Hevelianum Gdańsk – nauka atrakcją samą w sobie

człowiek i pocisk hevelianum gdańsk atrakcje ceny bilety
Możemy kazać dzieciom grzecznie siedzieć i z książek uczyć się historii, biologii czy geografii, tylko po co, jeśli na wyciągnięcie ręki mamy miejsca takie jak Hevelianum? Jeden pobyt w tak nowoczesnym i interaktywnym centrum nauki, a nasza pociecha zapamięta więcej niż z niejednej lekcji w szkole czy przedszkolu. Nauka nie musi być nudna i w XXI wieku wreszcie możemy przekonać się o tym na własnej skórze. Pozostaje nam tylko znaleźć miejsca, które pozwolą zdobywać wiedzę, jednocześnie bawiąc się i eksperymentując. Dobrze, że po przyjeździe do Gdańska nie trzeba ich długo szukać. Hevelianum mieści się w samym centrum miasta, na Górze Gradowej, tuż obok dworca PKP. Na terenie fortyfikacji obronnych z XIX w. (obszar liczy ponad 20 ha), w przepięknym punkcie widokowym miasta, powstała jedna z ciekawszych atrakcji dla dzieci w Gdańsku uhonorowana godłem Turystyczny Produkt Roku 2019.

Najlepsze miejsce na zakupy w Gdańsku

Gdańsk atrakcje dla dzieci rodzinne 2023

pomorskie rodzinne atrakcje dla dzieci gdańsk gdzie z dzieckiem opinie

Wystawy i atrakcje dla dzieci Hevelianum Gdańsk

Wystawa "Dookoła świata"

Czy możliwym jest, by zwiedzić cały świat w ciągu kilkudziesięciu minut? Okazuje się, że w Centrum Hevelianum w Gdańsku nie ma rzeczy niemożliwych! Wszyscy odwiedzający będą mieli okazję poznać cały świat i przeżyć niesamowitą przygodę na terenie dawnych Koszar Schronowych. Swoją wędrówkę zaczną od poznania wnętrza ziemi, dotrą do Azji, gdzie będą mogli własnoręcznie zbudować Himalaje, a następnie w Afryce zobaczą na własne oczy pustynną burzę! Płonące drzewo, powstawanie fal czy wiatr wiejący z ogromną prędkością - te i inne atrakcje czekają zwiedzających w Australii, z której przeniosą się na Antarktydę, by doświadczyć zjawiska zorzy polarnej. W Ameryce Południowej będą mogli podziwiać piękne motyle i spotkać anakondę, a w Ameryce Południowej czekają na zwiedzających gejzery i tornado! Cała podróż kończy się na naszym kontynencie - w Europie, gdzie w tajemniczej budce telefonicznej usłyszymy słowa "Kocham Cię!" w wielu językach!

Wystawa "Łamigłówka"

Wstęga Möbiusa, Trójkąt Pascala, fraktal Sierpińskiego... wiemy, że ma to związek z matematyką, ale gdyby ktoś poprosił nas o wyjaśnienie ich sensu, musielibyśmy dyplomatycznie zamilknąć? Tego właśnie nie chcemy dla naszych dzieciaków! Wystawa “Łamigłówka” to aż dwadzieścia interaktywnych stanowisk, które bez zbędnego teoretyzowania pokażą, o co chodzi w tych zagadnieniach. Dzieci będą mogły przekonać się też, jak wyglądałyby, gdyby miały idealne proporcje, jak można zmierzyć odległość na różne sposoby, na czym polega fenomen liczby pi i jak nauczyć się tabliczki mnożenia przy pomocy pewnej bardzo świetlistej wieży. Jeśli ktoś zastanawia się, jak wygląda miliard, również otrzyma odpowiedź.

łamigłówka hevelianum gdańsk atrakcje ceny bilety łamigłówka hevelianum gdańsk atrakcje ceny bilety

Wystawa "Z energią!" i pracownia REenergii

Czy dla kilkulatka, który od dziecka kojarzy energię elektryczną z gniazdkiem, którego nie wolno dotykać, istniałoby coś równie ciekawego jak wywoływanie różnorodnych zjawisk związanych z prądem? Wystawa “Z energią!” to nie tyle odkrywanie tajemnic elektryczności, ile szeroko pojętej energii i świata fizyki w ogóle. Tak szeroko pojętej, że w jej skład wchodzą nie tylko własnoręczne wywoływanie fali tsunami w ogromnym akwarium, obserwowanie fali dźwiękowej, symulator jazdy (nasze dziecko będzie prowadziło auto np. deszczową nocą!) czy powodzi, ale też stanowiska i eksperymenty w pracowni REenergii związane z ekologią. Tutaj zobaczymy, jak nadać naszym odpadom drugie życie, ile śmieci widać z kosmosu, ale też będziemy kierować samolotem za pomocą wiązku światła lub prześwietlać baterię. z energią hevelianum gdańsk atrakcje ceny bilety

Wystawa "Zabawy z historią"

Ta część znajduje się na słynnej Górze Gradowej, dzięki czemu ceglane otoczenie potęguje niesamowity klimat tutejszej wystawy. Dowiemy się tutaj, w jaki sposób ładowano niegdyś broń, jak liczono kule armatnie czy poznamy tajniki wojskowości. W Baterii Moździerzy zobaczymy repliki moździerzy i co więcej, za pomocą gestów nauczymy się je obsługiwać. Szkolenie kończy się wystrzeleniem przez nas wirtualnego działa.  Dzięki najnowszym technologiom możemy też przebrać się za milicjanta miejskiego z 1734 r. lub grenadiera 5. Pułku Grenadierów im. króla Fryderyka I z 1910 r.

zabawy z historią hevelianum gdańsk atrakcje ceny bilety

Wystawa "Wehikuł czasu - człowiek i pocisk"

Z tego miejsca będziemy mogli nie tylko podziwiać przepiękną panoramę Gdańska, ale i poznać nieco historię miejsca, w którym się znajdujemy. Stare forty zyskały nowe oblicze - tworzy je czternaście ekspozycji składających się na przepiękną wystawę. W starych schronach poznamy tajniki wojenne, historię czarnego prochu i wybrane epizody z dziejów gdańskiego fortu.

człowiek i pocisk galeria ruchu hevelianum gdańsk atrakcje ceny bilety

człowiek i pocisk hevelianum gdańsk atrakcje ceny bilety

Wystawa "Warsztat wyobraźni" (dawniej "Laboratorium Pana Kleksa")

To miejsce spodoba się wszystkim dzieciom, bo to ogromne królestwo zabawy! Aż cztery bajkowe krainy, mnóstwo kolorów i kształtów - to niektóre z atrakcji Laboratorium. Dzieci będę mogły nauczyć się samodzielnie wiązać buty, obsługiwać zegar i poznawać świat. W Warsztacie Wyobraźni czekają na nie także zabawy edukacyjne w towarzystwie animatora.   warsztat wyboraźni hevelianum gdańsk atrakcje ceny bilety warsztat wyobraźni hevelianum gdańsk atrakcje ceny bilety

Sala "W dżungli wyobraźni. Kreatywny Plac Zabaw"

Wystarczy popatrzeć na zdjęcie poniżej, by od razu wiedzieć, że dzieci po wejściu tu będą zachwycone. Wielkie, miękkie klocki sprzyjają tworzeniu najróżniejszych konstrukcji i twórczej zabawie. To tutaj dzieci mogą popuścić wodze wyobraźni, ćwiczyć pracę zespołową i wspólnie tworzyć imponujące konstrukcje. Goście indywidualni mogą wejść tutaj w soboty i niedziele. kreatywny plac zabaw hevelianum gdańsk atrakcje ceny bilety

Planetarium mobilne STELLAEBURGUM

To jedna z największych atrakcji Hevelianum, czynna jednak tylko w okresie od maja do października. To tutaj dzieci będą miały możliwość rozpoznawania gwiazd, określania ich wieku czy rozróżniania ich pod względem koloru. Z bliska zobaczymy inne planety naszego układu słonecznego, a nawet dowiemy się, jaka panuje tam obecnie pogoda! Mobilne Planetarium to wspaniała atrakcja dla całej rodziny, której pod żadnym pozorem nie wolno nam przegapić!

Pracownia "Galeria ruchu"

Ponad trzydzieści dydaktycznych stanowisk rozmieszczonych w dziewięciu salach - to tutaj możemy obserwować ruch w różnej formie i postaci. Ta pracownia nie jest na co dzień otwarta dla indywidualnych osób zwiedzających - jest udostępniana pomorskim uczelniom wyższym, gimnazjom i szkół ponadgimnazjalnych. Można się tu jednak dostać podczas wydarzeń specjalnych jak choćby Europejska Noc Muzeów.

galeria ruchu hevelianum gdańsk atrakcje ceny bilety

Ceny biletów Hevelianum Gdańsk

Dookoła Świata, Łamigłówka z Energią:

 • bilet normalny 25 zł
 • bilet ulgowy 20 zł
 • bilet rodzinny 60 zł

Laboratorium Ruchu - zwiedzanie z edukatorem

 • bilet normalny 25 zł
 • bilet ulgowy 20 zł

Dookoła Świata

 • bilet normalny 15 zł
 • bilet ulgowy 10 zł

Kreatywny Plac Zabaw - Warsztaty

 • 25 zł za dziecko

Dzieje Fortu - Zwiedzanie z przewodnikiem

 • bilet normalny 25 zł
 • bilet ulgowy 20 zł
Fort Nocą. Spotkanie z duchami Góry Gradowej
 • bilet normalny 50 zł
 • bilet ulgowy 40 zł
Gdańsk wielu kultur i religii
 • bilet normalny 25 zł
 • bilet ulgowy 20 zł
4 żywioły – science show
 • bilet normalny 25 zł
 • bilet ulgowy 20 zł

Hevelianum Gdańsk - godziny otwarcia

WAKACJE I FERIE

 • poniedziałek—niedziela: 10:00—18:00
WRZESIEŃ — CZERWIEC
 • poniedziałek - nieczynne
 • wtorek - piątek: 08:00—16:00
 • weekendy: 10:00—18:00
HEVELIANUM W 2021 ROKU NIE BĘDZIE PRACOWAĆ
 • 1 stycznia, 6 stycznia, 2 kwietnia, 3 kwietnia, 4 kwietnia, 5 kwietnia, 1 listopada, 24 grudnia, 25 grudnia, 26 grudnia, 31 grudnia
co robić z dzieckiem w gdańsku atrakcje dla dzieci pomorskie centrum hevelianum opinie

Hevelianum Gdańsk - lokalizacja

Czytaj również: Gdańsk - atrakcje dla dzieci