Laboratorium Wyobraźni Poznań – spotkanie nauki z zabawą

ppnt laboratorium wyobrazni poznan atrakcje rodzinne opinie cennik
Dzieci jak to dzieci — są niezwykle ciekawskie i nawet najbardziej banalne rzeczy stają się dla nich wielką eskapadą po nową wiedzę. Na całe szczęście, istnieją miejsca, które potrafią pobudzać wyobraźnię oraz kreatywność w niestandardowy i dotąd nieznany dzieciom sposób. Czego więc możemy oczekiwać po odwiedzeniu Laboratorium Wyobraźni?  

Samo Laboratorium Wyobraźni to pierwsze centrum nauki zlokalizowane w województwie wielkopolskim. Jego oferta jest naprawdę rozległa, a co najlepsze — skierowana jest zarówno do dzieci, jak i rodziców, pragnących towarzyszyć swoim pociechom w procesie poznawania świata. Misja, jaką stawia sobie Laboratorium Wyobraźni, to zbudowanie ciekawości do wszystkiego co nas otacza, a także zdobycie bardzo rozległej wiedzy na temat zjawisk obecnych w naszym życiu na co dzień. Cały kompleks został podzielony na trzy, zupełnie różne od siebie części, tak aby można było przeżyć niezwykłą przygodę związaną z nauką.

Wystawa Czerwona w Laboratorium Wyobraźni

Naszą przygodę najlepiej zacząć od Wystawy Czerwonej, której “sercem” jest interaktywna ekspozycja składająca się aż z trzech części składowych. Pierwsza z nich jest dedykowana poznawaniu zróżnicowanych zjawisk naukowych przez najmłodszych. Rzadko kiedy możemy zauważyć tak świetnie i prosto wytłumaczone to, jak działa ciśnienie czy elektryczność!

Druga część interaktywnej ekspozycji skupia się na zgłębianiu tajemnic z zakresu fizyki i biologii. Dzieje się to przy pomocy dwóch stanowisk multimedialnych, na których dzieci sprawdzą chociażby to jak bada się wiek drzew, lub jak działa akcelerator jonów węglowych. Dobra zabawa gwarantowana!

stanowiska multimedialne laboratorium wyobrazni poznan atrakcje rodzinne opinie cennik

Trzecia część wystawy to “ciemnia” pozwalająca na zagłębienie się w świat fizyki. To tutaj dzieci będą mogły zbadać, jak działają zjawiska związane ze światłem. Dzieci mogą tu sprawdzić jak powstają zdjęcia w aparacie fotograficznym czy też jak można śledzić bieg promieni przy pomocy zróżnicowanych przyrządów. Fizyka wcale nie musi być nieciekawa!

Na terenie Wystawy Czerwonej swoje miejsce znalazło również Experymentarium, czyli bardzo dobrze zaopatrzone laboratorium stanowiące przestrzeń wielu ciekawych zajęć tematycznych z przeróżnych zakresów. Każde takie spotkania prowadzone jest pod okiem ekspertów, pozwalających dzieciom na przeprowadzanie ciekawych eksperymentów czy badań w sposób samodzielny. To najlepszy sposób na naukę!

poznan laboratorium wyobrazni atrakcje cennik

Ostatnim elementem “czerwonej części” Laboratorium wyobraźni jest cyfrowe planetarium, umożliwiające dzieciom poznanie przestrzeni kosmicznej i zjawisk w nich zachodzących. Prowadzone są tu projekcie filmowe (wzbogacane o komentarz astronoma) dostosowane do różnych grup wiekowych oferujące poznanie wielu ciekawych zagadnień, takich jak początki życia na Ziemi.

To jednak nie wszystko — od wtorku do czwartku w tej strefie znajdziecie zajęcia akustyczne wykorzystujące interaktywną grę Knoocker. Zasady gry są proste — należy trafiać piłką w elementy wyświetlane na ściance, jednak cała rozgrywka może wzbudzić niemałe emocje!

Sprawdź także: Poznań – atrakcje dla dzieci 

Wystawa Zielona w Laboratorium Wyobraźni

Wystawa zielona podzielona jest na trzy części stałe oraz jedną wystawę czasową. Pierwszą z nich jest drugi obszar Experymentarium, gdzie w trakcie trwania ciekawych zajęć laboratoryjnych dzieci zmierzą się z tym, co kryje chemia, fizyka czy nawet robotyka!

laboratorium wyobrazni poznan atrakcje rodzinne opinie cennik

Strefa „Zaplątany umysł” to świetne miejsce dla wszystkich dzieci, lubiących łamigłówki i niełatwe zadania z zakresu matematyki. Każdy umysł ścisły będzie musiał się tu wykazać niemałą błyskotliwością. Czy twoje dziecko poradzi sobie z tymi zagwozdkami?

BIG Board

Ostatnim ze stałym eksponatów na Wystawie Zielonej jest BIG Board. Jest to sporej wielkości platforma umożliwiająca sterowanie obiektem na ekranie. Jego ruch zależny jest od tego, w którym miejscu znajdują się na niej gracze, stąd też konieczna jest wręcz nienaganna współpraca!

Wystawa czasowa w Laboratorium Wyobraźni

Na tej wystawie swoje miejsce znalazła także ciekawa interaktywna ekspozycja czasowa, zatytułowana “Barwy, światło i ruch”. Pozwala ona dzieciom na zrozumienie między innymi tego, jak działa stroboskop, czym jest widzenie 3D i nie tylko! To świetne doświadczenie dla każdego z wizytujących wystawę gości niezależnie od wieku i wiedzy na temat naukowych zjawisk.

Godziny otwarcia – Laboratorium Wyobraźni Poznań:

W trakcie trwania sezonu zimowego (październik — marzec), Laboratorium czynne jest od poniedziałku do soboty oraz w wybrane niedziele. W przypadku sezonu letniego (kwiecień — wrzesień), ekspozycje otwarte są od poniedziałku do soboty.

Przed odwiedzeniem Laboratorium Wyobraźni należy zarezerwować wejście na konkretne strefy z pomocą systemu online.

Ceny biletów do Laboratorium Wyobraźni:

Pakiet pełny

bilet normalny: 35 zł

bilet ulgowy: 27 zł

bilet rodzinny: 110 zł

Bilet do Eksperymentarium

bilet normalny: 16 zł

bilet ulgowy: 14 zł

bilet rodzinny: 52 zł

Bilet do Planetarium

bilet normalny: 16 zł

bilet ulgowy: 14 zł

bilet rodzinny: 52 zł

Bilet na jedną z ekspozycji

bilet normalny: 12 zł

bilet ulgowy: 10 zł

bilet rodzinny: 32 zł