Centrum Hewelianum Gdańsk

Forty Gradówa Góra Gdańsk Centrum Hewelianum

Nad miejscem tym czuwa duch legendarnego gdańskiego astronoma – Jana Heweliusza. Tutaj nauka nie kojarzy się z nudnymi lekcjami, a staje się fascynującą zabawą i przygodą. Miejsce to świetnie łączy edukację z rekreacją, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.


Siedzibą tego nowoczesnego centrum nauki są położone w samym centrum Gdańska fortyfikacje obronne z XIX wieku. Na terenie kompleksu znajduje się również park ze stawem oraz Krzyż Milenijny umieszczony na Gradowej Górze, jednym z najciekawszych punktów widokowych miasta.

Gdańsk atrakcje dla dzieci Centrum Hewelianum

Wystawy i atrakcje dla dzieci Centrum Hewelianum Gdańsk

 

 

W Centrum Hewelianum czekają wręcz tony wiedzy, ale nie są one zamknięte w opasłych tomach, a prezentowane na łatwo dostępnych stałych wystawach multimedialnych. Każda z nich dotyczy innego zagadnienia z zakresu fizyki, chemii, biologii, geografii, astronomii, ekologii czy historii. Najważniejsze jednak, że możemy tu samodzielnie przeprowadzać eksperymenty i dowiedzieć się, „jak to działa”. Na wystawie „Energia, Niebo i Słońce” poznamy proces powstawania fali dźwiękowej i budowę Układu Słonecznego, na wystawie „Dookoła Świata” zobaczymy, jak powstała Ziemia i przejdziemy wszystkie siedem kontynentów, oglądając charakterystyczne dla nich zjawiska przyrodnicze, a odwiedzając „Łamigłówkę” dowiemy się, jak wielką liczbą jest milion. „Laboratorium Pana Kleksa” przeznaczone jest dla dzieci do lat 9, mogą odkrywać w nim kosmos, nauczyć się rozpoznawać kształty zwierząt i odgłosy ptaków oraz udadzą się w niezwykła podróż po globie, a wszystko to w formie wesołej zabawy. Z kolei wystawy z cyklu „Wehikuł Czasu” zabierają nas w podróż po przeszłości – „Człowiek i Pocisk” to 14 ekspozycji historycznych w odrestaurowanych obiektach fortowych, „Zabawy z Historią” umieszczone w Baterii Moździerzy to możliwość odbycia szkolenia z obsługi sprzętu wojskowego niegdyś tu używanego, a „Hewelianum bez barier” pozwala poznać historię fortu Góry Gradowej za pomocą multimediów, dostępnych również dla osób niewidomych i niepełnosprawnych. Niedługo też dostępna będzie „Galeria Ruchu”, w której zobaczyć będzie można różne formy ruchu i przykłady prezentujące prawa dynamiki. Poza tym, dla grup zorganizowanych w Centrum Hewelianum urządzane są też inne zajęcia edukacyjne.

Centrum Hewelianum rodzinne atrakcje

Ceny biletów Centrum Hewelianum Gdańsk

Pakiety zwiedzania wystaw stałych:

                                                          normalny          ulgowy          grupowy        rodzinny
1.
„Energia, Niebo i Słońce”
„Łamigłówka”
„Zabawy z Historią”                             9 zł                  7 zł                6 zł                23 zł

2.
„Dookoła Świata”
„Łamigłówka”
„Zabawy z Historią”                             9 zł                    7zł                 6zł                23 zł

3.
„Energia, Niebo i Słońce”
„Dookoła Świata”
„Łamigłówka”
„Zabawy z Historią”                            13 zł                    9 zł                8 zł              30 zł

Zajęcia edukacyjne w „Laboratorium Pana Kleksa”

normalny – 12 zł
ulgowy – 10 zł
grupowy – 8 zł

Wystawa „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk”, „Wehikuł Czasu – Hewelianum bez barier” – wstęp bezpłatny

Zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych

60 zł za grupę (max.30 osób) + bilet wstępu na wystawę dla każdej z osób.