Żywe Muzeum Piernika Toruń

Muzeum Piernika Toruń

Jeszcze nigdy historia nie była tak słodka – dosłownie i w przenośni. W Żywym Muzeum Piernika w Toruniu mamy niepowtarzalną okazję przenieść się do XVI wieku i nauczyć się samemu sporządzać oryginalne toruńskie pierniki.

Toruń to miasto, które słynie z tego, że mieszkał tutaj Mikołaj Kopernik, z pięknej gotyckiej Starówki i… pierników! Nic dziwnego, że właśnie tutaj, w zabytkowej kamienicy niedaleko rynku, powstało muzeum prezentujące historię tej uwielbianej na całym świecie słodkości. Miejsce to pachnie ciastem i korzennymi przyprawami, a pierniki wytwarzane są tu według tradycyjnej receptury sprzed kilku wieków. Określenie „żywe muzeum” także jest nieprzypadkowe, gdyż zwiedzający mogą sami brać udział w przygotowywaniu przepysznych pierników.

Żywe Muzeum Piernika rodzinne atrakcje

 

Atrakcje Żywe Muzeum Piernika

Zwiedzanie muzeum podzielone jest na dwa etapy. Na pierwszym piętrze, w stylowych drewnianych wnętrzach, goście przechodzą kurs pod czujnym okiem Mistrza Piernikarskiego i jego pomocnic – Wiedźmy Korzennej i czeladnicy. Wszystko tu odbywa się jak w XVI wieku, używa się nawet narzędzi takich jak wtedy. Sami przesiejecie mąkę, wyrobicie ciasto, dodacie aromatycznych przypraw i uformujecie Wasze pierniki, które potem wylądują w tradycyjnym piecu. To ogromna frajda zwłaszcza dla dzieci. Własne dzieło możecie potem zabrać do domu na pamiątkę, otrzymacie też dyplom zaświadczający odbycie kursu. Drugie piętro natomiast przeniesie Was na początek XX wieku, kiedy to pierniki zaczęto wyrabiać przy użyciu maszyn. Nie tylko poznacie ich działanie, ale będziecie mogli również wprawić je w ruch. W muzeum można zakupić pamiątki oraz ręcznie robione pierniki różnego rodzaju. Znajduje się tu też kawiarnia.

Muzeum Piernika Toruń atrakcje dla dzieci


Ceny biletów Żywe Muzeum Piernika Toruń

dzieci (od 3 lat) i młodzież ucząca się) – 9,5 zł.
normalny – 12 zł.
dzieci (od 3 lat) i młodzież niepełnosprawna – 0 zł
osoby dorosłe niepełnosprawne – 9,5 zł