Ojców i Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski park narodowy z dzieckiem Ojców Ruiny zamku

Liczne groty, jaskinie, zamki… a wszystko to mieszczące się na terenie najmniejszego w Polsce Parku Narodowego, jakim jest Park Ojcowski. Zarówno w parku, jak i jego sercu, jakim jest Ojców – czeka na nas wiele rodzinny atrakcji. Byliście już w tym miejscu?

Ojcowski park narodowy z dzieckiem Ojców (8)

Ojcowski Park Narodowy – co zobaczyć z dzieckiem?

Ojcowski Park Narodowy utworzony został w 1956 roku i od tamtego czasu cieszy się sporym uznaniem turystów mimo tego, że jest najmniejszym w Polsce Parkiem Narodowej o łącznej powierzchni 2145,62 ha. Jego najwyższym wzniesieniem jest Chełmowa Góra sięgająca 473 m n.p.m. Na jego terenie znajdziemy całe mnóstwo wzniesień, jaskiń czy zamków, które są idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę.

co zobaczyć Ojcowski Park Narodowy Ojców z dziećmi

Czytaj również:
Jura Krakowsko-Częstochowska z dzieckiem rowerem

Jedną z największych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego jest największa na jego terenie jaskinia – Grota Łokietka nazywana też po prostu Jaskinią Łokietka. Składa się na nią system korytarzy o łącznej długości 320 m, dwie duże sale: Sypialni i Rycerskiej, oraz dwie mniejsze sale. Jeszcze przed 1987 rokiem jaskinię to zwiedzano ze świecami, jednak od tego czasu znajduje się tam instalacja elektroniczna, w efekcie czego całość jest obecnie oświetlona – co z pewnością wpływa na jakość zwiedzania tej groty. Wybierając się tam na wycieczkę pamiętajmy o tym, że temperatura wewnątrz wynosi 7-8 stopni Celsjusza.

Jaskinia Ciemna Ojcowski Park z dzieckiem opinie ceny

Ojcowski park narodowy z dzieckiem Ojców (11)

Kolejnym miejscem wartym uwagi w Ojcowskim Parku Narodowym jest Jaskinia Ciemna, nazywana również Jaskinią Ojcowską. To miejsce – w przeciwieństwie do wspomnianej Groty Łokietka – zwiedzamy wyłącznie w grupach i asyście przewodnika z racji tego, że nie ma tutaj zainstalowanej elektryczności, w związku z czym zwiedzanie wnętrza odbywa się przy świecach. Bez obaw – bez względu na to, dzieci również poradzą sobie z jej zwiedzaniem. W Jaskini Ciemnej czeka na nas aż 230 metrów korytarzy i obszerna komora – wysoka na kilkanaście metrów, długa na 90 m i szeroka na 20 m! Jest to największa komora wstępna na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W Jaskini Ojcowskiej możemy podziwiać stalagmity, kotły wirowe czy stalaktyty rurkowe. Z całą pewnością zwiedzanie tego miejsca w półmroku nadaje charakteru naszej przygodzie.

Ojców – atrakcje

Ojców jest wioską położoną niespełna 30 km od Krakowa. To właśnie tu – w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego – zatrzymuje się większość turystów, pragnąca na własne oczy zobaczyć jego atrakcje. Znajdziemy tutaj szeroką ofertę noclegową, Zamek i Grodzisko na Wzgórzu Okopy, Muzeum Regionalne PTTK czy Ekspozycję Przyrodniczą w Centrum Edukacyjno-Muzealnym OPN. Zaledwie 7 km dalej w Pieskowej Skale znajduje się przepiękny Zamek, który odwiedzany jest przez liczne wycieczki.

Ceny i godziny otwarcia

Zwiedzanie Groty Łokietka:
Jaskinia udostępniona jest do zwiedzania w okresie od maja do października, w godzinach od 9:00 do 18:00, jednakże w okresie jesiennym jej zamknięcie ma miejsce szybciej.

bilet normalny – 10 zł
bilet ulgowy – 8 zł

Zwiedzanie Jaskini Ciemnej:
Od 23 kwietnia do końca września – od 10:00 do 17:00
Październik: od 10:00 do 16:00.
Wejścia do jaskini do pół godziny.

bilet normalny – 8 zł
bilet ulgowy – 5 zł

Zwiedzanie Zamku w Ojcowie:
Od 6 kwietnia – od 9:00 do 16:45
Od maja do końca sierpnia – od 9:00 do 17:45
Wrzesień – od 9:00 do 16:45
Październik – od 9:00 do 15:45
Listopad – od 9:00 do 15:00.
W niedziele i święta – otwarcie wydłużone o godzinę

Bilet normalny:4 zł
Bilet ulgowy: 2 zł

Lokalizacja Ojcowskiego Parku Narodowego: