Centrum Nauki Keplera Zielona Góra

atrakcje dla dzieci Zielona Góra

W Centrum Nauki Keplera historia miesza się z nowoczesnością, wykorzystując unikatowe miejsca do prowadzenia działalności naukowej i edukacyjnej.

Patronem zielonogórskiego centrum nauki został Johannes Kepler - wybitny niemiecki astronom i matematyk żyjący na przełomie XVI i XVIII wieku. Przez pewien okres mieszkał on w Żaganiu - miejscowości odległej od Zielonej Góry o kilkadziesiąt kilometrów. Na Centrum Nauki Keplera skłądają się dwa obiekty - Planetarium Wenus oraz Centrum Przyrodnicze. Zarządza nimi Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Planetarium Wenus

Największe w zachodniej Polsce planetarium zostało otwarte w Zielonej Górze w 2015 roku. Jego wyjątkowość polega przede wszystkim na zastosowaniu ruchomej kopuły, która może zmieniać kąt nachylenia względem widowni w trakcie pokazu. Jedynie 3 planetaria na świecie posiadają taką technologię. Kopuła Planetarium Wenus ma 10 m średnicy i waży blisko 3 tony, umieszczona pod nią widownia pomieści 93 osoby. Zastosowano tutaj także niezwykle nowoczesny system projekcyjny, umożliwiający wyświetlanie pokazów gwiaździstego nieba i innych projekcji, także w technice fulldome oraz w 3D.

lubuskie rodzinne atrakcje- Centrum Nauki Keplera Zielona Góra

Co ciekawe, planetarium powstało w budynku niedziałającego już kina Wenus – istniejącego od 1961 do 2008 roku najpopularniejszego kina w Zielonej Górze. Historyczny obiekt zyskał więc nowe życie i wciąż może dostarczać mieszkańcom i turystom rozrywki, a jednocześnie poszerzać ich wiedzę z różnych dziedzin nauki.

planetarium Zielona Góra opinie

W repertuarze Planetarium Wenus znajdują się zarówno seanse edukacyjne, skierowane do dzieci i młodzieży, jak i filmy przedstawiające kroki milowe w historii astronomii i kosmonautyki. Można tu zobaczyć m.in. pierwszą polską animację wykonaną w technologii fulldome – Na skrzydłach marzeń – opowiadającą o historii lotnictwa czy Podróż do miliarda słońc prezentującą dokonania współczesnych satelitów.

planetarium Centrum Nauki Keplera opinie atrakcje Zielona Góra

Dodatkowe atrakcje na terenie planetarium to: Laboratorium Optyczne „Jaskinia Światła” z interaktywnymi stanowiskami prezentującymi zjawiska optyczne, ekspozycja astronomiczna „Układ Słoneczny” z systemem projekcji multimedialnych na kuli – ekranie sferycznym, wystawa meteorytów, na której zgromadzono ponad 100 okazów, oraz wystawa poświęcona patronowi zielonogórskiego Centrum Nauki – Janowi Keplerowi.

planetarium lubuskie rodzinne atrakcje

Godziny otwarcia Planetarium Wenus

wtorek-czwartek – 8.30-18.30
piątek – 8.30-19.30
sobota – 10.30-19.30
niedziela i święta – 10.30-18.30
poniedziałek – nieczynne

Planetarium Wenus
ul. Gen. W. Sikorskiego 10,
65-454 Zielona Góra

Centrum Przyrodnicze

Podobnie jak Planetarium Wenus, również Centrum Przyrodnicze powstało w miejscu z historią - budynku XIX-wiecznej fabryki tekstylnej, którą w trakcie II wojny światowej przemieniono w fabrykę zbrojeniową. Dziś, po rewitalizacji, można tu w przyjemny sposób pogłębiać wiedzę z zakresu fizyki, biologii, goegrafii czy chemii, korzystając z interaktywnych stanowisk. Na uwagę zasługuje także niezwykła iluminacja budynku po zmroku.

atrakcje dla dzieci Zielona Góra

Podczas zwiedzania wystawy stałej - Sali Stanowisk Interaktywnych goście mogą samodzielnie przeprowadzać eksperymenty. Działają tutaj łącznie 34 stanowiska, zapewniające ciekawe doznania i świetną zabawę. Jest tu m.in. efektowan kula plazmowa, która uzmysławia nam, że również my jesteśmy przewodnikiem prądu, przeglądarka rentgenowska, mikroskop czy działo powietrzne. Doskonale wykwalifikowani przewodnicy-animatorzy pomagają w zrozumieniu poszczególnych zjawisk i obsłudze stanowisk.

Centrum Przyrodnicze Zielona Góra rodzinne atrakcje

W Centrum Przyrodniczym można też zobaczyć różnorodne wystawy czasowe, związane np. z rękodziełem, wziąć udział w lekcjach dla grup zorganizowanych, spotkaniach z podróżnikami i zajęciach w ramach Akademii Młodego Biologa.

Centrum Przyrodnicze opinie atrakcje Zielona Góra

Godziny otwarcia Centrum Przyrodnicze

poniedziałek – nieczynne
wtorek-piątek – 9.00-17.00
sobota, niedziela – 10.00-18.00

rodzinne atrakcje lubuskie

Centrum Przyrodnicze
ul. Gen. J. Dąbrowskiego 14,
65-021 Zielona Góra

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *