Ścieżka w koronach drzew: Ciężkowice zapraszają na spacer, który robi wrażenie

Ścieżka w koronach drzew Ciężkowice atrakcje co zobaczyć
Czy Twoim dzieciom zdarza się pytać o to, co znajduje się na czubku drzewa? A może i Ty z ciekawością zadzierasz wzrok do góry, spacerując po parku lub lesie? Czas odwrócić perspektywę i spojrzeć na otoczenie tak, jak „widzi” je ponad 20-metrowe drzewo. Gdzie? W Ciężkowicach! Ścieżka w koronach drzewa to miejsce, które trzeba odwiedzić.

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach – malownicza atrakcja Małopolski

Czy wiesz, że Ciężkowice to miasto, którego pierwsze ślady datuje się już na XI-XII wiek? Ponoć jego założycielem był stryj Mieszka I, Cieszko. Dziś sama miejscowość jest bardzo senna i kameralna, ale skrywa się w niej wiele ciekawych miejsc. To m.in. Skalne Miasto, Park Zdrojowy czy Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

ścieżka w koronach drzew Ciężkowice

Od 20 lipca 2023 r. na odwiedzających czeka nowa atrakcja, która zachęca do zrobienia przystanku w tej niewielkiej miejscowości. Chodzi oczywiście o ścieżkę w koronach drzew. Co warto o niej wiedzieć?

 • Ścieżka ma ponad 1000 m długości, a w najwyższym punkcie sięga nawet 22 m powyżej gruntu. Takie położenie zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na całe Pogórze Ciężkowickie.
 • Przestrzeń jest solidnie zabezpieczona barierkami, a po drodze można przystanąć lub usiąść – np. przy jednej z wielu stacji eko-edukacyjnych. Z tablic i innych instalacji można się m.in. dowiedzieć o różnych partiach lasu, rodzimych gatunkach zwierząt oraz roślin czy wyjątkowym leśnym mikroklimacie. Spacer jest więc dobrą okazją do porozmawiania z pociechą o tym, jak ważne jest szanowanie przyrody.
 • Na aktywnych czekają także stacje sprawnościowe, na których można poćwiczyć zręczność i siłę albo po prostu rozładować nadmiar energii.
 • Atrakcja jest czynna przez cały rok. Prezentuje się zjawiskowo o każdej porze roku. Dlatego warto się tu wybrać kilka razy. Każda wizyta to szansa na poprzebywanie wśród natury i cieszenie się wyjątkowym, zdrowym mikroklimatem.

Jak dojechać do ścieżki w koronach drzew w Ciężkowicach?

Wejście na ścieżkę znajduje się przy ul. Zakole 12, w odległości ok. 2,5 km od ciężkowickiego rynku. Można tu dotrzeć wybranym środkiem transportu.

 • Samochodem można kierować się tu albo od ul. Spacerowej, albo od ul. Partyzantów (ta druga jest szersza i bardziej „przyjazna”). Przy wejściu jest dostępny parking.
 • Pieszo – spacer od rynku w Ciężkowicach albo znajdującego się w okolicy Muzeum Przyrody zajmie ok. 30-40 min. To dobry pomysł, zwłaszcza na dzień z naprawdę dobrą pogodą.
 • Rowerem – czas dojazdu z rynku to ok. 20-25 minut.

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach – informacje praktyczne dla zwiedzających z dziećmi

 • Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach jest otwarta przez cały rok, od poniedziałku do niedzieli, od 9:00 do 16:00.
 • Na przejście trasy warto zaplanować co najmniej ok. 45-60 minut lub dłużej, jeśli planuje się podziwianie widoków dookoła albo zwierząt „buszujących” w konarach drzew.
 • Ceny biletów prezentują się następująco: 1 kwietnia-31 października: 40 zł normalny/30 zł ulgowy; 1 listopada-31 marca: odpowiednio 30/25 zł.
 • Możliwy jest też zakup biletów łączonych na ścieżkę i do rezerwatu Skamieniałe Miasto z niezwykłymi formacjami skalnymi. Koszt to 45 zł – bilet normalny, 38 zł – bilet ulgowy. Istnieje też pakiet poszerzony o odwiedziny w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Obie atrakcje znajdują się w Ciężkowicach.
 • Bilety ulgowe przysługują uczniom i studentom do 26 r.ż., posiadaczom Karty Seniora, Karty Dużej Rodziny, osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom. Specjalna zniżka czeka na mieszkańców Gminy Ciężkowice.
 • Dzieci do 4. r.ż. wchodzą na ścieżkę bezpłatnie.
 • Na ścieżkę nie można zabierać psów ani kotów.
 • Przy wejściu oraz wyjściu znajdują się toalety. Są dostępne bezpłatnie.
 • W okolicach parkingu znajdują się też punkty gastronomiczne.

Cieżkowice ścieżka w koronach drzew atrakcje opinie Małopolska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *