Ojcowski Park Narodowy i Grota Łokietka

najpiękniejsze zamki w Polsce opinie

Zaledwie kilkanaście kilometrów od wielkomiejskiego Krakowa leży ostoja dziewiczej przyrody, miejsce, w którym można zobaczyć niesamowite zjawiska.

Powstały w 1956 roku Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym polskim parkiem narodowym. Przez jego teren przepływają dwa strumyki – Prądnik i Sąspówka, i to właśnie nim w dużej mierze zawdzięcza swój niezwykły charakter. Znakiem rozpoznawczym parku są białe skały wapienne, powstałe w wyniku nagromadzenia szczątek organizmów wodnych żyjących w istniejącym tu 150 milionów lat temu morzu (tzw. morzu jurajskim). Skały te są bardzo podatne na działanie wody, która przez lata wyrzeźbiła w nich osobliwe kształty i utworzyła liczne na tym terenie jaskinie. Ich widok jest dowodem na to, że natura potrafi być wspaniałą artystką.

WPIS ARCHIWALNY - SPRAWDŹ AKTUALNY: Ojców i Ojcowski Park Narodowy z dzieckiem

Jaskinia Łokietka

​Atrakcje: Ojcowski Park Narodowy i Grota Łokietka

Na obszarze parku znajdują się liczne zabytki, które urzekają swoim położeniem. Najsłynniejszym z nich jest Zamek Pieskowa Skała. Zbudowano go już w XIV wieku jako fortecę obronną, element systemu „Orlich Gniazd”. Potem ulegał zniszczeniom i przeobrażeniom, dziś prezentuje swoje renesansowe oblicze. To właśnie tutaj kręcono niektóre sceny słynnego serialu „Janosik”. Z innych zabytków warto też wymienić średniowieczny Zamek w Ojcowie, barokowy kościół bł. Salomei i drewnianą Kaplicę „Na Wodzie”. W Ojcowie natomiast działa Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. Prawdziwym hitem wśród dzieci powinny być jednak znajdujące się tu jaskinie. Szacuje się, że na terenie parku może być ich nawet 700. Najbardziej znana są jednak 230-metrowa Jaskinia Ciemna i 320-metrowa Grota Łokietka. Nazwa tej drugiej bierze się z legendy, jakoby miał się tu schronić Władysław Łokietek, uciekając przed pościgiem Wacława II. Pająk miał utkać szybko sieć na wejściu, dzięki czemu zmylił wojsko. Obie jaskinie udostępnione są do zwiedzania z przewodnikiem. Warto zabrać ze sobą cieplejsze ubrania, nawet latem panuje tam temperatura około 7-8 ºC. Oprócz jaskiń są też inne przykłady działania strumyków – wapienne skały uformowane w finezyjne kształty, takie jak Maczuga Herkulesa czy Igła Deotymy. W Dolinie Prądnika można też zobaczyć monumentalną Bramę Krakowską.

Atrakcje dla dzieci Ojców

Ceny biletów Ojcowski Park Narodowy

Zwiedzanie parku jest bezpłatne. Bilety obowiązują przy wejściu do jaskiń.

Grota Łokietka

normalny – 8 zł ulgowy – 6 zł

Jaskinia Ciemna

normalny – 7 zł ulgowy – 5 zł