Zoo Poznań

ZOO Poznań rodzinne atrakcje

Ogród Zoologiczny w Poznaniu to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, posiadający długą tradycję i wiele atrakcji.

Pierwsze poznańskie ZOO powstało na ulicy Zwierzynieckiej już w 1871 roku. Sama historia założenie jest niezwykle ciekawa. Gdy prezes kółka kręglarskiego, a zarazem właściciel restauracji dworcowej na Jeżycach, obchodził swoje 50. urodziny, grupa kręglarzy postanowiła ofiarować mu niecodzienny prezent. Przyprowadzili zwierzęta żyjące w Poznaniu i okolicach – świnię, kozę, barana, wiewiórkę, gęś, kaczkę, królika itd. Udało się także od wędrownych Cyganów kupić tresowanego niedźwiedzia i małpę. Taki był początek zwierzyńca, który w 1874 roku przekształcił się w Towarzystwo Akcyjne Ogród Zoologiczny. Przetrwało ono wojenne zawieruchy i przez cały czas swojego istnienia prowadziło działalność zoologiczną, co czyni je najstarszym w Polsce ZOO funkcjonującym bez przerwy. W 1974 roku, w stulecie założenia pierwszego ZOO, powstało nowe, położone na Białej Górze niedaleko Jeziora Maltańskiego. Razem ze starym obiektem tworzą integralną całość.

Ogród zoologiczny Poznań atrakcje

Atrakcje ZOO Poznań

Łącznie w poznańskich ogrodach zoologicznych mieszka prawie 2500 zwierząt z 368 gatunków. Stare oraz Nowe ZOO doskonale się uzupełniają, proponując odwiedzającym różnorodną ofertę. Stare ZOO, do którego wstęp jest bezpłatny, to idealne miejscem na rodzinny spacer. Zachowały się w nim zabytkowe pawilony i woliery, a w najstarszych budynkach – Grocie i Słoniarni prezentowane są wystawy edukacyjne. Jest tu też wiele rzeźb, przedstawiających przede wszystkim zwierzęta. Nadal jednak zobaczymy tu ciekawe gatunki ptaków, małp czy ryb. W zagrodzie mieszkają natomiast oswojone owieczki, kózki, alpaki, osiołki czy kuce szetlandzkie. W niedawno otwartym Pawilonie zmiennocieplnych zobaczymy egzotyczne płazy i gady, w tym największe na świecie jaszczury – warany z Komodo.

​Nowe ZOO jest niezwykle nowoczesne, zajmuje powierzchnię aż 117 ha. Zbudowano tu rozległe wybiegi, niektóre z nich mają nawet panoramiczne oszklenie, dzięki któremu można podejść bardzo blisko dzikich zwierząt. Jest tu m.in. Słoniarnia, Azyl dla niedźwiedzi, pierwszy w Polsce pawilon zwierząt nocnych czy wybieg rysi europejskich. Zobaczymy tu także zagrożone wyginięciem jelenie baweańskie, tygrysy syberyjskie, bizony leśne, kazuary, marabuty, dzioborożce, takiny, wielbłądy, kangury i wiele, wiele innych. Po ZOO jeździ darmowa kolejka parkowa. Na jego terenie znajduje się też pruski Fort 3 Twierdzy Poznań, który można zwiedzać z przewodnikiem. Jest tu też gastronomia i plac zabaw dla dzieci.

Ceny biletów ZOO Poznań

Stare ZOO – wstęp bezpłatny (oprócz Pawilonu zmiennocieplnych)

Pawilon zmiennocieplnych 

normalny – 8 zł
ulgowy – 6 zł

Nowe ZOO

Od marca do końca października

dni powszednie

normalny – 15 zł
ulgowy – 8 zł
rodzinny – 35 zł 

soboty, niedziele, święta

normalny – 20 zł
ulgowy – 10 zł
rodzinny – 50 zł 

Od listopada do końca lutego – 8 zł

ZOO Poznań rodzinne atrakcje