Tatrzański Park Narodowy – rodzinne atrakcje

tatrzanski park narodowy atrakcje rodzinne dla dzieci
Tatrzański Park Narodowy to bez wątpienia jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez Polaków i nie tylko — szczególnie jeżeli nie macie na co dzień łatwego dostępu do górskich krajobrazów. Właśnie dlatego spora część turystów rokrocznie wraca tu, odwiedzając przeróżne zakamarki — zarówno te znane, jak i całkowicie nieodkryte. Warto więc zawczasu wiedzieć, które z nich są warte odwiedzin! Sprawdźmy więc jakie atrakcje warto zwiedzić, będąc w Tatrzańskim Parku Narodowym! Sam Tatrzański Park Narodowy jest wprost gargantuicznym obszarem o wielkości ponad 21000 hektarów. Pełno tam przepięknej flory i fauny, a przeróżne szczyty górskie lub jaskinie tylko zachęcają do dalszej eksploracji. Sprawdźmy więc listę najciekawszych atrakcji tej okolicy!

Morskie Oko

Bez wątpienia, nasza lista nie mogłaby rozpocząć się bez wspomnienia o Morskim Oku. Jest to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalna atrakcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Oferuje ona przepiękne widoki na samo Morskie Oko, ale też okoliczne szczyty Tatr. Właśnie dlatego, jest tak świetnym miejscem do odwiedzenia! morskie oko tatrzanski park narodowy atrakcje rodzinne dla dzieci Tym, dlaczego zdecydowanie polecamy odwiedzanie Morskiego Oka w rodzinnym gronie, jest fakt prostoty dojścia tam. Droga na Morskie Oko jest odpowiednia absolutnie dla każdego, gdyż bardziej przypomina ona spacer aniżeli trudną wspinaczkę. Dla miłośników zdobywania szczytów górskich Morskie Oko również jest ważnym punktem, gdyż stanowi ono świetną bazę wypadową na poznawanie Tatr!

Zobacz również:

Góry na niepogodę - atrakcje dla dzieci gdy pada deszcz

 

Dolina Pięciu Stawów

Pomiędzy Morskim Okiem a Kozim Wierchem znajdziemy Dolinę Pięciu Stawów. Jest to kolejny bardzo popularny punkt turystyczny w Tatrzańskim Parku Narodowym. DOLINA PIĘCIU STAWÓW POLSKICH tatrzanski park narodowy atrakcje rodzinne dla dzieci Dolina ta jest wręcz fenomenalnym miejscem do rodzinnego spacerowania i podziwiania przepięknych okazów natury. Wasza wyprawa będzie również wzbogacona o widok szczytów Tatr Wysokich!

Dolina Chochołowska

Kolejną doliną wartą odwiedzenia w gronie rodzinnym jest najdłuższa, największa i być może — najpiękniejsza: Dolina Chochołowska. Miejsce to jest naprawdę przyjazne rodzinom z dziećmi, gdyż nie wymaga ono wysokiego stopnia sprawności. Ba, nie zdziwcie się, jeżeli spotkacie tu rowerzystów! dolina chocholowska tatrzanski park narodowy atrakcje rodzinne dla dzieci Właśnie dlatego co rok turyści lgną w to piękne miejsce, szukając opcji na relaks i obejrzenie tego, co oferuje tatrzańska przyroda! Jeżeli szukacie jednak opcji na dalszą wspinaczkę po szczytach — Dolina Chochołowska stanowi kapitalną opcję na wyjście w interesujące partie zachodniej części Tatr!

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to bez wątpliwości jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Wznoszący się aż 1987 metrów nad poziomem morza szczyt nie jest zbyt wymagający, a może być startem dla wielu ciekawych wędrówek po Tatrach Zachodnich. Na szczególną uwagę zasługują tu kamienne schody prowadzące na sam szczyt, które potrafią naprawdę zmęczyć, jednak ich pokonanie daje niezwykłą satysfakcję! kasprowy wierch tatrzanski park narodowy atrakcje rodzinne dla dzieci Opcjonalnie, jeżeli nie chcecie wspinać się na Kasprowy Wierch, warto przemyśleć wjechanie na jego szczyt z pomocą najstarszej i zarazem najdłuższej kolejki linowej w całym kraju! Dzięki temu, z wagonika będziecie mogli obejrzeć panoramę gór. Pamiętajcie jednak o tym, że w letnie miesiące kolejki do przejażdżki są naprawdę duże.

Giewont

Giewont to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów rozciągający się nad całymi Tatrami. Dla wielu turystów, szczególnie tych lubujących się w turystyce górskiej, wspinaczka na jego szczyt o wysokości 1894 metrów, stanowi wręcz obowiązkowy punkt wizyty w Tatrzańskim Parku Narodowym. giewont tatrzanski park narodowy atrakcje rodzinne dla dzieci Sama droga na Giewont nie należy do najłatwiejszych, jednak nie jest ona też wyjątkowo trudna. Cała trasa jest ukoronowana wspinaczką na kamienisty szczyt z wykorzystaniem łańcuchów, a na jej końcu czeka na was dobrze znany krzyż, stanowiący o końcu tej wyprawy! Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, widok ze szczytu Giewontu jest naprawdę zapierający dech w piersiach!

Sprawdź także:

Tatry z dzieckiem – jakie szlaki?

Rysy

Wejście na Rysy to dla wielu turystów punkt honoru — wejście na najwyższy szczyt (2499 metrów nad poziomem morza) polskiej części Tatr nie jest byle czym! Wartym wspomnienia faktem jest to, że na Rysy prowadzi bardzo trudny szlak, stąd też zalecamy dokładne przygotowanie się do takiej wyprawy! rysy tatrzanski park narodowy atrakcje rodzinne dla dzieci Na sam szczyt możemy dostać się na dwa sposoby, a tym najbardziej uczęszczanym jest ten od strony północnej, ubezpieczonej łańcuchem. Dzięki temu, będąc sprawnym turystą, będziemy mogli zdobyć najwyższy szczyt polskiej części Tatrzańskiego Parku Narodowego!

Sprawdź polecane: Noclegi w górach dla rodzin z dziećmi

Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawa to nie tylko największy wodospad w Tatrzańskim Parku Narodowym, ale też w całej Polsce! Wysokość jego progu waha się od 65 aż do 70 metrów. Dzieli on dwie doliny — Pięciu Stawów Polskich oraz Roztoki. Jeżeli chcecie obejrzeć ten wodospad w jego pełnej i najpiękniejszej krasie, powinniście odwiedzić go w słoneczny dzień poprzedzony obfitymi opadami. Wtedy wokół wodospadu dostrzeżecie piękne tęcze! Warto zobaczyć to na własne oczy!

Jaskinie w Tatrzańskim Park Narodowy

Na terenie całego Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdziemy przeszło 650 jaskiń, będących owocem “pracy” natury. Część z nich jest udostępniona dla zwiedzających i wy, jako turyści odwiedzający tatry, powinniście odwiedzić którąś z nich! Na szczególną uwagę zasługują tu dwie z nich jaskinia Mroźna i Mylna. Pierwsza z nich, jaskinia Mroźna — położona jest na zboczu Doliny Kościeliskiej i ma długość całkowitą aż 773 metrów. Sama jaskinia ma postać jednego korytarza i możliwa jest to odwiedzania. Czy zastanawialiście się jednak dlaczego ta jaskinia nazywa się “mroźna”? Otóż wewnątrz niej panuje temperatura… około 6 stopni! Druga z polecanych przez nas jaskinia — jaskinia Mylna zlokalizowana jest również w Dolinie Kościeliskiej i tworzy ona system korytarzy o łącznej długości 1630 metrów. Pamiętajcie jednak o tym, że dla turystów udostępniono tu zaledwie 300 metrów jaskini. Koniecznie zaopatrzcie się w latarki — tutaj będą one niezbędne! Sami widzicie, że ilość atrakcji w Tatrzańskim Parku Narodowym jest naprawdę imponująca i co najważniejsze — interesująca. Mamy nadzieję że znajdziecie tu coś dla siebie!

Czy dodalibyście coś jeszcze do naszej listy?

Dajcie znać w komentarzach poniżej!