Jak spakować plecak na wycieczkę z dzieckiem?

Podróże z dzieckiem mogą być sporym wyzwaniem. Można jednak temu podołać temu, jeśli dobrze się do niego przygotujemy. Zapytaliśmy ekspertów ze sklepu turystycznego Horyzont, jak spakować plecak na wycieczkę z dzieckiem. A skoro mamy do czynienia z branżą turystyczną, skupimy się bardziej na wyprawach górskich.

Wycieczka z dzieckiem - jak się przygotować?

Tak naprawdę, całe nasze przygotowanie musimy zacząć od zaplanowania wędrówki. Przy planowaniu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek dziecka, a w drugiej kolejności stopień jego aktywności. Jeśli dziecko jest w stanie przejść samodzielnie trasę, nasze zadanie będzie odrobinę łatwiejsze. Jeśli na wędrówkę ruszamy z dzieckiem do 3 lat, być może będziemy zmuszeni do zabrania nosidełka. Na wędrówki po górskich szlakach, nawet tych w dolinach, nie polecamy zabierać wózka. Dlaczego? Bardzo często szlaki są wybrukowane, nierówne, więc przygoda z wózkiem może okazać się nie lada wyzwaniem. Może okazać się, że miejscami będziemy musieli przenieść wózek. A wózek z dzieckiem to już trochę kilogramów. Nosidełko okaże się zdecydowanie lepszą decyzją. Do wyboru mamy różnego typu nosidła i chusty. Klasyczne nosidełka polecane są dla dzieci w wieku 7-8 miesięcy. Poniżej tego wieku zalecane są chusty, ale tylko te, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo oraz prawidłową pozycję. Jeśli nie jesteśmy pewni, na co powinniśmy się zdecydować, polecamy skonsultować się z fizjoterapeutą, który wyjaśni, jaki wpływ na postawę może mieć nasz wybór.

pakowanie wycieczka z dzieckiem 2022

Gdzie na wycieczkę z dzieckiem?

Na pierwszy raz wybierzmy raczej prostą trasę. Nie porywajmy się na zdobywanie szczytów czy pokonywanie wielu kilometrów. Wycieczka powinna być przyjemna zarówno dla rodziców, jak i dzieci. :) Jeśli spacerujemy z nosidełkiem, weźmy pod uwagę czy dla nas samych takie obciążenie będzie akceptowalne i czy damy radę pokonać wyznaczony dystans. Dziecko będzie maszerować razem z nami? To świetnie! Ale pamiętajmy, że wędrówka po górskich szlakach, to co innego niż spacer po mieście czy plac zabaw. Musimy wziąć pod uwagę, że dziecko może się zmęczyć lub zwyczajnie znudzić monotonną wędrówką. W takim przypadku trzeba będzie robić dłuższe i/lub częstsze przerwy. A to z kolei może wpłynąć na godzinę powrotu. Przed wyjazdem w góry sprawdźmy trasy polecane dla rodzin z dziećmi. Zwróćmy uwagę na sumę podejść i zejść, może się okazać, że całkiem krótki szlak będzie zbyt stromy dla nas, a radość z wędrówki zamieni się w sporę zmęczenie i chęć jak najszybszego powrotu na miejsce noclegu.

Plecak dla rodzica - co spakować?

Kiedy wybraliśmy już odpowiednią trasę, możemy przystąpić do pakowania plecaka wycieczkowego. Co spakować do plecaka rodzica małego wędrowca? Tutaj oczywiście decydującym czynnikiem będzie pora roku. Inaczej pakujemy plecak na wędrówkę zimą, inaczej zaś latem. W każdym z tych przypadków z pewnością przyda nam się wodoodporna odzież. Jeśli wędrujemy zimą, taką odzież mamy na sobie. Latem, kurtkę przeciwdeszczową możemy zwinąć i spakować do plecaka. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę?

Zimą nie zapomnijmy o zapasowej parze skarpet oraz rękawic. W plecaku powinna znaleźć się także dodatkowa warstwa docieplająca (lekka kurtka puchowa, polar, bluza czy softshell). W zależności od temperatury pomyślmy nad bielizną termoaktywną. Nie do plecaka, lecz jako pierwszą warstwę naszego ubioru. Oczywiście wszystkie ,,zapasowe” rzeczy dotyczą zarówno osoby dorosłej, jak i dziecka. A co z latem? Tutaj na pewno należy pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy, kapelusz, chusta, daszek, wybierzmy coś, w czym czujemy się dobrze. Nie zapominajmy o mniejszej wersji dla swojej pociechy. Do plecaka spakujmy także krem z filtrem UV.

Niezależnie od pory roku, w naszym plecaku powinny znaleźć się także: apteczka, nawilżane chusteczki, pieluchy (jeśli dziecko korzysta), apteczka, zapas wody, termos z jedzeniem i/lub piciem, mleko (w razie potrzeb), papierowa mapa oraz czołówka - warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

wycieczka z dzieckiem co zabrać kurtka 2022222

Plecak dla dziecka - co zabrać?

A może plecak dla dziecka? Czemu nie! W ofercie sklepu turystycznego e-horyzont.pl znajdziemy plecaki odpowiednie dla dzieci od 3 lat. Wśród dziecięcych plecaków, na uwagę zasługują klasyczne plecaki Fjallraven Kanken w wersji mini oraz plecaki renomowanych marek jak Deuter czy Jack Wolfskin. Dopasujmy plecak do możliwości dziecka i pozwólmy mu zabrać np. ulubioną maskotkę, która umili mu wędrówkę. Większość dzieci lubi naśladować rodziców, pozwólmy zatem, by i nasze dziecko poczuło ducha przygody i zabrało na szlak swój pierwszy plecak. Do plecaczka poza pluszakiem możemy dołożyć przekąski, musy, małą butelkę wody czy chusteczki. Drobne rzeczy, które sprawią radość i pozwolą poczuć się, jak mały odkrywca. Plecak będzie także świetnym miejscem, do którego dziecko będzie mogło spakować cenne skarby znalezione na trasie. Przy pakowaniu plecaka dla dziecka weźmy także pod uwagę to, że nasz odkrywca może się zwyczajnie znudzić i nie chcieć nieść swojego bagażu. Co wtedy? Damy radę włożyć mały plecaczek do swojego plecaka? Będziemy nieść go w ręku? Jeśli decydujemy się na plecak dla dziecka w góry, to spakujmy go tak, aby w razie niepowodzenia, nie był on dla nas dodatkowym obciążeniem.

aktywnie z dzieckiem wycieczka 2

Dlaczego warto podróżować z dzieckiem?

Podróże z dzieckiem nie tylko wzmacniają więzi rodzinne, ale także sprawiają, że aktywność na świeżym powietrzu staje się dla dzieci czymś naturalnym. Jak wiadomo, czym skorupka za młodu nasiąknie… :)  Warto więc od najmłodszych lat zaszczepić w dziecku pasję do outdooru.

Powyższe porady dotyczą jednodniowych i krótkich wędrówek z dzieckiem i plecakiem. Jeśli planujecie dłuższe wyprawy, polecamy zerknąć na bloga marki Horyzont, gdzie znajdziecie porady, testy oraz wiele ciekawostek. Ekipa Horyzontu radzi także, jak się przygotować na różne przygody, w tym górskie wędrówki z małym dzieckiem. Jeśli będziecie mieli wątpliwości w kwestii doboru sprzętu, odzieży czy butów, doradcy Horyzontu z przyjemnością pomogą Wam wybrać, to co dla Was i Waszych pociech będzie najlepsze.

Pakujcie plecaki i do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *