Mirów i Bobolice – trasa Grzędą Mirowską

atrakcje dla dzieci jura krakowsko-częstochowska

Malowniczo położone zamki i wysokie skały wapienne o fantazyjnych kształtach – trasa Grzędą Mirowską powinna przypaść do gustu miłośnikom rodzinnych wycieczek.

Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to jeden z najbardziej znanych szlaków turystycznych w Polsce. Jego największymi walorami są piękne krajobrazy, wiele osobliwych form skalnych i przede wszystkim – Orle Gniazda, a więc średniowieczne twierdze obronne. Położone są one w mało dostępnych miejscach, czasem na wysokich skałach i miały kiedyś za zadanie zabezpieczać Polskę przed czeskimi najazdami. My proponujemy Wam krótki, ale niezwykle atrakcyjny odcinek szlaku – Grzędę Mirowską, idealnie nadającą się na spacer z dziećmi.

atrakcje dla dzieci Mirów śląskie

Atrakcje Grzęda Mirowska

Cała trasa ma około 2 km, nie powinna więc stanowić dużego wyzwania nawet dla maluchów. Rozpościera się pomiędzy dwoma zamkami, w miejscowościach Mirów i Bobolice. Leży na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i prowadzi poprzez Skały Mirowskie (Grzędę Mirowską) – łagodne pasmo, w części zalesione, najeżone wapieniami, które w niektórych miejscach przybierają formę potężnego muru. Na szlaku pokonujemy nieduże różnice wzniesień i przechodzimy tuż obok licznych skałek, świetnie nadających się do profesjonalnej wspinaczki. Jest tu również kilka jaskiń. Najbardziej znana spośród nich jest jaskinia Stajnia, w której odkryto najstarsze w Polsce szczątki Neandertalczyka. Zarówno w Mirowie, jak i w Bobolicach znajdują się parkingi i zaplecze gastronomiczne. Obok przechodzi też szlak rowerowy.

Więcej szczegółów tutaj

atrakcje dla dzieci ruiny zamku w Mirowie

Zamek Mirów

XIV-wieczna twierdza wzniesiona prawdopodobnie przez Kazimierza Wielkiego. Początkowo stanowiła kompleks obronny wspólnie z zamkiem w Bobolicach, pod który podlegała, w następnych latach przechodziła z rąk do rąk, stając się własnością kilku zamożnych rodów. Podczas potopu szwedzkiego została dość mocno zniszczona i zaczęła podupadać. Obecnie są to ruiny, choć niezwykle efektowne. Póki co, są zabezpieczone i zamknięte dla zwiedzających, ale już wkrótce ma zostać przeprowadzony remont i zamek odzyska, choć w części, dawny blask.

Więcej szczegółów tutaj

rodzinne atrakcje Bobolice śląskie

Zamek Bobolice – zwiedzanie

Królewski Zamek Bobolice pochodzi mniej więcej z tego samego okresu, co Zamek w Mirowie i również wchodził w skład fortyfikacji Orlich Gniazd. Został także mocno zniszczony w wyniku walk ze Szwedami w XVII wieku i od tego czasu popadał w ruinę. W przeciwieństwie do Zamku w Mirowie, ten w Bobolicach udało się jednak odbudować, choć brak było planów i rysunków oryginalnego zamku, przy rekonstrukcji kierowano się więc jedynie ogólnym zarysem architektonicznym. Dziś położony na 360-metrowej skale zamek jest udostępniony do zwiedzania, wchodzi się do niego przez most zwodzony, można wynająć przewodnika i oglądać wnętrza z wyposażeniem w stylu rycerskim. Na zamku był też nagrywany teledysk do polskiej wersji piosenki promującej film animowany Disneya Merida Waleczna. W XIX wieku znaleziono w podziemiach zamku skarb, ale wielu wierzy, że jego większa część wciąż ukryta jest w podziemnym tunelu, który wedle legendy ma łączyć oba zamki.

Więcej szczegółów tutaj