jest Morze Bałtyckie, bogata fauna i flora także zasługują na uznanie. Szczególnie wiosną, gdy nadmorskie miejscowości nie przeżywają oblężenia turystów z innych stron Polski, warto wybrać się tu z bliskimi i poobserwować, jak rozkwita przyroda.

Wiosna z budzącą się z zimowego snu naturą, uznawana jest za najpiękniejszą z pór roku. A jest ona szczególnie wyjątkowa nad Bałtykiem i w całym regionie Pomorskim. Szlaki rowerowe, długie spacery, podglądanie ptaków, czy modne ostatnio tzw. kąpiele leśne – to aktywności, które można realizować właśnie tutaj. Za bazę noclegową mogą posłużyć liczne nadmorskie miejscowości, jak m.in. Ustka, Rowy, Łeba, Władysławowo albo te ulokowane w głębi województwa: Kartuzy, Wejherowo czy Lębork. Oprócz spacerów wzdłuż piaszczystej plaży przy akompaniamencie wzburzonego morza, warto ruszyć także na szlaki pomorskich parków krajobrazowych i rezerwatów.

Sprawdź wiosenne oferty >>tutaj<<

wiosna-pomorskie-nad-morzem-bon turystyczny

Słowiński Park Narodowy – odprężająca atmosfera

Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i zarazem najciekawszych zakątków Pomorskiego. Jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce oraz jednym z 2 parków nadmorskich. Urzeka pustynnymi krajobrazami ruchomych wydm, nadmorskimi borami, torfowiskami i łąkami, które uznawane są za siedlisko dzikiej natury. Dla turystów wyznaczono kilkanaście szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności, które łącznie mają długość blisko 150 kilometrów. W obrębie parku znajdują się przymorskie jeziora – Łebsko oraz jezioro Gardno. Jednak największą atrakcją Słowińskiego Parku Narodowego są ruchome wydmy, czyli obszar ok. 500 ha wędrującego piasku. Cały teren miejscami nasuwa skojarzenie z pejzażem pustynnym. Ciekawostką jest fakt, że niektóre wydmy przesuwają się nawet z prędkością około 10 metrów rocznie, a największe z nich osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów. Przykładem jest wydma Łącka Góra, która wznosi się 42 m n.p.m. Pasjonatów podglądania zwierząt, w tym ptaków, ucieszy wiadomość, że Słowiński Park Narodowy jest domem dla około 250 gatunków dzikiego ptactwa, m.in. kormoranów, orłów bielików, bocianów czarnych a także licznych ptaków wodnych i błotnych. Zamieszkują tu także duże ssaki jak dziki, daniele, łosie, jelenie czy sarny. Florę parku tworzy blisko tysiąc gatunków roślin naczyniowych oraz wiele gatunków grzybów i mszaków.

Ze względu na bliskość morza, w parku można oddychać powietrzem, które ma wysokie stężenie jodu, a wielu uważa, że panuje w nim niezwykle odprężająca aura. Każdy, kto szuka bliskiego kontaktu z naturą, będzie usatysfakcjonowany szlakami turystycznymi SPN.

Słowiński Park - Wydmy 2022 wiosna

Bory Tucholskie wiosną

Jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce, który może pochwalić się licznymi jeziorami i rzekami, są Bory Tucholskie. Położone częściowo w województwie pomorskim, w dawnych czasach były puszczą. Dziś z przyrodniczego dziedzictwa pozostały intrygujące krajobrazy – leśny teren przeplata sieć wód powierzchniowych. Znajduje się tu aż 21 jezior a największym z nich jest Jezioro Charzykowskie, przez które przepływa rzeka Brda.

Bory Tucholskie są rezerwatem przyrody dla takich ptaków, jak żurawie, czarne bociany, głuszce czy bieliki. Przy wodnych akwenach można też spotkać wydry, a tutejsze lasy zamieszkują jelenie, sarny, dziki, zające, lisy, a także kuny i borsuki.

Bory Tucholskie są doskonałym miejscem na rodzinną eskapadę, zwłaszcza w okresie wiosennym. Na wyznaczonych szlakach można podziwiać przyrodę i oddychać czystym powietrzem. W granicach gmin Chojnice i Brusy, na terenie borów, ustanowiono Park Narodowy „Bory Tucholskie”, przez który przebiegają malownicze szlaki piesze, rowerowe i dydaktyczne, o różnym stopniu trudności. Wśród nich są m.in. Szlak Kaszubski im. Juliana Rydzykowskiego, szlak Strugi Siedmiu Jezior czy Szlak Brdy. Zapalonych rowerzystów ucieszy fakt, że w parku jest wiele tras, po których można poruszać się jednośladami.

bon turystyczny gdzie wykorzystać wiosna nad morzem pomorskie hotele oferty

Przyroda koi nerwy

Spacery wśród drzew, zanurzenie wszystkich zmysłów w leśnym klimacie i bliskie obcowanie z naturą postrzegane jest jako forma terapii, która korzystnie wpływa na układ nerwowy. Taka forma spędzania czasu pozwala oderwać się od problemów dnia codziennego i zarazem pobyć z bliskimi. Województwo pomorskie zdecydowanie sprzyja leśnym kąpielom. Przyrodnicze skarby w postaci parków krajobrazowych to obok dostępu do Morza Bałtyckiego, niekwestionowany atut regionu. Warto zaplanować tu kilkudniowy pobyt w ramach Bonu Turystycznego i cieszyć się rodzinnym wypoczynkiem.

Sprawdź mapę obiektów, w których zapłacisz za niego

Polskim Bonem Turystycznym >> mapa obiektów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *