10 najlepszych miejsc na narty z dzieckiem w Polsce

Zieleniec wyciąg narciarski

Entuzjastów szusowania po białym puchu w naszym kraju nie brakuje. Wielu z nich z utęsknieniem czeka na pierwszy śnieg, aby oddać się białemu szaleństwu. Coraz częściej starają się swoją pasją zarazić dzieci, dla których także może to być świetna zabawa.

Polecamy: Najlepsze pakiety hotelowe na FERIE 2019

Wprawdzie niektórym może wydawać się, że narciarstwo jest sportem zbyt wymagającym i niebezpiecznym dla maluchów, ale kiedy tylko zobaczą uśmiech swojej pociechy po pierwszym udanym zjeździe, zmienią zdanie. Naturalnie, nie można wypuszczać bardzo małych dzieci od razu na trudne trasy, zwłaszcza przy dużym tłoku, trzeba najpierw znaleźć im odpowiednią „oślą łączkę”, a potem wybrać stoki o małym kącie nachylenia i łagodnym zakończeniu. Ważne są też wyciągi, najlepiej sprawdzają się tzw. dywanikowe, które pozwalają bez przeszkód wjeżdżać samodzielnie maluchom. Na szczęście w Polsce funkcjonuje sporo ciekawych ośrodków dostosowanych do potrzeb rodzin, posiadających dobrą infrastrukturę, dopasowany sprzęt i nastawione na dzieci szkoły narciarskie. Są też dodatkowe atrakcje w pobliżu, bo przecież brzdącom wszystko szybko się nudzi. Opisujemy 10 stacji narciarskich, w których zarówno rodzice, jak i ich pociechy mogą bezpiecznie i wygodnie bawić się na deskach. A przecież dzieci mają wolne w najlepszym do tego okresie zimowych ferii.

Sprawdź również: Tyrol - na narty, snowboard i sanki!!

1. Ryterski Raj Rytro

W malowniczo położonej miejscowości Rytro w Beskidzie Sądeckim działa dobrze znany narciarzom ośrodek Ryterski Raj. Dużą zaletą tej lokalizacji są stosunkowo łagodne zbocza Jastrzębskiej Góry. Funkcjonują na nich 3 łatwe trasy niebieskie, w tym dwie z wyciągiem orczykowym i jedna długa, bo licząca aż 1200 m, z wyciągiem krzesełkowym. Jest też bardzo łatwa, treningowa trasa zielona, zwana „Rogasiową Łączką”. Przy niej znajduje się odpowiedni dla maluchów wyciąg taśmowy, będący faktycznie ruchomym dywanem. Tutaj właśnie dzieci mogą stawiać swoje pierwsze kroki na nartach pod okiem instruktorów ze szkoły Ryter-Ski, którzy nauczają poprzez zabawę. Jest także tor do snowtubingu. Prowadzi się tu Rogasiowe Przedszkole, kompleksowy program nauki jazdy na nartach lub snowboardzie już od wieku 4 lat. W ofercie są nawet szkolenia rodzinne, będące świetną formą spędzania czasu z dzieckiem. Szkoła narciarska działa także w lecie, organizując półkolonie. A gdy ktoś ma już za sobą pierwsze zjazdy, może wybrać się na trudniejsze trasy, dla zaawansowanych jest tu główna trasa czerwona długości 700 m z wyciągiem krzesełkowym, a nawet wymagająca czarna trasa FIS. Na miejscu jest też oczywiście wypożyczalnia sprzętu, oberża i hotel z basenem.

ryterski-raj-rytro-z-dzieckiem-na-narty

Ośrodek Narciarski Ryterski Raj 33-343 Rytro 302 2. Kompleks Zagroń Istebna

Świetnie przygotowana stacja narciarska z nowoczesnymi wyciągami, bogatą infrastrukturą i dużą ilością atrakcji dla dzieci. Znajduje się w popularnej miejscowości Istebna, w Beskidzie Śląskim, kilkanaście kilometrów od Wisły. Do wyboru mamy trzy oświetlone i ratrakowane trasy – z wyciągiem krzesełkowym (840 m długości), talerzykowym (230 m długości) oraz przeznaczonym dla najmłodszych wyciągiem taśmowym (110 m długości). Działa tu szkoła narciarska z przedszkolem narciarskim dla dzieci w wieku 5-12 lat, a także Park zimowy z karuzelami i innymi atrakcjami, w którym można zostawić maluchy pod wykwalifikowaną opieką. Na terenie kompleksu dostępnych jest wiele miejsc noclegowych, do dyspozycji dzieci jest Kącik Malucha z zabawkami i grami, a latem także plac zabaw i Mini Zoopark. Można też skorzystać z Parku Wodnego Olza z basenem, brodzikiem, zjeżdżalniami i saunami.

zagron-istebna-narty-z-dzieckiem

Kompleks Zagroń Istebna 43-470 Istebna 1588 Ceny Kompleks Zagroń Istebna (obowiązują w sezonie zimowym): normalny                ulgowy (dzieci 8-15 l.) 1-dniowy karnet                                          80 zł                           60 zł Dzieci do 8 lat otrzymują darmowy karnet dobijany do karnetu opiekuna. Do jednego karnetu opiekuna można dobić karnet dla jednego dziecka w wieku do 8 lat.

3. Rodzinna Stacja Narciarska Rusiń-Ski Bukowina Tatrzańska

Ośrodek nastawiony przede wszystkim na rodzinne szusowanie, znajdujący się w jednej z najpopularniejszych tatrzańskich miejscowości, na łagodnych zboczach Wierchu Rusińskiego. Możemy liczyć tu na idealne warunki do zjazdów, bez względu na wiek i poziom zaawansowania. Działają tu 4 wyciągi – jeden krzesełkowy przy trasie głównej długości 800 m, dwa orczykowe przy niebieskich trasach, po 500 m i 200 m, a także specjalny wyciąg dla dzieci babylift (50 m). Jest też tor do snowtubingu, a dla bardziej doświadczonych – trudniejsza trasa czerwona. Można skorzystać z oferty renomowanej wypożyczalni sprzętu i szkoły narciarskiej z wykwalifikowanym personelem, organizującej m.in. zajęcia grupowe dla dzieci podczas ferii. Na górze stoku działa karczma regionalna, jest tu też rozległa baza noclegowa. Dodatkowym plusem jest na pewno bliskość kompleksu Terma Bukowina z basenami termalnymi, zjeżdżalniami i mnóstwem atrakcji.

rusin-ski-bukowina-tatrzanska-stok-dla-dzieci

Stacja Narciarska Rusiń-Ski ul. Wierch Rusiński 70 34-530 Bukowina Tatrzańska 4. Stacje Narciarskie Gromadzyń-Laworta Ustrzyki Dolne

Położony w sercu Bieszczadów kompleks składa się z dwóch stacji narciarskich, z których każda ma nieco inny profil. Wraz z rozbudowaną bazą turystyczną tworzą świetne miejsce do wypoczynku i zabawy z dziećmi. Gromadzyń to aż 5 wyciągów. Trzy orczykowe, w tym dwa ze średnio trudnymi trasami, o długości 850 m i 750 m, oraz jeden z trasą trudną, liczącą 380 metrów. Do tego dwa wyciągi talerzykowe, 200 m i 150 z łatwymi trasami, odpowiednimi dla początkujących. Nieco bardziej zaawansowani powinni wybrać Lawortę, gdzie znajduje się najdłuższy w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy długości 1300 m, przy którym biegnie trudna trasa posiadająca homologację FIS. Są tu też dwa orczyki – jeden długości 1250 m z trasą dla doświadczonych oraz mały, 300-metrowy, przyjazny dla dzieci. Naturalnie przy obu stacjach działają wypożyczalnie i szkoły narciarskie, są też restauracje i sporo miejsc noclegowych, również bezpośrednio przy stokach.

gromadzyn-laworta-stacja-narciarska-przyjazna-rodzinie

Ośrodek Narciarski Gromadzyń-Laworta Brzegi Dolne 122 Ustrzyki Dolne 38-700 5. Stacja Narciarska Jurgów-Ski Jurgów

