COVID-19 u dzieci – co warto wiedzieć?

COVID-19 u dzieci jak poznać objawy i zapobiegać 1
Pandemia COVID-19 trwa i na tę chwilę nie widzimy sygnałów, aby miała ona przestać istnieć w najbliższym czasie. Wraz z wrześniowym powrotem do szkół i przedszkoli (szczególnie przez najmłodszą grupę maluchów), nie tylko rodzice, ale też społeczeństwo jako całość, zaczęliśmy zastanawiać się nad potencjalnym zagrożeniem, które stanowi COVID-19. Dziś postaramy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane z tym tematem, bazując na najświeższych i najrzetelniejszych informacjach dostępnych dla nas wszystkich! Mamy nadzieję, że znajdziecie tu coś dla siebie. W dobie pandemii, a zarazem wraz z ponownym otwarciem szkół, rodzice mogą czuć niemałe zakłopotanie i także strach o zdrowie maluchów. Pytania w naszych głowach rodzą się same: czy każde kichnięcie lub kaszel powinniśmy traktować jako potencjalny sygnał o tej chorobie? Jakie mogą być inne objawy COVID-19? A może czy potencjalne zachorowanie będzie wiązało się z innymi chorobami? Kiedy warto szukać pomocy na tle epidemiologicznym? To tylko część z pytań, jakie zadają sobie rodzice.

Koronawirus - objawy COVID 19 u dzieci

Gwoli przypomnienia, warto wymienić potencjalne symptomy mówiące o zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Są to przede wszystkim:
  • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza
  • duszność,
  • uporczywy suchy kaszel,
  • utrata węchu oraz smaku
Dzieci też uskarżają się często na zmęczenie, bóle głowy, katar czy też bóle gardła. Objawy te występują one jednak rzadziej i co za tym idzie, nie powinny być jednoznacznie kojarzone z koronawirusem SARS-CoV-2. Mogą one jednak wskazywać na potencjalne zakażenie. W przypadku dzieci nie powinniśmy jednak przyjmować jednego szablonu dla doszukiwania się czynników mówiących o obecności koronawirusa. Epidemiolodzy z King's College London zwracają także uwagę na występowanie zmian skórnych u dzieci z obecnym koronawirusem. Zauważono też to, że takie zmiany skórne mogą występować nawet u dzieci w wieku niemowlęcym. COVID-19 u dzieci jak poznać objawy i zapobiegać 2

COVID-19 u dzieci

Sami widzimy, że objawy potencjalnego zakażenia koronawirusem wyglądają podobnie jak w przypadku klasycznego przeziębienia, o które przecież nie jest trudno w obecnym sezonie jesienno-zimowym. Dzieci i młodzież bardzo często chorują na COVID-19 niemalże bezobjawowo, a procent dzieci, które dotykają poważne objawy tej choroby jest na razie bardzo niski. Musimy jednak pamiętać o tym, że COVID-19 u dzieci nie można lekceważyć, a nawet w przypadku bezobjawowego przechodzenia choroby, wciąż istnieje możliwość przeniesienia koronawirusa na inne osoby. Najnowsze badania przeprowadzone w Korea Centre for Disease Control and Prevention dowodzą temu, że dzieci powyżej 10. roku życia mogą przenosić wirusa zupełnie tak, jak dorośli. Nie ignorujmy więc tej kwestii!

Co zrobić, jeśli zauważymy objawy infekcji u dziecka?

Na pewno zastanawiacie się, co zrobić, gdy w szczególności teraz zauważycie jakiekolwiek objawy infekcji u swojej pociechy. Przede wszystkim - należy pozostawić ją w domy i odpuścić sobie szkołę lub przedszkole. Powód takiego zachowania jest prosty - wraz z rosnącą ilością potwierdzonych przypadków zakażenia, nawet jeżeli nie mamy potwierdzonej informacji o kontakcie dziecka z osobą zakażoną koronawirusem, to wciąż mogą to być objawy COVID-19. Więc dla bezpieczeństwa polecamy zostanie w domu i monitorowanie stanu zdrowia dziecka. Oczywiście warto też pamiętać o tym, aby nie dać się zwariować - nie każdy ból ciała czy zmęczenie powinniśmy traktować jako objaw choroby. Baczna obserwacja zachowania i samopoczucia dziecka powinno jednak pozwolić nam, rodzicom ocenić czy mówimy o zwykłej infekcji, czy też o czymś poważniejszym.

Koronawirus - COVID-19 - test u dzieci

Wbrew pozorom kwestia wykonania testu w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 nie zawsze zależy od stopnia zaawansowania choroby czy ciężkości/ilości objawów. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, dzieci raczej przechodzą chorobę COVID-19 łagodnie. Gdy będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy skontaktować się z lekarzem celem teleporady. Polecamy skorzystanie z niej szczególnie w przypadku starszych dzieci.  COVID-19 test dla dziecka koronawirus objawy Gdy po kilku dniach zauważymy, że objawy o których wspomnieliśmy mijają, warto wykonać test na obecność koronawirusa. Optymalny czas wykonania testu na obecność SARS-CoV-2 to czwarta - piąta doba infekcji. Jego wynik będzie pozytywny lub negatywny. 
  • w przypadku negatywnego wyniku testu, dziecko może po przejściu infekcji od razu wrócić do szkoły i przedszkola.
  • w przypadku pozytywnego wyniku obowiązywać będzie 13 dni izolacji od pierwszego dnia objawów, przy czym trzy ostatnie dni muszą być całkowicie bezobjawowe. Po tym czasie, wraz z odpowiednim orzeczeniem lekarza, dziecko może wrócić do szkoły czy przedszkola.

Koronawirus u dziecka - gdzie to zgłosić? 

Jeżeli podejrzewasz, że ty lub twoje dziecko jesteście zarażeni koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19), zalecamy bezzwłoczne skontaktowania się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub skorzystać z teleporady u lekarza POZ. Niestety, jako rodzice musimy pamiętać o tym, że obecnie niemożliwym jest całkowite wyeliminowanie ryzyka potencjalnego zakażenia koronawirusem wśród dzieci. Możemy jednak podjąć pewne środki ostrożności zalecane przez WHO oraz monitorowanie stanu zdrowia swojej pociechy w przypadku wystąpienia objawów infekcji.

Niech nasze kroki będą rozsądne i adekwatne do stanu zdrowia naszych dzieci

Zobaczcie również: