Orientarium Zoo Łódź – zwierzęta, atrakcje, otwarcie

Orientarium Zoo Łódź zwierzęta atrakcje bilety kiedy otwarcie

Łódź ma wiele atrakcji dla dzieci, a już wkrótce zyska kolejną, adresowaną do miłośników przyrody i ogrodów zoologicznych. Najbliższy tego typu obiekt jest dopiero w Wielkiej Brytanii, z kolei w Polsce najbliższe tematycznie jest mu wrocławskie Afrykarium. Czym wyróżnia się Orientarium Zoo Łódź i dlaczego jest tak wyjątkowe?

Orientarium Zoo Łódź – egzotyka w centrum Polski

Orientarium Lódź ma zajmować ok. 2 ha powierzchni z dodatkowymi 5,5 ha wybiegów dla zwierząt. Będziemy mogli przyjrzeć się tu zwierzętom i roślinności reprezentującym świat przyrody Azji Południowo-Wschodniej, w tym np. faunie mórz i oceanów z rekinami, płaszczkami, rafą koralową i rybami sprowadzonymi z całego świata. W dżungli i na wybiegach zobaczymy orangutany, langury, tapiry malajskie, gawiale, w pawilonach i wolierach będą przechadzać się słonie indyjskie, pantery mgliste, anoa, daniele mezopotamskie. Będzie tu basen ze słoną wodą i podwodnym tunelem, w którym będzie można podziwiać zwierzęta z innej perspektywy. Ogród będzie też w dalszym ciągu hodował istniejące tu już gatunki, m.in. makaki, gibony i niedźwiedzie malajskie.

Orientarium Zoo Łódź zwierzęta atrakcje bilety otwarcie

Orientarium – największe zalety obiektu

Stworzenie takiego obiektu w centralnej Polsce ma dużo zalet. Po pierwsze, wiele zyska perspektywa odwiedzających, m.in. rodzin z dziećmi, którzy w tej części kraju zyskują miejsce przybliżające ich do unikalnych, często zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Po drugie, samo Zoo Łódź nie kryje oczekiwań związanych z rozkręceniem lokalnej turystyki i wzmożonym ruchem w samym obiekcie. Zoo przewiduje, że sytuacja będzie podobna jak w przypadku Afrykarium we Wrocławiu, które zwiększyło ruch z 440 tysięcy do 2 milionów rocznie. W związku z tym, że w Polsce jedynym bliskim tematycznie miejscem jest wspomniany wrocławski obiekt, a na Starym Kontynencie jest to Orientarium w Wielkiej Brytanii, liczy też na odwiedziny turystów z zagranicy. Po trzecie, Orientarium w Łodzi będzie otwarte cały rok i zwierzęta nie będą musiały zmieniać miejsca przebywania ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dodatkowo dzięki przemyślanym planom architektonicznym w całym obiekcie będzie można połączyć ze sobą ekspozycje i stworzyć naprawdę obszerne wybiegi dla zwierząt, na których warunki będą maksymalnie zbliżone do tych występujących w naturze.

Zobacz też:

>> Afrykarium Wrocław – atrakcje, ceny <<

Orientarium Zoo Łódź atrakcje zwierzęta bilety otwarcie

Orientarium w Łodzi – ważne liczby

Dla zwierząt przeznaczono powierzchnię 5,5 ha wybiegów porównywalną z powierzchnią ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Dodatkowo basen dla rekinów i płaszczek ma mieć ok. 26 m długości, 2,4 m wysokości i ok. 6 m średniej głębokości. Objętość największego zbiornika wodnego będzie wynosiła 2500 m3. W kwietniu 2020 r. tunel ma wypełnić 2,5 l wody. Wszystkie te liczby potwierdzają podejście, któremu przyświeca idea, by zwierzętom zapewnić jak najwięcej przestrzeni i warunki zbliżone do tych naturalnych.

Nie byłoby Orientarium bez jego widzów, dlatego dla odwiedzających przewidziano na miejscu zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne o powierzchni ok. 20 tysięcy m2.

Orientarium Zoo Łódź atrakcje zwierzęta bilety kiedy otwarcie

Orientarium Łódź – budowa, kiedy otwarcie?

Budowa Orientarium Łódź ruszyła w drugiej połowie 2018 r. Realizacja całej inwestycji była zaplanowana na 3 lata i miała pochłonąć ok. 260 mln złotych. Na początku 2019 r. prace wyszły ponad poziom gruntu, a na początku 2020 r. zamontowano tunel, który w kwietniu planowano wypełnić wodą. Podczas budowy cały ogród zoologiczny ma być (w nieco ograniczonym zakresie) otwarty. Kolejne strefy Orientarium będzie można odwiedzać wraz z postępem prac, a całość ma być oddana do użytku w pierwszej połowie 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *