Najlepsze Centra Nauki w Polsce – gdzie z dzieckiem?

najlepsze centrum nauki w Polsce park edukacji 1

Fascynujące eksperymenty, nowoczesne technologie i masa świetnej zabawy – to wszystko czeka na rodziny w polskich centrach nauki.

Sprawdźcie również: 50 najlepszych rodzinnych w Polsce

Dzięki powstaniu wielu nietuzinkowych placówek, które w efektowny sposób łączą edukację z zabawą, wśród dzieci w Polsce zapanowała moda na naukę. Okazuje się, że kiedy mogą same czegoś doświadczyć, interesuje je to dużo bardziej niż w trakcie teoretycznych szkolnych zajęć. Pobyt w jednym z centrów nauki jest dla dzieci bardzo rozwijający, a jednocześnie może być świetnym sposobem na rodzinne spędzanie czasu. Zresztą niejeden dorosły łapie się za głowę, oglądając cuda współczesnej techniki…

Najlepsze centra nauki w Polsce:

Centrum Nauki Kopernik Warszawa

To placówka, która pod wieloma względami może być określana jako „naj”. To największy i najchętniej odwiedzany tego typu obiekt w Polsce. Tutejsza wystawa składa się z całej masy interaktywnych stanowisk, które pozwalają zgłębiać wiedzę z zakresu fizyki, matematyki, biologii, chemii, astronomii, a nawet muzyki (hitem jest harfa z niewidzialnymi strunami). Działa tu także jedno z najnowocześniejszych planetariów na świecie i pierwszy teatr robotyczny. Wokół centrum rozpościera się Park Odkrywców, a na dachu jest ogród i punkt widokowy.

Więcej o Centrum Nauki Kopernik tutaj najlepsze centra nauki w Polsce

Centrum Nauki Experyment Gdynia

Experyment mieści się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Prezentowane tu wystawy związane są z hydrologią, przyrodą, ludzkim organizmem czy fizyką. Jest też multimedialna wystawa „Wirtualny świat wynalazków Leonardo da Vinci” oraz najnowszy projekt centrum – „Kierunek Zdrowie”, który pozwala dowiedzieć się, jakie codzienne wybory będą najlepsze dla naszego zdrowia. Temat tej wystawy został wybrany na podstawie opinii gości Experymentu.

Pełen opis Centrum Experyment tutaj najlepsze centra nauki w Polsce opinie

Centrum Hewelianum Gdańsk

Rozległy park edukacyjny o wyjątkowej lokalizacji. Działa na terenie zabytkowych pruskich fortów z XIX wieku, obejmuje też Górę Gradową – jeden z najlepszych punktów widokowych w Śródmieściu Gdańska. Patronem centrum jest wybitny astronom Jan Heweliusz, dlatego też jedną z prezentowanych tutaj dziedzin jest astronomia, działa tu nawet mobilne planetarium. Na terenie fortów urządzono też wystawy nawiązujące do historii tego miejsca. Poza tym można tu rozwiązywać ciekawe łamigłówki i samodzielnie przeprowadzać doświadczenia.

Sprawdźcie koniecznie: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku

centrum Hewelianum - atrakcje dla dzieci Gdańsk

Centrum Nauki Keplera Zielona Góra

Centrum nauki imienia Johanessa Keplera – wybitnego astronoma i matematyka, który mieszkał niedaleko Zielonej Góry. Składa się z dwóch obiektów – największego w zachodniej Polsce planetarium z niezwykłą ruchomą kopułą i wystawą wykorzystującą multimedialną kulę sferyczną, oraz Centrum Przyrodniczego ulokowanego w budynku XIX-wiecznej fabryki tekstyliów. Działają tu 34 stanowiska interaktywne, które pozwalają doświadczyć ciekawych zjawisk naukowych, m. in. kula plazmowa czy przeglądarka rentgenowska.

Więcej informacji o Centrum Nauki Keplera znajdziecie tutaj atrakcje dla dzieci Zielona Góra

Centrum Leonardo da Vinci Chęciny

Drugie co do wielkości centrum nauki w Polsce, położone przy parku pałacowym w Podzamczu, niedaleko Zamku Królewskiego w Chęcinach w województwie świętokrzyskim. Można tu zobaczyć modele wynalazków i reprodukcje obrazów słynnego Leonarda, a nawet spróbować samemu wykonać jego projekty w wirtualnej rzeczywistości. Jest tu też mnóstwo interesujących stanowisk do eksperymentów, jak Dzwony Rurowe, Kołyska Newtona czy Wir Wodny.

Szczegółowy opis Centrum Leonardo da Vinci tutaj najlepsze centrum nauki w Polsce gdzie

Hydropolis Wrocław

Jedna z najnowocześniejszych wystaw interaktywnych w Polsce, skupiająca się wokół zagadnienia hydrologii. Została stworzona w zabytkowym zbiorniku czystej wody z XIX wieku. Dowiemy się tutaj wszystkiego o wodzie, o tym, jak wpływa na nasze życie, jaką rolę pełni w kosmosie i jak można wykorzystywać ją w inżynierii. Działa tu mnóstwo niesamowitych urządzeń, jak drukarka wodna czy syntezator mowy delfinów. Warto zobaczyć też replikę batyskafu i porozmawiać z robotem Pepperem. Jest tu również specjalna strefa relaksu i zabaw dla dzieci.

Więcej o Hydropolis można przeczytać tutaj Centrum Nauki Wrocław Hydropolis warsztaty

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Toruń

Toruński parowy młyn zbożowy był w XIX wieku niezwykle nowoczesną konstrukcją. Dziś także służy rozwojowi innowacyjności, mieszcząc centrum nauki. Znakiem rozpoznawczym Młyna Wiedzy jest największe w Polsce wahadło Foucaulta, które w prosty sposób udowadnia ruch Ziemi wokół własnej osi. Ruch obrotowy ilustruje też multimedialna wystawa „O Obrotach”, nawiązująca do dzieła Kopernika, natomiast „Rzeka” pokazuje model koryta przepływającej przez Toruń Wisły. W Młynie Wiedzy dzieci mogą zobaczyć też Śrubę Archimedesa, a nawet stację kosmiczną.

Szerszy opis Młyna Wiedzy znajdziecie tutaj Młyn Wiedzy Toruń park naukowy opinie

Park Nauki i Techniki Explora Park Wałbrzych

Interaktywne stanowiska na wystawach w Explora Parku są niezwykle pomysłowe i pozwalają samemu przeprowadzić mnóstwo inspirujących eksperymentów. Można tu doświadczyć złudzenia optycznego, poznać zasady działania chińskiego liczydła czy lejka grawitacyjnego, a także poznać konstrukcję mostu Leonarda. Park posiada też bogatą ofertę warsztatów i lekcji dla grup zorganizowanych, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, który jest niedostępny na zajęciach szkolnych.

Więcej na temat Explora Parku przeczytacie tutaj Park Nauki Wałbrzych - gdzie najlepsze parki nauki w Polsce

PGE Giganty Mocy

Centrum nauki mocno związane z regionem i z jego największym skarbem – węglem brunatnym. Giganty Mocy to natomiast określenie na bełchatowską kopalnię i elektrownię. Tutaj, dzięki multimedialnej ekspozycji, dowiemy się jak powstaje węgiel brunatny i jak możliwe jest przetworzenie go w prąd. Poznamy zjawisko elektryczności, zasadę działania generatora, odwiedzimy nawet tropikalny las. Nie zabraknie też historii Bełchatowa. Przy zwiedzaniu towarzyszyć nam będą sympatyczne postaci na ekranach komputerowych – Gigusie Brunatne.

Pełen opis ekspozycji PGE Giganty Mocy znajdziecie tutaj Park Nauki Giganty Mocy Bełchatów - najlepsze w Polsce opinie

Centrum Nauki Experymentarium Manufaktura Łódź

W największym obiekcie handlowym w Polsce – łódzkiej Manufakturze – działa Centrum Nauki Experymentarium, w którym, jak nazwa wskazuje, nacisk kładzie się właśnie na eksperymenty. Dobrą zabawę gwarantują interaktywne stanowiska, jak „Lewitująca Piłka” czy „Głowa na tacy”. Ogromną atrakcją jest tu też przypominający czarną dziurę Vortex Tunel z niesamowitymi efektami dźwiękowymi i świetlnymi, które sprawiają, że nasze zmysły szaleją.

Przeczytajcie więcej o atrakcjach Experymentarium tutaj park naukowy Experymentaruim Łódź atrakcje opinie

Ogrody Doświadczeń Humanitarium Wrocław

Humanitarium jest inicjatywą Centrum Badań EIT+, które stara się łączyć biznes z innowacyjnością technologiczną. Główna wystawa nosi tytuł „Szkiełko i oko – tajemnice optyki” i pozwala doświadczyć niezwykłych zjawisk. Dowiecie się tu, jak tworzy się złudzenie optyczne i jak oszukać ludzki mózg. Natomiast w Sali Multimedialnej można zagrać w którąś z efektownych gier podłogowych. W nowoczesnych laboratoriach centrum organizuje się też warsztaty tematyczne.

Szerszy opis Humanitarium można znaleźć tutaj centrum nauki Wrocław  

Czytaj również: Najlepsze aquaparki w Polsce

1 comment

Leave Comment