Najlepsze ZOO w Polsce – sprawdźcie nasz ranking

Podróżując po naszym kraju (i nie tylko), nie sposób nie docenić tego, jak wiele ciekawych atrakcji można znaleźć na terenie Polski. Do jednych z najpopularniejszych sposobów spędzania czasu w rodzinnym gronie jest wizyta w ogrodzie zoologicznym. Nie ma w tym nic dziwnego! Właśnie dlatego, dziś przedstawimy wam nasze top 10 najlepszych ogrodów zoologicznych w naszym kraju! Które z nich koniecznie warto odwiedzić?

Sprawdź koniecznie: zoo-borysew-515x200-4-atrakcje dla dzieci

Najlepsze ogrody zoologiczne w Polsce!

W ogrodach zoologicznych jest coś magicznego — można tam zobaczyć ogromną ilość zwierząt, których nie sposób dostrzec na co dzień. Dla młodszych “wizytujących” jest to także kapitalna szansa na to, aby dowiedzieć się nieco więcej o tych często unikalnych przedstawicielach fauny światowej — ich miejscu zamieszkania, ochronie tych najbardziej zagrożonych gatunków i nie tylko! Sprawdźmy więc, które ogrody zoologiczne zasługują na waszą szczególną uwagę w trakcie wojaży po Polsce!

ZOO i Afrykarium - Wrocław

Czy we Wrocławiu można poczuć klimat gorącej Afryki i zapoznać się z jego mieszkańcami? Otóż jak się okazuje - tak! Wszystko dzięki obecnym tu ZOO i Afrykarium. Wrocławskie ZOO to największy ogród zoologiczny w całym kraju, w którym mieszka ponad 12 tysięcy zwierząt reprezentujących ok. 1100 gatunków! Czekają tu na nas zwierzęta ze wszystkich kontynentów świata, a będą to chociażby myszojelenie, okapi, manaty koziorożce syberyjskie, tygrys sumatrzański, nosorożce indyjskie czy żółwie birmańskie! Natomiast jeżeli chodzi o Afrykarium, to zostało one oddane do użytku w październiku 2014 roku i bez wątpienia jest miejsce warte odwiedzenia. Zostało ono podzielone na kilka krain tematycznych, w których czekają na nas m.in. tysiące kolorowych ryb, koralowce, hipopotamy nilowe, mrówniki, dikdiki, egzotyczne kaczki ibisy i nie tylko! W tym ogromnym gmachu powstało też nowoczesne oceanarium, umożliwiające nam poznanie wodnych zwierząt z Afryki. Znajdujące się tu baseny mają łączną pojemność 15 milionów litrów - mieszkają w nich zwierzęta z ponad 200 różnych gatunków, a ich liczba stale się powiększa afrykarium-zoo-wroclaw-najlepsze-zoo-w-polsce

Więcej o tym ogrodzie zoologicznym znajdziesz na:

ZOO i Afrykarium - Wrocław

ZOO Warszawa

Jak mogłoby zabraknąć w naszym rankingu propozycji wprost z miasta stołecznego? Taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca! Dobrze znane zoo w Warszawie mieści się na przepięknej Pradze i jest domem dla ponad 3500 osobników z całego świata. Wizyta w warszawskim ogrodzie zoologicznym będzie pełna wrażeń, szczególnie gdy mówimy o najmłodszych dzieciach. Będą one mogły obejrzeć tam na własne oczy przeróżne zwierzęta: od słoni, przez hipopotamy aż do niezwykle groźnych krokodyli i węży, których próżno szukać w naszej strefie klimatycznej! Poza tym warto też zajrzeć do rekinarium (naprawdę robi ono wrażenie) czy wybiegu australijskiego, który skupia się wyłącznie na faunie z regionu kontynentu Australii i Oceanii.

Więcej o tym ogrodzie zoologicznym znajdziesz na:

ZOO Warszawa

ZOO i Orientarium Łódź

Łódzki ogród zoologiczny to nie lada gratka na polskiej mapie takich obiektów, więc nie może go zabraknąć również na naszej liście! Łódzkie Zoo, choć nie należy do największych, nadal jest bardzo ciekawe. Położone niemal w centrum miasta, umożliwia zobaczenie na własne oczy najciekawsze gatunki zwierząt z całego świata - wystarczy wspomnieć o dzikich kotach, słoniach, żyrafach, zebrach, niedźwiedziach... a to nie wszystko, co ma do zaoferowania to miejsce! Natomiast Orientarium Łódź zajmuje ok. 2 hektary powierzchni z dodatkowymi 5,5 ha wybiegów dla zwierząt. Całe Orientarium zostało podzielone na 4 części: słoniarnię, Celebes, Wyspy Sundajskie i strefę oceaniczną. Możemy tu poznać się tu zwierzętom i roślinności z Azji Południowo-Wschodniej. Wizyta obowiązkowa! Orientarium-Zoo-Łódź-najlepsze-zoo-w-polsce

Więcej o tym ogrodzie zoologicznym znajdziesz na:

ZOO i Orientarium Łódź

ZOO Poznań

Kolejnym ogrodem zoologicznym wartym odwiedzenia w naszym kraju jest ten położony w Poznaniu, pamiętający jeszcze czasy XVIII wieku. Cały kompleks podzielony jest na dwie części — Stare i Nowe Zoo i ma łącznie powierzchnię aż 121 hektarów. Pierwsza część wspomnianego ogrodu zoologicznego, Stare Zoo to miejsce, gdzie znajdziemy przede wszystkim dobrze nam znane zwierzęta udomowione. Nowe Zoo to jednak całkowicie inne przeżycie. Na jego terenie można między innymi znaleźć słoniarnię, wybieg niedźwiedzi czy wybieg dla rzadko spotykanych rysi europejskich.

Więcej o tym ogrodzie zoologicznym znajdziesz na:

ZOO Poznań

 

Zwierzyniec Bałtowski Safari

Zwierzyniec Górny (czy też jak kto woli: Park Safari) to wręcz wizytówka Bałtowa, rozciągająca się na obszar ponad 60 hektarów. To wręcz idealna opcja na przygodę w rodzinnym gronie, a ciężko wyobrazić sobie coś bliższego prawdziwemu safari niż właśnie to miejsce! Jego rozległe łąki, wąwozy i oczka wodne są domem dla wielu ciekawych reprezentantów zwierząt - zarówno tych znanych dla naszego klimatu, jak i tych bardziej egzotycznych, zamieszkujących zakamarki innych kontynentów. Zwiedzanie tego miejsca odbywa się z pokładu żółtego, amerykańskiego autobusu, co daje nam okazję poczucia się zupełnie tak, jak na safari! W parku tym znajdziemy m.in. owce kameruńskie, owce Quessant, owce Racka, owce czarnogłówki, kozy angorskie, kozy karpackie, jelenie europejskie, wielbłądy dwugarbne, lamy, dziki, strusie afrykańskie, emu, antylopy nilgau, krowa domowa, alpaki, muflony, daniele czy żubry. Warto też udać się na spacer drugą, dolną częścią bałtowskiego Zwierzyńca, gdzie znajdziemy bażanty, papugi, kuce, osły i nie tylko!

zwierzyniec-baltowski-najlepsze-zoo-w-polsce

Więcej o tym ogrodzie zoologicznym znajdziesz na:

Zwierzyniec Bałtowski Safari

ZOO Safari Borysew

Otworzony w 2008 Zoo Safari w położonym niedaleko Łodzi Borysewie ogród zoologiczny jest domem dla wielu niezwykłych i rzadkich gatunków zwierząt z całego świata! Na terenie blisko 22 hektarów urządzono niemalże sawannę, co nie powinno dziwić - gdyż ogród ten słynie przede wszystkim ze zwierząt egzotycznych, w dużej mierze pochodzących z Afryki, lecz nie tylko! W sumie znajdziemy tu aż 90 gatunków zwierząt z najdalszych zakątków świata. Na własne oczy można tu zobaczyć bawoły afrykańskie, białe tygrysy bengalskie, serwale, białe wilki czy mandryle. Natomiast w wodnej części tego kompleksu zobaczymy przeróżne wodne ptactwo czy foki. Na osobną uwagę zasługuje też tutaj mini zoo, w którym mieszkają kózki, kucyki i inne tego typu zwierzęta - oczywiście możemy je pogłaskać czy je nakarmić! Na miejscu znajdziemy też inne atrakcje, takie jak Figlarnia, Zookolejka lub kino Cinecoaster 7D! kolejka-zoo-boryszew-safari-najlepsze-zoo-w-polsce

Więcej o tym ogrodzie zoologicznym znajdziesz na:

ZOO Safari Borysew

 

ZOO Kraków

W Krakowie również nie mogło zabraknąć ciekawego ogrodu zoologicznego! Co ciekawe historia tutejszego ZOO zaczęła się już w 1929 roku, kiedy na Wzgórzu Pustelnik postanowiono utworzyć ogród zoologiczny z prawdziwego zdarzenia. Dziś obiekt ten zajmuje powierzchnię 17 hektarów i należy on raczej do miejsc kameralnych - co bez wątpienia przypadnie do gustu tym z was, szukających nieco wytchnienia. W krakowskim zoo obecnie znajdziemy blisko 1400 zwierząt z 270 gatunków. Mowa tu zarówno drapieżnych kotach – lwach, tygrysach, panterach, jaguarach, lampartach oraz lemurach, słoniach indyjskich, kondorach, sępach... a to dopiero początek listy! Najmłodsi wizytujący na pewno docenią też to, że znajdziemy tu również Mini ZOO, gdzie możemy pogłaskać i nakarmić małe króliki, kucyki, świnki morskie, kózki karłowate, osiołki czy żółwie. Na miejscu działają też punkty gastronomiczne.

Więcej o tym ogrodzie zoologicznym znajdziesz na:

ZOO Kraków

ZOO Gdańsk

Ogród Zoologiczny położony w Gdańsku Oliwie ma powierzchnię aż 125 hektarów i istnieje w tym miejscu dokładnie od 1954 roku. Będąc na miejscu, możemy zobaczyć przeszło 1 000 przeróżnych zwierząt spośród aż 193 gatunków.  Na terenie oliwskiego ogrodu zoologicznego można znaleźć naprawdę ciekawe zwierzęta, w tym takie, które nie występują już w swoim naturalnym środowisku — to niezwykła gratka. Na szczególną uwagę zasługują tu padlinożerne kondory wielkie, hipopotamy karłowate, antylopy bongo, gerezy abisyńskie czy pingwiny.

Więcej o tym ogrodzie zoologicznym znajdziesz na:

ZOO Gdańsk

ZOO Chorzów

Śląski Ogród Zoologiczny Zoo Silesia w Chorzowie jest trzecim (pod względem wielkości) ogrodem w Polsce, więc możemy być pewni tego, że nie zabraknie tu ciekawych atrakcji. Znajdziemy tu nieco ponad 300 różnorodnych gatunków, w których skład ponad dwa i pół tysiąca zwierząt! Omawiany ogród obecnie zajmuje powierzchnię 47,5 ha i co ciekawe: został on wpisany do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych. Co jednak znajdziemy na miejscu? Jak się okazuje - całkiem dużo! Mowa przecież o flamingach, pelikanach przeróżnych wodnych ptakach...a to nie wszystko! Nie brakuje tu też lwów, małp, licznych gatunków gadów czy innych egzotycznych zwierząt. Sporą popularnością cieszą się też Mini Zoo, gdzie możemy nakarmić jego mieszkańców oraz Kotlina Dinozaurów, pełna rekonstrukcji tych dawnych istot!

Więcej o tym ogrodzie zoologicznym znajdziesz na:

ZOO Chorzów

ZOO Opole

To prawdopodobnie jeden z najbardziej malowniczo położonych (ale i najbardziej nowoczesnych) ogrodów zoologicznych. Zlokalizowany na opolskiej Wyspie Bolko ZOO, zajmuje ok. 20 hektarów i mieści w sobie ponad 1200 zwierząt z 265 gatunków! Cały ogród jest podzielony na krainy zoogeograficzne, w których nie brakuje zwierząt obecnych na poszczególnych kontynentach. Mamy więc Wybieg Południowoamerykański z kolorowymi papugami czy jaguarami, Azjatycki Step z wielbłądami i mundżakami chińskimi, Sawannę Afrykańską z zebrami, żyrafami i nosorożcami, oraz Australię z kangurami, walabiami, poturu i emu... a to naturalnie nie wszystko! Na osobną uwagę zasługują tutaj też Mini ZOO oraz Mini Park Linowy ZOOlandia! ogrod-zoologiczny-opole-najlepsze-zoo-w-polsce

Więcej o tym ogrodzie zoologicznym znajdziesz na:

ZOO Opole

  Sami widzicie, że każdy ogród zoologiczny oferuje coś całkowicie inne przeżycia, szczególnie dla najmłodszych dzieci. Warto podczas swoich wojażu po całym naszym kraju zajrzeć do każdego z nich… przynajmniej raz!

Sprawdź: Najlepsze AQUAPARKI w Polsce

A Wy? Które z tych ogrodów zoologicznych spodobał wam się najbardziej? 

A może dodalibyście któryś z waszych ulubionych do naszej listy? Dajcie znać w komentarzach!

Sprawdźcie również:

Sprawdzone miejsca na wakacje z dzieckiem w Polsce