Aktualne obostrzenia: szkoły zdalnie, ZAKAZ WYCHODZENIA z domu…

nauka zdalna obostrzenia nowe zasady koronawirus szkoła zakaz wychodzenia dzieci z domu
Dziś odbyła się kolejna konferencja Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, na której dowiedzieliśmy się więcej o nowych, obowiązujących w naszym kraju obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.  Warto też zaznaczyć, że tuż przed konferencją podano aktualne statystyki zakażeń – niestety ponownie zobaczyliśmy rekordową liczbę (aż 13 632 zakażeń).  Nowe obostrzenia to tzw. „mały lockdown”.  Cała Polska staje się czerwoną strefą. Dzieci i młodzież w ciągu dnia nie mogą same wychodzić z domów! Szczegóły niżej!

Gwoli przypomnienia, do tej pory w Polsce funkcjonowały 3 strefy: zielona, żółta i czerwona. Podczas gdy ta pierwsza uważana była za relatywnie bezpieczną, to w dwóch ostatnich obowiązywały dodatkowe zasady bezpieczeństwa. To, który powiat zostanie zaliczony do danej strefy, zależne jest od współczynnika przyrostu zakażeń. Dla przykładu do czerwonej strefy trafiają powiaty, w których odsetek nowych zakażeń na 10 tys. mieszkańców przekracza 12.

10 października 2020 r. obostrzenia ze stref żółtych zostały rozszerzone na cały kraj. Fakt ten nałożył na nas kolejne obostrzenia m.in. zawieszenie działalności aquaparków, basenów, siłowni, kina i teatry z ograniczeniem do 25 % zajętej liczby miejsc na widowni, nauka zdalna dla uczniów szkół wyższych i ponadpodstawowych oraz obowiązek noszenia maseczek również w przestrzeni publicznej.

Wprowadzając dziś nowe ograniczenia Premier Morawiecki mówił:

„Te obostrzenia są poważne, ale liczę też na to, że gospodarka będzie dalej pracować na obrotach szybszych niż wiosną.(…) Kluczowa zmiana, którą dzisiaj wdrażamy to szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym, żeby zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji publicznej i kontakty społeczne. To bardzo ważne, żeby przerwać łańcuch transmisji.(…) W godzinach 8:00-16:00 przemieszczanie się osób do 16 r.ż. jest możliwe tylko pod opieką dorosłego.”

Nowe obostrzenia wprowadzone 23.10.2020 r.

  • cała Polska strefą czerwoną
  • nauka zdalna dla uczniów szkół podstawowych klas 4-8
  • zakaz samodzielnego wychodzenia dzieci i młodzieży w godzina 8-16
  • obostrzenia dla gastronomii: zamknięcie restauracji – pozostaje tylko opcja „na wynos” i dowóz
  • zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób!!!
  • „zostań w domu” – ograniczenie przemieszczania się dla osób powyżej 70 roku życia
  • 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 m2
  • transport publiczny z ograniczeniem do 50 % miejsc siedzących lub 30 % wszystkich miejsc
  • ograniczenie imprez i spotkań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza jednego gospodarstwa domowego

Koronawirus: nowe ograniczenia w Polsce

nowe obostrzenia koronawirus - zakaz wychodzenia dzieci - 24 październik nauka zdalna szkoły podstawowe

Czekamy na Wasze opinie na naszym Facebooku!

 

covid 19 atrakcje dla dzieci czy działają

Koronawirus – co z atrakcjami dla dzieci? 

Obostrzenia nałożone na cały kraj sprawiły, że jako rodzice możemy mieć problem nie tyle, co z dostosowaniem się do obecnej sytuacji, ale też z ewentualnym ciekawym zorganizowaniem czasu dla naszych dzieci. Problem ten staje się jeszcze bardziej widoczny, gdy spojrzymy na obostrzenia związane z działalnością miejsc takich jak wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne. Na czym polegają te ograniczenia? Otóż cytując rządową stronę gov.pl: “w strefie żółtej mogą funkcjonować wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne. Istnieje jednak obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających była nie większa niż 1 osoba na 10 m2 powierzchni obiektu, bez uwzględnienia parkingów. W strefie czerwonej działalność tego typu miejsc zostaje zawieszona.

Co jednak oznaczają te słowa? Otóż w przypadku strefy czerwonej, w której na 17.10.2020 znajduje się 152 powiatów sprawa jest jasna – działalność tego typu miejsc będzie zawieszona. W przypadku strefy żółtej – sytuacja jest nieco inna. Śledząc wspomniany przez nas cytat, zauważymy, że “w strefie żółtej mogą funkcjonować wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne…”, co oznaczać może, że ostateczna decyzja należeć będzie do administratorów danych obiektów. Zanim zdecydujecie się na wizytę w wybranej przez was atrakcji, zalecamy odwiedzenie strony internetowej lub mediów społecznościowych danej atrakcji, gdzie sprawdzicie najświeższe informacje na ich temat.

Które atrakcje zostały już zamknięte?

Bazując na informacjach aktualnych na dzień 23.10.2020, poniżej znajdziecie niektóre atrakcje, które są aktualnie niedostępne dla odwiedzających:

Najciekawsze nadal działające atrakcje w Polsce (stan na 21.10.2020):

Sprawdź też:

COVID-19 u dzieci – co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *