Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

przetwarzanie energii lodz cennik centrum nauki ec1 opinie
Nie ma lepszego sposobu na naukę niż poznanie najbardziej skomplikowanych zjawisk przez eksperymentowanie. Na całe szczęście, powstaje coraz więcej miejsc umożliwiających połączenie fizyki czy biologii z czystą zabawą. Bez wątpliwości do takich “placów zabaw” należy Centrum Nauki i Techniki EC1. Dlaczego jest ono świetną opcją na rodzinny wypad w weekend? Odpowiedzi szukajcie w dalszej części naszego artykułu!

Sprawdź koniecznie:
zoo-borysew-515x200-4-atrakcje dla dzieci

Centrum Nauki i Techniki EC1 znajduje się na terenie historycznej Elektrowni Łódzkiej i zajmuje powierzchnię całkowitą 18 tysięcy metrów kwadratowych. Na miejscu możemy skorzystać z kilkuczęściowej ekspozycji poruszającej coraz to inne obszary nauki. Wszystko zostało przygotowane w taki sposób, aby każdy z wizytujących, niezależnie od tego ile ma lat czy też jak biegły jest w znajomości najbardziej skomplikowanych zjawisk!

Warto wspomnieć, że październiku 2021 roku otworzono tu Ulicę Żywiołów EC1 – specjalną ekspozycję na powierzchni aż 1,5 tysiąca metrów kwadratowych. Głównym zamysłem tej przestrzeni jest ruchliwa zabawa połączona z wielowymiarowym rozwojem emocjonalnym i intelektualnym – szczególnie dla dzieci od 3 do 10 lat! Głównym elementem Ulicy Żywiołów jest jej wystawa stała, zorganizowana wokół tematu pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza.

Przetwarzanie energii

Pierwszą sekcja nosi nazwę “Przetwarzanie energii”. To tutaj dowiemy się o szeregu ciekawych informacji na temat przemian energetycznych czy tego, jak wygląda praca urządzeń obecnych w elektrowni…. a nawet sami pokierujemy pracą elektrowni! Jest to również świetne miejsce na budowanie świadomości o ekologicznych rozwiązaniach we współczesnej energetyce. W tym miejscu otrzymamy odpowiedzi na pytania takie jak:

  • Jak wyglądała dawna elektrownia zasilania węglem?
  • Czym różnią się od siebie wykorzystywane na świecie paliwa?
  • Jak turbina zasila działanie generatora prądu?
  • … i wiele innych!

energia przetwarzanie energii lodz cennik centrum nauki ec1 opinie atrakcje rodzinne

Rozwój wiedzy i cywilizacji

Wystawa “Rozwój wiedzy i cywilizacji” pozwala prześledzić relację pomiędzy tym, jak rozwijała się ludzkość wraz z poznawaniem coraz to kolejnych zjawisk rządzących naszym światem. Dzięki temu możliwe było powstawanie wynalazków, które ułatwiały codzienne obowiązki. Zobaczcie na własne oczy, jak większa wiedza na temat dostępnych technologii umożliwiała budowanie konstrukcji skomplikowanych pojazdów lub maszyn!

cywilizacja atrakcje lodz cennik centrum nauki ec1 opinie

Mikroświat — Makroświat

Wystawa „Mikroświat — Makroświat” w Centrum Nauki i Techniki EC1 to świetna okazja na zbadanie otaczającego nas świata — od poziomu pojedynczych atomów aż do… struktur wielkości planet! Ciężko wyobrazić nam sobie to, o ogromnych różnicach mówimy, stąd też kluczem do ich zrozumienia jest pokazanie ich w przystępny sposób. Dzięki tej wystawie i zawarte na niej interaktywne gry i doskonałe infografiki nawet najmłodsi będą mogli nie tylko poznać świat atomów czy elektronów, ale też zaznajomić się z tym, jakie zasady panują w przestrzeni kosmicznej!

mikroswiat lodz centrum nauki ec1 opinie cennik atrakcje rodzinne

Kino sferyczne

Na terenie wystawy “Mikroświat — Makroświat” znajduje się także Kino Sferyczne, w którym możemy obejrzeć jeden z kilku dostępnych filmów o szeroko pojętej nauce. Sama wizyta w kinie jest niezwykłym przeżyciem. Mieści się ono w dużych rozmiarów srebrzystej kuli, w której dawniej umieszczony był jeden z turbogeneratorów łódzkiej elektrowni. Nie martwcie się — generatora tam już nie ma, a w środku znajduje się aż 10-metrowy ekran sferyczny! Filmy obejrzane w tym kinie to świetny sposób na uzupełnienie doświadczeń ze wspomnianej wcześniej wystawy. Jeżeli chcemy skorzystać z kina sferycznego, należy zakupić dodatkowy bilet w kasie.

kino sferyczne lodz centrum nauki ec1 opinie

Na terenie Centrum znajduje się także kawiarnia Roz/dzielnia, w której będziecie mogli posilić się gorącymi przekąskami, wypiekami czy kanapkami. Nie zapomnijcie także o możliwości zakupu owocowych koktajli dla waszych dzieci, podczas gdy wy możecie skusić się na aromatyczną kawę.

Czas zwiedzania

Czas zwiedzania wszystkich elementów ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 to przynajmniej 3 godziny. Z uwagi na rozległość całej wystawy, rekomendujemy jednak zarezerwowanie sobie nieco większej ilości czasu, dzięki czemu będziemy mogli wspólnie z naszymi dziećmi poeksperymentować i dokładnie zwiedzić każdą salę i atrakcję.

>> Sprawdź także: Planetarium EC1 Łódź <<

Godziny otwarcia Centrum Nauki i Techniki EC1

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek — piątek: 9:00 – 17:00

Sobota — niedziela: 10:00 – 20:00