Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój

Rodzinne atrakcje Duszniki Zdrój

Unikalny w skali światowej dusznicki młyn papierniczy nosi miano pomnika historii i jest doskonałą atrakcją dla najmłodszych. Jeżeli więc znajdziecie się w Dusznikach-Zdroju lub jego okolicach, a zarazem chcecie nieco poznać historię tego miasta, to nie znajdziecie lepszego miejsca na dokonanie tego, niż Muzeum Papiernictwa. Sprawdźcie, co czeka na was wewnątrz tego kompleksu!

Młyn Papierniczy w Dusznikach-Zdroju powstał w 1605 roku i jest największym producentem papierów czerpanych w Polsce. Arkusze, które tu powstają wykorzystywane są do celów ozdobnych np. na zaproszenia, wizytówki, kartki okolicznościowe, dyplomy itp. Pomimo 400 lat istnienia budynek do dnia dzisiejszego zachwyca swoją niezwykłą architekturą. Od 1968 roku funkcjonuje tu Muzeum Papiernictwa, które przybliża zwiedzającym informacje  na temat historii papieru i ekologicznych możliwościach jego wykorzystania. Jednak największą atrakcją muzeum są warsztaty czerpania papieru, podczas których uczestnicy samodzielnie wykonują kartki papieru.

atrakcje dla dzieci Duszniki Zdrój

Atrakcje Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój

Budynek młyna papierniczego należy do najcenniejszych zabytków techniki nie tylko na Dolnym Śląsku czy w Polsce, ale w całej Europie. Mieszczące się w nim muzeum stawia na zajęcia edukacyjne, które nie ograniczają się do wykładów czy pogadanek, ale są świetną zabawą dla maluchów. Tylko tutaj mają one okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których własnoręcznie wykonują papier ze znakiem wodnym, z dodatkiem specjalnych ziół, a także z odciskiem własnej dłoni! W nagrodę mogą zabrać go na pamiątkę. W zajęciach mogą uczestniczyć także rodzice.

Zwiedzając zabytkowy gmach, zobaczycie wystawy dotyczące historii papieru i jego wytwarzania, dawne banknoty i papiery wartościowe, wielkie kadzie i sita, prace znanych artystów.

atrakcje dla dzieci dolnośląskie

W muzeum jest również Pracownia Grafiki, gdzie po wcześniejszej rezerwacji, odbywają się warsztaty tworzenia w grafik w różnych technikach, monotypii, linorytu itp. Muzeum jest także organizatorem największego na Dolnym Śląsku festynu rodzinnego, promującego wiedzę o papierze – Święta Papieru (ostatni weekend lipca).

Ceny biletów Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój

listopad – kwiecień:
 • wtorekniedziela: 9:00 – 15:00 (z wyj. ferii zimowych: pon.-pt. 9.00-18.00)
 • sobota: 9.00-17.00,
 • niedziela: 9.00-15.00)
maj – sierpień:
 • poniedziałeksobota: 9:00 – 18:00,
 • niedziela: 9:00 – 16:00
wrzesień – październik:
 • poniedziałek – sobota 9:00 – 17:00,
 • niedziela 9:00 – 16:00

Godziny otwarcia Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój

wrzesień – październik:
 • poniedziałeksobota: 9:00–17:00,
 • niedziela:  9:00–16:00
listopad – kwiecień:
 • wtorek – niedziela: 9:00–15:00
maj  – sierpień:
 • poniedziałek – sobota: 9:00–18:00,
 • niedziela: 9:00–16:00

Lokalizacja Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój

Sprawdź także:

ZŁOTE PINEZKI GOOGLE MAPS – najlepsze atrakcje w Polsce