Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka Warszawa

rodzinne atrakcje Warszawa mazowieckie

Centrum Pieniądza NBP to najnowocześniejsze w Europie Środkowej centrum ekspozycyjno-edukacyjne opowiadające o bankowości. Na ponad 2000 metrów kwadratowych zgromadzono kilka tysięcy unikalnych eksponatów. Misją Centrum Pieniądza NBP jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej historii pieniądza oraz przystępne przedstawianie zagadnień z zakresu ekonomii, bankowości i rynków finansowych. Dzięki temu wasze dzieci będą bardziej świadome nie tylko tego, skąd biorą się pieniądze, ale też jakie są ich dzieje!

Zobaczcie co na Was czeka w Centrum Pieniądza NBP WEJŚCIE ZAWSZE BEZPŁATNE

Sprawdź koniecznie: warszawa-z-dzieckiem-Smart-Kids-2023

Przyjdź jeśli chcesz zobaczyć:
 • unikalną kolekcję monet
 • milion złotych w banknotach
 • skarbiec i bankowóz
 • 12,5 kilogramową sztabę złota, którą możesz podnieść
 • pierwszy polski banknot polimerowy
 • prezentację projektowania i produkcji pieniądza.
Przyjdź jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie:
 • czy wszystkie monety dadzą się zamknąć w portfelu lub schować w kieszeni?
 • kiedy nazwa Polska po raz pierwszy pojawia się na monecie?
 • jak pierwotnie przedstawiano nasze godło?
 • do czego odnoszą się wyrażenia „dobry żart tymfa wart” lub „zły szeląg”?
Centrum pieniądza Warszawa NBP atrakcje

Atrakcje w Centrum Pieniądza NBP

Położone na ulicy Świętokrzyskiej, warszawskie Centrum Pieniądza udostępnia gościom łącznie 16 sal ekspozycyjnych wypełnionych niezwykle ciekawymi multimediami i unikatowymi eksponatami. Można tu zobaczyć monety i banknoty z różnych okresów, przenosić się w czasie i przy okazji dowiedzieć się, jak działały najstarsze systemy pieniężne czy nawet odwiedzić Skarbiec. To świetny sposób na poznanie zalążków polskiej bankowości, To nie wszystko! Na miejscu uzyskacie także szansę na zrozumienie nieco bardziej abstrakcyjnych kwestii, takich jak to, co dzieje się z pieniądzem w trakcie wojny i kryzysu gospodarczego!

skarbiec npb centrum pieniadza bezpłatna atrakcje

Skomplikowane procesy ekonomiczne pokazane są tu w łatwy do zrozumienia sposób, dzięki czemu inflacja, rynki finansowe i nowoczesne systemy płatności przestają być tajemnicą. Na szczególną uwagę zasługują sale, w których działają interaktywne urządzenia, pozwalające np. sprawdzić autentyczność pieniądza, zobaczyć wnętrze bankomatu czy poznać proces projektowania i produkcji monet i banknotów. Poza tym obejrzeć można tu unikalną kolekcję 919 najcenniejszych monet z kolekcji NBP oraz samemu podnieść sztabkę złota. Dodatkowo w centrum utworzono także wystawę „Pieniądz w sztuce” prezentującą dzieła związane z pieniądzem.

warszawa centrum pieniądza nbp bezpłatne atrakcje

Godziny otwarcia Centrum Pieniądza NBP

 • poniedziałek – nieczynne
 • wtorek - środa, piątek - niedziela – 10:00-18:00
 • czwartek – 10:00-20:00

Wstęp do centrum jest bezpłatny.

Zwiedzanie zajmuje około 1,5 godziny. Rezerwacje na zwiedzanie z animatorem dla grup zorganizowanych (powyżej 10 osób) są prowadzone w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 10.30-15.30 oraz we wtorki i czwartki  w godzinach 13.00-15.30 pod numerem telefonu +48 22 185 25 25 (w każdej grupie może być maksymalnie 25 osób).

Dowiedz się więcej >>tutaj<<

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka

ul. Świętokrzyska 11/21 (siedziba NBP)

00-919 Warszawa

Odwiedziliście już Centrum Pieniądza NBP? Podobały Wam się przygotowane dla Was atrakcje? Skomentujcie je na naszej stronie - czekamy na Wasze opinie!