Zamek Chęciny i Centrum Nauki Leonadro da Vinci

atrakcje dla dzieci Chęciny

Wizyta w średniowiecznym Zamku Królewskim w Chęcinach oraz w położonym na podzamczu Centrum Nauki Leonardo da Vinci to wspaniały pomysł na rodzinne spędzanie czasu. 

Odwiedzając niewielkie Chęciny w województwie świętokrzyskim mamy okazję zobaczyć dwie wyjątkowe atrakcje. Majestatyczny zamek pamiętający czasy Władysława Łokietka i mieszczące się w pobliskim Podzamczu centrum nauki to symboliczne połączenie tradycji z nowoczesnością. Za jednym razem otrzymujemy możliwość poznania historii i najnowszych technologii. Taka różnorodność podczas jednej wycieczki na pewno przypadnie do gustu dzieciom, które przecież nie znoszą się nudzić.

rodzinne atrakcje Chęciny

Zwiedzanie Zamek Królewski Chęciny

Wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku zamek był ze względu na swoje położenie na wzgórzu wysokości 360 m niezwykle trudną do zdobycia warownią. Zbudowany został z wapienia i piaskowca, składa się z zamku górnego oraz przygródka z dziedzińcem. Górują nad nim dwie okrągłe wieże i czworokątna baszta. Dla Władysława Łokietka przez pewien czas stanowił nawet centrum administracyjne i polityczne. Stąd wyruszały wojska na słynną Bitwę pod Płowcami w 1331 roku. Potem zamek rozbudował Kazimierz Wielki i przez wiele lat stanowił królewską twierdzę. Potem został zniszczony przez Szwedów, a następnie ruiny zaczęły niszczeć. Po II wojnie odbudowano wieże i na jednej z nich urządzono punkt widokowy, a w ostatnich latach trwała gruntowna rewitalizacja, mająca przywrócić mu dawny blask. Na zamku odbywają się festyny i turnieje rycerskie.

Ceny biletów Zamek Królewski Chęciny

Zamek zostanie ponownie udostępniony do zwiedzania w kwietniu 2015. Ceny biletów nie są jeszcze znane.

rodzinne atrakcje świętokrzyskie

​Atrakcje Centrum Nauki Leonardo da Vinci Chęciny

To drugi co do wielkości, po warszawskim Centrum Kopernik, park nauki w Polsce. Powstał w otoczeniu przepięknego parku pałacowego na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. W Centrum Leonardo da Vinci wszystkie eksperymenty naukowe można przeprowadzić samemu, a służą do tego bardzo ciekawe eksponaty, które zmieniają zdobywanie wiedzy w zabawę. Kręcąc się na karuzeli Koło Fizyka można poznać działanie siły odśrodkowej, uderzając w Dzwony Rurowe zrozumieć zjawisko fali stojącej, a wprawiając w ruch kule na Kołysce Newtona pojąć zasady zachowania pędu i energii. Są tu też takie stanowiska interaktywne jak Harfa Świetlna, Koło Chomika, Wir Wodny, Wielka Dmuchawa, Lejek Grawitacyjny, Komnata Amesa czy Telegraf Akustyczny. A to tylko niektóre z nich. Aby przybliżyć odwiedzającym geniusz patrona centrum – mistrza Leonarda, sprowadzono tu także wystawę "Świat Leonarda da Vinci", sporządzoną przez centrum badawcze Leonardo3 z Mediolanu. Do tej pory wystawa była prezentowana w Tokio, Nowym Jorku czy Chicago. Są tu modele maszyn skonstruowanych przez mistrza, modele mostu obrotowego i miasta idealnego, a także reprodukcje jego obrazów (m.in. słynnej Ostatniej Wieczerzy). Na stanowiskach interaktywnych można zabawić się w malowanie jego dzieł czy konstruowanie wynalazków. Centrum organizuje też ciekawe warsztaty naukowe dla dzieci i młodzieży w różnym wieku.

centrum nauki Chęciny

Zobacz film zapowiadający wystawę:

Ceny biletów Centrum Nauki Leonardo da Vinci Chęciny

normalny – 15 zł
ulgowy – 9 zł
rodzinny (2+2) – 40zł
grupowy normalny (pow. 10 osób) – 10 zł
grupowy ulgowy (pow. 10 osób) – 5 zł

Dojazd: