Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka Warszawa

rodzinne atrakcje Warszawa mazowieckie

Podobno szczęścia nie dają, ale żyć bez nich trudno – pieniądze! Centrum Pieniądza to idealne miejsce, żeby dowiedzieć się o nich wszystkiego jak najwcześniej.

Po wizycie zapraszamy na zakupy i rozrywkę: Warszawa centrum handlowe z atrakcjami dla dzieci

AdvertisementJuż od tysięcy lat istnieje w naszej kulturze, choć wielokrotnie zmieniał swoje formy. Budzi emocje, czasem doprowadza do gwałtownych czynów, marzą o nim wszyscy. Pieniądz może powodować zagrożenia i różnice społeczne, ale ściśle wiąże się z systemem ekonomicznym i bez wątpienia przysłużył się rozwojowi cywilizacji. Aby zrozumieć jego istotę, najlepiej udać się do Centrum Pieniądza NBP, gdzie w atrakcyjny sposób przedstawiona została jego historia, sposób działania i leżące u jego podstaw teorie ekonomiczne. Patronem i pomysłodawcą centrum jest Sławomir Skrzypek, były prezes NBP zmarły tragicznie w katastrofie smoleńskiej.

Centrum pieniądza Warszawa NBP atrakcje

Atrakcje w Centrum Pieniądza NBP

Centrum Pieniądza udostępnia gościom łącznie 16 sal ekspozycyjnych wypełnionych multimediami i unikatowymi eksponatami. Można tu zobaczyć monety i banknoty z różnych okresów, przenosić się w czasie, dowiedzieć się, jak działały najstarsze systemy pieniężne, poznać zalążki polskiej bankowości, zrozumieć, co dzieje się z pieniądzem w trakcie wojny i kryzysu gospodarczego, a nawet odwiedzić Skarbiec. Skomplikowane procesy ekonomiczne pokazane są tu w łatwy do zrozumienia sposób, dzięki czemu inflacja, rynki finansowe i nowoczesne systemy płatności przestają być tajemnicą. Na szczególną uwagę zasługują sale, w których działają interaktywne urządzenia, pozwalające np. sprawdzić autentyczność pieniądza, zobaczyć wnętrze bankomatu czy poznać proces projektowania i produkcji monet i banknotów. Poza tym obejrzeć można tu unikalną kolekcję 919 najcenniejszych monet z kolekcji NBP oraz samemu podnieść sztabkę złota. Dodatkowo w centrum utworzono także wystawę „Pieniądz w sztuce” prezentującą dzieła związane z pieniądzem.

Sprawdź również: inne atrakcje dla dzieci w Warszawie

Centrum Pieniądza mazowieckie Warszawa atrakcje opinie

Godziny otwarcia Centrum Pieniądza NBP

poniedziałek – nieczynne

wtorek-środa, piątek-niedziela – 10.00-18.00

czwartek – 10.00-20.00

Wstęp do centrum jest bezpłatny. Zwiedzanie zajmuje około 1,5 godziny. Można też rezerwować telefonicznie zajęcia dla szkół oraz zwiedzanie z animatorem dla innych grup.

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka

ul. Świętokrzyska 11/21 (siedziba NBP)

00-919 Warszawa

Odwiedziliście już Centrum Pieniądza NBP? Podobały Wam się przygotowane dla Was atrakcje? Skomentujcie je na naszej stronie - czekamy na Wasze opinie!

 

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *