Dzieci kochają fontanny w Gdańsku

Fontanna Heweliusza Gdańsk

Już sam widok tryskającego źródełka fontanny sprawia dzieciom radość. A co, gdy do tego dodamy efekty świetlne i fantazyjne układy strumieni wody? Świetna zabawa gwarantowana. W Gdańsku znajdziemy kilka ciekawych fontann, za którymi maluchy wręcz przepadają.

Fascynacja dzieci wodą jest trudna do wytłumaczenia, ale faktem jest, że kiedy przechodzą obok fontanny, zawsze na ich twarzach pojawia się uśmiech, chcą się zatrzymać i obserwować strumień wody, dotknąć go i wsłuchiwać się w jego szum. Gdańskie fontanny dają im taką możliwość, dostarczając jednocześnie także wielu innych wrażeń.

Najlepsze miejsce na zakupy w Gdańsku

Gdańsk atrakcje dla dzieci rodzinne 2023

Gdańskie fontanny

Najsłynniejszą fontanną w mieście jest oczywiście Fontanna Neptuna, która obok Żurawia stała się jego najbardziej rozpoznawalnym symbolem. Jej historia sięga aż 1633 roku, podczas drugiej wojny światowej została uszkodzona, ale odrestaurowano ją i znów rzymski bóg mórz i oceanów znow może sprawować władzę nad miastem. Jego postać umieszczono w centralnym punkcie Starego Miasta, na ulicy Długiej, tuż obok ratusza i stanowiącego niegdyś siedzibę władz Dworu Artusa. Ma przypominać, że Gdańsk jest miastem prawdziwie morskim. Ta lokalizacja ma jeszcze jedną ogromną zaletę – przyprowadzając tu dziecko, aby zobaczyło Neptuna, możemy zorganizować mu wspaniałą kulturoznawczą wycieczkę. Pretekstem niech będą fontanny, które z pewnością będzie chciało odwiedzić.

Neptun gdańsk atrakcje

Spod Neptuna dosłownie chwila dzieli nas od ulicy Mariackiej, gdzie znajduje się Bazylika Mariacka, największa na świecie świątynia zbudowana z cegły, a zaraz potem dojdziemy do Fontanny Czterech Kwartałów na ulicy Grobla. Ta wyjątkowa fontanna latem przyciąga mnóstwo dzieci, które uwielbiają bawić się w strumieniach wystrzeliwanych do góry z 24 dysz. System ten jest sterowany za pomocą komputera i ma wiele ustawień, dlatego nigdy nie wiadomo, z której dyszy akurat wystrzeli woda. Maluchy uwielbiają biegać pomiędzy nimi. Przy okazji możemy opowiedzieć naszemu maluchowi historię fontanny – jej nazwa pochodzi bowiem od dawnych czterech kwartałów Gdańska – Wysokiego, Szerokiego, Rybackiego i Kogi. Dlatego też fontanna podzielona jest na cztery części, oznaczone szklanymi polami w różnych kolorach. Na rogach zaś umieszczono figury lwów, które znajdują się też w herbie Gdańska. Tuż obok stoi Kaplica Królewska. Fontanna Czterech Kwartałów wygląda też pięknie po zmroku, kiedy zyskuje efektywne oświetlenie. Dalej uliczkami Starego Miasta możemy dojść na Plac im. Jana Heweliusza, słynnego gdańskiego astronoma, o którym także warto opowiedzieć maluchowi. Tu, w parku, stoi najnowsza fontanna w mieście, utworzona dla upamiętnienia ogromnych prac wodociągowych. Dlatego też metalowe okręgi nawiązują do rur, ale jednocześnie też do przepływającej obok malowniczej rzeki Raduni, tworzącej liczne kaskady. Zobaczymy więc tu różnorodne wodotryski i iluminacje, a także jedyny w Polsce system cienkiego lustra wody, w którym odbijają się elementy znajdujących się obok fontanny budowli i drzew. Gdy nasza pociecha już się napatrzy na fontannę, wspomnijmy o stojącym obok Wielkim Młynie, znajdującym się tuż za placem Ratuszu Staromiejskim i położonym naprzeciwko Kościele św. Katarzyny. W ten sposób nasze dziecko pozna historię miasta nawet nie zdając sobie z tego sprawy i nie będzie marudziło, że każemy mu zwiedzać.

Gdańsk Fontanna Czterech Kwatałów