Morskie Centrum Nauki w Szczecinie – zgłębiaj świat nauki poprzez zabawę

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie z dzieckiem
Lubisz pokazywać dziecku, jak działa świat? Jeżeli mieszkasz w Zachodniopomorskiem albo wybierasz się do tego regionu np. w wakacje, koniecznie zaplanuj wizytę w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. To interaktywna przestrzeń, w której młodsze i starsze pociechy (oraz ich rodzice) – przez kreatywną zabawę i w praktyce – mogą zgłębić świat nauki, a także tajemnice morza.

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie – tu odkrywanie nauki i techniki to przyjemność!

Wbrew stereotypom, Szczecin nie leży nad morzem. Ma jednak wiele wspólnego z przemysłem morskim oraz z żeglugą. Nie dziwi więc, że to właśnie tutaj powstało Morskie Centrum Nauki. Jego otwarcie nastąpiło 12 września 2017 r. i od tego czasu każdego roku przyciąga rzesze zwiedzających.

Na tych, którzy przybędą do szczecińskiego Morskiego Centrum Nauki, czekają dwie główne atrakcje:

 • interaktywna wystawa stała, pełna samoobsługowych eksponatów, poświęconych nauce, technice, a także żegludze;
 • planetarium – z innowacyjnym wyposażeniem, które umożliwia poznawanie tajników nocnego nieba i nie tylko.

Ponadto w Morskim Centrum Nauki można skorzystać z licznych zajęć warsztatowych – są dostępne także dla indywidualnych zwiedzających.

Kochacie wodne atrakcje? Sprawdź Aquapark Fabryka Wody Szczecin

Wystawa stała w Morskim Centrum Nauki

Wystawa stała w Morskim Centrum Nauki to tak naprawdę pięć różnych wystaw tematycznych. Poszczególne działy prezentują się następująco:

 • Cała naprzód! – w tej strefie można się zapoznać z tajnikami projektowania oraz budowy statków, a także z różnymi ich rodzajami oraz z mechanizmami działania statków. Jak to się dzieje, że tak ciężki obiekt utrzymuje się na wodzie? Tu Twoje dziecko znajdzie na nie odpowiedź;
 • Chlap! To przestrzeń, którą kochają w szczególności najmłodsi: wielki wodny plac zabaw z tamami, pompami, śluzami, armatkami wodnymi – maluchy (i starsi) chętnie z nimi poeksperymentują, a przy okazji dowiedzą się (przez analogię z wodą) o zjawiskach związanych z prądem.
  wodny plac zabaw Morskie Centrum Nauki Szczecin dla dzieci
 • Życie na morzu to sekcja poświęcona zawodom związanym z morzem: rybactwem, rybołówstwem czy żeglarstwem. Tu odwiedzający poznają też różne obyczaje i tradycje ludzi morza oraz mogą się przekonać, jak wygląda życie w kajucie.
 • Morski żywioł. Ta część wystawy skupia się na morzu jako środowisku i wyzwaniom, jakie stwarzają woda, wiatr czy lód podczas żeglowania. Można się tu dowiedzieć np. jak może wyglądać życie rozbitka i jak radzić sobie w sytuacjach awaryjnych.
 • Którędy do Afryki? Tu można dowiedzieć się więcej o rozwoju metod nawigacji. Jak w dawnych czasach wytyczało się drogę morską? Jakie narzędzia były używane? Jak to się dzieje dzisiaj? Wyjaśnienia mogą być zaskakujące!

wystawy dla dzieci Szczecin Morskie Centrum Nauki opinie atrakcje

Planetarium w Morskim Centrum Nauki

Planetarium to rozpięta na trzech kondygnacjach „lewitująca” kula, która umożliwia odkrywanie tajników podniebnego świata. Został tu wykorzystany bardzo nowoczesny system projekcyjny full dome 3D o rozdzielczości 6K, a przy fotelach znajdują się interaktywne fotele do głosowania publiczności.

Odbywają się tutaj interaktywne pokazy z widzami – np. związane z prezentacją nocnego nieba – jak również pokazy astronomiczne z obrazem generowanym w czasie rzeczywistym. To miejsce, w którym starsi i młodsi mogą m.in.:

 • dowiedzieć się więcej o obiektach astronomicznych;
 • odbyć wirtualny lot statkiem kosmicznym;
 • obserwować łaziki i lądowniki;
 • obejrzeć widowiska dotyczące m.in. biologii, chemii, geografii czy oceanografii.

Zajęcia indywidualne w Morskim Centrum Nauki

Zarówno na starszych, jak i na młodszych (już od 6. roku życia) czeka także szeroka gama zajęć indywidualnych w pracowniach Morskiego Centrum Nauki. Odbywają się one głównie w weekendy. Są prowadzone w pracowniach:

 • biologiczno-chemicznej;
 • STEAM;
 • modelarskiej.

Harmonogram zmienia się z tygodnia na tydzień, więc warto sprawdzić, co jest dostępne, planując wizytę. Uwaga! Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, dlatego warto pomyśleć o jej wcześniejszej rezerwacji.

Szczecin atrakcje dla dzieci Morskie Centrum Nauki opinie

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie – informacje praktyczne przed wizytą

 • Morskie Centrum Nauki jest czynne od wtorku do niedzieli. W tygodniu od 9:00 do 17:00, natomiast w weekendy od 10:00 do 18:00. Obiekt znajduje się przy ul. Nad Duńczycą 1.
 • Ceny biletów na wystawę stałą to 30 zł/os. (normalny) lub 25 zł/os. (ulgowy – dla młodzieży szkolnej do 19 r.ż., studentów i doktorantów do 26 r.ż., emerytów, rencistów, seniorów i osobom z niepełnosprawnościami), do planetarium – 25 zł (normalny)/16 zł (ulgowy), a na zajęcia edukacyjne – 20 zł. Dzieci do lat 3 na wystawę stałą wchodzą za darmo.
 • Bilety na wystawę stałą są na konkretną godzinę – można się „spóźnić” maksymalnie o 30 min.
 • W budynku znajduje się szatnia, w której można zostawić rzeczy – dostępne są szafki (depozyt 1 lub 2 zł).

Sprawdź również:
Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *