Zamek Chęciny i Centrum Nauki Leonadro da Vinci

Zamek Chęciny Góry świętokrzyskkie opinie atrakcje

Wizyta w średniowiecznym Zamku Królewskim w Chęcinach oraz w znajdującym się tuż obok Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu to wspaniały pomysł na rodzinne spędzanie czasu. 

Odwiedzając niewielkie Chęciny w województwie świętokrzyskim mamy okazję zobaczyć dwie wyjątkowe atrakcje. Majestatyczny zamek pamiętający czasy Władysława Łokietka i mieszczące się w pobliskim Podzamczu centrum nauki to symboliczne połączenie tradycji z nowoczesnością. Za jednym razem otrzymujemy możliwość poznania historii i najnowszych technologii. Taka różnorodność podczas jednej wycieczki na pewno przypadnie do gustu dzieciom, które przecież nie znoszą się nudzić.

Zamek Chęciny wczasy z dzieckiem festyny

Zwiedzanie Zamek Królewski Chęciny

Wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku zamek był ze względu na swoje położenie na wzgórzu wysokości 360 m niezwykle trudną do zdobycia warownią. Zbudowany został z wapienia i piaskowca, składa się z zamku górnego oraz przygródka z dziedzińcem. Górują nad nim dwie okrągłe wieże i czworokątna baszta. Dla Władysława Łokietka przez pewien czas stanowił nawet centrum administracyjne i polityczne. Stąd wyruszały wojska na słynną Bitwę pod Płowcami w 1331 roku. Potem zamek rozbudował Kazimierz Wielki i przez wiele lat wykorzystywał jako królewską twierdzę. Potem został zniszczony przez Szwedów, a następnie ruiny ulegały stopniowej degradacji. Po II wojnie odbudowano wieże i na jednej z nich urządzono punkt widokowy (jest stąd świetny widok na Góry Świętokrzyskie), a w latach 2013-1015 trwała gruntowna rewitalizacja, która przywróciła zamkowi dawny blask. Od tego czasu przez cały rok przyciąga turystów.

Zamek Chęciny baszta opinie atrakcje

Na zamku można przenieść się w czasy średniowiecza. Gości wita załoga w historycznych strojach, na dziedzińcu stoją narzędzia tortur, skarbiec pełen jest kosztowności, a w lochu wciąż przebywa skazaniec (albo to, co z niego zostało). Na krużgankach i w baszcie kwadratowej można natomiast podziwiać galerię zdjęć. Odbywają się tu także festyny, pokazy tańca średniowiecznego i turnieje rycerskie. Dużą popularnością cieszy się cykliczna impreza "Noc na Zamku w Chęcinach",jak również lekcje tematyczne prowadzone przez zamkowego płatnerza.

zamek Chęciny festyny opinie atrakcje

Godziny otwarcia Zamek Królewski Chęciny

Zamek udostępniony jest do zwiedzania codziennie przez cały rok.

grudzień, styczeń - 9:00 - 15:00

luty, listopad - 9:00 - 16:00

marzec, październik - 9:00 - 17:00

kwiecień - 9:00 - 19:00

maj, czerwiec, wrzesień - 9:00 - 19:00

lipiec, sierpień - 9:00 - 19:00

Zamek Chęciny rodzinne atrakcje

Ceny biletów Zamek Królewski Chęciny

sezon zimowy (listopad-marzec, wejście tylko od strony zachodniej)

ulgowy/rodzinny (2+2) - 6 zł/osoba

normalny - 8 zł

sezon letni (kwiecień-październik)

ulgowy - 9 zł

rodzinny (2+2) - 35 zł

normalny - 12 zł

Na zamku znajdują się też stoiska z pamiątkami oraz dodatkowe atrakcje.

Zamek Królewski w Chęcinach

ul. Małogoska 7

26-060 Chęciny

Centrum Nauki Leonardo da Vinci Chęciny

To drugi co do wielkości, po warszawskim Centrum Kopernik, park nauki w Polsce. Powstał w otoczeniu przepięknego parku pałacowego na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

rodzinne atrakcje świętokrzyskie

​Atrakcje Centrum Nauki Leonardo da Vinci Chęciny

W Centrum Leonardo da Vinci wszystkie eksperymenty naukowe można przeprowadzić samemu, a służą do tego bardzo ciekawe eksponaty, które zmieniają zdobywanie wiedzy w zabawę. Kręcąc się na karuzeli Koło Fizyka można poznać działanie siły odśrodkowej, uderzając w Dzwony Rurowe zrozumieć zjawisko fali stojącej, a wprawiając w ruch kule na Kołysce Newtona pojąć zasady zachowania pędu i energii. Są tu też takie stanowiska interaktywne jak Harfa Świetlna, Koło Chomika, Wir Wodny, Wielka Dmuchawa, Lejek Grawitacyjny, Komnata Amesa czy Telegraf Akustyczny. A to tylko niektóre z nich. Aby przybliżyć odwiedzającym geniusz patrona centrum – mistrza Leonarda, sprowadzono tu także wystawę "Świat Leonarda da Vinci", sporządzoną przez centrum badawcze Leonardo3 z Mediolanu. Do tej pory wystawa była prezentowana w Tokio, Nowym Jorku czy Chicago. Są tu modele maszyn skonstruowanych przez mistrza, modele mostu obrotowego i miasta idealnego, a także reprodukcje jego obrazów (m.in. słynnej Ostatniej Wieczerzy). Na stanowiskach interaktywnych można zabawić się w malowanie jego dzieł czy konstruowanie wynalazków. Centrum organizuje też ciekawe warsztaty naukowe dla dzieci i młodzieży w różnym wieku.

centrum nauki Chęciny

Godziny otwarcia Centrum Nauki Leonardo da Vinci Chęciny

poniedziałek - nieczynne

wtorek-piątek - 9.00-16.00

sobota-niedziela - 9.00-17.00

Ceny biletów Centrum Nauki Leonardo da Vinci Chęciny

normalny – 15 zł

ulgowy – 9 zł

rodzinny (2+2) – 32 zł

rodzinny mini (2+1) - 28 zł

grupowy normalny (pow. 10 osób) – 8 zł

Dojazd: