Żywe Muzeum Piernika Toruń

Muzeum Piernika Toruń

Jeszcze nigdy historia nie była tak słodka – dosłownie i w przenośni. W Żywym Muzeum Piernika w Toruniu mamy niepowtarzalną okazję przenieść się do XVI wieku i nauczyć się samemu sporządzać oryginalne toruńskie pierniki. Okazja na taką "pachnącą" wycieczkę nie zdarza się zbyt często, stąd też warto z niej skorzystać jak najszybciej! Czego możecie się spodziewać na miejscu?

Toruń to miasto, które słynie głównie z tego, że mieszkał tutaj Mikołaj Kopernik, z pięknej gotyckiej Starówki i oczywiście… pierników! Nic dziwnego, że właśnie tutaj, w zabytkowej kamienicy niedaleko rynku, powstało muzeum prezentujące historię tej uwielbianej na całym świecie słodkości. Miejsce to pachnie ciastem i korzennymi przyprawami, a pierniki wytwarzane są tu według tradycyjnej receptury sprzed kilku wieków. Określenie „żywe muzeum” także jest nieprzypadkowe, gdyż zwiedzający mogą sami brać udział w przygotowywaniu pierników. Pierniki wypiekane podczas pokazu to pierniki figuralne, czyli inaczej - pamiątkowe. Nie są one przeznaczone do spożycia. To jednak nadal świetne zajęcie i przeżycie zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Zapomnijcie o "sztywnych" zasadach panujących w muzeach i pozwólcie, aby wasza wizyta w Toruniu stała się czymś niezwykłym!

Żywe Muzeum Piernika rodzinne atrakcje

Atrakcje Żywe Muzeum Piernika

Zwiedzanie muzeum podzielone jest na dwa etapy. Na pierwszym piętrze, w stylowych drewnianych wnętrzach, goście przechodzą kurs pod czujnym okiem Mistrza Piernikarskiego, Wiedźmy Korzennej i czeladnicy. Wszystko tu odbywa się jak w XVI wieku, używa się nawet narzędzi takich jak wtedy. Sami przesiejecie mąkę, wyrobicie ciasto, dodacie aromatycznych przypraw i uformujecie Wasze pierniki, które potem wylądują w piecu. To ogromna frajda zwłaszcza dla dzieci. Własne dzieło możecie potem zabrać do domu na pamiątkę, otrzymacie też dyplom zaświadczający odbycie kursu. Dzieci na pewno będą cieszyć się z takiego poświadczenia zdobycia nowych umiejętności!

Drugie piętro natomiast przeniesie Was na początek XX wieku, kiedy to pierniki zaczęto wyrabiać przy użyciu maszyn. Nie tylko poznacie ich działanie, ale będziecie mogli również wprawić je w ruch. Czekają tam na was oryginalne maszyny służące dawniej do wypieku pachnących pierników, zabytkowy piec czy nawet kolekcja form, umożliwiająca stworzenie pierników o zróżnicowanych kształtach. Warto także przemyśleć wzięcie udziału w warsztatach, w których nauczycie się tajników dekorowania pierników! W muzeum można zakupić pamiątki oraz ręcznie robione pierniki. Całe Żywe Muzeum Piernika w Toruniu to świetny pomysł na ciekawe spędzenie czasu w tym mieście!

Planujesz wizytę w Toruniu? Sprawdź nasz  artykuł: 

Toruń – atrakcje dla dzieci

Każda wizyta w Żywym Muzeum Piernika jest uzupełniona o asystę Mistrza lub Wiedźmy, którzy pozwalają poznać historię wypiekania pierników. Pojedyncza wizyta pozwalająca na kompletne odwiedzenie Muzeum trwa około 80 minut. Pokazy rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie, zaczynając od 10:00.

Muzeum Piernika Toruń atrakcje dla dzieci

Ceny biletów i godziny otwarcia Żywe Muzeum Piernika Toruń

  • dzieci poniżej 3 roku życia - wstęp bezpłatny
  • dzieci, uczniowie z niepełnosprawnościami - 1 zł
  • dzieci, uczniowie, studenci (do 26 roku życia) - 19 zł
  • seniorzy (od 65 lat) - 21 zł
  • dorośli - 24 zł
  • dorośli z niepełnosprawnościami - 19 zł

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu czynne jest codziennie od godziny 10:00 do 18:00.