Rodzinna wyprawa do Kopalni Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli Wieliczka zwiedzanie z dziećmi opinie atrakcje trasy dla dzieci weekend

W głębi ziemi znajduje się niezwykła kraina – wykuta w soli, tajemnicza i piękna. Kopalnia Soli „Wieliczka”, bo o niej mowa, zachwyca zwiedzających od blisko 800 lat. Warto do niej wracać, warto ją pokazywać dzieciom i wnukom. Podziemna Wieliczka to z jednej strony narodowe dziedzictwo, z drugiej zaś doskonale przygotowana atrakcja turystyczna.

Podziemne cuda Trasy Turystycznej

Zwiedzanie Trasy Turystycznej to niezapomniana przygoda dla całej rodziny. Kopalnia łączy w sobie magię przyrody z unikatowymi dziełami ludzkich rąk. Fantazyjne, niemal górskie pejzaże, odległe stropy oparte na obudowach tak potężnych jak katedry, rozmigotane żyrandole, wyrzeźbieni w soli święci i bohaterowie, słone jeziora o taflach jak klejnoty… - wszystko to i o wiele więcej czeka na gości wędrujących Trasą Turystyczną.

Wieliczka z małym dzieckiem jaka trasa opinie atrakcje co zobaczyć Kopalnia Soli Turystom towarzyszy przewodnik. Jak dawni górnicy zwieźli pod ziemię niemal całą puszczę? Ile kiedyś była warta sól? Jak długo powstawała kaplica św. Kingi? Czy pod ziemią można urządzić bal? Czy w kopalni są krasnoludki? Wieliccy przewodnicy znają odpowiedzi na wszystkie pytania.

Komfortowe zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce

Na zwiedzanie trzeba sobie zarezerwować ok. 3 godziny. Warto zaopatrzyć się w wygodne obuwie: turyści mają do przejścia dystans ponad 3 km. Trzeba pamiętać o schodach – najpierw w szybie Paderewskiego, potem zaś na turystycznym szlaku. Jest ich w sumie kilkaset, na szczęście wygodnych i bezpiecznych. W kopalni panuje stała i przyjemna temperatura ok. 17-18 st. C. Zmarzluchom przyda się długi rękaw. Bilety można kupić w kasie na miejscu lub za pośrednictwem serwisu kopalnia.pl.

Wieliczka z przewodnikiem zwiedzanie z dziećmi opinie trasy 2022 wakacje weekend czas zwiedzania

Wyprawa do świata wiedzy i legend

O Kopalni Soli „Wieliczka” śmiało można powiedzieć: miejsce legendarne. Istnieje od blisko 800 lat, co znaczy, że jest starsza niż wieże kościoła Mariackiego w Krakowie. Gdyby sięgnąć jeszcze głębiej w dzieje, to okaże się, że wielicką sól znano zanim Cheops doczekał się swojej piramidy. Ponad siedem wieków nieprzerwanej historii czyni z podziemnej Wieliczki niezwykłą księgę wiedzy.

rodzinne zwiedzanie Solilandia Kopania Soli Wieliczka z dziećmi jaka trasa opinie atrakcje

Księgę, która opowiada o królach i książętach, o ciężkiej pracy i talencie, o trwającym od pokoleń patriotyzmie. Dla najmłodszych turystów wielicka kopalnia jest krainą z baśni. Całkiem słusznie, bo wśród kopalnianych cieni wytrawne oko małego odkrywcy z pewnością wypatrzy solnego skrzata, a może nawet samego Skarbnika! Miłośników legend Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza na rodzinną wyprawę Śladami Legend, czyli tematyczne zwiedzanie Trasy Turystycznej. Program przewiduje całe mnóstwo niespodzianek – zabaw, konkursów oraz spotkanie ze Skarbnikiem.

Turystyczna trasa Wieliczka z dzieckiem Kopalnia Soli atrakcje co zobaczyć weekend 2022

Wycieczka all inclusive

Niezależnie od programu zwiedzania, spacer solnymi korytarzami wzmaga apetyt. W słodkości, przekąski i napoje można zaopatrzyć się w trakcie podziemnej wędrówki. Na końcu Trasy Turystycznej czeka natomiast Karczma Górnicza, która zaprasza na przysmaki polskiej kuchni (żurek jest wprost genialny!) oraz kuszące desery. Jeśli głód „dopadnie” na powierzchni… nic straconego. W sąsiedztwie szybu Paderewski znajduje się Bistro Posolone, które serwuje absolutnie najlepsze burgery w Wieliczce. Posilić się i odpocząć można też w restauracji Grand Sal, tuż obok kopalni.

Być w Wieliczce i nie przywieźć soli? Byłoby niezręcznie. W słone produkty można zaopatrzyć się w sklepikach pod ziemią i na powierzchni, a także on-line na kopalnia.pl oraz za pośrednictwem Allegro. Wybierać jest naprawdę w czym, bowiem wielicka sól to bogata smakiem przyprawa, znakomity kosmetyk oraz nieprzemijająca inspiracja np. dla autorów albumów. Najmłodszych kupujących z całą pewnością zainteresują przepięknie pachnące kolorowe mydełka z solą oraz zabawki.

Coś dla zdrowia

Wizyta w podziemiach zabytkowej kopalni syci oczy, wzbogaca wiedzę, wydatnie powiększa kolekcję pamiątkowych zdjęć. Ma również właściwości zdrowotne i chodzi tu nie tylko o solidny spacer, ale o powietrze – wolne od zanieczyszczeń, nasycone solą. Pod ziemią warto wziąć głęboki oddech. Kopalniany mikroklimat szczególnie służy alergikom, jeśli więc dzieci cierpią np. z powodu pylących wiosną roślin, będą zachwycone pobytem wśród soli. Na III poziomie Kopalni Soli „Wieliczka” działa unikatowe uzdrowisko, do którego można wybrać się z NFZ lub odpłatnie. Kopalnia oferuje również noclegi na głębokości 125 m w komorze Juliusza Słowackiego.

Dobrym sposobem na złagodzenie dolegliwości układu oddechowego są inhalacje solankowe. Do wytwarzania leczniczego aerozolu służy tężnia solankowa – w Wieliczce znajduje się ona na powierzchni, na skraju malowniczego Parku św. Kingi. Obiekt spodoba się dzieciom, przypomina bowiem warowny zamek. Masywne mury oraz wieżę widokową wzniesiono jednak nie z kamienia, ale z drewna i tarniny, czyli gałązek dzikiej śliwy.

podziemne-uzdrowisko-kopalnia-soli-wieliczka

Wieliczka – tu byłem!

Dawno, dawno temu… Dokładnie tak można zacząć opowieść o Kopalni Soli „Wieliczka”. Zabytkowa, tajemnicza, bezcenna, od ponad 40 lat figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (zresztą wpisana na nią jako jeden z pierwszych obiektów). Mówi się, że solne podziemia trzeba zobaczyć przynajmniej trzy razy w życiu – jako dziecko, osoba dorosła oraz senior, najlepiej w towarzystwie wnuków. Niezależnie od tego, ile mamy lat: czy wierzymy w legendę o cudownym pierścieniu św. Kingi, czy raczej w prehistoryczne morze sprzed 13,5 mln lat, Kopalnia Soli „Wieliczka” nas zachwyci tak, jak wieki temu Kopernika, Goethego czy Chopina.

Zobacz koniecznie:

Do takich miejsc jak Wieliczka warto wracać po wielokroć, warto pokazywać je dzieciom i wnukom. Co więcej wielicka kopalnia jest nie tylko fascynująco piękna, ale też profesjonalnie udostępniona, bezpieczna i przyjazna. Działa w niej Karta Dużej Rodziny. Podziemna Wieliczka to obowiązkowy punkt na liście miejsc do rodzinnego zwiedzania.

Zaplanuj już dziś wycieczkę z dziećmi do Kopalni Soli w Wieliczce

Szczegółowe informacje znajdziesz na www.kopalnia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *