Centrum Nauki Keplera Zielona Góra

atrakcje dla dzieci Zielona Góra

W Centrum Nauki Keplera historia miesza się z nowoczesnością, wykorzystując unikatowe miejsca do prowadzenia działalności naukowej i edukacyjnej.

Patronem zielonogórskiego centrum nauki został Johannes Kepler - wybitny niemiecki astronom i matematyk żyjący na przełomie XVI i XVIII wieku. Przez pewien okres mieszkał on w Żaganiu - miejscowości odległej od Zielonej Góry o kilkadziesiąt kilometrów. Na Centrum Nauki Keplera składają się dwa obiekty - Planetarium Wenus oraz Centrum Przyrodnicze. Zarządza nimi Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Planetarium Wenus

Największe w zachodniej Polsce planetarium zostało otwarte w Zielonej Górze w 2015 roku. Jego wyjątkowość polega przede wszystkim na zastosowaniu ruchomej kopuły, która może zmieniać kąt nachylenia względem widowni w trakcie pokazu. Jedynie 3 planetaria na świecie posiadają taką technologię. Kopuła Planetarium Wenus ma 10 m średnicy i waży blisko 3 tony, umieszczona pod nią widownia pomieści 93 osoby. Zastosowano tutaj także niezwykle nowoczesny system projekcyjny, umożliwiający wyświetlanie pokazów gwiaździstego nieba i innych projekcji, także w technice fulldome oraz w 3D.

lubuskie rodzinne atrakcje- Centrum Nauki Keplera Zielona Góra

Co ciekawe, planetarium powstało w budynku niedziałającego już kina Wenus – istniejącego od 1961 do 2008 roku najpopularniejszego kina w Zielonej Górze. Historyczny obiekt zyskał więc nowe życie i wciąż może dostarczać mieszkańcom i turystom rozrywki, a jednocześnie poszerzać ich wiedzę z różnych dziedzin nauki.

planetarium Zielona Góra opinie

W repertuarze Planetarium Wenus znajdują się zarówno seanse edukacyjne, skierowane do dzieci i młodzieży, jak i filmy przedstawiające kroki milowe w historii astronomii i kosmonautyki. Można tu zobaczyć m.in. pierwszą polską animację wykonaną w technologii fulldome – Na skrzydłach marzeń – opowiadającą o historii lotnictwa czy Podróż do miliarda słońc prezentującą dokonania współczesnych satelitów.

planetarium Centrum Nauki Keplera opinie atrakcje Zielona Góra

Dodatkowe atrakcje na terenie planetarium to: Laboratorium Optyczne „Jaskinia Światła” z interaktywnymi stanowiskami prezentującymi zjawiska optyczne, ekspozycja astronomiczna „Układ Słoneczny” z systemem projekcji multimedialnych na kuli – ekranie sferycznym, wystawa meteorytów, na której zgromadzono ponad 100 okazów, oraz wystawa poświęcona patronowi zielonogórskiego Centrum Nauki – Janowi Keplerowi.

planetarium lubuskie rodzinne atrakcje

Godziny otwarcia Planetarium Wenus

 • wtorek-czwartek – 16:30 - 18:30
 • piątek – 11:30 - 19:30
 • sobota – 10:30 - 19:30
 • niedziela i święta – 10:30 - 18:30
 • poniedziałek – nieczynne

Planetarium Wenus - cennik

 Rodzaj pokazu/biletu 2D 3D
Bilet normalny 10 PLN 12 PLN
Bilet ulgowy 7 PLN 9 PLN
Bilet zbiorowy 5 PLN 7 PLN
Bilet „Zgrana Rodzina” 5 PLN 7 PLN
Bilet „ZGrani Zielonogórzanie 50+” 5 PLN 7 PLN

Planetarium Wenus ul. Gen. W. Sikorskiego 10, 65-454 Zielona Góra

Sprawdź także: Park Trampolin Skokoloco Zielona Góra

Centrum Przyrodnicze

Podobnie jak Planetarium Wenus, również Centrum Przyrodnicze powstało w miejscu z historią - budynku XIX-wiecznej fabryki tekstylnej, którą w trakcie II wojny światowej przemieniono w fabrykę zbrojeniową. Dziś, po rewitalizacji, można tu w przyjemny sposób pogłębiać wiedzę z zakresu fizyki, biologii, geografii czy chemii, korzystając z interaktywnych stanowisk. Na uwagę zasługuje także niezwykła iluminacja budynku po zmroku.

Podczas zwiedzania wystawy stałej - Sali Stanowisk Interaktywnych goście mogą samodzielnie przeprowadzać eksperymenty. Działają tutaj łącznie 34 stanowiska, zapewniające ciekawe doznania i świetną zabawę. Jest tu m.in. efektowna kula plazmowa, która uzmysławia nam, że również my jesteśmy przewodnikiem prądu, przeglądarka rentgenowska, mikroskop czy działo powietrzne. Doskonale wykwalifikowani przewodnicy-animatorzy pomagają w zrozumieniu poszczególnych zjawisk i obsłudze stanowisk.

Centrum Przyrodnicze Zielona Góra rodzinne atrakcje

W Centrum Przyrodniczym można też zobaczyć różnorodne wystawy czasowe, związane np. z rękodziełem, wziąć udział w lekcjach dla grup zorganizowanych, spotkaniach z podróżnikami i zajęciach w ramach Akademii Młodego Biologa.

Centrum Przyrodnicze opinie atrakcje Zielona Góra

Godziny otwarcia Centrum Przyrodnicze

 • poniedziałek – nieczynne
 • wtorek-piątek – 9.00-17.00
 • sobota, niedziela – 10.00-18.00

Centrum Przyrodnicze - cennik

 • Bilet normalny: 10 zł
 • Bilet ulgowy: 7 zł
 • Bilet grupowy: 5 zł
 • Pokaz dedykowany: 12 zł
 • Bilet "Zgrana rodzina": 5 zł
 • Bilet dla osób w wieku 50+: 5 zł

rodzinne atrakcje lubuskie

Bilet "Odkrywcy" - Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze

2D 3D
Bilet normalny 15 zł 17 zł
Bilet ulgowy 10 zł 12 zł
Bilet zbiorowy 7 zł 9 zł
Bilet „Zgrana Rodzina” 8 zł 10 zł
Bilet „50+” 8 zł 10 zł

Mapa dojazdu