Nieopodal Białki Tatrzańskiej i zaledwie kilkaset metrów od granicy polsko-słowackiej działa duży, dobrze zagospodarowany ośrodek narciarski na zboczuGórkowego Wierchu. Do wyboru mamy tu aż 6 wyciągów w tym 2 krzesełkowe i 4 talerzykowe. Trasy są urozmaicone, jest kilka trudnych, w tym jedna czarna z homologacją FIS, ale także idealna dla maluchów „ośla łączka” o długości 120 m i bardzo łatwa trasa niebieska długości 210 m. Przy obu znajdują się bezpieczne wyciągi talerzykowe. Na miejscu działa szkoła narciarska ucząca zarówno od podstaw, jak i zaawansowanych, jest wypożyczalnia sprzętu (w tym skuterów śnieżnych), karczma i pokoje gościnne. Dużą atrakcją jest możliwość szybkiego dostania się na Słowację oraz pobliski Aquapark z wodami termalnymi – Terma Bania w Białce Tatrzańskiej. Skipass obejmujący kilka stacji w tym rejonie daje nam duże możliwości wyboru.

jurgow-ski-wyciag-narciarski-dla-dzieci

Stacja Narciarska Jurgów-Ski Jurgów 34-532 Jurgów 5

Dzieciom poniżej 120 cm wzrostu przysługuje darmowa karta na taki sam okres jak karta wykupiona dla osoby dorosłej. Skipass obejmuje także stacje Kotelnica, Bania, Kaniówka, Czorsztyn-Ski.

6. Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal Zakopane

W zestawieniu nie mogło zabraknąć stolicy polskich Tatr – Zakopanego. Przy dobrze znanej górze Nosal działa tu przyjazny rodzinie ośrodek, zapewniający najmłodszym komfortowe warunki. Oprócz czerwonej trasy dla wymagających, o długości 450 m, reszta jest odpowiednia dla dzieci, które dopiero zaczynają swoja przygodę z nartami. Jest tu więc typowa „ośla łączka” długości 145 m, świetna dla początkujących, leżąca przy wyciągu talerzykowym „Żółwik”, a także 3 łatwe trasy niebieskie długie na 220 m, 240 m i 250 m również z wyciągami talerzykowymi. Maluchy mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły narciarskiej Strama, która przygotowała specjalny program szkolenia właśnie dla nich. Mogą one zdobywać odznaki misia Stramusia – maskotki szkoły, brać udział w różnego rodzaju kursach i zawodach. Ale poza możliwością jazdy na nartach czeka na nie tu także wiele innych atrakcji – m.in. Ogródek Zimowy, gdzie mogą bawić się na karuzeli pontonowej, i Klub Misia Stramusia, w którym będą mogły bawić się, oglądać bajki i uczestniczyć w ciekawychanimacjach. Tutaj można zostawić dzieci pod wykwalifikowaną opieką. One będą mogły odpocząć, a rodzice zaplanować sobie dalsze zajęcia. Na terenie kompleksu jest tez karczma, wypożyczalnie odzieży i sprzętu sportowego.

nosal-miejsce-na-narty-z-dziecmi

Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal Zakopane Oswalda Balzera 30, 34-500 Zakopane Ceny Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal Zakopane: 1-dniowy karnet Ceny biletów zmieniają się w zależności od okresu. Do świąt Bożego Narodzenia 1-dniowy karnet kosztuje 55 zł, w szczycie sezonu (między świętami a początkiem marca) 75 zł, a od początku marca do końca sezonu również 55 zł.

7. Ski Arena Szrenica Szklarska Poręba

Kolejna świetnie znana miłośnikom gór miejscowość – Szklarska Poręba i jedna z najpopularniejszych gór w Karkonoszach – Szrenica. Suma długości wszystkich tutejszych tras to aż 12 km. Nie znaczy to jednak, że wszystkie z nich są wymagające. Są tu wprawdzie dwie trasy czerwone o dużym stopniu trudności i jedna bardzo trudna trasa czarna z homologacją FIS, ale również świetne dla początkujących trasy niebieskie: oświetlony „Puchatek” długości 1470 m i 650-metrowa trasa na Hali Szrenickiej. Przy dolnej stacji działa wyciąg Baby Lift, mały orczyk długości 80 m przeznaczony specjalnie dla dzieci. Na terenie całego kompleksu jest aż 8 wyciągów, 3 są krzesełkowe, a jeden z nich, zwany Karkonosz Express, może zabrać nawet 6 osób. Wypożyczalnia jest tu dobrze wyposażona, działa też szkoła narciarska.

ski-arena-szrenica-szklarska-poreba-narty

Ski Arena Szrenica Szklarska Poręba ul. Turystyczna 25a 58-580 Szklarska Poręba Wyciąg Baby Lift (10 przejazdów) – 20 zł

8. Stacja Narciarska Winterpol i Gryglówka Zieleniec

Będący dzielnicą Dusznik-Zdroju Zieleniec w Kotlinie Kłodzkiej może poszczycić się niespotykanym w Polsce, podobnym do alpejskiego, mikroklimatem, oraz dużą ilością wyciągów i tras narciarskich. Funkcjonuje tu kolej krzesełkowa, która może za jednym razem zabrać 4, a nawet 6 osób, są też wyciągi talerzykowe i orczykowe. Na doświadczonych narciarzy czekają trasy oznaczone kolorem czerwonym, a na zwolenników spokojniejszej jazdy kilka niebieskich różnej długości. W stacji narciarskiej Winterpol nie zapomniano jednak o dzieciach, które mają tu wiele ciekawych możliwości. Umieszczono tudwa wyciągi taśmowe Sun Kid o długości 50 m i 100 m, przy których zajęcia prowadzi szkoła T&T. Organizuje ona również coroczne zawody „Dziecięcy Puchar Orlicy”. Dodatkowo przy stacji działa jeszcze snowpark z rynną half-pipe, hotel spa, bar i wypożyczalnia sprzętu. Obok znajduje się schroniskoPTTK Orlica.

zieleniec-winterpol-na-narty-z-dzieckiem

Stacja Narciarska Winterpol i Gryglówka Zieleniec ul. Zieleniec 72a 57-340 Duszniki Zdrój

9. Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka Krynica-Zdrój

Na dużą różnorodność możemy liczyć w ośrodku znajdującym się w Krynicy-Zdrój, na zboczach Jaworzynki w Beskidzie Sądeckim. Z pewnością jedną z większych atrakcji jest tutaj 6-osobowa kolej gondolowa, najdłuższa w Polsce, czynna przez cały rok. Narciarze mają do wyboru łącznie 9 tras. Kilka z nich, oznaczonych kolorem czerwonym, jest dość wymagająca, ale doświadczeni narciarze będą czuć się na nich jak ryby w wodzie. Jest też czarna trasa FIS długości 1000 m. Najmłodsi lepiej poczują się na łatwej trasie niebieskiej długości 650 m, oraz na dwóch przeznaczonych specjalnie dla nich bardzo łatwych trasach, przy których działają wyciągi szkoleniowe „Wacek” i „Żółwik” długości 100 m każdy. Można też skorzystać z usług kilku szkółek, w tym także przedszkola narciarskiego, które uczy dzieci jazdy na nartach poprzez zabawę. Snowboardzistów na pewno ucieszy informacja, że powstał tu również snowpark z różnego rodzaju rampami i przeszkodami. Do tego oczywiście wypożyczalnie sprzętu, gastronomia, hotel i schronisko.

jaworzyna-krynicka-narty-z-dziecmi-krynica-zdroj

Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka Krynica-Zdrój ul. Czarny Potok 75 33-380 Krynica Zdrój 10. Stacja Narciarska Kokuszka-Ski Piwniczna-Zdrój

Niewielki ośrodek w małej wsi Kokuszka niedaleko Piwnicznej-Zdroju idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi, które chcą uniknąć tłoku i stawiać pierwsze kroki na nartach. Działają tu 3 wyciągi – duży orczykowy długości 650 m, obsługujący trudniejszą trasę czerwoną i łatwiejszą niebieską, wyciąg talerzykowy z bardzo łatwą trasą niebieską długości 120 m, oraz położony przy tej samej trasie wyciąg dywanowy dla maluchów. Prowadzi tu zajęcia szkoła ucząca od podstaw w przedszkolu narciarskim, ale również pozwalająca na doskonalenie posiadanych już umiejętności. Wszystkie stoki są oświetlone oraz dośnieżane. Poza tym można korzystać z Zimowego Parku Zabaw dla dzieci i toru do snowtubingu. Ofertę uzupełnia wypożyczalnia sprzętu, restauracja oraz baza noclegowa.

Stacja Narciarska Kokuszka-Ski Piwniczna-Zdrój

Kokuszka 2 33-350 Piwniczna

Sprawdź również: Słowacja - gdzie na narty z dziećmi?