Grodzisko w Tumie i Skansen w Kwiatkówku– miejsce, w którym dotkniesz historii

Grodzisko w Tumie atrakcje dla dzieci opinie Skansen
Mieszkasz w Polsce Centralnej? A może przejeżdżasz przez okolice Łodzi lub Łęczycy i szukasz atrakcji, które można by było odwiedzić z dzieckiem? Grodzisko w Tumie warto wpisać na listę must-see. To magiczne miejsce, w którym starsi i młodsi przenoszą się do wczesnośredniowiecznego świata i mogą dosłownie dotknąć historii.

Grodzisko w Tumie: tu kryje się historia pierwszych Piastów

Czy wiesz, że Łęczyca jest prawdopodobnie jednym z najstarszych polskich miast? Jego nazwa była wymieniana w kronikach (lac. Lancicia) już w I. połowie XII wieku, a grodzisko funkcjonowało tu co najmniej od IX-X wieku, a nawet jeszcze wcześniej. Gdzie dokładnie? Nie w miejscu znanym dziś jako Łęczyca, ale w pobliskiej wiosce Tum, nad rzeką Bzurą. I to tutaj od 2022 roku można podziwiać zrekonstruowany przez archeologów, w wyniku dziesiątek lat pracy, wczesnośredniowieczny gród.

Grodzisko w Tumie atrakcje opinie wizualizacja

Grodzisko w Tumie Skansen atrakcje dla dzieci opinie zwiedzanie

Grodzisko w Tumie:

 • jest malowniczo położone na niewielkim wzgórzu górującym nad łąkami w dolinie Bzury – teren jest przyjazny małym zwiedzającym, ponieważ pomiędzy poszczególnymi zabytkami zbudowano szerokie, drewniane, zabezpieczone ścieżki. Można z nich podziwiać przepiękną, mieniącą się zielenią okolicę;
 • prawdopodobnie było przez jakiś czas siedzibą dynastii Piastów – w trakcie wykopalisk znaleziono tutaj wiele cennych artefaktów, m.in. biżuterii (ze słynnym pierścieniem z Tumu, datowanym na XI-XII wiek na czele), monet, a także przedmiotów życia codziennego. Dziś można je podziwiać i zastanawiać się, jak żyli ludzie niemal 1000 lat temu;
 • w okresie piastowskim stanowiło centralny ośrodek ziemi łęczyckiej i pełniło funkcje administracyjne oraz obronne;
 • przez długi czas było określane mianem „Szwedzkiej Góry”, ponieważ mieszkańcy łączyli pochodzenie ruin z potopem szwedzkim. Było to jednak mylne skojarzenie, zwłaszcza że najazd północnych sąsiadów Polski miał miejsce w XVII wieku, a grodzisko jest znacznie starsze;
 • znajduje się na terenie, na którym w 1939 roku przebiegła bitwa nad Bzurą – jedna z batalii kampanii wrześniowej rozpoczynającej II wojnę światową. To zatem również dobre miejsce, aby wspólnie z pociechami odkryć ten ważny kawałek współczesnej historii Polski.

Jakie atrakcje czekają w grodzisku w Tumie?

Grodzisko w Tumie to jedno z tych miejsc, w których można zajrzeć do (niemal) każdego kąta oraz poznać wszystkimi zmysłami. Dlatego powinno się tu spodobać zarówno starszym przedszkolakom, jak i dzieciom w wieku szkolnym.

Na terenie drewnianego grodu można zobaczyć i dotknąć konstrukcje zrekonstruowane na wzór średniowieczny. To m.in.:

 • studnia;
 • brama wjazdowa;
 • wieża wartowniczo-widokowa (na którą można się oczywiście wspiąć!);
 • pomost nad wałami.

Wieża Grodzisko w Tumie Skansen atrakcje dla dzieci

Nie tylko grodzisko w Tumie: jedno miejsce, trzy zabytki!

Grodzisko w Tumie znajduje się na terenie wartym dłuższej eksploracji. W „spacerowej odległości” od drewnianego, wczesnośredniowiecznego grodu znajdują się dwa równie ciekawe miejsca.

Skansen w Kwiatkówku (1)

Pierwsze z nich to Skansen w Kwiatkówku. Można do niego dojść spacerem, po specjalnie przygotowanych, drewnianych kładkach. To wyjątkowy łącznik między średniowieczem a czasami współczesnymi. Można tutaj zobaczyć, jak żyło się na wsi ponad 100 lat temu i jeszcze wcześniej.

Skansen w Kwiatkówku

W skansenie czekają m.in.:

 • zrekonstruowane budynki mieszkalne – w tym gliniana chałupa, budynek inwentarski z szopą na torf, stodoła, piwnica ziemna czy gnojownik;
 • studnia z żurawiem,
 • kapliczka;
 • budynki prezentujące przemysł oraz wiejskie rzemiosło (najwięcej zainteresowania wzbudza dostępny do zwiedzania wiatrak kozłowy);
 • piece: garncarski i chlebowy;
 • olejarnia;
 • kuźnia.

Skansen nieustannie „żyje”. To miejsce, w którym można wziąć udział w licznych warsztatach, pokazach rękodzieła lokalnych rzemieślników orz imprezach ludowych. W tej przestrzeni dziecko pozna i zrozumie lepiej tradycje życia na wsi.

Druga to potężna Archikolegiata w Tumie, czyli kościół pw. Marii Panny i Aleksego, z XII wieku. Jest ona jednym z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Wybudowano ją na polecenie wdowy po Bolesławie Krzywoustym, księżnej Salomei. Można ją zwiedzać między nabożeństwami.

Skansen w Kwiatkówku atrakcje opinie zwiedzanie

Grodzisko w Tumie – informacje praktyczne

 • Grodzisko w Tumie jest otwarte od kwietnia do października, od wtorku do niedzieli. W poniedziałek obiekty są nieczynne.
 • Godziny otwarcia to 11:00-18:00 (kwiecień-wrzesień) i 11:00-17:00 (październik)
 • We wtorek zwiedzanie jest bezpłatne. Grodzisko jest wówczas otwarte od 12:00. W ten dzień nie są dostępne wiatrak kozłowy w Skansenie ani wieża widokowa w grodzie.
 • Bilety wspólne do Muzeum, Skansenu i Grodziska kosztują 29 zł (normalne) i 22 zł (ulgowe). Bilet do samego Grodziska kosztuje 24 zł (normalny)/18 zł (ulgowy). Obowiązują też zniżki m.in. dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny (20%) i Łódzkiej Karty Dużej Rodziny (50%).
 • Zwiedzanie warto połączyć z wizytą w położonym nieopodal Zamku w Łęczycy.

Czytaj również:
Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *