Centrum Nauki Młyn Wiedzy Toruń-atrakcje, ceny, opinie

Centrum nauki Młyn Wiedzy Toruń

Zabytkowe toruńskie młyny na przełomie XIX i XX wieku były dowodem ludzkiej kreatywności. Dziś, odrestaurowane, także służą innowacyjnym pomysłom, gdyż swoją siedzibę znalazło w nich centrum nauki z prawdziwego zdarzenia.

Działające od 2013 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to ponad 5000 m2 powierzchni na 6 kondygnacjach. Ulokowane zostało w parowym młynie zbożowym należącym niegdyś do Leopolda Richtera. Poddano go gruntownej modernizacji i dziś mieści pracownie naukowe, sale ekspozycyjne dla dzieci oraz ogromną przestrzeń wystawienniczą. Wizytówką centrum jest najdłuższe w Polsce Wahadło Foucaulta, zawieszone na linie długości 33 m, przebiegające przez wszystkie piętra. To proste w gruncie rzeczy urządzenie doskonale obrazuje zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi. Świetnie też realizuje podstawową ideę centrum – przedstawia naukę jako fascynującą, opartą na eksperymentach dziedzinę ludzkiej działalności.

Rodzinne atrakcje Toruń Młyn Wiedzy

Wystawy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Główną atrakcją Młyna Wiedzy są dwie wystawy stałe – „O Obrotach” oraz „Rzeka”. Obie mają charakter interaktywny i multimedialny, dzieci mogą przeprowadzać w nich eksperymenty i sprawdzić, jakie praktyczne zastosowania może mieć prezentowana tutaj wiedza.

„O obrotach” – wystawa nawiązuje do przełomowego dzieła O obrotach ciał niebieskich napisanego przez najsłynniejszego Torunianina, Mikołaja Kopernika. Jej tematem przewodnim jest ruch obrotowy Ziemi, można tu dowiedzieć się też wiele o kosmosie i układach planetarnych. Całość podzielona jest na dwie strefy. Pierwsza z nich to „Maszyny”, gdzie dowiemy się wszystkiego na temat mechanizmów wykorzystujących koło i będziemy mogli zrozumieć działanie maszyn prostych na przykładzie różnych równoważni czy kół zębatych. Druga strefa to „Obroty”, związane z podróżami kosmicznymi. Tutaj zobaczymy, jak wygląda stacja kosmiczna i dowiemy się, czym jest promieniotwórczość.

„Rzeka” – odwołuje się do największej polskiej rzeki, przepływającej przez Toruń Wisły. Znajduje się tu duży model koryta rzeki, od źródła aż do ujścia. Zobaczyć można, jak wygląda oczyszczalnia ścieków czy tama. Świetna zabawa czeka na dzieciaki przy stanowiskach doświadczalnych, takich jak Śruba Archimedesa, Winda Wodna czy Fontanna.Centrum Nowoczesności Toruń atrakcje dla dzieci

Poza tym w centrum działają też wystawy czasowe, związane z różnymi dziedzinami wiedzy, m.in. optyką, akustyką czy dynamiką. Jest też niezwykła pracownia kreatywna przeBUDOWA, która wyposażona jest w system wielkich klocków umozliwiających tworzenie rozmaitych budowli. Granice wyznacza tu tylko Wasza kreatywność. Wszystkie wystawy pozwalają na przeprowadzenie ciekawych, nieraz zabawnych doświadczeń. Centrum organizuje tez warsztaty, pokazy, festyny naukowe i pikniki.

Sprawdź artykuł: Toruń – atrakcje dla dzieci

Ceny biletów Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Toruń

ulgowy normalny rodzinny
zwiedzanie wystaw 15 zł 20 zł 45 zł
warsztaty 15 zł 17 zł 40 zł
 

Godziny otwarcia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Toruń

  • wtorek-piątek:  9:00-12:00 (I tura) / 12:00-15:00 (II tura)
  • sobota-niedziela: 11:00-17:00

Mapa dojazdu