Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej opinie Łódź atrakcje
Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej to nowa atrakcja na mapie Łodzi, którą pokocha każdy młodszy i starszy fan szeroko pojętej popkultury. Masz w domu małego fana gier video lub komiksów? A może chcesz pokazać pociesze, jak się grało w latach 80. czy 90.? Koniecznie zaplanujcie wizytę w tym wyjątkowym miejscu!

Centrum Komiksu Łódź opinie atrakcje Ec 1 z dzieckiem

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej: zanurzenie w świat komiksów i gier wideo

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (CKNI) zostało otwarte 7 października 2023 roku w Łodzi. To interaktywna przestrzeń, w której – w teorii i praktyce – można się zanurzyć w świat gier oraz komiksów. Miejsce jest odpowiednie zwłaszcza dla dzieci od 10 r.ż.

Na zwiedzających czeka kilka ekscytujących stref, w których można z bliska spojrzeć m.in. na to, jak powstają gry komputerowe, zagrać w nie, a także spróbować stworzyć własny komiks. Cała ekspozycja jest wysoce interaktywna – to nie „sztywne” muzeum, a miejsce, gdzie (niemal) wszystko można dotknąć, sprawdzić i przetestować. Nudy nie będzie!

Jakie strefy czekają w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej?

CKNI jest podzielona na dwie części – jedna jest poświęcona grom, a druga – komiksom.

Na miłośników gier czeka kilka ekscytujących stref!

 • Strefa Retro – to miejsce, które pozwala odbyć niezwykłą podróż w czasie do lat 80. i 90. Jak grało się na Amidze? Do czego służyły kasety, magnetofony i joysticki? Jak wyglądały automaty do gier sprzed 30-40 lat, w co można było zagrać? Warto zabrać dzieci w tę podróż, która dla rodziców z pewnością będzie sentymentalna!
 • Strefa VR – to miejsce przeznaczone dla dzieci od 13. r.ż., w którym czekają zabawy interaktywne z goglami VR, m.in. interaktywna gra rozgrywająca się w XIX-wiecznej, industrialnej łodzi czy wirtualny Escape Room. Uwaga! Ta część wystawy jest osobno biletowana, a wejście do niej wymaga zakupu biletu na całość ekspozycji!
 • Game Lab – ta strefa powstała we współpracy z CD Project RED, czyli producentem kultowych gier, m.in. „Wiedźmina”. Można się w niej dowiedzieć, jak wygląda proces tworzenia gry komputerowej krok po kroku: od prototypu, aż po testowanie. Przeprowadza przez niego 7-etapowa gra multimedialna. Do odwiedzenia zapraszają też Strefy Twórców Gier, w których można wcielić się w programistów, scenarzystów i projektantów gier oraz stawić czoła zagadkom czy wyzwaniom. Można tu też doświadczyć na własnej skórze, jak działa technologia motion capture, a zatem przechwytywania ruchu „żywych” osób i jego przekształcania w animację komputerową.

Ogrom atrakcji czeka też w części poświęconej komiksom. To 2-piętrowa, interaktywna wystawa. Można się z niej dowiedzieć m.in.:

 • jak czytać komiksy;
 • w jaki sposób one powstają;
 • kto tworzy takie produkcje;
 • jak komiksy inspirują inne dziedziny sztuki;
 • jakie są gatunki komiksów;
 • jak rysuje się komiksy;
 • jaka jest historia komiksów – także ta w Polsce.

Po ekspozycji „oprowadzają” postaci znane z polskich kultowych komiksów, np. Kajko i Kokosz, Tytus, Romek i A’Tomek czy Thorgal. Interaktywne tablice i instalacje pozwalają zrozumieć świat komiksu w praktyce – korzystanie z nich to świetna zabawa dla starszych i młodszych!

komiksy Łódź wystawa Ec 1

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej – informacje praktyczne

 • CKNI znajduje się przy ul. Tuwima 46 w Łodzi (wejście od ul Sass-Zdort).
 • Obiekt jest otwarty od wtorku do niedzieli, od 10:00 do 18:00.
 • Bilety można kupić online lub w kasie. Są one całodzienne i mają postać opasek. Dzięki temu do budynku można powrócić tego samego dnia (pod warunkiem, że opaska nadal znajduje się na nadgarstku).
 • Ceny biletów na ekspozycję stałą to 27 zł (normalny) i 21 zł (ulgowy). Z Kartą Dużej Rodziny koszt to 20 zł. Bilet do strefy VR kosztuje dodatkowo 15 zł. Dodatkowo płatne są też wystawy czasowe, a ich ceny zmieniają się.
 • Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć minimum 2 godziny.
 • Z CKNI sąsiaduje Ulica Żywiołów – interaktywna, kreatywna przestrzeń idealna dla młodszych dzieci, w wieku 3-10.

Łódź Centrum Komiksu Ec 1 opinie atrakcje dla dzieci sterfa gier

Sprawdź również:
Ranking atrakcji dla dzieci w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *